Skocz do zawartości

Wyciągi i ostrzenie w astrofotografii.


Rekomendowane odpowiedzi

Temat wydzielony z video tutoriali Maxima. http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4402-maxim-dl-video-tutoriale/&page=9

Owocnej dyskusji - moderator :)

 

Dnia 8.03.2016 at 13:34, wessel napisał:

A tak w ogóle Jacku to zawodowcy tacy jak Ty wykorzystują FocusMaxa ! :5640dc6e20115_02Laugh::5640dc6e20115_02Laugh::5640dc6e20115_02Laugh:

 

To może jakiś zawodowiec napisał by nini tutka z obslugi FM'a !--====== Proszę !!!!

:ksiazka:

 

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczak, ten PDF zupełnie wg mnie nie świadczy o intuicyjności FocusMaxa :5640dc723411e_16XD: Może i naciśnięcie na końcu przycisku Focus jest intuicyjne, ale FM jest nadziabany opcjami jak pulpit Apollo 13 i jak pamiętam moje pierwsze kontakty z FM to bez instrukcji niewiele byłem w stanie zrobić :5640dc6dbc8ce_01Smile:

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, opcje owszem są, ale powiem szczerze - im mniej się tam grzebie tym lepiej FM działa. Na początek wystarczy uźyć First Light Wizard i DOKŁADNIE  stosować się do poleceń z ekranu. I już.  Ostatnia wersja bezpłatna czyli chyba 3.6 robi wszystko sama. Trzeba obserwować log, bo nie dość że pisze co właśnie robi to informuje co poprawić źeby działało wszystko prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć temat mocno związany z ustawianiem ostrości, ale jednak trochę z inne beczki. U mnie, od niedawna używam Maxima, nigdy krzywa ostrości nie wygląda tak ładnie jak w turorialu. Zastanawiałem się dlaczego tak jest. I przez przypadek - chyba odkryłem przyczynę. Podczas testów ustawiania ostrości zwróciłem uwagę, że wyciągowi, po powrocie do pozycji 0, brakuje 1-2 mm. Sprawdziłem później, że zawsze jest odrobina poślizgu i pozycja wyciągu nie do końca odpowiada tej z okienka focusera. Czy  u Was też tak jest? Czy macie na to jakąś radę? Regulowałem wyciąg i  wydaje mi się, że jest to zrobione dobrze. Nie wysuwa się lekko, aparat zawieszony na nim nie jest ciężki (Nikon d5300), rurka to sw ed80. 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyciągami Crayforda przeważnie tak jest i  będzie. Dlatego najlepiej stosować wyciągi typu Rack and Pinion. Jak focuser nie wraca do położenia początkowego to nigdy nie będzie prawidłowo ustawiał ostrości. Mało tego - nie uda się zrobić poprawnej krzywej ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, ale przecież przekładnia planetarna to tez przekładnia ślizgowa. Trudno mówić - mając taka przekładnię - o "czystym" R&P tudno wtedy mówić. Najlepiej pominąć mikrofocuser i stosować silnik z odpowiednia liczbą kroków.

A propos dyskusji - inwestycję w porządny focuser - w moim przypadku Atlas i PDF - oba FLI uważam za bardzo trafioną i sensowną. No oczywiście cena też jest ważna, ale...nie da się  do astrografu ze strefą ostrości 20 mikronów stosować wyciągu GSO za 150 PLN :5640dc6e20115_02Laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wessel napisał:

Łukasz, ale przecież przekładnia planetarna to tez przekładnia ślizgowa. Trudno mówić - mając taka przekładnię - o "czystym" R&P tudno wtedy mówić. Najlepiej pominąć mikrofocuser i stosować silnik z odpowiednia liczbą kroków.

A propos dyskusji - inwestycję w porządny focuser - w moim przypadku Atlas i PDF - oba FLI uważam za bardzo trafioną i sensowną. No oczywiście cena też jest ważna, ale...nie da się  do astrografu ze strefą ostrości 20 mikronów stosować wyciągu GSO za 150 PLN :5640dc6e20115_02Laugh:

Dzięki, kamień z serca, to znaczy, że trzeba zainwestować. To może pomówimy konkretnie jakie wyciągi polecalibyście do sw 80ed?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wessel napisał:

rządny focuser - w moim przypadku Atlas i PDF - oba FLI uważam za bardzo trafioną i sensowną. No oczywiście cena też jest ważna, ale...nie da się  do astrografu ze strefą ostrości 20 mikronów stosować wyciągu GSO za 150 PLN :5640dc6e20115_02Laugh:

Ja mam standardowy 2,5" wyciąg TS przy swojej rurce i wyciąg porusza się z dokładnością do 0,01mm - budowa niemal identyczna jak GSO - rozbierałem i smarowałem. Myślę, że tu (o ile tak jest w panelu sterowania) dokładne i odpowiednie ustawienie prądu trzymania i prądu jazdy. No i oczywiście smarowanie i regulacja. A i jeszcze warunek aby był prosty. ja miałem troszkę gibnięty ale przy okazji kolimacji rurki w T - S odgibali ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku ten Twój wycią to wyciąg Crayforda?

Nie znam technologi FLI co to jest? Jakie sklepy polecacie. Z kolei Rack and Pinion widziałem tylko za 150 zł, to chyba nie o to chodzi. Pisze skrótami bo zlot tuż tuż, a mnie się marzy porządny wyciąg do do mojej rurki.

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, a co sądzicie o np  http://www.astrokrak.pl/wyciagi-okularowe/1769-wyciag-moonlite-cf-2-cale-do-refraktorow-sky-watcher.html Dośc drogi, chciażnie wiem co dla kogo znaczy drogi? Ale czy warto, to też chyba wyciąg Crayforda, czyli ślizgowy.

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moonlite to znana i podobno dobra  firma. Nie miałem do czynienia, nie wiem. Ale mogę powiedzieć jedno - jak jakaś firma pisze- obciążalność 2.7 kg to nie liczyłbym więcej niż na 1,8-2 kg. stabilnej pracy. Poza tym mają jakieś dziwne przeliczenia- 10 cm to na pewno nie jest 4,5 cala :5640dc6e20115_02Laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wessel napisał:

Jacku, ja mam STREFĘ OSTROŚCI 0,02 mm :5640dc6e20115_02Laugh:. Ja myślę że tu dużo jednak zmienia kwestia obciążenia. Pomijając Atika to STL 11000M z dodatkowym wyważeniem dla zachowania symetrii ciężaru - to jest prawie 4 kg.

Skok focusera Atlas to 85 nm....

Maćku - wszystko zgoda, ale proszę, nie wszystko co nosi markową nazwę i kosztuje tyle co mój Apuś musi być duuuuuuużo lepsze. Jeździ sobie ze SBIGusiem, który jest wkręcony w rurkę 6,5 cm (niemal 2,5" średnicy) w lato z dołączonymi rurkami na wodę i z ostrością i jej utrzymaniem (chyba, że drastyczna zmiana warunków atmosferycznych) nie mam problemu. Myślę, że zadowoli nie tylko takiego jak ja ,,wybitnego" fotoamatora ale i amatora :)

wyc.jpg.ad307d76c2ebe97d48f84a7ea1c07ff0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS je sprzedaje - kurczak za chwilę prowadzę zajęcia i T - S miał niedawno widziałem - poszukaj.

http://www.teleskop-express.de/shop/index.php

http://www.teleskop-spezialisten.de/shop/index.php

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie chyba taki http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5769_TS-2-5--Rack-and-Pinion-Focuser---holds-Acc--up-to-6-kg---travel-65-mm.html a jest też wersja z krótszym tubusem 53mm chyba.

Stefan - na Twoim miejscu bym sprawdził, gdzie się ślizga. Zrób sobie znaczniki na pokrętle mikroruchów i na głównym i przekręć kilka razy pod obciążeniem tam i z powrotem. Regulacja przekładni mikroruchów nie powinna być problematyczna, a wydać 1000 czy 2000 zł na focuser zawsze można (o ile się ma). Poślizg najczęściej da się wyeliminować, gorzej jak wyciąg się giba albo gnie.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jolo napisał:

Ale Jacek ma u siebie w apoku z tego co pamiętam R&P właśnie podobny do mojego. Od dołu tubusu jest mosiężna listwa zębata.

Mam dokładnie ten co na fotce i linku Łukasza -  z mosiężną listwą. Wykręca się końcówkę okularową 2/1,25" i wkręca złączkę lub flattener 2,5" - gwint M68.
Wątki z FM za chwilę przeniosę bo Maxia zagmatwają :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, stefanchm napisał:

Dzięki, spróbuję najpierw, może da się naprawić.

Stefan - zapodaj fotkę, jak to taki jak się domyślam to mam instrukcję krok po kroku jak go rozebrać (mechanizm), co dokręcić, gdzie posmarować i jak złożyć coby połowa części nie została ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku chodzi Ci o fotkę wyciągu? 

Sprubuje znaleźć gdzieś na necie. Jest to fabryczny wyciąg Crayforda mmontowany na SW ED 80. Fotka całości może Ci wystarczy?

sk_ed_80_apo_ota_new.jpg

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)