Skocz do zawartości

Słońce na dziś


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące później...

Dziś rano niebo czyste, Słonce świeciło, że aż miło. Postanowiłem choć na chwilę wystawić sprzęt. Na górnej tarczy Słonca  na godz 12.00 i 13.30 widoczne spore protuberancje. Aż mnie ciarki przeszły jak je zobaczyłem. Coś pieknego. Widoczne na tarczy również grupa plam zgrupowana na kształt trapezu. Szkoda tylko, że tak szybko chmury przyszły i po obserwacjach >:(

post-339-137699873037_thumb.jpg

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj, w poranek najkrótszego dnia roku, Słonko przebijało się przez warstwę mgły i chmur. Działały one jak naturalny filtr i przygaszały skutecznie blask Naszej Gwiazdy. Potem Słońce trochę się podniosło, jednak ciągle w obserwacjach przeszkadzała wisząca dość nisko nad horyzontem warstewka chmur. Zrobiłem fotki, ale raczej miernej jakości, gdyż pogoda i brak wychłodzenia teleskopu nie pomagały ;)

Zestaw taki, jak zawsze przy Słońcu.

sun1l.jpg

sun2n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiejsza niedziela, od rana była bardzo pochmurna, jednak ok. 13stej w domu zrobiło się nieco jaśniej. Wyjrzałem przez okno i okazało się z pod chmur przebija się styczniowe Słońce.

Wiedząc, że na Słońcu dzieją się ciekawe rzeczy, złapałem aparat założyłem kurtkę, buty i w 8 minut stałem przy teleskopie. Oto Dzisiejsze Słońce z bohaterką dnia czyli grupa plam 1654. Zdjęcia wykonałem oczywiście apartem cyfrowym w projekcji okularowej, Tał 100RS. Dziura w chmurach utrzymała sie jakieś 20 minut więc nie było czasu na więcej zdjeć i zbieranie materiału ale i tak ciesze sie że udało mi się zobaczyć plamki na Słoncu :) Wiecej informacji na moim blogu http://mrudy1212.blogspot.com/

post-80-13769987759_thumb.jpg

post-80-13769987761_thumb.jpg

post-80-137699877622_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj miałem okazję wypróbować folię Baadera na Słońcu w połączeniu z zoomem o aperturze 60mm z Lidla. Zaskoczony jestem efektem. W powiększeniu 20x Słońce nieduże ale obraz bardzo ostry, wspaniały efekt 3D. Zmiana powiększenia na 40x i Słońce znacznie większe w większym polu. Trudniej wyostrzyć i znika efekt 3D ale można za to zagłębić się w szczegóły plam. Powiększenie 60x- nie można wyostrzyć do końca i szybko powróciłem do mniejszych powiększeń.

Zdziwiony jestem tym, że widać Słońce dokładnie (albo i lepiej) jak na zdjęciu SOHO. W pow. 20x nawet efekt jest lepszy :) Zobaczyłem wszystkie grupy plam oraz dosyć wyraźnie plamistość poniżej i nieco w "lewo" nieopodal grupy 1667 oraz w okolicy 1662. Samą grupę 1667 nazwałem małą Kasiopeją ;) Pod 1665 widać małą plamkę - w wizualu plamka owa jest wyraźniejsza niż na foto SOHO.

post-41-137699879757_thumb.jpg

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Patryk - dzięki Tobie chyba większość z nas wierzy nadal, że ta nasza Gwiazda świeci  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chyba żeś pogodę na loterii wygrał! Moja PGR jak wspominałem leży w szufladzie, a ty conajmniej raz w tygodniu coś focisz. Mi dzisiaj się przypomniało, że da się na calsky.com zobaczyć taki obrazek jak ten poniżej.

post-1093-137699880993_thumb.jpg

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Raczyło wyjść Słoneczko  :)

Ale jest problem - albo oślepłem, albo dzisiaj nie jest ,,splamione" Nikon 12x50 ??  8)

Może to ktoś sprawdzić  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczyło wyjść Słoneczko  :)

Ale jest problem - albo oślepłem, albo dzisiaj nie jest ,,splamione" Nikon 12x50 ??  8)

Może to ktoś sprawdzić  ???

A można prosić o zdjęcie ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku- z Twoimi oczami wszystko ok, chyba że moje też uległy awarii :] ja w lornetce 10-30x50 przy maksymalnym powiększeniu nie dostrzegłem z ręki żadnej plamy. Obserwowałem przez okno dachowe i wydaje mi się że coś w "dolno-prawej" części Słońca mi migneło 2 razy, ale pewności nie mam. Może ktoś sprawdzić na zdjęciach SOHO lub organoleptycznie czy jakąś plama tam jest? Z góry dzięki ;)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można prosić o zdjęcie ;)

No to napisz tutka jak mam to zrobić przez Nikona 12x50 - bo cuś nie mogę nic do obiektywu dopasować  :P

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc wypatrzyłem plamkę na szybie :D to tłumaczy czemu była nie ostra, wcześniej myślałem że to wina lornetki bo ma problemy z ostrzeniem przy większych powiększeniach- ale czego więcej można się spodziewać po takim produkcie jak ten sprzęcik z najniższej półki? :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to napisz tutka jak mam to zrobić przez Nikona 12x50 - bo cuś nie mogę nic do obiektywu dopasować  :P

A co resztę sprzętu sprzedałeś. ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i owszem są ale na samej wschodniej granicy. http://spaceweather.com/

No chyba ta fotka z linku łże lub, są już na samym obrzeżu - choć troszkę mlekowato na niebie jest  ???

Zdzichu - to chwilowa radość - za godzinkę najpóźniej będą chmurwy  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na godzinie 16, w 1/4 promienia od krawędzi jest spora plama (grupa?). Nad nią majaczy pionowy układ znacznie słabszych (2, może 3).

Lornetka 20x77.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki Janko - przy pomocy statywu i dzięki Twojemu namiarowi cosik dostrzegłem, ale już tylko chwilami bo chmurwska równo już przelatują  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak widziałem plamę.... Umiejscowienie na tarczy słonecznej się zgadza, tylko u mnie była widoczna jako takie nie ostre, szarawe pociemnienie. Beznadziejna ta lornetka, trzeba uzbierać i poszukać "Jackowej"- 12x50 EX. Myślałem nad x10 polarisa, ale i tak już po ptakach.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)