Skocz do zawartości

Zamiana lornetki na teleskop (jaki?)


Rekomendowane odpowiedzi

Ogromnie ważne jest doświadczenie.

Pamiętam jak pierwszy raz w życiu ogladałem Jowisza w lidlowym SkytLuxie (takiego przeżycia się nie zapomina ; ) ). Miałem wtedy okular 10mm (pamiętam, bo tylko taki miałem ;) Plossl Antaresa) a wiec powiekszenie 70x (Lidlowy SkuLux to 70/700).

Patrzę... - no widać jakąś jasną kropę i cztery mniejsze wokół niej... Jak nic Jowisz! Po chwili - kurcze... tam chyba są jakieś dwa minimalnie widoczne pomarańczowe paski w poprzek!? Na drugi dzień ledwo widoczne paski okazały się oczywiste. Podczas następnych sesji obserwacyjnych paski stawały się coraz wyraźniejsze i widziane już w zasadzie w kazdym seeingu... Tak to wyglądało w moim przypadku z perspektywy pierwszej niezapomnianej obserwacji :)

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jolo napisał:

 W tej cenie kupisz też popularny refraktor 90/900, tylko zwróć uwagę na jakim będzie montażu.

Nawet nówkę na AZ3 choć z AZ4 było by bardziej komfortowe... 120/600 wieszałem na AZ3, kiedyś jako komplet sprzedawano - super trawlerek. http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3,d815.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

A wracając do pytania - proponowany wcześniej dobson 6" zmieści się w budżecie, ale musisz sprawdzić jak z gabarytami. W tej cenie kupisz też popularny refraktor 90/900, tylko zwróć uwagę na jakim będzie montażu. Oczywiście chodzi o instrumenty używane - jak Ci przestaną wystarczać, przy odsprzedaży stracisz niewiele. Na pewno zobaczysz nimi pierścienie Saturna, cztery pasy na Jowiszu i WCP, wiele szczegółów na Księżycu. Może nie od razu podczas pierwszej sesji, ale tak jak piszą wcześniej koledzy - praktyka czyni mistrza. 

Lepiej wziać 90mm niż wspomniany wcześniej 70mm - więcej detali do wyłapania będzie. A 90/900 tanio i często chodza po giełdach.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie podpisuje pod postami JSC, wlasnie tyle szczegolow widac na Jowiszu przy pow. 90x, przez refraktor 90mm, tylko ostrzej. A Saturn, to istna bajka, przerwa Cassiniego po obwodzie i czarna jak wegiel. Dla Saturna powiekszenie mozna zwiekszyc w tym refraktorze do 150x, bez wyraznej utraty jakosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz w miarę dobry sprzęt za nieduże pieniądze :

http://olx.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-CID767-IDehiE1.html#426fc23236

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Witam Panie i Panów. Minął prawie rok od ostatniego posta. Może się okaże, że niepotrzebnie zadałem pytanie w tym wątku... Nie posłuchałem chyba nikogo z Państwa.

Pod koniec marca kupiłem refraktor Spinor Optics R-90/900 AZ-3. Czy dobrze zrobiłem, nie wiem (miałem porównanie jedynie z lornetką 10x50). To co widzę przez niego + obecna lornetka Celestron 15x70 - fajnie się uzupełniają (przynajmniej tak mi się wydaje :)). Nie mam zamiaru obecnego refraktora "ulepszać".

Przeraziły mnie, powiem szczerze, opinie o teleskopach typu Newton (lustra, czyszczenie, kolimacja...) Jednak obecnie przymierzam się  do zakupu Teleskopu Sky-Watcher (Synta) BK1145EQ1 lub BK1309EQ2 (budżet do 700 złotych). Chciałbym bardziej "zagłębić się" w galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, KamilGck napisał:
 

Przeraziły mnie, powiem szczerze, opinie o teleskopach typu Newton (lustra, czyszczenie, kolimacja...) Jednak obecnie przymierzam się  do zakupu Teleskopu Sky-Watcher (Synta) BK1145EQ1 lub BK1309EQ2 (budżet do 700 złotych). Chciałbym bardziej "zagłębić się" w galaktyki.

Witam na FA :)

A skąd te opinie Kolega wyczytał? Kolimacja do obserwacji jest prosta, a zakrywając dekielek po obserwacjach (po ewentualnym wyschnięciu lustra) i nie obserwując w zapylonych miejscach o myciu luster pomyśli Kolega po paru latach.
Mając budżet 700 zł odradzam kupno wymienionych teleskopów, za tę cenę kupi Kolega w b. dobrym stanie 8" teleskop Newtona i wtedy ,,zagłębi się w galaktyki" naprawdę :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Witam na FA :)

A skąd te opinie Kolega wyczytał? Kolimacja do obserwacji jest prosta, a zakrywając dekielek i nie obserwując w zapylonych miejscach o myciu luster pomyśli Kolega po paru latach.
Mając budżet 700 zł odradzam kupno wymienionych teleskopów, za tę cenę kupi Kolega w b. dobrym stanie 8" teleskop Newtona i wtedy ,,zagłębi się w galaktyki" naprawdę :)

Dokładnie tak jak pisze Jacek,ta zmiana nie wiele wniesie.Celuj w lustro 8".

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KamilGck napisał:

Panowie, na chwilę obecną jestem w stanie wydać 1k złotych - nic więcej :) używek nie chcę.

Dlaczego eliminujesz używkę? Większość z nas tak sprzęt kupuje. Wystarczy kupić na giełdzie naszej, Astropolis czy Astromaniaka od sprawdzonego usera. Za 1000 zł 8" Newtona ze sklepu nie kupisz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, KamilGck napisał:

Panowie, na chwilę obecną jestem w stanie wydać 1k złotych - nic więcej :) używek nie chcę. Powiedzcie szczerze czy w tych pieniądzach się zmieszczę czy poczekać jeszcze trochę i kupić coś naprawdę porządnego?

Jeśli chcesz się zagłębić w galaktyki to minimum 8". Fajna mała rurka na dobsie z dużymi możliwościami.

Zbieraj więc na dobsa.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o teleskop to to jest najpopularniejszy model: https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)