Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra wiadomość dla zaczytanych: Copernicus Center Press coraz mocniej wchodzi na rynek książek popularnonaukowych z zakresu astronomii.

 

W tym segmencie do tej pory w zasadzie jedynym poważnym graczem było wydawnictwo Prószyński i S-ka, ze swoją świetną serią “Na ścieżkach nauki”. Inne wydawnictwa zdawały się raczej okazjonalnie sięgać po tę tematykę (np. Zysk i S-ka, ale to głównie są stare dzieje). CCP miał co prawda kilka pozycji mogących nas potencjalnie zainteresować, jednak zwykle były to rzeczy z pogranicza religii, filozofii i kosmologii. I to być może się zmienia. 
Wydawnictwo sięgnęło po nazwiska, które znamy ze “ścieżek nauki” - w ofercie pojawiły się więc następujące książki:

 

John D. Barrow “Początek wszechświata”

Poczatek_wszechswiata.jpg.4b0ba7a343f981

Cytat

John Barrow, światowej sławy kosmolog i popularyzator nauki, zabiera nas w podróż do początków czasu, do świata temperatur i gęstości tak olbrzymich, że nie da się ich odtworzyć w warunkach laboratoryjnych. Wprowadza nas w spekulatywne teorie na temat natury czasu i wszechświata inflacyjnego. Wyjaśnia zagadnienie tuneli czasoprzestrzennych i udowadnia, że mogą nam one pomóc w odkryciu zagadki naszego istnienia.
Początek wszechświata omawia najbardziej zaawansowane idee i spekulacje naukowe, jej lektury nie pożałuje ani początkujący, ani doświadczony poszukiwacz historii i sensu wszechświata.

http://www.ccpress.pl/produkt/Poczatek_wszechswiata_257 


Paul Davies
“Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie Wszechświata”

Ostatnie_trzy_minuty.jpg.a4d4919031d5402

Cytat

Czy wszechświat może trwać wiecznie, czy obserwujemy powolne jego umieranie?
Kiedy i jak zakończy się świat? I czy ludzkość ma jakąkolwiek szansę go przetrwać?

Książka światowej sławy fizyka Paul Daviesa łączy w sobie solidne założenia naukowe oraz barwne scenariusze na temat prawdopodobnych losów wszechświata.
Autor zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez eony czasu, poza ostatni dzień życia Słońća i innych gwiazd, kiedy to jedynym namacalnym źródłem energii będą już tylko czarne dziury pożerające pozostaości po dawno wypalonych galaktykach. A w końcu – kreśli wizje ostatnih trzech minut – gdy temperatura kosmosu stanie się tak niewyobrażalne wysoka, że rozpadną się jądra atomów, wszechświat zacznie się gwałtownie kurczyć, a grawitacja unicestwi czas, przestrzeń i materię.
Czy taka będzie scena, na której rozegra się ostatni akt kosmicznego dramatu?

http://www.ccpress.pl/produkt/Ostatnie_trzy_minuty._O_ostatecznym_losie_wszechswiata_259 


Ian Stewart
“Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni”

Liczby_natury.jpg.a6f957c92fe95cbab931a9

Cytat

Każdej nocy gwiazdy zataczają na niebie okręgi, pory roku następują cyklicznie po sobie, a płatki śniegu nie są nigdy identyczne, ale wszystkie mają symetrię sześciokątną. Żyjemy we wszechświecie wzorów. Każdy z wzorów przyrody jest zagadką, prawie zawsze głęboką. Matematyka jest świetna w rozwiązywaniu zagadek.
Zamierzam zabrać was na zwiedzanie matematycznego wszechświata. Chcę spróbować wyposażyć was w matematyczne oczy. A robiąc to, uczynię wszystko co w mej mocy, aby zarazem zmienić sposób, w jaki postrzegacie wasz własny świat.

http://www.ccpress.pl/produkt/Liczby_natury.__Nierealna_rzeczywistosc_matematycznej_wyobrazni_260 


Ciekawie też zapowiada się inna nowa pozycja Johna Barrowa - “Książka o niczym”:

Ksiazka_o_niczym.jpg.fe5c50df92e30eff0cc

Cytat

Co to jest Nic?
Czym była próżnia dla Greków, a czym jest dla współczesnej kosmologii?
Czy zero Babilończyków, Hindusów i Majów to jedno i to samo zero?
 
John D. Barrow, brytyjski kosmolog, laureat Nagrody Templetona, tym razem poświęcił się Niczemu.
Błyskotliwa, napisana z humorem i erudycją książka prowadzi Czytelnika od religijnych i poetyckich rozważań nad naturą nicości i przemijania, przez zmagania Babilończyków i Majów z zerem matematycznym, aż po najnowsze odkrycia naukowe na temat próżni kwantowej.
Barrow szczegółowo opisuje przygodę Ludzkości z zerem, nicością i próżnią, komentując przy tym starożytne teksty i źródła archeologiczne, rozprawy teologiczne, notatki z eksperymentów oraz anegdoty i wiersze.
 
Książka o Niczym pokazuje, że Nic stanowi węzłowe zagadnienie w historii idei. Każda rewolucja w naszym myśleniu o świecie przynosi też odmienne spojrzenie na Nic w jego rozmaitych przejawach. W ostatnich rozdziałach Barrow szczegółowo opisuje rolę, jaką we współczesnej nauce odgrywa próżnia, która w XX wieku stała się jednym z najważniejszych pojęć kosmologii i teorii kwantowej.

http://www.ccpress.pl/produkt/Ksiazka_o_niczym_221 


W zapowiedziach jest też książka Briana Coxa i Andrew Cohena “Człowiek i Wszechświat”:

Czlowiek_i_wszechswiat.jpg.2bb42b3250e1d

Cytat

Jakie jest miejsce człowieka we Wszechświecie? Czy jesteśmy "kwiatem Stworzenia", jedną z najwspanialszych istot w Kosmosie, zajmującym centralne miejsce w strukturze świata?
A może człowiek to tylko nieznaczący pyłek w potężnym Wszechświecie, obojętnym na nas i na nasz los?

W swoim nowym światowym bestsellerze Prof. Brian Cox i Andrew Cohen proponują zupełnie nową odpowiedź na to pytanie, opartą nie tylko na dogłębnej wiedzy naukowej, ale również na wielkiej fantazji i energii właściwej wybitnym, wielokrotnie nagradzanym za swoją pracę, popularyzatorom nauki.
Cox i Cohen twierdzą bowiem, że człowiek jest istotą "cudownie nieznaczącą", a historia odsuwania nas i naszej planety z centrum Kosmosu - za sprawą słynnych odkryć astronomicznych, m.in. Kopernika, Galileusza, Newtona czy Einsteina - "wspaniałym wzlotem ku nieistotności"...

http://www.ccpress.pl/produkt/Czlowiek_i_wszechswiat_263 


Swoją drogą, zdaje się, że o podobną tematykę zahacza nowość z wyd. Prószyński i S-ka - “Kompleks Kopernika” Caleba Scharfa:

Kompleks.koprenika.jpg.9f13ae991470072a2

Cytat

„Kompleks Kopernika” Caleba Scharfa to książka o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które ludzkość zadaje sobie niemal od zarania dziejów. Jakie jest miejsce Ziemi we Wszechświecie? Czy jesteśmy w kosmosie sami? Czy jesteśmy ważni i wyjątkowi, czy całkiem nieistotni? 
Rozpoczynając od kopernikańskiej wizji Wszechświata, zgodnie z którą Ziemia i zamieszkujący ją ludzie nie zajmują uprzywilejowanej pozycji w przestrzeni kosmicznej, autor konsekwentnie kreśli obraz przemian, jakim podlegały poglądy na budowę Wszechświata. W błyskotliwy i przekonujący sposób opisuje ewolucję świadomości człowieka na temat jego miejsca w kosmosie. Przywołując alternatywną wobec zasady kopernikańskiej ideę, nazywaną zasadą antropiczną, analizuje argumenty obu stron, odwołuje się przy tym do wyników najnowszych badań Wszechświata. Czy w odległych układach planetarnych może istnieć życie? Czy jesteśmy coraz bliżej znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące naszego istnienia? Która wizja świata zyskuje na znaczeniu, kopernikańska czy antropiczna? A może czas na zupełnie nową zasadę? 

http://www.proszynski.pl/Kompleks_Kopernika__Kosmiczny_sens_naszego_istnienia_we_Wszechswiecie_planet_i_prawdopodobienstw-p-34082-.html 

 

...

Można się więc dokształcać, dopóki pogoda trzyma nas i nasze zabawki w domach. 
Pozostaje chyba tylko życzyć miłej lektury?

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No i co uzbierałem trochę na zlot to poszłooooo - Barrow i Cox-u kupieni :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię programy Briana Coxa na BBC - Cuda Życia, Cuda Wszechświata i Cuda Układu Słonecznego. Na książkę chyba się skuszę :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, jolo napisał:

Bardzo lubię programy Briana Coxa na BBC - Cuda Życia, Cuda Wszechświata i Cuda Układu Słonecznego. Na książkę chyba się skuszę :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Tak - w prowadzonym przez niego programie wygląda jak dziecko, które otrzymało wymarzoną zabawkę, on całym sobą nimi żyje :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na astronomii mozna zbankrutować, a tu ślub za pasem i pieniądze trzeba oszczędzać:5640dc6dbc8ce_01Smile: Ale ta "Książka o Niczym" wydaje się być tak szalenie interesująca, że tak mały wydatek nie nadwyręży napiętego budżetu:5640dc6e20115_02Laugh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W odniesieniu do zainteresowania (również, a może przede wszystkim - własnego) nową książką Briana Coxa "Człowiek i Wszechświat", daję znać, że książka ma już w paru księgarniach status pozycji dostępnej, a dodatkowo - mam info od Wydawcy, że w przyszłym tygodniu powinien też być dostępny ebook.
Ponadto przeczytałem parę stron próbki w oryginale - zapowiada się kawał naprawdę fajnej i mądrej lektury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na tą właśnie ostrzę sobie zęby (albo oczy?), ale z okazji rocznicy urodzin ze względu na dostępność dostałem dziś Książkę o niczym. Ładnie pachnie :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się zorientowałem, że Wydawnictwo Zysk i S-ka zdecydowało się na ponowne wydanie kultowego "Kosmosu" Carla Sagana.
http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/kosmos---carl-sagan

Zabawne, jak egzemplarze pierwszego wydania potaniały nagle na Allegro o 80% - z absurdalnych 150 zł wzwyż do 30-40 zł :D 

Przy okazji - Zysk i S-ka wznowiło też "Autostopem przez Galaktykę" Adamsa w tłumaczeniu Pawła Wieczorka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)