Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra wiadomość dla zaczytanych: Copernicus Center Press coraz mocniej wchodzi na rynek książek popularnonaukowych z zakresu astronomii.

 

W tym segmencie do tej pory w zasadzie jedynym poważnym graczem było wydawnictwo Prószyński i S-ka, ze swoją świetną serią ?Na ścieżkach nauki?. Inne wydawnictwa zdawały się raczej okazjonalnie sięgać po tę tematykę (np. Zysk i S-ka, ale to głównie są stare dzieje). CCP miał co prawda kilka pozycji mogących nas potencjalnie zainteresować, jednak zwykle były to rzeczy z pogranicza religii, filozofii i kosmologii. I to być może się zmienia. 
Wydawnictwo sięgnęło po nazwiska, które znamy ze ?ścieżek nauki? - w ofercie pojawiły się więc następujące książki:

 

John D. Barrow ?Początek wszechświata?

Poczatek_wszechswiata.jpg.4b0ba7a343f981

Cytat

John Barrow, światowej sławy kosmolog i popularyzator nauki, zabiera nas w podróż do początków czasu, do świata temperatur i gęstości tak olbrzymich, że nie da się ich odtworzyć w warunkach laboratoryjnych. Wprowadza nas w spekulatywne teorie na temat natury czasu i wszechświata inflacyjnego. Wyjaśnia zagadnienie tuneli czasoprzestrzennych i udowadnia, że mogą nam one pomóc w odkryciu zagadki naszego istnienia.
Początek wszechświata omawia najbardziej zaawansowane idee i spekulacje naukowe, jej lektury nie pożałuje ani początkujący, ani doświadczony poszukiwacz historii i sensu wszechświata.

http://www.ccpress.pl/produkt/Poczatek_wszechswiata_257 


Paul Davies
?Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie Wszechświata?

Ostatnie_trzy_minuty.jpg.a4d4919031d5402

Cytat

Czy wszechświat może trwać wiecznie, czy obserwujemy powolne jego umieranie?
Kiedy i jak zakończy się świat? I czy ludzkość ma jakąkolwiek szansę go przetrwać?

Książka światowej sławy fizyka Paul Daviesa łączy w sobie solidne założenia naukowe oraz barwne scenariusze na temat prawdopodobnych losów wszechświata.
Autor zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez eony czasu, poza ostatni dzień życia Słońća i innych gwiazd, kiedy to jedynym namacalnym źródłem energii będą już tylko czarne dziury pożerające pozostaości po dawno wypalonych galaktykach. A w końcu ? kreśli wizje ostatnih trzech minut ? gdy temperatura kosmosu stanie się tak niewyobrażalne wysoka, że rozpadną się jądra atomów, wszechświat zacznie się gwałtownie kurczyć, a grawitacja unicestwi czas, przestrzeń i materię.
Czy taka będzie scena, na której rozegra się ostatni akt kosmicznego dramatu?

http://www.ccpress.pl/produkt/Ostatnie_trzy_minuty._O_ostatecznym_losie_wszechswiata_259 


Ian Stewart
?Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni?

Liczby_natury.jpg.a6f957c92fe95cbab931a9

Cytat

Każdej nocy gwiazdy zataczają na niebie okręgi, pory roku następują cyklicznie po sobie, a płatki śniegu nie są nigdy identyczne, ale wszystkie mają symetrię sześciokątną. Żyjemy we wszechświecie wzorów. Każdy z wzorów przyrody jest zagadką, prawie zawsze głęboką. Matematyka jest świetna w rozwiązywaniu zagadek.
Zamierzam zabrać was na zwiedzanie matematycznego wszechświata. Chcę spróbować wyposażyć was w matematyczne oczy. A robiąc to, uczynię wszystko co w mej mocy, aby zarazem zmienić sposób, w jaki postrzegacie wasz własny świat.

http://www.ccpress.pl/produkt/Liczby_natury.__Nierealna_rzeczywistosc_matematycznej_wyobrazni_260 


Ciekawie też zapowiada się inna nowa pozycja Johna Barrowa - ?Książka o niczym?:

Ksiazka_o_niczym.jpg.fe5c50df92e30eff0cc

Cytat

Co to jest Nic?
Czym była próżnia dla Greków, a czym jest dla współczesnej kosmologii?
Czy zero Babilończyków, Hindusów i Majów to jedno i to samo zero?
 
John D. Barrow, brytyjski kosmolog, laureat Nagrody Templetona, tym razem poświęcił się Niczemu.
Błyskotliwa, napisana z humorem i erudycją książka prowadzi Czytelnika od religijnych i poetyckich rozważań nad naturą nicości i przemijania, przez zmagania Babilończyków i Majów z zerem matematycznym, aż po najnowsze odkrycia naukowe na temat próżni kwantowej.
Barrow szczegółowo opisuje przygodę Ludzkości z zerem, nicością i próżnią, komentując przy tym starożytne teksty i źródła archeologiczne, rozprawy teologiczne, notatki z eksperymentów oraz anegdoty i wiersze.
 
Książka o Niczym pokazuje, że Nic stanowi węzłowe zagadnienie w historii idei. Każda rewolucja w naszym myśleniu o świecie przynosi też odmienne spojrzenie na Nic w jego rozmaitych przejawach. W ostatnich rozdziałach Barrow szczegółowo opisuje rolę, jaką we współczesnej nauce odgrywa próżnia, która w XX wieku stała się jednym z najważniejszych pojęć kosmologii i teorii kwantowej.

http://www.ccpress.pl/produkt/Ksiazka_o_niczym_221 


W zapowiedziach jest też książka Briana Coxa i Andrew Cohena ?Człowiek i Wszechświat?:

Czlowiek_i_wszechswiat.jpg.2bb42b3250e1d

Cytat

Jakie jest miejsce człowieka we Wszechświecie? Czy jesteśmy "kwiatem Stworzenia", jedną z najwspanialszych istot w Kosmosie, zajmującym centralne miejsce w strukturze świata?
A może człowiek to tylko nieznaczący pyłek w potężnym Wszechświecie, obojętnym na nas i na nasz los?

W swoim nowym światowym bestsellerze Prof. Brian Cox i Andrew Cohen proponują zupełnie nową odpowiedź na to pytanie, opartą nie tylko na dogłębnej wiedzy naukowej, ale również na wielkiej fantazji i energii właściwej wybitnym, wielokrotnie nagradzanym za swoją pracę, popularyzatorom nauki.
Cox i Cohen twierdzą bowiem, że człowiek jest istotą "cudownie nieznaczącą", a historia odsuwania nas i naszej planety z centrum Kosmosu - za sprawą słynnych odkryć astronomicznych, m.in. Kopernika, Galileusza, Newtona czy Einsteina - "wspaniałym wzlotem ku nieistotności"...

http://www.ccpress.pl/produkt/Czlowiek_i_wszechswiat_263 


Swoją drogą, zdaje się, że o podobną tematykę zahacza nowość z wyd. Prószyński i S-ka - ?Kompleks Kopernika? Caleba Scharfa:

Kompleks.koprenika.jpg.9f13ae991470072a2

Cytat

?Kompleks Kopernika? Caleba Scharfa to książka o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które ludzkość zadaje sobie niemal od zarania dziejów. Jakie jest miejsce Ziemi we Wszechświecie? Czy jesteśmy w kosmosie sami? Czy jesteśmy ważni i wyjątkowi, czy całkiem nieistotni? 
Rozpoczynając od kopernikańskiej wizji Wszechświata, zgodnie z którą Ziemia i zamieszkujący ją ludzie nie zajmują uprzywilejowanej pozycji w przestrzeni kosmicznej, autor konsekwentnie kreśli obraz przemian, jakim podlegały poglądy na budowę Wszechświata. W błyskotliwy i przekonujący sposób opisuje ewolucję świadomości człowieka na temat jego miejsca w kosmosie. Przywołując alternatywną wobec zasady kopernikańskiej ideę, nazywaną zasadą antropiczną, analizuje argumenty obu stron, odwołuje się przy tym do wyników najnowszych badań Wszechświata. Czy w odległych układach planetarnych może istnieć życie? Czy jesteśmy coraz bliżej znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące naszego istnienia? Która wizja świata zyskuje na znaczeniu, kopernikańska czy antropiczna? A może czas na zupełnie nową zasadę? 

http://www.proszynski.pl/Kompleks_Kopernika__Kosmiczny_sens_naszego_istnienia_we_Wszechswiecie_planet_i_prawdopodobienstw-p-34082-.html 

 

...

Można się więc dokształcać, dopóki pogoda trzyma nas i nasze zabawki w domach. 
Pozostaje chyba tylko życzyć miłej lektury?

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co uzbierałem trochę na zlot to poszłooooo - Barrow i Cox-u kupieni :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jolo napisał:

Bardzo lubię programy Briana Coxa na BBC - Cuda Życia, Cuda Wszechświata i Cuda Układu Słonecznego. Na książkę chyba się skuszę :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Tak - w prowadzonym przez niego programie wygląda jak dziecko, które otrzymało wymarzoną zabawkę, on całym sobą nimi żyje :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na astronomii mozna zbankrutować, a tu ślub za pasem i pieniądze trzeba oszczędzać:5640dc6dbc8ce_01Smile: Ale ta "Książka o Niczym" wydaje się być tak szalenie interesująca, że tak mały wydatek nie nadwyręży napiętego budżetu:5640dc6e20115_02Laugh:

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W odniesieniu do zainteresowania (również, a może przede wszystkim - własnego) nową książką Briana Coxa "Człowiek i Wszechświat", daję znać, że książka ma już w paru księgarniach status pozycji dostępnej, a dodatkowo - mam info od Wydawcy, że w przyszłym tygodniu powinien też być dostępny ebook.
Ponadto przeczytałem parę stron próbki w oryginale - zapowiada się kawał naprawdę fajnej i mądrej lektury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Właśnie się zorientowałem, że Wydawnictwo Zysk i S-ka zdecydowało się na ponowne wydanie kultowego "Kosmosu" Carla Sagana.
http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/kosmos---carl-sagan

Zabawne, jak egzemplarze pierwszego wydania potaniały nagle na Allegro o 80% - z absurdalnych 150 zł wzwyż do 30-40 zł :D 

Przy okazji - Zysk i S-ka wznowiło też "Autostopem przez Galaktykę" Adamsa w tłumaczeniu Pawła Wieczorka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

CCPress ruszył dziś ze sporą, choć krótką promocją - wszystkie książki drukowane lecą o 55% w dół. W kolejnych dniach rabat maleje - jutro wynosi jeszcze 50%, ale dziś jest darmowa wysyłka!
https://www.ccpress.pl/news/Swiateczne_zakupy_razem_z_CC_Press__432
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)