Skocz do zawartości

Kometa 252P/LINEAR


Mikołaj

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnich dniach na południu jaśnieje krótkookresowa kometa 252P/LINEAR. Od 5 marca, kiedy jej jasność oceniano na ok. 10-11 mag, wystarczył jej tydzień, by uzyskać 7 wielkość gwiazdową. Obecnie pojawiają się obserwacje mówiące nawet o 6,5 mag! To znacznie przewyższa prognozy, szacujące jasność tej komety na ok. 11 mag w maksimum. 

252P to obiekt długo wyczekiwany przez obserwatorów. Czy dlatego, że spodziewaliśmy się jej znacznej jasności? Bynajmniej. Kometa LINEAR za 9 dni (21 marca) zbliży się do Ziemi na odległość ok. 5,3 mln km, czyli znajdzie się od nas w odległości niemal 14-krotnie większej niż dystans między Ziemią a Księżycem. Następnego dnia w jeszcze mniejszej odległości minie nas C/2016 BA14 (PANSTARRS) - ok. 3,5 mln km. Będzie to najbliższe spotkanie Ziemi z kometą od 33 lat oraz trzecie najbliższe, jakie udało się zmierzyć człowiekowi. Co ciekawe, oba obiekty mogą być ze sobą powiązane. Podejrzenia o podobne pochodzenie 252P i C/2016 BA14 przewijały się mniej więcej od momentu odkrycia i ustalenia dokładnych elementów orbity tej drugiej komety. Niewykluczone, że obie pochodzą z rozpadu tego samego ciała macierzystego. Jak informuje Maik Meyer, są na to całkiem spore szanse. Na grupie komeciarzy zwrócił uwagę na duże podobieństwo ich orbit w okolicach peryhelium. 

Największe zbliżenie do Słońca 252P nastąpi za 3 dni, 15 marca. Kometa nie będzie wówczas widoczna z terenów Polski. Na jej obserwacje możemy liczyć dopiero pod koniec marca, kiedy wyłaniać się będzie ponad południowo-wschodnim horyzontem. Obecne raporty wskazują, że kometa jest obiektem bardzo rozproszonym, co może skutkować także w dużych różnicach w ocenie jej jasności. Obserwatorzy mówią o kondensacji otoczki równej 1-2, a nawet 0, co oznacza jednorodnie rozmytą komę. Zbliżanie się do Ziemi może jeszcze mocniej uwidocznić ten efekt. Dlatego obserwacje nisko nad horyzontem mogą być bardzo utrudnione, tym bardziej, że pod koniec miesiąca niebo rozświetlał będzie zmniejszający się Księżyc (nów 7 kwietnia). Zatem może okazać się, że kometa będzie widoczna w Polsce dopiero na początku kwietnia. 

  • Like 7

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

252P/LINEAR w ostatnich dniach ciągle jaśnieje. Najnowsze obserwacje mówią o jasności ok. 5 mag! Przypominam, że do największego zbliżenia do Ziemi pozostają jeszcze 2 dni. 

Poniżej przedstawiam krzywą, jaką udało mi się dopasować do obserwacji COBS. Wydaje się, że po zbliżeniu jasność komety będzie gwałtownie spadać, dlatego w Polsce zobaczymy ją pewnie jako obiekt słabszy od 7 mag, być może dużo ciemniejszy. 

Ostatnio pojawiła się także informacja, że 252P może być związana z rojem meteorów - March Lyncids (po polsku to będzie rysie marcowe? :5640dc6dbc8ce_01Smile: ).

56ed624b9896c_252pcurve.thumb.jpg.443a7e

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kometa 252P/LINEAR "przez chwilę" miała jasność około 4 mag, była jednak wtedy widoczna tylko z południowej półkuli.

Obecnie widać ją też od nas, jednak w jej obserwacjach przeszkadza Księżyc. Za 2-3 dni Księżyc odejdzie już na tyle daleko i bedzie wschodził na tyle późno, że kometa powinna nad ranem być już widoczna w niewielkich lornetkach, bo jej jasność to ciągle jeszcze około 6 mag. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona obiektem dużym i rozmytym i pomimo dużej jasności z miasta pewnie nie uda się jej zaobserwować.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pguzik przypiął ten temat

Kometa 252P/LINEAR po uzyskaniu maksymalnej jasności ok. 3,8 mag 21 marca, stopniowo słabnie. W pierwszych dniach po maksimum spadek jasności był dosyć gwałtowny, natomiast od czasu gdy kometa uzyskała 6 mag 5 dni temu, sytuacja ustabilizowała się na tym poziomie.

252p curve.jpg.png

Niedługo po uzyskaniu przez kometę maksymalnej jasności wygenerowałem powyższy wykres. Jak widać, składa się on z 3 krzywych, reprezentujących jasność komety od początku jej obserwacji do momentu wybuchu, następnie w czasie gwałtownego wzrostu jasności aż do maksimum i od maksimum do końca. Zwróćcie uwagę na ten ostatni fragment krzywej. Do jego wyliczenia przyjąłem tylko obserwacje z tych 3-4 dni szybkiego spadku jasności po maksimum. Gdyby kometa utrzymała ten trend, obecnie miałaby już ok. 8 mag. Teraz, nie wyliczając nowych krzywych, dodałem najnowsze obserwacje. Widać, że jasność 252P ustabilizowała się przy ok. 6 mag.

To dobry znak, dający nadzieję, że z Polski wypatrzymy ją jeszcze jako całkiem jasny obiekt lornetkowy. Na razie brak mi informacji o pierwszej udanej próbie zaobserwowania 252P z terenów naszego kraju, zapewne z powodów, o których wspomniał Piotr powyżej. Jednak takie próby można podejmować już w ciągu najbliższych nocy, dlatego na stronie SOK opublikowaliśmy mapki pozycyjne dla tego obiektu (dzięki za pomoc Alien) . Zachęcam do korzystania - wersje gotowe do druku znajdziecie TUTAJ.

 

  • Like 6

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj,

 

Cytat

 Jak widać, składa się on z 3 krzywych, reprezentujących jasność komety od początku jej obserwacji do momentu wybuchu,

 

Po pierwsze, nie za bardzo można tu mówić o wybuchu. Wybuch komety jest zjawiskiem krótkotrwałym (mam na myśli oczywiście gwałtowny wzrost jasności). W tym przypadku jasność komety rosła stabilnie przez kilkanaście dni, a dodatkowo zauważalna część tego wzrostu jasności wynikała ze zbliżania się komety do Ziemi.

Jeśli dopasowałeś jakieś krzywe, warto byłoby podać ich parametry. Wtedy można by próbować jakoś analizować to zjawisko.

 

Cytat

Zwróćcie uwagę na ten ostatni fragment krzywej. Do jego wyliczenia przyjąłem tylko obserwacje z tych 3-4 dni szybkiego spadku jasności po maksimum. Gdyby kometa utrzymała ten trend, obecnie miałaby już ok. 8 mag. Teraz, nie wyliczając nowych krzywych, dodałem najnowsze obserwacje. Widać, że jasność 252P ustabilizowała się przy ok. 6 mag.

 

Dopasowywanie jakiejkolwiek krzywej do kilku obserwacji wykonanych w przeciągu kilku dni, kiedy odległość komety od Słońca była niemal stała nie ma żadnego sensu, zwłaszcza że warunki w tym czasie gwałtownie się zmieniły - kometa przestała być obserwowana na bezksiężycowym niebie, co w przypadku tak mocno rozmytego obiektu z pewnością zauważalnie wpłynęło na oceny jasności.

 

Cytat

To dobry znak, dający nadzieję, że z Polski wypatrzymy ją jeszcze jako całkiem jasny obiekt lornetkowy.

 

To prawda, wszystko wskazuje na to, że jeśli tylko pogoda pozwoli, nawet najbliższej nocy będzie ją mógł zobaczyć każdy posiadacz lornetki 10x50 (a może i mniejszej), pod warunkiem, że będzie jej szukał na odpowiednio ciemnym niebie (niekoniecznie bieszczadzkim, jednak z miast, zwłaszcza dużych, raczej będzie ciężko).

 

Pozdrawiam
Piotrek Guzik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy widział już ją ktoś pod ciemnym niebem? Podejrzewam że musi się prezentować bardzo ładnie bo jest widoczna nawet z bardzo dużego miasta (Łódź). Przed chwilą o godzinie 3:15, gdy kometa była ok. 24 st. nad horyzontem, widziałem ją przez lornetkę 16x70 jako naprawdę duże pojaśnienie tła, chyba owalne. Takie rozmyte mleko. Zdziwiłem się że w ogóle coś widać przy tak ogromnym LP od miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem spod ciemnego nieba. ;) Kometa jest naprawdę spora (" na oko" że dwa razy większa niż M4) , rozmyta, a jej jasność oceniłem -  metodą "na czuja:5640dc715651e_13Crazy: - na ok. 6-6.5 mag (przy czym ta ocena może być nieco problematyczna, bo to strasznie wielkie i rozlazłe cholerstwo jest...). 

Było ją widać we wszystkim - łącznie z szukaczem, przy czym podejrzewam, że spokojnie starczyłaby lorneteczka 30 mm.  W lornecie 15x70 prezentowała się jako jednorodna mgiełka, a w niutku 12" dostrzegliśmy zgodnie (ja i Jurek - Krater) nieco wydłużone pojaśnienie w centrum. 

Kto nie widział - pobudka, bo zdecydowanie warto!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest fantastyczna. Ja widziałem ją na bliskim ideału niebie w "głębokim" Beskidzie Niskim, gdzie SQM-L wskazywał 21.6. W takich warunkach kometa była wielkim, okrągłym obiektem widocznym gołym okiem. Jej jasność oceniłem na 5.6 mag, a średnicę jej głowy na 45'. Gołym okiem była obiektem oczywistym, choć dość słabym. Za to w lornetce 2.3x40 wręcz rzucała się w oczy, jako obiekt o wcale nie takiej małej jasności powierzchniowej. W lornetce 10x50 była potężna, za to w 33 cm teleskopie, w powiększeniu 67x niespecjalnie mi się podobała :P.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa z dzisiejszego ranka. Polowanie przy gęstniejącm cirrusie i łunie od Poznania.

C60D + C200/2,8 @4,5  1x120s  ISO800, pełna klatka APS-C. 

Średnicę komety oceniam na około 40', jasności nie podejmuję się ocenić. W dzisiejszych, bardzo kiepskich warunkach miałem trudności ze zidentyfikowaniem jej przez DOE 10,5x70. O obserwacjach przez BGSZ'a czy gołym okiem można było tylko pomarzyć (Sabik ledwo co majaczył nad horyzontem).

 

IMG_4097_1.JPG

 

Zbliża się do M14 (lewy górny róg kadru); 1-stopniowa koniunkcja za dwa dni - warto zapolować. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda pokrzyżowała mi plany uwiecznienia zbliżenia tej parki. Dzisiaj rano przed nadejściem chmur zdążyłem tylko na 3-minutową obserwację przez lornetkę 10,5x70 - przy dzisiejszym nowiu kometa prezentowała się wspaniale. Niestety nie zdążyłem rozstawić zestawu fotograficznego, więc na pocieszenie cudza fotka. Jeśli przyjmiemy, że M14 ma 11' średnicy, to 252/P będzie miała obecnie około 1o. W lornetce była wyraźnie większa od tarczy Księżyca.  

Adriano-Valvasori-252P_20160406UT1001_rev0_web_1459986722_lg.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tj. 06-04-2016 pojechałem w ciemną okolicę,10 km na wschód od Radomska, by zapolować na kometę. Zabrałem ze sobą tylko lornetkę 12x45, statyw fotograficzny, dwa aparaty Canon 450D  mod. i Canon 550D, oraz obiektywy Yongnuo 50mm F-1,8, Sigmę 24mm F-2,8 i Samyanga 8mm F-3,5. Pomimo dobrej pogody niebo nie miało dobrej przejrzystości. Droga Mleczna widoczna była tylko dobrze wysoko na niebie w Łabędziu i już poniżej Orła nie była zupełnie widoczna. Czas obserwacji to 2 do 4 rano. Wizualnie komety nie widziałem, i dopiero wypatrzyłem ją za pomocą lornetki. W lornetce też nie była to rewelacja, ponieważ koma jej jest bardzo rozmyta i bardziej to przypomina jakąś mgławicę gazową niż głowę komety. Przy powiększeniu 12x obszar zajmowany  przez głowę zajmował 1/3 pola widzenia tej lornetki. Widać po tym jaką  ma jej koma dużą średnicę. Ostatnie obserwacje lornetkowe robiłem tuż przed 4:00, kiedy kometa była już wysoko na niebie, ale niestety jej obraz nie poprawił się. Gdybym nie wiedział że w tym miejscu jest kometa, to pewnie bym jej nie zauważył. Gromady kulistej M14 , koło której blisko przechodziła kometa, nie udało mi się zobaczyć, i dopiero przeglądając zdjęcia zauważyłem jak była blisko komety. Myślę że niebo było zasnute albo lekkimi cirrusami, albo to faktycznie utrzymywał się w górze ten saharyjski pył i pogarszał widoczność. Teraz potrzeba jest solidna wiosenna burza, która by oczyściła powietrze. Zrobiłem sporo zdjęć komety, ale tylko na najdłuższej ogniskowej jej obraz jest dosyć wyraźny. Z uwagi na statyw fotograficzny bez prowadzenia, musiałem ograniczyć się do krótkich czasów i ustawiać wysokie ISO w aparatach. Szkoda że nie zabrałem jakiegoś teleobiektywu ze sobą, bo może by było lepiej widać samą  kometę. Pierwsze zdjęcie to stack  31 klatek po 4s z ISO 3200, obiektyw 50mm, przysłona F-2, drugie to jedna klatka 15s ISO 1600, obiektyw 24mm przysłona  F-2,8 które wybrałem ze względu na ślad meteoru i trzecie zdjęcie to ogólny widok nieba z rybiego oka z ogniskowej 8mm ISO 3200 i czas 58s. Rybie oko przymknięte do F-8.

stack 31 kl.TIF III_6 fb.jpg

IMG_8461_5_filtered fb.jpg

IMG_8380_3 fb.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kometa zarejestrowana podczas zlotu w Zatomiu - materiał kiepski. Tylko 13 klatek na ISO1600 (240s) przez chmury + 15 darków. EOS500D na Polarie + obiektyw M42 Porst 1,7/50 (@5,6)

stack2 50copy.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdjęcie z dzisiejszej nocy około godziny 00.30  .

LRGB 30/12/12/12 x 180sek.

Obróbka komet w moim wykonaniu daje dużo do życzenia. Lepiej materiału nie ogarnę.

P.S.  Czy ktoś może mi powiedzieć przy jakiej galaktyce kometa przelatywała w tym czasie ??  W CdC  nie mam jej na mapce.

Linear.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przed nadejściem frontu z zachmurzeniem zdążyłem zrobić jedną klatkę C60D+C200/2,8 @4,0 71s ISO1600, pełna klatka APS-C

Kometa wyraźnie osłabła i zwolniła. Zauważyłem lekką zmianę barwy komy w kierunku barwy niebieskiej.

 

KOMETA 252P LINEAR - 02.05.2016.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pguzik odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)