Skocz do zawartości

APM 100mm ED APO 45*


adam_bie

Rekomendowane odpowiedzi

Adamie_Bie, czy byłbyś tak dobry i rozwiał moje wątpliwości :)):

- czy nadal jesteś zadowolony z AZ5 jako montażu do tej lornety? Na jakiej wysokości masz okulary kiedy lorneta jest skierowana w najwyższy punkt?

- jak tam sytuacja z odblaskami?

- i czy ktoś może mi wytłumaczyć jaka jest teoretyczna i praktyczna różnica w modelu 45 i 90 stopni? Obie dają obraz ziemski? Różnią się ilością odbić światła (sprawnością) zanim trafi do oczu?

/Grzesiek

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek

Zrób co możesz aby najpierw przez nią popatrzeć. Problem odblasków tyczy się każdej przy czym w najmniejszym stopniu 120-tki. (w 82mm jeszcze jest nadzieja ale te dopiero od maja będą dostępne). Duchy i odblaski nie wszystkim przeszkadzają a związane jest to z fizjonomią oka (podobno). Ja swoją 90-tke oddałem po 3 podejściach ale z żalem przyznam szczerze.

Wcześniej wiele o nich czytałem i w kwestii pryzmatów o ile dobrze pamiętam 90 stopniowa ma o 2 odbicia mniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, MrOD napisał:

Zrób co możesz aby najpierw przez nią popatrzeć.

No szukam okazji...

 

33 minuty temu, MrOD napisał:

Ja swoją 90-tke oddałem po 3 podejściach ale z żalem przyznam szczerze.

Masz na myśli 90 mm od APM? Jakie miała mankamenty?

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem APM 100mm ED APO 90*
Generalnie wg mnie to achromaty z wielkim potencjałem ale nie dla wszystkich będą satysfakcjonujące. Dla mnie aberracja sferyczna, nierówność torów i przede wszystkim kosmiczne w moich oczach odblaski spowodowały że dałem sobie spokój kiedy Pan Kneip przy 3 podejściu powiedział że nic więcej z tego nie da rady wycisnąć. Niemniej jednak śledzę rozwój i wypuszczane nowe modele z nikłą nadzieją że coś się w tej kwestii zmieni.
Dlatego napisałem tobie abyś najpierw sprawdził czy tobie to odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grzesiek napisał:

- czy nadal jesteś zadowolony z AZ5 jako montażu do tej lornety? Na jakiej wysokości masz okulary kiedy lorneta jest skierowana w najwyższy punkt?

- jak tam sytuacja z odblaskami?

- i czy ktoś może mi wytłumaczyć jaka jest teoretyczna i praktyczna różnica w modelu 45 i 90 stopni? Obie dają obraz ziemski? Różnią się ilością odbić światła (sprawnością) zanim trafi do oczu?

Hej,

- z AZ5 byłem umiarkowanie zadowolony. lorneta nie sięga samego zenitu ale jest blisko. stabilność była taka sobie ale mi wystarcza - mocny wiatr jest problemem. żeby obserwować okolice zenitu muszę klękać przy statywie ale da się z tym żyć. przy AZ5 trzeba było regulować długość nóg statywu, przeszkadzało mi to więc statyw wymieniłem na Manfrotto 117B (z regulacją wysokości). jest mniej stabilny gdy kolumna jest wysunięta do góry ale przy póki nie wieje wiatr jest ok. ruchoma kolumna to rewelacja.

Myślę że żeby mieć 100% komfortowe mocowanie to potrzeba by potężnych wideł i jakiś jeszcze mocniejszy statyw.

- odblaski? :) nic się nie zmieniło - były i są. Może zależy kto co ogląda, mi one nie przeszkadzają zupełnie ale z reguły poluję na DSy, planety oglądam b. rzadko.

- modele 45 i 90 stopni to może być całkiem co innego - mają inne pryzmaty. Pryzmaty powinny zapewnić całkowite wewnętrzne odbicie więc ilość odbić wewnątrz pryzmatu nie powinna robić różnicy dla sprawności. Po tym co pisał MrOD zacząłem się obawiać tych wersji 90* ale czy słusznie tego nie wiem, tu trzebaby porównać obie lornety obok siebie.

Podsumowując po ponad roku używania lornety jestem z niej tak samo zadowolony jak po zakupie.

Grzechu skąd jesteś? Jeśli się nie spieszysz to warto spojrzeć samemu przed zakupem. W sierpniu będę na kaszubach, na jesień może na jakiś zlot uda się wybrać.

/Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzy mi się fajna lorneta 100mm. Ciekawe czy uboższa wersja SEMI jest warta swojej ceny? Mieszkam niedaleko Kielc, ale często bywam w różnych miejscach Polski, więc może kiedyś uda nam się spotkać. Bardzo bym chciał :).

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mając tematyczną lornetę APM 100mm ED APO 45* odświeżę nieco wątek.

Na początek bardzo krótkie streszczenie moich na razie krótkich doświadczeń z przedmiotową lornetką.

Lorneta optycznie i mechanicznie to dosłownie czołg. Wszystko precyzyjnie i płynnie chodzi, nic mnie nie denerwuję lub wzbudza zaniepokojenia.

Moja lorneta z 2016r. została fabrycznie doposażona w okulary APM 18mm, pole własne 65o dające: powiększenie 30,5x, pole rzeczywiste 2,1i  źrenicę 3,3mm.

W takiej konfiguracji pozostawała dość długo. Okulary fabryczne oceniam bardzo wysoko, obraz piękny zarówno w dzień jak i w nocy. Niesamowita kolorystyka Księżyca właściwie bez AC (znikoma na skrajnej części pola widzenia), gwiazdy punktowe praktycznie po brzegi. To co daje fabryka pokonuje jakością dawanych obrazów moje dotychczasowe lornetki, którymi była 15x70 tzw. seria BA8 oraz APM ms 25x100. Fabryczne okularki są na tyle dobre, że dla tego powiększenia uznaje je za wystarczające.

W późniejszym czasie dokupiłem okulary, które dają mega powiększenie (jak na lornetki) tj. okulary ES 6,7mm pole własne 82o dające: powiększenie 82x, pole rzeczywiste 1,0i  źrenicę 1,2mm.

Byłem świadomy ze takie okularki to skrajne możliwości dla tej lornety i źrenica tylko właściwie do planet i Księżyca. W obserwacjach czuć że źrenica już skrajnie mala, obraz przyciemniony zwłaszcza na gwiazdach. okulary dostateczne do Księżyca, gdzie już pole widzenia jest wypełnione po brzegi i trochę trzeba się rozglądać, co jakoś nie przypadło mi do gustu. Powiększenie 82x to już nie przelewki i w moim statywie starym Goliacie brakuje zdecydowanie mikro ruchów. Lorneta bez problemu utrzymuje kolimacje przy powiększeniu 82x, jednak ze względu na wynikową źrenicę nadaje się właściwie do planet i księżyca oraz dziennych dalekich obserwacji, ale najlepiej do celów nieruchomych.

Takim dwoma kompletami okularów cieszyłem się dość długo. Pamiętam słowa poprzedniego właściciela, który zachęcał mnie do nabycia do tej lornety okularów Docter 12,5 mm. Miał on okazje uzbroić tą lornetę i twierdził, że to najlepsze okulary do tej lornety dające nową klasę obrazu. Jednak cena za jeden okular ponad 3 tys. zł odstraszyła mnie skutecznie. Nie poddałem się i podjąłem dorywczo dodatkowo pracę i wynikiem czego był mój ostatni zakup okularów TV Delos 12mm, Przedmiotowe cenne okularki mają pole własne 72o dające: powiększenie praktycznie rozdzielcze 46x, a pole rzeczywiste 1,6i  źrenicę 2,2mm. I krótko mówiąc był to kosztowny strzał w dziesiątkę. Z lornetką współpracują bardzo dobrze. Jakość obrazu jest naprawdę docelowa. Regulowanie odsuniecie od oka jest genialne, daje możliwość naprawdę wygodnego indywidualnego ustawienia. A dawany obraz nie ważne czy w dzień, czy w nocy jest dla mnie fantastyczny. Gwiazdki są punkcikami absolutnie po same brzegi pola widzenia. Lorneta w  tych okularach genialnie oddaje kolory co widać w szczególności na gwiazdach, Księżycu i samolotach na wysokościach przelotowych. Od tego momentu lorneta jest najczęściej uzbrajana w TV 12 mm, co moim zadaniem z przedmiotową lornetą daje możliwości obserwacji właściwie wszystkiego.

Dzisiaj postanowiłem spróbować przetestować możliwości rozdzielcze APM 100mm ED APO 45* na gwiazdach podwójnych. Oczywiście założyłem TV 12 mm dające powiększenie tylko/aż 46x.

   Na początek Al Salib w Delfinie separacja 8.9"  4,3 i 5,1 mag - gwiazdki rozdzielone bez problemu jako dwa praktycznie jedynkowe jasne punkty,

   W Wolarzu Hip 70327 separacja 6,2"  5,0 i 6,7 mag - gwiazdki rozdzielone bez problemu jako dwa punkty, jaśniejszy i większy na górze,

   I na deser w Wężu  d Ser  separacja 3,8"  5,3 i 7,6 mag - gwiazdki nie rozdzielone, ale widoczny jak gdyby przecinek, co mnie trochę zdziwiło bo przy wyżej wspomnianej hip 70327 bez problemu wydawało mi się że między gwiazdkami da się umieścić jeszcze co     najmniej jedną gwiazdę bez zlania w przecinek

Generalnie jestem bardzo zadowolony bo przypomniałem sobie, ze słynny Trapez w Orionie ma separacje między swoimi składnikami 19,2" , 13,3" ,12,9" i najmniejszą 8,7".  Nie wiem czy te krótkie próby rozdzielczości lornetki przy powiększeniu 46x są rekordem, ale wiem że dla mnie jakość obrazu gwiazd i ich kolorystyka jest na złoty medal.

  

 

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, GKG napisał:

   W Wolarzu Hip 70327 separacja 6,2"  5,0 i 6,7 mag - gwiazdki rozdzielone bez problemu jako dwa punkty, jaśniejszy i większy na górze,

   I na deser w Wężu  d Ser  separacja 3,8"  5,3 i 7,6 mag - gwiazdki nie rozdzielone, ale widoczny jak gdyby przecinek, co mnie trochę zdziwiło bo przy wyżej wspomnianej hip 70327 bez problemu wydawało mi się że między gwiazdkami da się umieścić jeszcze co najmniej jedną gwiazdę bez zlania w przecinek

Sprawdź na parce gwiazd o podobnej jasności, bo różnica 2,3 mag może być przyczyną Twojego "zdziwienia" ?

  • Like 1
  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.K. dzięki za sugestię.

Dzisiaj wybrałem parkę podwójną w Herkulesie Hip 85112 separacja 4,0" 4,5 i 5,3 mag - gwiazdki rozdzielone, ale już na siłę.

Myślę że separacja 4" to max.  możliwości dla lornety APM 100mm ED APO 45* wyposażonej w  okulary TV Delos 12mm  (powiększenie 46x). Chyb nie jest źle, ponieważ Trapez w Orionie najtrudniejsze do rozdzielenia ma składniki  2 razy szersze niż tutaj. 

Podchodziłem z tym powiększenie (46x) również do słynnych "epsylonów" (Hip 91919) w Lutni -  ale nie niema szans.

Przy okazji jakim najmniejszym powiększeniem rozdzieliliście "epsylony"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozdzielania ciasnych układów wielokrotnych i obserwacji planet w dużych powiększeniach - trzeba pamiętać, że te lornetki to tylko dublety f5.5. Chyba masz starszy egzemplarz z elementami fpl-51, to też ma znaczenie. Zmierzam do tego, że aby wycisnąć maksimum z tej lornetki czy jej większego brata, którego mam, seeing musi być bardzo dobry, a obraz idealnie wyostrzony (co wcale nie jest łatwe przy dużych powiększeniach). Wtedy epsilony można rozdzielać przy średnich powiększeniach i obserwować planety przy względnie dużych powiększeniach (w moim przypadku 188x). Trzeba też uwzględnić, że przy słabym seeingu obraz w każdej z tub optycznych potrafi drgać/falować niezależnie, co się manifestuje znaczną degradacją obrazu. Słaby seeing powoduje też rozogniskowanie obrazu - i znów w każdej tubie niezależnie. Podejdź do epsilonów jeszcze raz ale przy co najmniej dobrym seeingu. Możesz się zdziwić. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MB_WA napisał:

Podejdź do epsilonów jeszcze raz ale przy co najmniej dobrym seeingu. Możesz się zdziwić.

Sprawa jest raczej prosta i przesądzona - przy moim ulubionym powiększeniu 46x nie ma szans, ale mnie to nie martwi. Lornetką nie chcę bić rekordów rozdzielczości, chcę się delektować szerokimi i wysokojakościowymi widokami, a to zapewnia mi 

 APM 100mm ED APO 45* wyposażony w  okulary TV Delos 12mm  (powiększenie 46x).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Panowie Adam i GKG,

teraz przez Was nie wiem co zrobić:-) podpaliłem się na APM100/45 ED po recenzji Adama i już miałem plan że kupuję z Luntami 9mm. Na koncu wątku jednak kolega GKG przekonuje do TV Delos 12 mm:-( 

Poproszę poradźcie co wybrać? Moje preferencje 80% samoloty i dalekie obserwacje, 20% niebo.

Czy do w.w. powiększeń nie potrzeba celownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Swiss napisał:

... a dwie sztuki APM XWA 9 mm 100° Eyepiece ( to chyba to samo co LUNT) 500 euro zatem około 2300 pln

Masz jeszcze okulary Baader Morpheus. Mi akurat 12,5 mm nie pasowały pod względem wygody, ale wiele osób sobie je zachwala. Obecnie nie będą wiele tańsze od powyższych, ale możesz zapolować na używane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, GKG napisał:

Stawiam TV Delos 12

dziękuję za w.w. rekomendacje. Proszę podpowiedz mi dlaczego akurat TV 12mm a nie np 10mm?

Dodatkowo prośba uprzejma o info czy w takiej lornecie będzie konieczny celownik? Szczerze powiem, że np w moim Maku 127 przy powiekszeniu 80-90 razy nie ma szans na złapanie samolotu bez celownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Swiss napisał:

Proszę podpowiedz mi dlaczego akurat TV 12mm a nie np 10mm

to już kwestia gustu. Może być i 10mm i uważam że nie krótsze jak 8mm. Im krócej tym ciemniej więc w astro do DS może to już mieć znaczenie.

12mm to taka optymalna długość dla wielozadaniowa. Ja nie stosowałem żadnego celownika i uważam że nie jest koniecznie potrzebny, 

Do samolotów ciężko celować w te lecące w zenicie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.08.2018 o 01:13, GKG napisał:

Regulowanie odsuniecie od oka jest genialne, daje możliwość naprawdę wygodnego indywidualnego ustawienia

cześć GKG, czy możesz napisać coś więcej o w.w? Czy jest możliwość odsunięcia muszli ocznej? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Delosach jest możliwość zwinięcia gumowych muszli ocznych i jest to bardzo proste. Ale to nie wszystko, najlepsze jest to że odległość jest regulowana płynnie ruchem pierścienia który można zablokować w wybranej przez siebie odległości. Ja z tego co pamiętam ustawiałem na największą odległość (nie noszę okularów) i było wygodnie bez niechcianych pociemnień, odblasków itp. niechcianych zjawisk. Przy tym właściwie nie musiałem już nic robić z gumową muszlą, którą nie odwijałem bo jest miękka i w moim odczuciu wygodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)