Skocz do zawartości

Grupa M66 - Tryplet Lwa


Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej "first light" mojej pierwszej w życiu kamerki mono. To co Lwy lubią najbardziej czyli "tryplecik" :) Messier 66.

ST-2000XM, Luminacja 50x300s. TS APO 80/480, AZ-EQ5. Delikatny crop. No i w zasadzie bez dodatkowej obróbki co mnie bardzo cieszy :) Poziomy i usuwanie paproszków z filtra. Flat by się przydał... Ale munio też swoje zrobił. CCD tylko w -15* bo desykant jeszcze wszystkiego nie wchłonął.

M66.thumb.png.04710ef58c3a6aa6cafb810d0a

Może dzisiaj kolor dojdzie...

  • Like 2

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurczak niby OK szkiełko trza przeczyścić przed czipkiem, ale większe gwiazdki takie porozszczepiane kalafiorki szczególnie od środka kadru na lewo widać ???? Nie robiłem żadnego powiększenia. Jakiegoś flattenerka używasz ??? Cuś skrzywione ??

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest TSFlat2. Ale to jest kwestia samego APO, one tak mają że dodają od siebie "anty spajki" które delikatnie wżerają się w większe gwiazdki. Trzeba z tym żyć :) Korespondowałem sporo na ten temat z Karlem z Teleskop Spezialisten i mówi że można by probować poskładać na nowo obiektyw ale nie gwarantuje ze bedzie poprawa. Poza tym stwierdził że on by tego nie ruszał bo jest całkiem dobrze a nie koniecznie może wyjść lepiej...

.....

Może obiorę inny obiekt na dzisiaj. Mono mnie wciągło - widzę w tym urok :) Znowu będzie luminacja. Może M82 w parze z M81.

  • Like 3

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jacek E. napisał:

Jakiegoś flattenerka używasz ??? Cuś skrzywione ??

Natomiast Jacku ja bym polecił Tobie powrót do flattenerka. Rozjeżdżają Ci się gwiazdki od środka we wszystkich kierunkach....

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, AstroLutek napisał:

Natomiast Jacku ja bym polecił Tobie powrót do flattenerka. Rozjeżdżają Ci się gwiazdki od środka we wszystkich kierunkach....

To tak specjalnie - idą od wielkiego wybuchu w Universum :5640dc6fa0398_07Cool:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AstroLutek napisał:

Jest TSFlat2. Ale to jest kwestia samego APO, one tak mają że dodają od siebie "anty spajki" które delikatnie wżerają się w większe gwiazdki. (...)

Próbowałeś z przesłoną, która zasłoni kilka mm z brzegu?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)