Skocz do zawartości

Słońce na dziś


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

ja już nemal na 99,9% zdecydowałem, że wykupię serię ES

od 4,7 (pewnie rzadko dam radę urzywać) ale wezmę 6,7 - korci mnie 9mm 2" ale cena mnie przewraca

no i chyba Scoposa 30 mm 2 cale jako drugiego kupię (zastąpi SU25 z zestawu)

a pewnie potrwa to cyklicznie co miesiąc dwa, do lata przyszłego roku i w miedzy czasie coś "do błyskawicznego foto np słoneczka" bo tak z nakładami to się nie da - nie ten sprzet

wracając do słoneczka - dzisiaj u mnie pod Zamościem słońce się nie przebije - mam szczęście ze u nas taki teren ze woda nie groźna bo ludzie w Polsce mają nieszczęścia

ja jak tylko mogę to synta na taras i lookam w dzień słoneczko a wieczorem, nawet przy latarniach, "nocne cekiny"

mam pytanie _ aby zobaczyć pertuberki to trzeba jakiś filtr ??? aby ukazywało lepiej krawędź słońca ???

-pozdrawiam marcin

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zobaczyć protuberancje słoneczne trzeba użyć filtra w paśmie H-alpha (1A) .

Ale taki filtr bardzo dużo kosztuje . Moim zdaniem to warto do zbierać na LUNT LS35T B400 H-alpha lub na Coronado PST 40/400  8)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez przesadyzmu

na takie drogie hobby to mnie nie stać gdybym miał takie fundusze a kwotą mojej synty * jakiś zaskórniak to wolałbym kupić 14 albo 16" łyse i stopniowo doposażać

i tak jestem szczęśliwy, że dzięki netowi i pomocy forumowiczów zdecydowałem się na 12" a nie mniej (oczywiście nic nie mogę powiedzieć tym co mają inny sprzęt czy mniej cali, każdy czerpie satysfakcję z tego na co go stać!) powyżej 12' TO JUŻ SKOK W CENIE

myślałem, że h-alpha to kwestia 2 stów a nie 2tysi (niezorientowany)

na razie skubię na ES-a

to ja tak sobie skromnie nadal będę podglądał słoneczko jak do tej pory - a z pomocą ericssona będę umieszczał foto

- pozdrawiam marcin

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś raz spojrzy na Słońce przez h-alpha to ciężko się potem z tego widoku wyleczyć ;)

Miałem okazję podziwiać słońce w tym paśmie. Excellent!  8)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś raz spojrzy na Słońce przez teleskop bez filtra to też ciężko się potem z tego widoku wyleczyć ;)

Oj tam oj tam - Newtonowi to zbytnio nie zaszkodziło  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moje ,,perskie oczko" chyba o tym mówi, ale dla przyzwoitości I NA POWAŻNIE.

NIE PATRZYMY NA NASZE SŁONKO PRZEZ LORNETKI I TELESKOPY BEZ NAŁOŻONEGO NA WLOT TUBUSU CO NAJMNIEJ FILTRA Z FOLII BAADERA DOBRZE ZAMOCOWANEJ W OPRAWIE  8) 8) 8)

http://deltaoptical.pl/folia-filtr-sloneczny-baader-planetarium-nd-50-10-x-10-cm-2459282,d269.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś raz spojrzy na Słońce przez teleskop bez filtra to też ciężko się potem z tego widoku wyleczyć ;)

Tak naprawdę patrząc na Słońce to cały czas obserwujemy je również w h-alpha, tylko że g... z tego widzimy bo reszta spektrum słonecznego nam to h-alpha zagłusza, zaślepia itp... :)

Sky Watcher 14" GoTo, SW 120/600 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na wyposażeniu od drugiego dnia posiania SYNTY 12" mam  >:(

i nie wiem coby jakiś nowicjusz nie wziął tego na serio:

nie mam zamiaru patrzeć bez badea na słonko

a młodzież jak patrzy to tylko w mojej obecności i bez dotykania tuby

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna grupa wyłoniła się zza skraju tarczy Słonka.

Lunetka 60mm, ND5, kompakt

No to zaraz dajemy na dwór.  8)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaraz dajemy na dwór.  8)

Czekam na rezultaty ;)

Wczoraj miałem przyjemność oglądać Słoneczko w PST Coronado H alfa. Powiem Wam, że cudna sprawa :) szczególnie pięknie prezentowało się słoneczko w połączeniu z ESem 8.8mm. Mrau 8)  :D

Wiem jakie to uczucie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.07.2013r. dzień niepodległości, rocznica londowania

a u nas ciekawa grupa "piegów" tylko u mnie rzadziutkie chmury przemykały

15:45 synta 12" + okular 25 z zestawu i oczywiście sony ericsson

...........a no i dotrał z teleskopy.pl

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stety, ja muszę  poczekać do soboty na czyste niebo  :(

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu ostatnich dwóch dni miałem bardzo fajne porównanie czterech całkiem różnych sprzętów w zmaganiach ze Słońcem.

Przedwczorajsze południe poświęciłem na obserwacje naszej gwiazdy w moim MAKu 127 z folią Baadera. Widok ciekawie położonych grup plam na wschodzie był naprawdę dobry.

Dzień później zapolowaliśmy Syntą 12" i przy większych powiększeniach Słońce nie było już idealnie gładką kulą jak pokazywał mój MAK.

Wreszcie przyszedł czas na małego PST Coronado H alfa. Tutaj oczywiście doszło do deklasacji wszelkich innych sprzętów z mylarowymi filtrami. Mimo tak niewielkiej apertury Coronado pozwalało na dostrzeżenie drobnych szczegółów.

Na koniec jeszcze skromny refraktorek 70 z filtrem okularowym - wszystkie plamki oprócz tej wielkiej grupy na wschodzie ledwo dostrzegalne

No cóż, jeśli chodzi o Słońce...  ->    PeSTka the bestka ;)

P.S. Nadmienię jeszcze, że ta piękna wschodnia grupa 1785 wyzwoliła wczoraj rano rozbłysk klasy M :)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wspomnieć, że w 12" filtr miał (z tego co pamiętam) 8" średnicy. I tutaj moje pytanie. Czy widok Słońca będzie się czymś różnił w 12" z filtrem tylko na 8", a teleskopem 8" z fitrem pełnoaperturowym?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne są ,,szkoły" na filtr dla teleskopów o średnicy przekraczającej 8" - moim skromnym zdaniem powinno się zakładać filtr pełno aperturowy. To tak na podstawie wieloletnich obserwacji i kombinowania z rożną wielkością filtra czy przesuwaniem z osi teleskopu w SCT czy Mak-ach. Najlepsze obrazy były i są dla moich ślepiów gdy mam filtr na cała rurkę  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dzisiejsza grupa plam powala normalnie  :o

Tak Robertus. Praktycznie od godz 15.00 lookałem na słońce. Te plamki przepięknie prezentowały się nawet w moim Newtonie. Korciło mnie ażeby strzelić fotkę. Ale... Imprezka rodzinna wzięła górę.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wspomnieć, że w 12" filtr miał (z tego co pamiętam) 8" średnicy. I tutaj moje pytanie. Czy widok Słońca będzie się czymś różnił w 12" z filtrem tylko na 8", a teleskopem 8" z fitrem pełnoaperturowym?

Obraz w 12" powinien być trochę jaśniejszy, bo to okolice F/5. Synta 8" ma F/6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie tu mi coś przyszło do głowy... Skoro filtr ma tylko 8", to rozumiem że powierzchnia czynna lustra to również 8". W takim razie, czy taki układ nie będzie już F/7.5 ???  Jeśli obok stała by Synta 8" z filtrem pełno aperturowym, to mielibyśmy pojedynek między F/7.5  a  F/6? ???

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie tu mi coś przyszło do głowy... Skoro filtr ma tylko 8", to rozumiem że powierzchnia czynna lustra to również 8". W takim razie, czy taki układ nie będzie już F/7.5 ???  Jeśli obok stała by Synta 8" z filtrem pełno aperturowym, to mielibyśmy pojedynek między F/7.5  a  F/6? ???

Cholera, ale strzeliłem gafę... :-X :-X :-X Nie myślę normalnie  :-X

Masz rację tranox, apertura zostaje obcięta i mamy F/7.5...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak czysto praktycznie, jaka światłosiła wypada lepiej w starciu ze Słońcem? Bo zbieram się do zfiltrotyzowania Synty 10". Lepiej wypadnie F/4.72  czy F/6 ? Nie chodzi mi o jasność, tylko bardziej o granulację :)  bo w tej 12" z mniejszym filtrem- prezentowała się pięknie :) :)

edit: Biorę też pod uwagę fotografię Słońca

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)