Skocz do zawartości

Budowa własnej kamery All Sky


Esku1RES

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, zarek napisał:

Próbowałem różnych ustawień i zawsze był ten sam efekt. W porównaniu z wymiarami piksela każda cząstka jest punktem.

Ale czy nie ujawni się tu falowa natura fotonów? :) Bo foton "widzialny" też jest punktem, a skupiony przez teleskop tworzy na matrycy prążki Ariego zamiast punktu.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zainstalowanego żadnego "skupiacza" w postaci np. obiektywu, po prostu aparat z plastikowym dekielkiem ale to i tak nie ma znaczenia, bo promieniowanie X przez przeszkody typu plastik czy szkło po prostu przenika lub jeżeli "ma pecha" zostanie pochłonięte ale gęstość materii w plastiku czy szkle jest na tyle mała, że prawdopodobieństwo przeniknięcia fotonu o takiej energii jest bardzo duże. Muszę koniecznie powtórzyć eksperyment z SBIGiem

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - kosztowało mnie to pizzę dla córy :(
Ja patrzyłem czy nikt nie świeci i czy ptaki nie latają, ona robiła screeny - oto efekt, godzinę widać. niebo w miarę czyste od chmurew tylko przymglone lekko, kamerka jeszcze mokra bo padał deszcz.
Co to te krechy ????

a.jpg

b.jpg

c.jpg

D.jpg

 

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, M@rek napisał:

czy przy cząstkach elementarnych, promieniowaniu X ślady nie byłyby idealnie proste (z uwagi na "rybie oko" łukowe, ale idealnie łukowe), ostre, a nie jak maźnięte grubym markerem?

Przykład jolo pokazuje, że nie :) Ale dlaczego? Też mnie to zastanawia.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, M@rek napisał:

czy przy cząstkach elementarnych, promieniowaniu X ślady nie byłyby idealnie proste (z uwagi na "rybie oko" łukowe, ale idealnie łukowe), ostre, a nie jak maźnięte grubym markerem?

Kazałem córze łapać na środku, coby były dobrze widoczne - na bokach właśnie ze względu na rybie oczko są zawinięte jak lecą.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na ostatnią fotkę, nie znając przebiegu całej dyskusji, powiedziałbym, że to jednak smugi kondensacyjne samolotu lecącego do "góry" do godz.12. W górnej części zdjęcia smugi bardziej zbite, składające się wyraźnie z dwóch równoległych linii (samolot dwusilnikowy), ku dołowi coraz bardziej rozpraszające się, ale nadal widoczna podwójność smug. Górną część smugi na ekranie obejrzałem przez szkło powiększające :) i wyraźnie widać dwie linie, z ciemniejszym pasem rozdzielającym (przerwa Cassiniego :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej Jacek - przecież jak chcemy rozstrzygnąć kwestię promieniowania kosmicznego, to rozwiązanie jest banalne - zasłoń obiektyw :) Jak się będą nadal łapać, to mamy winowajcę.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MateuszW napisał:

Przykład jolo pokazuje, że nie :) Ale dlaczego? Też mnie to zastanawia.

W komorze pęcherzykowej, która też jest swego rodzaju detektorem, cząstki zostawiają ślad w postaci "kłaków", przykład tutaj
Jest to możliwe być może z powodu przypadku, kiedy cząstka przechodzi bardzo blisko jądra atomu materii, z ktorej zbudowany jest detektor, wtedy wzajemne oddziaływanie powoduje zakrzywienie biegu cząstki i daje taki efekt. W powietrzu cząstka "nie zakręca" bo atomy są w dużej odległości od siebie i statystycznie rzadziej zachodzą tego typu oddziaływania.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy ładne wyjaśnienie kształtu :) 

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu wypowiedzi kolegów postanowiłem:

Zamienię mieszkanie 85m + 30 m piwnica w Ustce, 250m od morza na podobne z widokiem na południowo zachodnie niebo bez promieniowania kosmicznego - natychmiast !!!!!
Już Wam nic nie screnne Crazy

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo napisał:

 i ile nowych rzeczy się dowiedzieliśmy. A i na żarty było trochę miejsca :) 

No i przez te nowości i żarty to ja ze strachu teraz siwieję Ill

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, jolo napisał:

Z tego co czytałem, to w przypadku CCD i promieniowania kosmicznego za takie kształty śladów odpowiada zjawisko Comptona. Ale tak jak to zjawisko rozumiem, to jest to samo właśnie co napisał powyżej zarek. 

W zjawisku Comptona tak dokładnie rzecz ujmując to, oprócz rozpraszania w sensie zmiany kierunku, jest jeszcze rozpraszanie w sensie zmiany energii (długości fali) cząstki. Cząstka przechodząc obok elektronu (tu autokorekta, nie obok jądra) zmienia tor ale też wydłuża długość fali, czyli staje się mniej energetyczna i po kilku takich przejściach zostaje całkowicie pochłonięta.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zarek napisał:

W zjawisku Comptona tak dokładnie rzecz ujmując to, oprócz rozpraszania w sensie zmiany kierunku, jest jeszcze rozpraszanie w sensie zmiany energii (długości fali) cząstki. Cząstka przechodząc obok elektronu (tu autokorekta, nie obok jądra) zmienia tor ale też wydłuża długość fali, czyli staje się mniej energetyczna i po kilku takich przejściach zostaje całkowicie pochłonięta.

A czy piwnica - mury są grube 55 cm chroni przed tymi wszystkimi czastkami ??? Moze do czasu zamiany ja się tam wyprowadzę..... Bo już oprócz siwienia to mi chyba i kłaki wypadają.... >:O

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

A czy piwnica - mury są grube 55 cm chroni przed tymi wszystkimi czastkami ??? Moze do czasu zamiany ja się tam wyprowadzę..... Bo już oprócz siwienia to mi chyba i kłaki wypadają.... >:O

Jacku, niestety wypadanie włosów to jeden z objawów choroby popromiennej.
Zrób koniecznie próbę z zakryciem kamery, najlepiej ręcznikiem, czapką, nie garnkiem.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zarek napisał:

Jacku, niestety wypadanie włosów to jeden z objawów choroby popromiennej.
Zrób koniecznie próbę z zakryciem kamery, najlepiej ręcznikiem, czapką, nie garnkiem.

Wynik będzie niedokładny - zaczęło lać a woda chroni :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, ja bym się na Twoim miejscu bał zamykać oczy! Wiesz, że siatkówka oka też te cząstki rejestruje? :) U astronautów to norma - po zamknięciu oczów widzą czasem takie "błyski". Choć nic nie słyszałem na ten temat u ludzi na Ziemi. I sam nie widziałem tego w swoim oku. A siatkówka chyba lepsza jest od kamerek...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej skłaniam się do teorii, że to co zarejestrowało się na CCD jolo to promieniowanie gamma, które ma dwa razy większą energię od użytego przez mnie X-ray. Poniższe wykresy pochodzą z tego opracowania. Polecam str 53, superwafel

gamma.jpg

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli kompletuję sobie części do takowej kamerki i brakuje mi już tylko dwóch rzeczy, mianowicie kopułki 5" ( chwilowo niedostępna)  i cytuję "  rezystor "podgrzewający" 20W w obudowie TO-220 , jako, że elektronik ze mnie taki jak ministrant to mógłby mi ktoś to podlinkować najlepiej na alledrogo bądź elektropark ? Z góry dzięki 

ps. Czy to jest coś takiego ? http://allegro.pl/rto20fe010-rezystor-20w-5-10r-to220-i5753094832.html

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższy rezystor się faktycznie nada, ale:

  • tak jak pisze Łukasz musi być przykręcony do radiatora. W przypadku kamer, które robiłem radiatorem była okrągła, metalowa, bądź laminowana podstawa z miedzią , do której mocowana była kopułka,
  • moc 14.4 W to trochę dużo, wiec jeżeli go użyjesz to z regulacją tak do maksimum 8 W. Możesz też dać dwa takie rezystory połączone szeregowo. Tak zrobiłem w kamerze Jacka (Jacek E). Dostaniesz wówczas moc maksymalną 7.2W co jest wystarczające i bezpieczniejsze. Możesz też użyć pojedynczego rezystora o większej rezystancji (nie musi być w obudowie TO220) np:

http://sklepelektroniczny.com/product-pol-673-ax25wr-15r-rezystor.html

Możesz też użyć dwóch takich rezystorów:
http://allegro.pl/stcs-r50w33-rezystor-drutowy-50w-33r-i6571417737.html
połączonych równolegle.

Podsumowując. Użycie dwóch grzejników po przeciwnych stronach kopułki spowoduje bardziej równomierne rozprowadzenie ciepła w jej środku. To jak sądzę dobry pomysł.

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Esku1RES napisał:

Powyższy rezystor się faktycznie nada, ale:

  • tak jak pisze Łukasz musi być przykręcony do radiatora. W przypadku kamer, które robiłem radiatorem była okrągła, metalowa, bądź laminowana podstawa z miedzią , do której mocowana była kopułka,
  • moc 14.4 W to trochę dużo, wiec jeżeli go użyjesz to z regulacją tak do maksimum 8 W. Możesz też dać dwa takie rezystory połączone szeregowo. Tak zrobiłem w kamerze Jacka (Jacek E). Dostaniesz wówczas moc maksymalną 7.2W co jest wystarczające i bezpieczniejsze. Możesz też użyć pojedynczego rezystora o większej rezystancji (nie musi być w obudowie TO220) np:

http://sklepelektroniczny.com/product-pol-673-ax25wr-15r-rezystor.html

Możesz też użyć dwóch takich rezystorów:
http://allegro.pl/stcs-r50w33-rezystor-drutowy-50w-33r-i6571417737.html
połączonych równolegle.

Podsumowując. Użycie dwóch grzejników po przeciwnych stronach kopułki spowoduje bardziej równomierne rozprowadzenie ciepła w jej środku. To jak sądzę dobry pomysł.

Czy tak mam podłączyć dwa rezystory? Tak sobie myślę, bo mam też w domu zapasowy czujnik DHT22 i Płytkę arduino UNO R3 i czy nie wkomponować tego jakoś, pod kopułkę , żeby to grzanie uruchomiało się automatycznie, na razie próbowałem się bawić dzisiaj w programowanie tej płytki i już udaje mi się sterować miganiem diód i częstotliwością tego migotania włącznie z kolejnościa, ale jak ugryźć ten czujnik i grzałkę nie mam pojęcia i pewnie sporo rzeki w Wiśle przepłynie zanim dojdę do tego ;) 

2016-11-17 21.27.29.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz. Jeżeli mówimy o dwóch rezystorach 10 ohm to należy to połączyć dokładnie tak jak na Twoim schemacie.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Esku1RES napisał:

Grzegorz. Jeżeli mówimy o dwóch rezystorach 10 ohm to należy to połączyć dokładnie tak jak na Twoim schemacie.

Tak chodzi mi o te dwa rezystory, dzięki Wielkie. A co w przypadku jak będę chciał użyć tych dwóch 33ohm, które podlinkowałeś, bo są dużo tańsze, wtedy inaczej trzeba podłączyć?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)