Skocz do zawartości

Kopnięcie po około 200 sekundach.


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo, może ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem ???

Od gdzieś 2 tygodni mam problem z montażem. Najpierw zaczął się głupio zachowywać i niemal idealne linie osi RA i DEC w czasie guide zaczęły wyglądać jak w czasie lekkiego trzęsienia ziemi. Skasowałem luzy (bardzo to proste w iOptronie) i wszystko było przez dwie sesje OK - iiiiii nagle pojawił się następujący problem:

Montaż prowadzi idealnie około 200s. i następuje zjawisko dokładnie takie jak by ktoś uderzył mi w ośkę RA. Na wykresie linia tej ośki leci niemal pionowo (najczęściej) w dół, po czym natychmiast wraca na swoje miejsce (oś DEC idealna - jak z lasera) co w konsekwencji objawia się takim wyglądem klatki:

Kop.thumb.png.a187d04e264baa66d2d2b8fbdc

Napisałem do iOptrona, odpowiedzieli natychmiast podsyłając instrukcje co mam zrobić, niemniej ja dokładnie wszystko to zrobiłem.... Znalazłem wątek podobny na Chmurwnych Nocach, gdzie przyczyną takiego stanu rzeczy był luz na pasku między silnikiem a ślimakiem. Taki luz zaobserwowałem i nie jest on możliwy do skasowania... Niemniej iOptron odpowiedział, że ten drobny luz nie powinien mieć wpływu na te kopnięcia.
Tak mój luzik wyglada:

Przejrzałem ślimaka, koło i wszystko jest OK, żadnego zabrudzenia, żadnych opiłków czy innych ciał obcych, smar ładny.... wałki zębatkowe pod paskiem dokręcone.
Wczoraj wieczorkiem zrobiłem wszystko jeszcze raz (luzy i inne triki instrukcyjne) dzisiaj chyba będą ze 2 godzinki gwiazdki, ale gdyby moje czynności nic nie dały ???
Czy Macie może jakieś pomysły co może być przyczyną tych kopnięć ??? Może się z takim problemem spotkaliście i słyszeliście jak to rozwiązano ????
Jeden z Kolegów mnie pocieszył, tak samo miał w ASA DDM60 ale jego na dniach będzie już w domu naprawiony... a zlot się zbliża :(
Wszelkie pomysły mile widziane :)
P.S. Dodam, że montaż idealnie trafia, jest idealnie wyważony/przeważony i Polarna tam gdzie powinna być co do mikrona, lokalizacja z GPS sczytana automatycznie.
P.S. Może pasek wymienić - są takie w sprzedaży... choć one ponoć się nie wyciągają.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie im to też podesłałem, łącznie z całym wątkiem na CN ale według nie tylko iOptronowców i chyba słusznie ta ośka idzie tylko w jednym kierunku i niema wpływu taki luzik...... Choć chyba nie powinno być żadnego. Zobaczymy.

Tego luzu skasować się nie da - brak jakichkolwiek możliwości regulacji :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku ewidentnie masz za duży luz na tym pasku-te pojechania prawdopodobnie powstają na skutek nie trafiania żeberek paska w rowki koła, to powoduje te skrzydlate gwiazdy.

Spróbuj to jakoś napiąć lub wymień pasek.

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Anva napisał:

Spróbuj to jakoś napiąć lub wymień pasek.

Napiąć se neda :( ale kupiłem nowy belt za całe 22 zł po przeliczeniu na nasze ma przyjść w tym tygodniu - zobaczymy... jak nie to mechanizm przekładni z silnikiem niestety pojedzie chyba za w. wodę .....
A na zlocie będę łaził między montażami i tupał :5640dc6fe5afe_08Angry:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.03.2016 at 16:15, jolo napisał:

To Ci zrobimy betonowe skarpetki w jednej z platform :5640dc72c3466_18Angel:

Chyba nie Będziecie musieli cementu rozrabiać ;)

Nie chcę na razie szampana otwierać i w trąby Jerycha dmuchać ale... chyba mi się udało :5640dc6dbc8ce_01Smile:
Jeszcze raz dokładnie przejrzałem wszystkie wideo tutki Pola dotyczące regulacji i tuningu mojego ZEQsia, rozebrałem i ze szczelinomierzem ustawiłem odległości mechanizmu napędu RA i zlikwidowałem luzy, krok po kroku przesylabizowałem instrukcje, które przesłał mi iOptron (uznanie za szybkie odpowiedzi z za Wielkiej Wody) i wczoraj po niemal 11 godzinnym siedzeniu w pracy dorwałem się na 3/4 nocy aby swoje dzieło sprawdzić.
Oprócz wschodu obleciałem wszystkie kierunki nieba. Po godzinie wyłączałem montaż i od pozycji zerowej znów zaczynałem od początku tak jak zaczynam sesję i mimo nie najlepszych warunków ,,widzingu" i Munia, który był w lekkim halo powinienem być chyba bardzo  zadowolony.
Pasek a właściwie paski (okazało się jak dostałem powiadomienie - jest ich 10) kupiłem - to na wszelki słuczaj będą. A tak wyglądały wykresy guide - pierwszy ekran kopnięcia RA co około 200s, które powodowały ufoludkowe gwiazdki - reszta po moich wypocinach. W sumie niemal 5 godzin bez kopnięć :)

K.thumb.png.21f37b0298a9796a22770d04b6d7

 

k2.thumb.png.e07c4998000cba86f763e51ad02

K3.thumb.png.2281ddff17440f81ee0f9be5ce1

K3a.thumb.png.4d2903500c2a6a50ab84ebf70e

  • Like 5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)