Skocz do zawartości

Pomoc w Syncie 10


PatrykPachut

Rekomendowane odpowiedzi

A i mam jeszcze jedną jedyną prośbę jakby ktoś chciał i miał chęć, bo ja szukałem Ale dużo tych części i się gubię, jakby ktoś mógł to wysłał by :

Filtr księżycowy

Filtr słoneczny

Filtr planetarny 

Filtr mgławicowy 

Nie chodzi o to że się wami wysługuje tylko chodzi o to że jest tego dużo i nie wiem które wybrać które będą dobre. Jakby ktoś podesłał linki dobrych sprzętów a dobry = cena, to bym już wiedział na co zbierać i o czym myśleć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PatrykPachut napisał:

A i mam jeszcze jedną jedyną prośbę jakby ktoś chciał i miał chęć, bo ja szukałem Ale dużo tych części i się gubię, ...

Szanowny Kolego. Tych ,,części" nie jest za dużo. Moim skromnym zdaniem masz za małą wiedzę jeśli chodzi o nie :(
Jak widzę masz problemy ze znalezieniem obiektu jak również z jego wyostrzeniem. Podejrzewam również, że masz niezbyt dobrze skolimowany teleskop...
Proszę ochłoń troszkę po zakupie. To co dostałeś - czyli montaż Dobsona + rurkę Newtona + 2 podstawowe okulary do ,,ogarnięcia" na początek wystarczy.
Proponuję najpierw sprawdzić kolimację na jakimś znalezionym prawidłowo i potwierdzonym obiekcie i sprawdzić - np.  Jowisz. W okularze 10mm już powinieneś się zorientować czy obraz jest ostry.
Jeśli nie proponuję zapoznać się dokładnie z tym linkiem (prędzej czy później to cię czeka) http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Następnie poczytać troszkę o okularach. Twój teleskop to piękna maszynka, która bardzo często jest teleskopem docelowym. Natomiast dobry okular to podstawa obserwacji. Taki dobry w Twoim wypadku potrafi kosztować połowę wartości teleskopu. Przejrzyj na spokojnie ten dział http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/22-okulary/

Jak już uzbierasz na nie i w tym czasie opanujesz niebo (też chyba masz z nim problemy) zaczniesz się rozglądać ewentualnie za filtrami.
Na początek, tak jak Ci pisałem w PW poszukaj sobie dla komfortu przy podpatrywaniu Munia filtra polaryzacyjnego obrotowego i ewentualnie folii Baadera aby sobie skonstruować filtr do obserwacji Słonka. Tu masz przykładowy temat http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7279-filtr-s%C5%82oneczny-po-raz-kolejny/#comment-98131

Niebo proponuję (nawet na sucho) studiować z programami typu Stellarium czy CdC oraz z atlasem, który masz na przykład tu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2510-atlas-nieba-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cych/

No i ostatnia sprawa, aby nie było Ci obce nazewnictwo podstawowe jak to nazwałeś ,,części" i innych pojęć astronomicznych postudiuj nasz leksykon http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3405-leksykon-poj%C4%99%C4%87-astronomicznych/#comment-47753

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PatrykPachut napisał:

No przepraszam, ale nie do końca jeszcze się w tym ogarniam, ale już coraz lepiej :)

Nie chodziło mi o to, byś czuł się zobligowany do przepraszania. Miałem na myśli to, że we wszystkich sprawach dobrze jest wykazywać się samodzielna inicjatywą, szczególnie gdy są one jest nieskomplikowane i łatwe do rozwiązania. Zadawać pytania i oczekiwać na odpowiedzi bardziej doświadczonych w danych temacie osób też trzeba, ale niektóre problemy mogą spokojnie zostać rozwiązane bez tego - wystarczy, jak napisałem wyżej, chcieć pomóc samemu sobie. 

Przykład z życia wzięty: przypuśćmy, że w przednim reflektorze samochodu spaliła się żarówka. Kierowca zmartwiony, postanawia napisać do fanów motoryzacji na forum. Zakłada temat, ale nikt nie odpowiada. Co ma zrobić kierowca? Jeździć dalej bez sprawnych świateł czy poszukać samemu poradnika opisującego wymianę żarówki?

Kończąc (bo jeszcze się zrobi offtop) - trzeba sobie uświadomić, że nie zawsze wszystko będzie podane na tacy przez innych. Gdy chcemy rozwiązać jakąś sprawę własne zaangażowanie to podstawa. Żeby była jasność - ten post nie ma negatywnego charakteru, jest jedynie sugestią.

Pozdrawiam

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jacek E. napisał:

Szanowny Kolego. Tych ,,części" nie jest za dużo. Moim skromnym zdaniem masz za małą wiedzę jeśli chodzi o nie :(
Jak widzę masz problemy ze znalezieniem obiektu jak również z jego wyostrzeniem. Podejrzewam również, że masz niezbyt dobrze skolimowany teleskop...
Proszę ochłoń troszkę po zakupie. To co dostałeś - czyli montaż Dobsona + rurkę Newtona + 2 podstawowe okulary do ,,ogarnięcia" na początek wystarczy.
Proponuję najpierw sprawdzić kolimację na jakimś znalezionym prawidłowo i potwierdzonym obiekcie i sprawdzić - np.  Jowisz. W okularze 10mm już powinieneś się zorientować czy obraz jest ostry.
Jeśli nie proponuję zapoznać się dokładnie z tym linkiem (prędzej czy później to cię czeka) http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Następnie poczytać troszkę o okularach. Twój teleskop to piękna maszynka, która bardzo często jest teleskopem docelowym. Natomiast dobry okular to podstawa obserwacji. Taki dobry w Twoim wypadku potrafi kosztować połowę wartości teleskopu. Przejrzyj na spokojnie ten dział http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/22-okulary/

Jak już uzbierasz na nie i w tym czasie opanujesz niebo (też chyba masz z nim problemy) zaczniesz się rozglądać ewentualnie za filtrami.
Na początek, tak jak Ci pisałem w PW poszukaj sobie dla komfortu przy podpatrywaniu Munia filtra polaryzacyjnego obrotowego i ewentualnie folii Baadera aby sobie skonstruować filtr do obserwacji Słonka. Tu masz przykładowy temat http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7279-filtr-s%C5%82oneczny-po-raz-kolejny/#comment-98131

Niebo proponuję (nawet na sucho) studiować z programami typu Stellarium czy CdC oraz z atlasem, który masz na przykład tu http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2510-atlas-nieba-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cych/

No i ostatnia sprawa, aby nie było Ci obce nazewnictwo podstawowe jak to nazwałeś ,,części" i innych pojęć astronomicznych postudiuj nasz leksykon http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3405-leksykon-poj%C4%99%C4%87-astronomicznych/#comment-47753

Przepatrzyłem wszystkie linki i najbardziej to przeraża mnie kolimacja

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w jednym linku jak ktoś pięknie skonstruował i wykonał coś w stylu filtra do słońca. Ja tak nie zrobię to jest pewne, nigdy nie potrafiłem takich rzeczy konstruować a jeszcze korzej wyrabiać. Mógłby mi ktoś wysłać linka z dobrym filtrem słonecznym, od razu gotowym co tylko wystarczy przykręcić i wszystko super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie czujesz się na siłach samemu wykonać oprawy to namawiał nie będę, bo ze Słońcem nie ma żartów. Chcesz gotowy- proszę bardzo, z już wklejoną folią i z pudełkiem.

http://www.astrokrak.pl/sloneczne/2731-filtr-sloneczny-baader-do-newton-sw-152mm.html

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2016 at 18:59, Robert41 napisał:

Jeśli nie czujesz się na siłach samemu wykonać oprawy to namawiał nie będę, bo ze Słońcem nie ma żartów. Chcesz gotowy- proszę bardzo, z już wklejoną folią i z pudełkiem.

http://www.astrokrak.pl/sloneczne/2731-filtr-sloneczny-baader-do-newton-sw-152mm.html

OOoo dziękuję :) 

I jak to się zakłada, na tubus??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już w tym wątku pisano kilkukrotnie- wykaż Kolego choć odrobinę inicjatywy. Nawet będąc kompletnie "zielonym" i nie w temacie sposób używania filtru słonecznego można znaleźć w necie w czasie krótszym niż zajmie napisanie posta na forum :wink2:

Każde hobby wymaga choć odrobinę własnej inicjatywy, zdobywania wiedzy. Gdy będziesz pytał o każdą najdrobniejszą "pierdółkę" to nie zdziw się potem że niewiele osób będzie miało chęć i ochotę pomagać. Ogrom wiedzy która jest zawarta w internecie i łatwa do odnalezienia sprawia że pisanie tego samego po raz tysięczny mija się kompletnie z celem.

A odpowiadając na Twoje pytanie- tak, filtr słoneczny nakładamy z przodu na tubus.

Korzystaj z forum, czytaj, przyswajaj wiedzę... szanuj i doceń czas i chęci Tych którzy tę wiedzę zebrali i na forum umieścili by wszyscy mogli z niej czerpać.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlinkowałem Ci filtr na syntę 10 cali więc chyba zakłada się tak jak to fabryka przewidziała. Osobiście nie mam takiej synty więc nie sprawdzałem.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie z nudów przestudiowałem cały temat. I wiecie co Panowie, naprawdę szacunek dla was za cierpliwość.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szdom1 napisał:

.... I wiecie co Panowie, naprawdę szacunek dla was za cierpliwość.

pzdr.

Dodatkowy jeśli do innych też było tyle PW smarowanych....
Tak - Szanowny Kolego Patryku - zacznij choć troszkę szukać samodzielnie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję tak jak już napisałem wyżej - zacznij najpierw coś na niebie lokalizować przy pomocy obecnych okularów - ogarnij prowadzenie (podpychanie) i wyostrz porządnie obiekt. To pierwsze najważniejsze zadanie. Jeśli tego nie opanujesz i nie doprowadzisz do perfekcji to żadne filtry i docelowe okulary (znajdowanie, kupowanie, wkręcanie, nakładanie) nie pomogą. Z tym co masz ocenisz czy teleskop jest dobrze skolimowany. Ty natomiast zaczynasz od ... napiszę tyłu.
To już moje AMEN w tym - początkowym - organizacyjnym - rozpoczynającym Twoją przygodę z astronomią temacie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, WIESIEK31 napisał:

Czytam,i  sie boje, ze po zakupie filtra slonecznego  ustawisz synte na slonko za pomoca celownika optycznego bez filra, bo przeciez jest na teleskopie. Aby Patryk ci to przez mysl nieprzeszlo, na celowniku filtr nd5 i na syntce nd5 !!!!!!!!

Bardzo celna uwaga.

NIGDY NIE PATRZ PRZEZ TELESKOP NA SŁOŃCE BEZ ZAŁOŻONEGO FILTRA!

Mało tego: NIGDY NIE ZDEJMUJ FILTRA GDY TELESKOP JEST WYCELOWANY W SŁOŃCE! Nawet na kilka sekund! Może być groźnie, wiem z doświadczenia.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, WIESIEK31 napisał:

Czytam,i  sie boje, ze po zakupie filtra slonecznego  ustawisz synte na slonko za pomoca celownika optycznego bez filra, bo przeciez jest na teleskopie. Aby Patryk ci to przez mysl nieprzeszlo, na celowniku filtr nd5 i na syntce nd5 !!!!!!!!

to szukacz też musi mieć?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PatrykPachut napisał:

to szukacz też musi mieć?? 

Jak chcesz mieć oko całe to też !!!!! Przecież to taki najprostszy teleskopik - refraktorek. Przecież zwykłą soczewką możesz spowodować pożar. Ludzie - czy Wy czegoś w szkołach się uczycie ?????

P.S. Jak będziesz miał lornetkę i będziesz chciał patrzeć przez nią na Słońce to też musi mieć - 2 sztuki !!!!!

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jacek E. napisał:

Jak chcesz mieć oko całe to też !!!!! Przecież to taki najprostszy teleskopik - refraktorek. Przecież zwykłą soczewką możesz spowodować pożar. Ludzie - czy Wy czegoś w szkołach się uczycie ?????

P.S. Jak będziesz miał lornetkę i będziesz chciał patrzeć przez nią na Słońce to też musi mieć - 2 sztuki !!!!!

Uczą nas samych pierdół na geografii jedynie co z kosmosem mieliśmy związane to co to jest droga mleczna..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, WIESIEK31 napisał:

Mozesz ustawic teleskop na slonko spogladajac na cien teleskopu, a mianowicie cien jak najmiejszy to slonko w okularze. Ale celownik zasloniety orginalnymi zaslepkami, pamietaj o tym !!!!!!

Dziękuję, myślałem nad zrobieniem filtra do szukacza kupię specjalne słodko czy jak to się nazywa i skonstruuje to jakoś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, PatrykPachut napisał:

... kupię specjalne słodko czy jak to się nazywa i skonstruuje to jakoś :)

Słuchaj Kolego. Piszę ostatni raz w tym wątku. Jeśli jeszcze raz przeczytam taka pierdołę jaka napisałeś w powyższym cytacie będziesz miał wyłączoną możliwość pisania na tym forum - Ostrzegam.

Z patrzeniem na Słońce przez instrumenty optyczne typu lornetka, teleskop BEZ ODPOWIEDNICH FILTRÓW jest bardzo niebezpieczne i GROZI UTRATA WZROKU !!!
Napisali to parokrotnie koledzy, a ty chcesz robić filtr z jakiegoś ,,specjalnego slotka" - Gdy coś się stanie rodzice będą mieli do nas pretensje.

Koniec z tą ignorancją - albo zaczniesz nazywać rzeczy po imieniu i dokładnie o nich czytać albo weź się za coś innego jeśli astronomia amatorsa, a właściwie jej podstawy tak ciężko wchodzą.

To nie slotko do filtra masz wykorzystać tylko folię Baadera ND 5 do skonstruowania filtra przeciwsłonecznego na szukacz i teleskop.

To była ostatnia taka indolencja i olewka w stosunku do rad Kolegów z Twojej strony na FA.

Z Poważaniem moderator,

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)