Skocz do zawartości

składanie wąskopasmowe kanałów Ha+Oiii+Sii (narrowband)


Rekomendowane odpowiedzi

Szukam pomocy w zakresie składania kanałów wąskopasmowych Ha+Oiii+Sii.

Naświetliłem fotkę w tych 3 pasmach. Zawsze myślałem, że łączymy kanały według schematu R=Ha, G=Sii, B=Oiii i wg tego otrzymam to (fotka tylko po dodaniu kanałów i lekko podciągnięte poziomy, innych elementów nie ruszałem):

1. GlMalpyHaRSiiGOiiiB.thumb.jpg.2af7787802

Przypadkiem przeczytałem w Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_2174), że kolor zielony ukazuje emisję wodoru, czerwony to emisja siarki, a niebieski tlenu. No dobra, pomieszałem inaczej i otrzymałem to:

2. GlMalpySiiRHaGOiiiB.thumb.jpg.31411bfd22

Cały czas daleko od tego co zaprezentował nasz laureat I'2016 - Jacek. Brakuje mi tego błękitu jak toń morska, jak szkło. Eksperymentując dalej potraktowałem fotkę 2 filtrem HLVG/strong i otrzymałem coś zbliżonego:

GlMalpySiiRHaGOiiiBhlvg.thumb.jpg.5f2c2e

Tutaj pytanie do doświadczonych - jak powinno się to robić fachowo? I przy okazji pracy nad narrowbandem pojawiają się takie techniki jak: bicolor, robienie syntetycznego zielonego z R+B. Gorąca prośba o podzielenie się radami, a może Ktoś na końcu złoży z tego fajnego tutka (oczywiście można podać też gotowy tutorial)

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutków jest pełno. Zaraz Ci podam jakiś link . Ale małe wyjaśnienie na początek: reprezentacja pasm przez barwy to PALETA. To co złoźyłeś jako nr. 2 to paleta HST ( Hubble Space Telescope ) gdzie R= SII, G= Ha, B=OIII. Warto poczytać o tym w necie.

A propos składania - ja uźywam tego algorytmu zmodyfikowanego na paletę HST i na trzy kolory : http://www.starrywonders.com/bicolortechniquenew.html

Oczywiście Photoshop jest niezbędny. Luminancję dokładam jako Ha plus dwie warstwy czyli SII i O III z atrybutem lighten.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze eksperymenty za mną. Przećwiczyłem swoją twórczość według zaprezentowanego tutoriala i wyszło coś takiego:

GlMalpyHaOiiSyntetZiel.thumb.jpg.02056db

Są to wskazówki do stworzenia palety R=Ha, B=Oiii i syntetycznego kanału zielonego. Mój układ warstw (przyjęto parametry z w/w tutka, wartości krycia=100%):

NarrowbandWarstwy.jpg.42934d0358e75ed955
1. RGB ? stanowi tło + kolor gwiazd (warstwa ?tło? to nieruszany materiał wyjściowy, na którym zwykle nie pracuję)
2. obrobiona na gotowo klatka Ha: tryb mieszania=jaśniej, maską warstwy przykryto tło
3. warstwa korekcyjna ?barwa/nasycenie? jako maska przycinająca, właściwości barwa/nasycenie/jasność = 0 / 100 / -50
4. powielona warstwa Ha z pkt. 2, która posłuży do syntetycznego zielonego: tryb mieszania=jaśniej, maską warstwy przykryto tło
5. powielona jako maska przycinająca warstwa Oiii z pkt. 7, która posłuży do syntetycznego zielonego: tryb mieszania=pomnóż
6. warstwa korekcyjna ?barwa/nasycenie? jako maska przycinająca, właściwości barwa/nasycenie/jasność = 120 / 100 / -20
7. obrobiona na gotowo klatka Oiii: tryb mieszania=jaśniej, maską warstwy przykryto tło
8. warstwa korekcyjna ?barwa/nasycenie? jako maska przycinająca, właściwości barwa/nasycenie/jasność = 240 / 100 / -40
9. kolor gwiazd: tryb mieszania=kolor

Przydałaby się luminancja, naturalnej brak, sztucznej nie robiłem. Na razie nie dopieszczam, zajmijmy się tylko kolorystyką obrazu :)

Gdy zastosujemy tryb mieszania w pkt. 2+4+7 z ?jaśniej? na ?ekran? wynik będzie następujący:

GlMalpyHaOiiSyntetZielEkran.thumb.jpg.e6

Dominująca barwa jest tutaj jednak reprezentowana przez wodór jako czerwień. Jest łatwiej bo obraz ostateczny jest przyjemny w odbiorze. Paleta HST (R= Sii, G= Ha, B=Oiii) dalej tonie w zieleni, której nie mogę opanować. Niemniej jednak będziemy walczyć, a efekty moich zmagań może komuś pomogą. Próbowałem powalczyć z Sii zamiast syntetycznego zielonego, ale poległem (na razie). 

W dalszym ciągu kieruję prośbę o rady i komentarze

  • Like 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyraźnie napisałem - to jest tylko wskazówka. Sposób mieszania. I według niego złóż HST stosując zielony jako Ha background, potem niebieski z atrybutem screen  i czerwony jako screen. Na to wszystko luminancja gdzie Ha jako luminancja i do niej OIII i SII z atrybutem lighten i łapką do warstwy luminancji. Nie wiem czy do końca jasno to napisałem.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, - wielki szacunek i głęboki ukłon dla Waszej wiedzy, Waszych osiągnięć. Jednocześnie proszę o wybaczenie moich dawniejszych wypowiedzi na temat astrofotografii. Widzę że były one błędne. Wy widzicie niewidzialne, - ja tego nie potrafię i nie rozumiem. Moja wiedza zamknięta została w 19 wieku w epoce fotografii małoobrazkowej. Posługuję się co prawda EOS-em, ale raczej intuicyjnie a najlepiej wychodzi mi to w zakresie światła widzialnego, czyli fotografii dziennej. Mam co prawda trochę fotek astrofotograficznych, ale wyłącznie na użytek własny bo nie śmiał bym umieszczać ich obok Waszych prac. Często jednak oglądam i podziwiam Wasze prace i próbuję się douczyć jakiejś konkretnej techniki, ale jest tego tak wiele że przy moim okrojonym wolnym czasie, jest to  nie wykonalne ze względów czasowych. Podobnie było i nadal jest, np z elektroniką - potrafię odbudować spalony w pożarze ciągnik rolniczy, a mam problemy z "zakuciem" czy zlutowaniem kabli USB do transmisji danych z teleskopu do laptopa co powoduje częste zawieszenia transmisji i utratę rzadkich ostatnio dobrych warunków pogodowych, a tym samym szans na fotkę. Jeszcze raz gratuluję Waldek.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)