Skocz do zawartości

montaż dla AR-152S 152/760


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Może ktoś poradzi na czym można by powiesić achromat AR-152S 152/760 w celu obserwacji wizualnych? Chodzi o to, żeby było prosto i wygodnie - a jeśli byłoby tanio - to też fajnie :5640dc6ec0764_04Wink:.

Waży toto 9,5 kg + szukacz, kątowka i okular.

 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo ludzi wiesza ten teleskop na EQ 5 albo tej samej klasy EXOS 2... W teleskopy.pl sprzedawali go też kiedyś na AZ 5... ale jak to się w praktyce sprawdza? Zapewne póki się samemu nie sprawdzi to nie będzie wiadomo czy stabilność nas zadowala.

Na pewno montaż musi być na stalowych nogach inaczej nie ma to sensu.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, wolałbym nie wchodzić w paralaktyki. 

Moim zdaniem, problem z AZ5 może tkwić w ramieniu do którego jest mocowana tuba i jego podatności na siły skręcające. Zastanawiam się, czy ewentualnie jego wymiana na sztywniejszą konstrukcję, a nawet taką odlaną z żeliwa szarego (doskonale tłumiącego drganai) rozwiązałaby problem.

 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ważna sprawa - dokładne wyważenie rutki z wetkniętą kątówką i okularem - oszczędzasz montaż, eliminujesz do minimum drgania i komfortowo prowadzisz sobie obiekt.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek, kup sobie HD AZ. Przerobiłem prawie wszystkie montaże azymutalne dostępne w polskich sklepach astro i żaden nie daje takiej stabilności jak ten (AZ 5 się chowa i cichutko skamle ;) ) Z czasem dokupisz sobie np.  SCT i pobawisz się obserwacjami w szerokim polu (mały power, refraktor), po chwili łuskając detal (większe pow., SCT). 

562d145bbcf62_Zdjcie0225.jpg.d257b04a8d2

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukost napisał:

...AZ 5 się chowa i cichutko skamle ;) ...

Jak te grdysie?

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może skytee ? Mi do 8kg niutka pasuje, poza faktem że pokrętło mikroruchów az jest w stałej pozycji.

Też mi po głowie ten refraktor chodzi więc daj znać na czym ostatecznie zawisł i jak się tym operuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukost napisał:

Grzesiek, kup sobie HD AZ. Przerobiłem prawie wszystkie montaże azymutalne dostępne w polskich sklepach astro i żaden nie daje takiej stabilności jak ten (AZ 5 się chowa i cichutko skamle ;) ) Z czasem dokupisz sobie np.  SCT i pobawisz się obserwacjami w szerokim polu (mały power, refraktor), po chwili łuskając detal (większe pow., SCT).

Lukost, rozumiem, że dla jednej rurki nie ma efektu ściągania wszystkiego na jedną stronę? Czy potrzeba wtedy ewentualnie jakiejś przeciwwagi?

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MrOD napisał:

 

Może skytee ? Mi do 8kg niutka pasuje, poza faktem że pokrętło mikroruchów az jest w stałej pozycji.

Też mi po głowie ten refraktor chodzi więc daj znać na czym ostatecznie zawisł i jak się tym operuje.

Ten też biorę pod uwagę, ale jest droższy od AZ6.

Dam znać, ale najpierw muszę zakupić i montaż i tubę :5640dc6e79ff9_03Silly:

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest az6?

Jak kupowałem skytee to też rozważałem hdaz. Ostatecznie przeważyły mikroruchy oraz większy odstęp uchwytów pod tubki od pionowej osi - przy dłuższych teleskopach nie będzie problemu z haczeniem o nogi statywu ale używam go na statywie halfpier takim jak ma azeq5 także problem pomijalny w większości przypadków. Czy słusznie trudno powiedzieć ale widząc jak lukost śmiga chyba nie koniecznie :)

Taki mont można w końcu co minutę w innym miejscu postawić w odróżnieniu od paralityków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dotarła dziś do mnie głowica HDAZ i mogę w pełni potwierdzić to co Lukost napisał... jeśli ktoś szuka fajnego AZ o dużej nośności i obędzie się bez mikroruchów  to jest właściwy kierunek.

Tuba TS 152/900 mimo swoich 11 kilo śmiga na nim lekko z taką precyzją jakby była refraktorkiem 80 mm :wink2: i nie trzeba żadnych przeciwwag, nic się nie ugina, pracuje bardzo równo. Myślę że to jest to czego potrzebowałem :5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ciężko trafić używkę bo to niezbyt popularny montaż,ale warto próbować. Mi się udało, mam ostatnio szczęście do zakupów giełdowych :5640dc6e20115_02Laugh:

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jaka jest tajemnica obserwacji taką soczewą blisko zenitu? Powiesiłem skubańca na moim skytee, operowanie bez problemu ale tak mnie wszystko nap* po dzisiejszych testach od gimnastyki że koniec :D

Jak wysoko macie je zawieszone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie przepadam za obserwacjami w zenicie ale jak już to trzeba wyciągnąć nogi montażu na maksa i w razie konieczności karimata pod kolana i przyklęknąć. Niewysoki jestem to mam łatwiej :wink2: ale zawsze to gimnastyka... trzeba się poświęcać, jak mus to mus  :5640dc6e20115_02Laugh:

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wygląda na to, że naprowadzanie na obiekty wykonuje się przez poruszanie teleskopem. Jak precyzyjne są to ruchy? Właśnie miałem kupić AZ4 ale jeden bardzo uprzejmy kolega zamącił mi w głowie i skierował do tego wątku (dzięki Lucjan)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zarek napisał:

Wygląda na to, że naprowadzanie na obiekty wykonuje się przez poruszanie teleskopem. Jak precyzyjne są to ruchy?

Pytasz o HDAZ? Jeśli dobrze wyważysz tubę, to śledzenie obiektu przy pow. 150x uważam za bezporoblemowe. Naprawdę lekko to chodzi, a siłę docisku można regulować według własnych preferencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale na HDAZ można już powiesić Newtona, który przestanie się wreszcie kurzyć. Zdaję obie sprawę, że obserwacje nie będą mega komfortowe ale opcja już jest. Do tego dwa urządzenia optyczne dostępne "on-line", lubię to. Poza tym lubię mieć zapas mocy :)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)