Skocz do zawartości
Gość MaciekM

Słońce na dziś

Rekomendowane odpowiedzi

No pięknie się nasze słonko zaplamiło, aż cztery grupy plam i to w jednym rządku.  A ta 1263 -masakra. Może też się skuszę -nich tylko chmury odpuszczą!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oj Słonko dało popalić i nie mówię tu o temperaturze ale o pieknych trzech grupach plam które widoczne są nawet gołym okiem ( oczywiście przez odpowiedni filtr ) Wiem bo sprawdzałem. Oprócz tego zrobiłem kilka zdjęć.

post-80-137699808831_thumb.jpg

post-80-137699808836_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No faktycznie były nawet fajne plamy, ale tylko achromatem oglądałem. Zrobiłem fotkę z projekcji, ale słabo wyszło.

Dołączona grafika

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Istotnie ladne te plamki. Wlasnie co wynioslem telepa na taras a tu jakas mgielka spowila niebo i brakuje tej wyrazistosci. Poczekam moze sie jeszcze przetrze niebo ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam,

wczoraj po raz pierwszy od dość dawna wyciągnąłem z "kuferka" swój mały refraktor i zrobiłem kilka zdjęć plam na Słońcu - po tym, jak na tym forum zobaczyłem, jak ładnie Słońce jest zaplamione... Było to jednak krótko przed zachodem Słońca i zdjęcia potraktowałem jako próbne.

Dziś po pracy zacząłem przygotowywać się wcześniej i przez dwa różne filtry słoneczne wykonałem kilkadziesiąt zdjęć, korzystając dodatkowo z telekonwertera.

Lepiej jednak zdjęcia wyszły po konwersji jako zdjęcia czarno-białe, a po niewielkim podostrzeniu - wyszły "jako-tako".

Oto jedno z moich zdjęć (tylko fragment Słońca):

post-300-137699808985_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No Hermes ta twoja fotka plam pieknie wyszła! Niezłe, wyraźne zdęcie, brawo! A ja jeszcze wrzucę  z zachodu Słońca 02-08-2011.

post-80-137699809022_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po kilkudniowej łysinie, na Słoneczku znów pojawiają się plamki. Dziś rano próbowałem zrobić fotkę tej grupki, ale seeing był dość słaby. Wieczorem może wrzucę na forum.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiejsze Słońce było bardzo aktywne. Grupa plam 1302 prezentowała się naprawde wspaniale!! W czarnym obszarze największej z plam widać wyraźnie jasny pólksiężyc. Jak sądzicie czy to jakiś gorący wyrzut masy czy poprostu tak zbudowana jest ta plama i tyle...

post-80-137699811825_thumb.jpg

post-80-137699811831_thumb.jpg

post-80-137699811836_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wrzucam swoj szkic z godziny 10:10 UT. Próbowałem go trochę poprawić po zeskanowaniu, ale niewiele mu pomogłem, a może nawet trochę zaszkodziłem. Na kartce jednak wygląda dużo lepiej. Poprawiłem odręcznie trochę kontury tarczy, bo marnie to by wyglądało bez tej niezbyt estetycznej korekty. Tarcza ma w oryginale 100 mm średnicy. Kolorem zaznaczone pochodnie. Sam szkic oceniam może na 4-  :) Największa grupa mocno dała mi się we znaki i ze szkicowaniem i potem z mierzeniem powierzchni. Współrzędne plam policzę później, więc ich zabraknie przy szkicu.

post-743-137699815922_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niedzielne Słońce wyglądało dziś niesamowicie. Lekko spowite wysokimi chmurkami ale dało się sfotografować.

post-80-13769981604_thumb.jpg

post-80-137699816056_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Plamy na Sloncu osiagnely takie rozmiary ze dzis byly widoczne golym okiem . Gdy dzis rano o godz 9tej wyjezdzalem do pracy przez mgle dzialajaca jak filtr sloneczny wyraznie widzialem grupe plam w centrum tarczy. Zachecam do spojzenia rankiem na Slonce przez mgle. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To musiał być imponujacy widok. U mnie rano ładnie widać wschodzące Słońce, ale dziś akurat było pochmurno. Skoro duże plamy są w centrum tarczy to tylko czekać na wybuchy i zorze  :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli mowa o plamach słonecznych to proszę bardzo zdjęcie zrobione o godzinie 10:45 jak nie było mgły OTA Sky-Watcher SK804A Teleskopem projekcja okularowa. Aparat Kodak M1033. ;)

post-36-137699816134_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ta czerwień wygląda jak z Coronado ale chyba uzyskana w wyniku wczesnego zerwania się z łózka i biegania z teleskopem po mroziku...? Szacun! Ja tez dziś miałem taki plan ale jak zobaczyłem -5 st C postanowiłem ze lepiej będzie jak przytule się do Żonki i jeszcze pośpię... hehehe. Odrobie to po południu. dziś pzrez tarcze Słońca przeleci mi ISS to sobie ja cyknę razem z plamami :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta