Skocz do zawartości

Kowa BD 12x56 XD Prominar - dyskusja o artykule z 40. numeru Astronomii


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Po lekturze tej recenzji Janka zastanawia mnie głównie porównanie Kowy BD 12x56 z Nikonem SE 12x50. Nie do końca zrozumiałem, czy miałeś Janie przez jakiś czas obie lornetki równolegle, czy pożegnałeś się z kultowym Nikonem SE zostawiają sobie (lepszą) Kowę? Czy obiektywy o powierzchni 25% większej, kompaktowe gabaryty w swojej klasie i co najmniej dobre właściwości optyczne Kowy zadecydowały o takim wyborze, czy w grę chodziło coś zupełnie innego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak odpowiedzi, lecz post jakoś mi umknął. Pewnie przez to, że w weekendy staram się odpocząć także od komputera. Więc pokrótce, jak to było z tymi "dwunastkami". Generalnie, lubię "ruch w interesie" i lornetki po pewnym czasie używania wymieniam na inne (jeśli w ogóle przetrwały nie rozpadając się). Nikon SE jest pod względem optycznym niewątpliwie najlepszą lornetką, jaką kiedykolwiek miałem.  Kowa, zakupiona pewien czas po odsprzedaniu Nikona jest lornetką klasy średniej i ma szereg wad optycznych, które w recenzji raczej niedoszacowałem, niż przeszacowałem. Tak bywa z nowo zakupionym sprzętem. Pomimo tego, jest to moja ulubiona lornetka, ze względu ma poręczność, solidność i te parametry 12x56 - wystarczające, by określić ją jako narzędzie o wielkich możliwościach. Własności optyczne przy tym całkowicie mnie satysfakcjonują a wady są akceptowalne.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszesz trochę więcej o tych wadach? Dwukrotnie miałem w rękach model 8x32 BD XD i wywarł na mnie pozytywne wrażenie, testowana przez optycznych 10x42 także wypadła dobrze w swojej kategorii. Model 8x56 niestety bez rewelacji. Ciekaw jestem gdzie plasuje się dwunastka.

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Qba napisał:

Napiszesz trochę więcej o tych wadach? Dwukrotnie miałem w rękach model 8x32 BD XD i wywarł na mnie pozytywne wrażenie, testowana przez optycznych 10x42 także wypadła dobrze w swojej kategorii. Model 8x56 niestety bez rewelacji. Ciekaw jestem gdzie plasuje się dwunastka.

Patrz tutaj. Jednak powtarzam - to moja ulubiona lornetka (a nie lubię bubli).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Dnia 7.03.2016 at 12:12, Janko napisał:

Patrz tutaj. Jednak powtarzam - to moja ulubiona lornetka (a nie lubię bubli).

Przykładając Kowę do oczu zauważyłem mocne odblaski, a właściwie szare koła, wywoływane przez światło dostające się od strony okularów. Nie były to bezpośrednie promienie słoneczne tylko rozproszone światło boczne, które musiałem eliminować zakładając głęboki kaptur. Twój egzemplarz także cierpi na taką przypadłość?

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie zauważyłem, a patrzyłem przez nią już w różnych okolicznościach, także w dzień czy też pod światło itp.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej Kowie 12x56 też zdarzają się odblaski czy lokalne spadki kontrastu spowodowane bocznym światłem. Trzeba przysłonić dłonią czy właśnie kapturem od strony okularów. Pewnie to kwestia tego jak głęboko wchodzi w oczodoły...  No bo co innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)