Skocz do zawartości

Pomoc w Syncie 10


PatrykPachut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 
Dzisiaj pierwszy raz patrzyłem przez teleskop czyli przez Synte 10. Moim pierwszym celem był księżyc, obraz był cudny, było pełno kraterów, obraz wyrazny oraz było widać dużo szczegółów (spoglądanie w kosmos zacząłem o godz 19). Moim następnym celem była gwiazda Syriusz - to wyglądało coś w stylu żółto-białego koła a w środku małe czarne koło taki jakby ubytek. Zauważyłem że jest już Jowisz więc też skierowałem w niego teleskop i widok trochę mnie rozczarował ponieważ widziałem coś w stylu plasterka ananasa, żółte koło a w środku czarne koło. Na dobicie tego wszystkiego (pragnę wspomnieć że po widoku Jowisza schowałem teleskop do domu, czyli o godzinie 19,20) po 2h wyciągłem go spowrotem na taras, oczywiście ostrożnie go przenosiłem żeby w nic nie walnąć ani nic, i spojrzałem na księżyc, i zobaczyłem rozmazany placek, ani jednego kratera nie było widać, i też pragnę wspomnieć że odczekałem parę minut bo lustro chyba zaparowało więc postanowiłem że poczekam. I tak się trochę przestraszyłem więc postanowiłem że napiszę i się zapytam czy to normalna taka rzecz że tak się zdarza czy coś mogło się zepsuć, oraz chciałbym się zapytać czy to tylko wina okularów że widziałem Jowisz jak widziałem - okulary są te które były w zestawie, czy nie dało by się nic zrobić żebym chodz widział tarczę tego olbrzyma. 
A i bym zapomniał również celowałem w M42 i też nic nie widziałem było tylko coś w stylu rozmazanej gwiazdy tak jak to opisałem wcześniej 

Bardzo proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, PatrykPachut napisał:

Jakby to powiedzieć mi te pokrętło nie działa, bo za pierwszym razem patrzyłem na księżyc i ruszałem tym pokrętłem ale nic się nie zmieniało, ani nic, a Jowisz mi pokazało tak jak opisałem... 

Albo masz zakontrowany wyciąg śrubką od dołu,albo jest za luźny i po mimo kręcenia nic się nie dzieje.

Nakręć filmik i zapodaj.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PatrykPachut napisał:

 A wie ktoś może co trzeba zrobić żeby polepszyć widok planet i żeby mgławice było widać?

Dobrać odpowiedni okular - trafić i jak Darek wyżej napisał wyostrzyć :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żartujesz.... No toż chyba na pewno nie wyostrzyłeś, patrzyłeś przez jakąś szybę lub teleskop ustawiłeś pod latarnią.....

P.S. A czy Ty masz ten teleskop jako tako skolimowany ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jacek E. napisał:

Chyba żartujesz.... No toż chyba na pewno nie wyostrzyłeś, patrzyłeś przez jakąś szybę lub teleskop ustawiłeś pod latarnią.....

P.S. A czy Ty masz ten teleskop jako tako skolimowany ???

Więc widok księżyca się poprawił wyostrzyłem i wszystko ok, mieszkam pod lasem więc latarni żadnej, i tym razem nie patrzyłem przez szybę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PatrykPachut napisał:

Mam 10 mm i 25, jak namierzyłem na M42 to widziałem tylko gwiazdę (taką jaką opisałem wyżej)

Jesteś pewny,że trafiłeś w M42 ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PatrykPachut napisał:

Mam 10 mm i 25, jak namierzyłem na M42 to widziałem tylko gwiazdę (taką jaką opisałem wyżej)

 

28 minut temu, PatrykPachut napisał:

... mieszkam pod lasem więc latarni żadnej, i tym razem nie patrzyłem przez szybę

Skoro mieszkasz w okolicy, gdzie nie występują latarnie, już gołym okiem powinieneś bez problemu dostrzec mgiełkę M42 pod pasem Oriona. Jeśli widziałeś tylko "gwiazdę" musiałeś nie trafić w mgławicę. Spróbuj jeszcze raz, dobrze ustaw szukacz - tak jasnego obiektu nie sposób przeoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop to kawał zwierciadła, zarówno M42 jak i Jowisz i tysiące innych obiektów potrafią powalić na kolana. Nawet w kitowych okularach.

Ten ananas o którym piszesz wynika ze złego ustawienia ostrości, a ta dziura w środku to odbicie lustr głównego, po wyostrzeniu wszystko będzie ok.

Teleskop do obserwacji planet musi chłodzić się z godzinę a nie 10 minut. Czy kolimacja jest ustawiona?

Ani okular ani lustro wtórne nie mogą być zaparowane, skoro Księżyc wyglądał bardzo dobrze nie widzę powodu żeby nie było widać wielkiej mgławicy w Orionie, nie na szans jej nie zauważyć. Jowisz przy kicie 10 mm. powinien pokazać całe bogactwo szczegółów.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PatrykPachut napisał:

Bawiłem się ostrością:

Widziałem Jowisz i dwa pomarańczowe pasy oraz dwa jego księżyce 

I namierzyłem w M42 i widziałem coś w stylu rozmazującego się szarego światełka 

Masz Stellarium ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, PatrykPachut napisał:

Na dobicie tego wszystkiego (pragnę wspomnieć że po widoku Jowisza schowałem teleskop do domu, czyli o godzinie 19,20) po 2h wyciągłem go spowrotem na taras, oczywiście ostrożnie go przenosiłem żeby w nic nie walnąć ani nic, i spojrzałem na księżyc, i zobaczyłem rozmazany placek, ani jednego kratera nie było widać, i też pragnę wspomnieć że odczekałem parę minut bo lustro chyba zaparowało więc postanowiłem że poczekam.

Lustro chyba zaparowało czyli jak rozumiem nawet nie zaglądałeś do środka? Lustro główne po wniesieniu do domu (z zimnego otoczenia do ciepłego), ma tendencję do zaparowania. Jeśli taki zaparowany teleskop wyniesiemy z powrotem na dwór to raczej 10 minut nie wystarczy by rosa zeszła z LG. To tłumaczyło by rozmazany placek zamiast Księżyca.

Odnoście M42 to nie ma się czemu za bardzo dziwić. Przy takim Księżycu i jak przypuszczam bez adaptacji wzroku, nawet dobra miejscówka nie pomoże. Dla początkującego może być to właśnie rozmyta gwiazdka albo słabe szare światełko. Sam osobiście wczoraj patrzyłem na M42 teleskopem 12" bez względnej adaptacji wzroku i przy Księżycu. Widać było na prawdę nie wiele. Obiekt z każdą kolejną minutą dopiero powoli się rozrastał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryku, w syncie 10 zwierciadło to już jest niezły kawałek szkła i tak jak pisali koledzy wyżej musi odpowiedni czas się chłodzic. Ja mojej TS 15x70 daje na to przynajmniej 20 minut wiec Twoja synta wymaga odpowiednio wiecej czasu. Także zestaw okularów jaki napewno bedziesz miał w przyszłości a niektóre ważą ponad kilogram też zajmują trochę czasu na wychłodzenie. Ciemnego nieba i pozdrawiam wszystkich! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Damian P. napisał:

Lustro chyba zaparowało czyli jak rozumiem nawet nie zaglądałeś do środka? Lustro główne po wniesieniu do domu (z zimnego otoczenia do ciepłego), ma tendencję do zaparowania. Jeśli taki zaparowany teleskop wyniesiemy z powrotem na dwór to raczej 10 minut nie wystarczy by rosa zeszła z LG. To tłumaczyło by rozmazany placek zamiast Księżyca.

Odnoście M42 to nie ma się czemu za bardzo dziwić. Przy takim Księżycu i jak przypuszczam bez adaptacji wzroku, nawet dobra miejscówka nie pomoże. Dla początkującego może być to właśnie rozmyta gwiazdka albo słabe szare światełko. Sam osobiście wczoraj patrzyłem na M42 teleskopem 12" bez względnej adaptacji wzroku i przy Księżycu. Widać było na prawdę nie wiele. Obiekt z każdą kolejną minutą dopiero powoli się rozrastał.

Dzisiaj chłodziłem ok 1h i tak jak pisałem, widziałem nawet nawet Jowisz pięknie nasz księżyc, tylko M42 tak jakoś słabo ale pewnie tak jak piszesz księżyc świeci mocno może dlatego, nawet nie brałem sę za M31 bo już bardzo trudno byłoby wypatrzeć przy takich warunkach. 

A jeżeli warunki będą lepsze, będą mniejsze zakłócenia to M42 się polepszy, w sensie że będzie wszystko fajnie widać coś w stylu fioletowy obłok?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Hagen napisał:

Patryku, w syncie 10 zwierciadło to już jest niezły kawałek szkła i tak jak pisali koledzy wyżej musi odpowiedni czas się chłodzic. Ja mojej TS 15x70 daje na to przynajmniej 20 minut wiec Twoja synta wymaga odpowiednio wiecej czasu. Także zestaw okularów jaki napewno bedziesz miał w przyszłości a niektóre ważą ponad kilogram też zajmują trochę czasu na wychłodzenie. Ciemnego nieba i pozdrawiam wszystkich! 

Wiem więc dzisiaj chłodziłem 1h i nawet dobry był widok, tylko M42 tak jak opisałem "rozmazująca się szara plama" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PatrykPachut napisał:

Można to przez 10 zobaczyć?

Raczej nie można tego zobaczyć przez żaden teleskop ;)

Chodzi o to, że początkujący obserwatorzy, naoglądawszy się uprzednio zdjęć z teleskopu Hubble'a, liczą że ich teleskop pokaże zbliżone widoki. Czy jest to możliwe - odpowiedz sobie sam.

24 minuty temu, PatrykPachut napisał:

A jeżeli warunki będą lepsze, będą mniejsze zakłócenia to M42 się polepszy, w sensie że będzie wszystko fajnie widać coś w stylu fioletowy obłok?? 

W dobrych warunkach, pod dobrym niebem M42 przyprawia o zawrót głowy w każdym sprzęcie. By zobaczyć czego możesz się spodziewać przejrzyj dział szkiców - o ile dobrze pamiętam jest tam praca przedstawiająca Wielką Mgławicę w 10".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AstroHornet napisał:

 

W dobrych warunkach, pod dobrym niebem M42 przyprawia o zawrót głowy w każdym sprzęcie. By zobaczyć czego możesz się spodziewać przejrzyj dział szkiców - o ile dobrze pamiętam jest tam praca przedstawiająca Wielką Mgławicę w 10".

Przeglądałem szkice, ale M42 w 10 nie widziałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie symulacje widoku w tym programie http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PatrykPachut napisał:

Przeglądałem szkice, ale M42 w 10 nie widziałem 

Widocznie nie dość dokładnie przeglądałeś - oto i on.

PS: Po wpisaniu w Google frazy "M42 szkic" powyższy temat wyskakuje na trzeciej pozycji - czasem warto pomóc samemu sobie, a nie jedynie oczekiwać na pomoc innych.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AstroHornet napisał:

Widocznie nie dość dokładnie przeglądałeś - oto i on.

PS: Po wpisaniu w Google frazy "M42 szkic" powyższy temat wyskakuje na trzeciej pozycji - czasem warto pomóc samemu sobie, a nie jedynie oczekiwać na pomoc innych.

No przepraszam, ale nie do końca jeszcze się w tym ogarniam, ale już coraz lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)