Skocz do zawartości

Budowa własnej kamery All Sky


Esku1RES

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

No i niestety szlag mi trafił kamerkę. Jak pisałem wcześniej pod kopułkę dostała się wilgoć. Cała płytka zaśniedziała. Zmuszony byłem do zakupu nowej kamerki lub ewentualnie samej płytki. Obiektyw i kabelki przecież mam.

Przypominam, że jestem (byłem) posiadaczem takiej kamerki.

http://www.ebay.com/itm/HD-1080P-1200TVL-2MP-AHD-CVBS-IR-Cut-Board-Camera-1-3-Sony-IMX2441-OSD-Defog/252358757344?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

cam.jpg.b10b8fa948794199a683bd492d247594.jpg

 

Tak tez zrobiłem. Zamówiłem samą płytkę.

http://www.ebay.com/itm/HD-1080P-AHD-Module-CCTV-board-Sony-IMX322-NVP2441-Starlight-Low-illumination/132235977517?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

596e391e4b2bb_pytka.jpg.6991b61dff2a66c15d7bc62bcb128ea8.jpg

 

Dziś przesyłka dotarła. zaraz wszystko złożyłem i popędziłem na testy do obserwatorium. Ku mojemu zdziwieniu lipa! Nie mam obrazu. Rejestrator łączy się z kamerą ale obraz jest czarny. Menu kamery po naciśnięciu przycisku na kabelkach tez się nie pojawia.

 

2017-07-18_18h23_15.png.a60aed6bf23265b630fea1c2c36d248e.png

 

Czy to możliwe ażeby te płytki były jednak różne i nie pasowały do reszty?

 

 

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przestawić tryb pracy kamery AHD/CVBS.
Joystick lewo lub prawo trzymany dłużej niż 3 sekundy.

No i poszukaj, bo musisz gdzieś mieć jakąś naprawdę grubą nieszczelność. Moja pracuje już prawie 1,5 roku non stop na zewnątrz. Otwierałem ją 2 dni temu. Wygląda jak nowa. Ja u siebie mam zrobione tak, że wszędzie tam gdzie jest jakiekolwiek łączenie komponentów obudowy, mam uszczelki wycięte z gumy.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Esku1RES napisał:

Spróbuj przestawić tryb pracy kamery AHD/CVBS.
Joystick lewo lub prawo trzymany dłużej niż 3 sekundy.

 

 

A to przełączy się nawet jak nie wyświetla się menu kamery?

 

16 godzin temu, Esku1RES napisał:

 

No i poszukaj, bo musisz gdzieś mieć jakąś naprawdę grubą nieszczelność. Moja pracuje już prawie 1,5 roku non stop na zewnątrz. Otwierałem ją 2 dni temu. Wygląda jak nowa. Ja u siebie mam zrobione tak, że wszędzie tam gdzie jest jakiekolwiek łączenie komponentów obudowy, mam uszczelki wycięte z gumy.

 

Tak, tak. To będzie a  w zasadzie już jest poprawione. Tu zdecydowanie biję się w pierś bo dałem ciała z uszczelkami.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, szdom1 napisał:

 

A to przełączy się nawet jak nie wyświetla się menu kamery?

 

Tak. Przytrzymaj dłużej i tryb pracy powinien się przestawić - warunek - wszystko dobrze podłączone i sprawne....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, szdom1 napisał:

A to przełączy się nawet jak nie wyświetla się menu kamery?

Naturalnie. Jeżeli masz niezgodny format nadawanego przez kamerę sygnału z ustawieniem odbiornika/rejestratora to nic nie zobaczysz, nawet menu.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.06.2017 o 14:18, Esku1RES napisał:

Do wszystkich tego typu kamer kupowałem obiektyw 1.56mm.

Taki jak ten

 

6 tygodni czekałem aż polecany obiektyw dotrze do mnie. Teraz jak już w końcu doczekałem się przesyłki, okazuje się, że mimo wkręcenia do oporu jeszcze nie ma ostrego obrazu. Widać, że jeszcze trzeba wkręcić trochę bardziej... Maciecie jakiś pomysł jak to uzyskać?

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem. Na moim obiektywie był filtr IR. Więc go usunąłem. Obecnie nawet usunąłem filtr IR przed chipem kamery. Uznałem, że w nocy jest mi on zbędny. I obraz się poprawił. Obiektywy 180 Stopni maja niezwykle krótkie ogniskowe 1.2 mm do 2mm co może być problemem przy ustawieniu ostrości na nieskończoność.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kamerami tak bywa, że przełącza się w jakiś dziwny tryb niezgodny z odtwarzaczem i znika obraz oraz menu. Reset to jedyny sposób.

Ale zaśniedzenie płytki kamery to też problem. Ja klosz uszczelniłem uszczelka do okien. I woda się nie dostaje do środka.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, Esku1RES napisał:

Naturalnie. Jeżeli masz niezgodny format nadawanego przez kamerę sygnału z ustawieniem odbiornika/rejestratora to nic nie zobaczysz, nawet menu.

No i mieliście rację. :) DZIĘKUJĘ. Teraz pobawię się ustawieniami i kopułka w wersji II wraca na dach.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jpatka napisał:

Miałem ten sam problem. Na moim obiektywie był filtr IR. Więc go usunąłem. Obecnie nawet usunąłem filtr IR przed chipem kamery. Uznałem, że w nocy jest mi on zbędny. I obraz się poprawił. Obiektywy 180 Stopni maja niezwykle krótkie ogniskowe 1.2 mm do 2mm co może być problemem przy ustawieniu ostrości na nieskończoność.

Jak stwierdzić czy na obiektywie jest filtr IR, jak go usunąć i czy to spowoduje, że obiektyw będzie można wkręcić głębiej?

Wydaje mi się jednak, że lepiej będzie usunąć filtr z przed matrycy, bo może to dać trochę dodatkowej przestrzeni dla głębszego wkręcenia obiektywu...?

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem swoją kamerkę. Jednak usunięcie filtra IR nic nie zmienia w konstrukcji i dalej jest problem z uzyskaniem ostrości.

Napiszcie jak Wam to się udało, bo do tej pory nikt nie pisał o takim problemie...

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AdamK napisał:

Jak stwierdzić czy na obiektywie jest filtr IR, jak go usunąć i czy to spowoduje, że obiektyw będzie można wkręcić głębiej?

Filtr jest w postaci małej płytki przyklejonej do obiektywu. Nie mam zdjęcia, bo w szkiełkach, które miałem nigdy go nie było (widziałem ją na niektórych zdjęciach tego obiektywu). Zawsze ostrzyło bez problemu zarówno w przypadku kamer 1080P jak i wersji 960P. Chociaż pamiętam, że w tym drugim wypadku obiektyw wkręcał się baaardzo ciężko (z dużym oporem). Zwróć też uwagę, czy na gwincie nie masz przypadkiem takiej dodatkowej, małej nakrętki kontrującej. Trzeba ją wykręcić, bo z nią rzeczywiście nie da się wyostrzyć.

 

Dodane:
Jeżeli wszystkie te zabiegi nie przyniosą rezultatu, to przyjrzyj się dokładnie samej kamerze. Składa się ona z dwóch zasadniczych części - płytki PCB z matrycą oraz plastikowego korpusu, w który wkręcamy obiektyw. Korpus do PCB przykręcony jest za pomocą 2 śrubek. Zobacz, czy nie możesz trochę skrócić odległość między nimi. Wiele nie trzeba. Zapewne brakuje Ci jakiegoś ułamka milimetra.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wkręcałem obiektyw do samego końca i musiałem uważać gdyż w końcówce musiała to być dość spora siła. Można uszkodzić matrycę. Potrzebne jest wyczucie. Ostrość obrazu daje się oceniać tylko w centrum obrazu. Trzeba pamiętać o krzywiźnie obrazu z takiego obiektywu.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.07.2017 o 01:43, Esku1RES napisał:

Filtr jest w postaci małej płytki przyklejonej do obiektywu. Nie mam zdjęcia, bo w szkiełkach, które miałem nigdy go nie było (widziałem ją na niektórych zdjęciach tego obiektywu). Zawsze ostrzyło bez problemu zarówno w przypadku kamer 1080P jak i wersji 960P. Chociaż pamiętam, że w tym drugim wypadku obiektyw wkręcał się baaardzo ciężko (z dużym oporem). Zwróć też uwagę, czy na gwincie nie masz przypadkiem takiej dodatkowej, małej nakrętki kontrującej. Trzeba ją wykręcić, bo z nią rzeczywiście nie da się wyostrzyć.

 

Dodane:
Jeżeli wszystkie te zabiegi nie przyniosą rezultatu, to przyjrzyj się dokładnie samej kamerze. Składa się ona z dwóch zasadniczych części - płytki PCB z matrycą oraz plastikowego korpusu, w który wkręcamy obiektyw. Korpus do PCB przykręcony jest za pomocą 2 śrubek. Zobacz, czy nie możesz trochę skrócić odległość między nimi. Wiele nie trzeba. Zapewne brakuje Ci jakiegoś ułamka milimetra.

Po kolejnym rozkręceniu kamerki udało mi się znaleźć sposób na umożliwienie głębszego wkręcenia obiektywu i w rezultacie, uzyskanie ostrości.

Moja kamerka jest zbudowana trochę inaczej niż tu opisujesz, bo wewnątrz jest umieszczony dodatkowo mały elektromagnes, który przełącza filtr IR na jakiś inny (nie wiem jaki).

Zajmuje to trochę dodatkowego miejsca i pewnie stąd moje problemy z niemożliwością uzyskania ostrości.

Zrezygnowałem w filtrów, bo obraz i tak będzie monochromatyczny, a także za pomocą noża powiększyłem nieco przestrzeń w którą wkręca się obiektyw.

Teraz zabieram się za budowę osłony i ochrony przed wilgocią...

  • Like 1

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że te kamery z różnych źródeł różnią się jednak nieco budową. Te pierwsze, kupowane przeze mnie oraz niektórych kolegów pochodziły z http://www.securitycamera2000.com
One z całą pewnością ostrzyły z krótkim obiektywem. Tyle, że nie ma ich już na stanie Security2000.com. Pozostaje ebay oraz inni dostawcy, ale jak widać niektóre trochę się różnią. Całe szczęście, że dzięki dociekliwości kolegi @AdamK daje się je zmodyfikować. Adam, dobrze by było abyś zrobił i opublikował w tym wątku zdjęcia Twojej modyfikacji.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z życzeniem, poniżej opis mojej modyfikacji kamery takiej: http://www.securitycamera2000.com/products/1200TVL-2MP{47}1080P-AHD-{47}CVBS-IR%2dCut-Board-Camera-DNR.html , w celu umożliwienia używania obiektywów "fish eye" z bardzo krótką ogniskową.

Niestety podany link już nie działa, dlatego poniżej podaję typ tej kamerki:

20170723_123800.thumb.jpg.43ea934de5936c169e759c61298b2999.jpg

Po odkręceniu dwóch wkrętów mocujących uchwyt obiektywu do płytki drukowanej, oraz wykręceniu 4 wkrętów z mocowania obiektywu mamy uzyskujemy dostęp do wnętrza gdzie umieszczone są filtry. Na fotografii poniżej widzimy trzy elementy z których składa się uchwyt obiektywu:

1 - element dolny, który przylega do płytki drukowanej. W nim mieści się elektromagnes przełączający oraz ramka z dwoma filtrami. Ponieważ zrezygnowałem z filtru, nie wgłębiałem się jakie to są filtry i jakie ustawienia setapu odpowiadają za wybór odpowiedniego filtru (jeden z nich zapewne jest filtrem IR). Grubość tego elementu z powodu umieszczonej wewnątrz cewku elektromagnesu jest dość znaczna i jest odpowiedzialna za problemy z uzyskaniem ostrości. Z tego elementu usunąłem ramkę z filtrami.

2 - element środkowy wykonany z tworzywa sztucznego, którego środkowy otwór mniejszy od średnicy obiektywu, uniemożliwia głębsze wkręcenie obiektywu. Powiększyłem ten otwór poprzez usunięcie nożem cienkiej krawędzi plastiku. Operacja bardzo prosta, nie trzeba stosować żadnych innych narzędzi ponieważ cieniutka krawędź sama odłamuje się do potrzebnej wielkości - na moich fotografiach widok już po modyfikacji.

3 - element górny wykonany z metalu, w który wkręcamy obiektyw. Tu nie potrzeba żadnej modyfikacji.

Po sprawdzeniu czystości matrycy skręcamy całość w odwrotnej kolejności. W tak zmodyfikowaną kamerkę możemy teraz bez problemów wkręcić obiektyw o ponad 1 mm głębiej, bez obawy o uszkodzenie matrycy, ponieważ zabezpiecza ją element nr 1 - daje gwarancję, że podczas wkręcania obiektyw nigdy nie spotka się z matrycą.

20170723_114810.thumb.jpg.2115347a71ce8103a9d604087a7e3170.jpg

20170723_115018.thumb.jpg.439716169a164721af734ce9139fcc7d.jpg

  • Like 5

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerę All Sky umieściłem na zewnątrz i teraz chciałbym popróbować z ustawieniami czułości itd, a nie mam bezpośredniego dostępu do sterowania menu...

W związku z tym mam pytanie o pilot taki jak na fotografii (zaczerpnąłem z jednego z wcześniejszych postów Kolegi Esku1RES - mam nadzieję, że się nie obrazi): możecie podpowiedzieć gdzie można kupić najszybciej i najtaniej?:)

Nie chcę czekać kolejne 1,5 miesiąca na chińskie przesyłki...

Jeszcze dodatkowe pytanie: czy te piloty różnią się miedzy sobą dla różnych kamerek?

pilotallsky.jpg

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AdamK napisał:

Nie chcę czekać kolejne 1,5 miesiąca na chińskie przesyłki...

Jeszcze dodatkowe pytanie: czy te piloty różnią się miedzy sobą dla różnych kamerek?

pilotallsky.jpg

Mogę Ci go pożyczyć do ustawienia - mam ten model.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! A w międzyczasie zamówię sobie w Chinach.

Podaj mi na PW konto - zapłacę za przesyłkę.

Dzięki!

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdamK
Ten pilot, ze zdjęcia to tzw. UTC kontroler. W tym przypadku UTC nie oznacza jednak "Universal Time Coordinated" ale "Up The Coax". Jest to technologia zaadoptowana w przemysłowych, analogowych kamerach video, pozwalająca na sterowanie menu OSD tych kamer w sposób zdalny - po kablu współosiowym (up the coax). Zatem jeżeli jakaś kamera ma zaimplementowany ten protokół, to każdy UTC kontroler (pilot) może sterować tą kamerą. Funkcje UTC są też czasem wbudowane w niektórych lepszych serwerach/rejestratorach kamer. Wówczas pilot jest niepotrzebny, bo sygnały sterujące można wysyłać właśnie z rejestratora. To wszystko jednak, tak jak napisałem, zadziała tylko w jednym wypadku - kamera musi obsługiwać UTC. Wiem, że nie wszystkie z tym kamer AHD spełniają ten warunek.

Jeżeli chodzi o zakup, to niekoniecznie trzeba ściągać go z Chin:

https://www.napad.pl/produkty-72-6925-kontroler-utc-ahd.htm

https://www.cyberteam.pl/produkt/3329_kontroler-utc-ahd

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, zamówiłem ten pilot pod jednym z adresów podanych przez Esku1RES (DZIĘKUJĘ!!!). Mam nadzieję dostać przesyłkę w ciągu kilku dni, więc nie będę Cię fatygował. Jestem jednak zobowiązany wobec Ciebie za chęć pomocy.:cheers:

Dzięki Koledzy! :notworthy:

  • Like 1

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kamera działa już piąty dzień, a nie pokazała dotąd żadnej gwiazdy... tylko i wyłącznie chmury.

Jednak dziś błysnął promyk nadziei na trochę czystego nieba. Szkoda, że w dzień...

Widok zakłóca trochę dach i komin od strony N - NW, ale póki co może być.

201707281010541501229454969.jpg.cbb082484d7990d3eb39f72c71e499ab.jpg

  • Like 2

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, AdamK napisał:

Widok zakłóca trochę dach i komin od strony N - NW, ale póki co może być.

201707281010541501229454969.jpg.cbb082484d7990d3eb39f72c71e499ab.jpg

Chyba troszeczkę powinieneś podostrzyć....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AdamK napisał:

Moja kamera działa już piąty dzień, a nie pokazała dotąd żadnej gwiazdy... tylko i wyłącznie chmury.

W końcu ta "pora deszczowa" musi się kiedyś skończyć. Gratuluję uruchomienia kamery.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek E. napisał:

Chyba troszeczkę powinieneś podostrzyć....

Też tak mi się wydaje, ale trudno trafić z ostrością, kiedy to dosłownie drgnięcie ręki i już jest nieostre.

Będę próbował z ostrością na gwiazdach.

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, AdamK napisał:

 

Będę próbował z ostrością na gwiazdach.

A! jeszcze jedna ważna sprawa, nie wiem jakiego odtwarzacza używasz, ale jak jesteś na stronie  czy z GISE to wciskaj zaznaczone kółeczko ze strzałką, obraz jest w dużo lepszej rozdzielczości od kwadracika ze strzałką i łatwiej ostrość ustawić.

597b0a17d5eee_Wane.jpg.d61152d215e10fdbed23310bdcc91570.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)