Skocz do zawartości

schemat Meade pl 5 elementów


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

A'propos schematów i budowy okularów, to poszukuję dane o dość popularnej serii mikroskopowej LOMO (rodzaj okularu, liczba soczewek i pole widzenia).

OKULARYLOMO.jpg.5e1de186e8ff5f0cf4dfafce

 

Okular 14x ~17mm - znalazłem schemat. Czy to Super Ploosl 6-cio soczewkowy?

56deb015caa74_LOMO14x.jpg.9a16da9112ef34

Okular 8x - 30mm ???

Okular 6x - 40mm ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2006 roku na innym forum, kolega Lemarc rozmontował  to coś by ułatwić mi złożenie. Zapisałem sobie ten obrazek w razie "W"

http://astropolis.pl/topic/12326-ruski-bigos-npz-14x-schemat-optyczny/page-2

Cytat

Rozebrałem swój i jest nastepująca kolejność licząc od oka: Pierwszy człon klejony w osobnej oprawie soczewką wklęsłą do oka, za nim cieńsza soczewka płasko wypukła wypukłością do pierścienia dystansowego, za którym jest druga soczewka plasko wypukła skierowana wypukłością do tej pierwszej. Za nią drugi pierścień dystansowy (stożkowo roztoczony wewnątrz) a za nim przedni człon klejony skierowany wklęsłą soczewką do przodu. Ten luźny zestaw najprościej jest złożyć ustawiwszy go na przedniej nakrętce, w podanej kolejności jeden na drugim i nałożyć z góry tulejkę. Potem odwrócić i lekko ją dokręcić. Ponieważ soczewki będą się klinować, trzeba znowu odwrócić i w tej pozycji od spodu dokręcić nakrętkę. Kiedy dojdzie do oporu, można już bez obaw dociągnąć ją mocniej.

 

NPZ.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat podany przez Ignisa schemat z pierwszego postu, tyczy się okularu Masuyama 45mm, najpewniej bazujący na Zeissowskim Astroplanokularze (który z kolei bazował na Erflu typu któregoś tam). Z tego źródła wypłynęły takie konstrukcje jak Ultima, Eudiascopic, Ultrascopic, Astroplan, stare Meade 3000 i kilka lub kilkanaście innych. Współczesna chińsko-Meadowska wariacja na pewno różni się w szczegółach - dodatkowe 10° pola własnego nie mogło się wziąć znikąd.

I to nie jest Plössl, ani nawet Super Plössl. Nie ma takiego projektu okularu, który nazywa się Super Plössl, to tylko czysto marketingowe określenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak można by określić tego LOMO 14x (17mm) - 6 soczewek w czterech grupach? Cóż to za hybryda?

To mój pierwszy okular kupiony na bazarze "od ruskich" równe 20 lat temu, który dzielnie współpracował z MTO, i do którego mam duży sentyment. Jego pole rzeczywiste oceniam aktualnie na ponad 60o (po przyłożeniu oka na odległość "trzepotania rzęsami po szkle" można rozkoszować się pełnym 70-stopniowym polem, dobrze skorygowanym po diafragmę), a widziałem w jednym z wątków na AM, że podtaczając odpowiednio fabryczną diafragmę można uzyskać pełne, 70-stopniowe pole widzenia i ludzki ER. 

Wydaje mi się, że ponad dekadę temu (epoka Himpolu) na którymś z forów był "rozszyfrowany" każdy z okularów LOMO, ale teraz nie mogę znaleźć tego wątku. :5640dc6e79ff9_03Silly:

2 godziny temu, Newborn_Sailor napisał:

I to nie jest Plössl, ani nawet Super Plössl. Nie ma takiego projektu okularu, który nazywa się Super Plössl, to tylko czysto marketingowe określenie.

Nie podejrzewam optycznych.pl o marketingowy bełkot, wygląda to na obiektywny opis kolejnego rodzaju okularu teleskopowego: http://www.optyczne.pl/55-s%C5%82ownik-Okular_Super-Plossl.html  i kolejne źródło: http://teleskopy.net/sprzet/rodzaje-i-budowa-okularow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zacząć, że za źródło równie dobrze służyć może Wikipedia, ale akurat tam jest to rzetelniej przedstawione i nie ma nawet wzmianki o czymś takim jak Super Plössl.

Wyjątkowo w tym przypadku nie miałem na myśli marketingowego bełkotu, a raczej marketingowe (przesadne) uproszczenie. ?Super Plössl? to nie techniczny projekt, a po prostu wielki wór, do którego wrzuca się konstrukcje mające swoje źródła w konstrukcjach takich jak Erfle 2, Astroplanokular (czy może Astroplanar) lub innych.

Nie wiem gdzie i kiedy powstało takie określenie, ale niewątpliwie jest wygodne i łatwiejsze w użyciu od ?projekt bazujący na <wstaw cokolwiek> z powiększonym polem własnym?.

Do nazw i ich znaczeń ogólnie nie przykłada się wielkiej wagi. Prawie nikogo nie dziwi, np. że BCO jest określany mianem ortoskopowego. To, że wewnętrzną konstrukcję ma mniej lub bardziej wspólną z ortoskopem Abbego, nie czyni go ortoskopem.

Rodzaje okularów to szeroki temat z wieloma odnogami, a opisy na stronach sklepów czy też słowniczek na Optycznych są bardzo uproszczone, niekompletne i często błędne.

Uważam, że najlepsze opracowanie na ten temat stworzył Chris Lord już dwadzieścia lat temu. Chyba jest ono ogólnie znane. Na pewno ma swoje wady i - ze względu na trudności ze znalezieniem źródeł historycznych - nie jest do końca kompletne, ale chyba nikt nie stworzył bardziej kompletnego.
http://www.astrosurf.com/re/evolution_of_eyepieces.pdf

Na stronie Bruce'a MacEvoya też nie mogę doszukać się S. Plössla:
http://www.handprint.com/ASTRO/ae5.html

W książce Billa Paoliniego również nie:
https://books.google.pl/books?id=_RV_AAAAQBAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false

Jestem pewien, że nie znajdzie się żadnego Super Plössla - jako konkretnego technicznego projektu - w żadnym poważniejszym opracowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dwa podlinkowane opracowania znałem jako graficzne tabele zbiorcze, dzięki za linki do pełnych wersji.

Również zastanawiałem się skąd to zamieszanie i określanie (w niektórych źródłach) konstrukcji 4-soczewkowej (dwa dwusoczewkowe achromaty)  jako "Plossl" a konstrukcji 5-soczewkowej (dwa dwusoczewkowe achromaty przedzielone soczewką wypukło-wypukłą) - idenyczną z Erflem II - jako "Super Plossl". Kto pierwszy i kiedy zaczął?

Wracając do schematu z początku wątku to jest tam schemat 5-soczewkowy określony jako Ploosl ( o ile Ignisdei właściwie rozszyfrował japońskie krzaczki :5640dc70bd641_11Geek:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)