Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 20.03.2016 NGC 5466


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, lukost napisał:

Przyznajcie, tylko szczerze ? ilu z Was przy okazji obserwacji Messiera numer 3 zahaczyło o pobliską NGC 5466? No, lasu rąk w górze jakoś nie widzę...

To ja będę pierwszy z ręką w górze i myślę, że nie ostatni :) Zdarzyło mi się odwiedzić NGC 5466 przy okazji obserwacji M3, lornetką 15/70 jak i teleskopem, mało tego, M3 traktowałem dwukrotnie lornetkowo tylko jako punkt odniesienia ;) Przytoczę swoje opisy:

Pierwszy raz odnalazłem ją w 15/70: "Skierowałem lornetkę potem na M3 w Psach Gończych od której się namierzałem by odnaleźć inną gromadę kulistą leżącą nie daleko ale już w Wolarzu. NGC 5466 mnie troszkę zaskoczyła, ponieważ była dosyć słaba ale za to wydawała się spora. Przypominała jakby cień M3."

Potem było chyba teleskopem 12": "Przechodzę do M3, ehh ta to już niezła w okularze 25mm. W 14mm super i tak też jest w 4.7mm. Skok w bok do NGC 5466. Zarówno w powiększeniu 60 jak i 107 razy wyskakują ziarenka."

I jeszcze inna notatka lornetkowa: "Przeskoczyłem do widocznej gołym okiem M3, traktując ją trochę niezbyt ładnie, bardziej jako start do pobliskiej NGC 5466. Obiekty dzieli już granica między Psami Gończymi a Wolarzem. Zawsze miałem wrażenie, że kulista w Wolarzu jest niemal tak duża jak M3, przypominając tym samym trochę jej cień. I w cieniu Messiera pewnie często też pozostaje niedoceniana i omijana. Myślę,że warto o nią zahaczyć będąc w okolicy."

1 godzinę temu, lukost napisał:

Z ciekawszych wiosennych galaktyk polecam NGC 4244.

I ja ją szczerze polecam. Zrobiła na mnie duże wrażenie w 12".

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

I ja widziałem NGC 5466 w maju ubiegłego roku, przy okazji namierzania galaktyk z grupy M81. Sprzęt to BR-141 w układzie 45x141. Zanotowałem:

NGC 5466 (gromada kulista 9.2 mag; 9') duża, tylko delikatnie skondensowana ku centrum, bardzo ładna w szerokim polu przy 45x.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonfrontowałem wczoraj NGC 5466 z inną kulistą słabizną, skatalogowaną jako NGC 5053 (w Warkoczu Bereniki). Warunki obserwacyjne były naprawdę fajne, a obie gromady znajdowały się na zbliżonej wysokości nad horyzontem. Wnioski? W lornecie 15x70 engiec 5466 jest jednak zdecydowanie łatwiejszym celem - wyskakuje od razu, będąc bezproblemowy widoczny na wprost, podczas gdy z rozlazłą NGC 5053 trzeba się nieco nagimnastykować. Obie gromady mają fajne sąsiedztwo - w przypadku NGC 5053 jest to Messier 53, który równie dobrze jak M 3 nadaje się do rozważań nad różnorodnością poczciwych "kulek".  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny OT z tej NGC 5466 - może oczu nie wypala ale faktycznie skonfrontowanie jej z M3 a potem skok do Warkocza Bereniki i rzut oczami na podobną parę M53 i NGC 5053 pokazuje różnorodność kulek.

Wczoraj trafiłem na niezłe warunki więc pospoglądałem najpierw na M3 i NGC 5466. Tutaj problemów nie było, M3 pięknie skrzyła gwiazdkami w powiększeniu 60x. Odnalezienie NGC 5466 nie stanowiło problemu ale dojrzenie czegoś więcej niż całkiem sporej owalnej mgiełki w 100mm obiektywach nie było możliwe. I tak jak opisał Lukost - 5466 wyglądała lepiej w mniejszym powiększeniu (29x) a M3 nabrała rumieńców gdy powiększenie wzrosło do 60x.

Skoczyłem potem do M53 i NGC 5053 dla porównania i tak łatwo już nie było. M53 oczywiście nie stanowiła kłopotu ale engiec 5053 wydał mi się znacznie trudniejszy niż 5466. 5053 tylko zerkaniem ujawniała swoją obecność, po pierwszym wyłapaniu jej zrobiłem sobie przerwę na łyk herbaty i wróciłem do okularów żeby sprawdzić czy pojaśnienie pokaże się w tym samym miejscu - było tam ale widoczne przez około 50% jedynie czasu zerkaniem.

Obserwowałem na kiepskim, podmiejskim niebie lornetą APM 100ED APO. Myślę że nie byłoby szans wyłapania 5053 lornetką 70mm w tych warunkach LP.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mnie się udalo wczoraj po raz pierwszy zobaczyć NGC 5466 w lornecie 15x70. No... nie jest to demon jansoći :5640dc6ec0764_04Wink:. Choć dużo słabsza od M3, to na początku odnosiłem wrażenie, że może nawet większa od niej. Może takie wrażenie jest spowodowane jej dużym rozrposzeniem? Fajny obiekt.

  • Like 4

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem wrażenie że 5466 jest większa od M3. Sprawdziłem więc dane katalogowe w SkySafari - 5466 ma rozmiar 9' a M3 18' - wychodzi więc na to że to tylko wrażenie, widać to też na zdjęciu w opisie Lukosta. Tłumaczę sobie to tym że w M3 w widoku dominuje znacznie jaśniejsze centrum na którym się skupiamy więc gromada wydaje się mniejsza, brzegi pomijamy. W 5466 tego efektu nie ma bo mamy jedynie jednorodny placek.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresserowi 20x80 też się udało :) Również odniosłem wrażenie, że jest rozleglejsza. Z początku nie byłem pewien ale podczas powolnego czesania tego rejonu to pojaśnienie wyskakuje z tła. Z kolei NGC 5053 nie mogę stwierdzić, że ją dostrzegłem, mimo upewniania i pytania się Adama czy tam gdzie patrzę to właśnie to. 

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

W prawdzie z 'lekkim' opóźnieniem, ale i ja zgłaszam, że widziałam :) Było to 2 kwietnia, niebo nie było rewelacyjne, ale dość długo wtedy obserwowałam, może nawet jakąś relacyjkę napiszę... Ale przejdźmy do NGC 5466, do jej namierzenia wykorzystałam GSO 10" wyposażony w okular 30 mm. Zapisałam:
W przeciwieństwie do jasnej i skupionej M 3, NGC 5466 jest bardziej rozproszona i wygląda jak raczej jednolity, niespecjalnie jasny placek. Wydaje się być podobnej wielkości co jej sąsiadka. Nie wpada tak łatwo w pole widzenia, jednak nie miałam problemów z jej znalezieniem. Dość ciekawe jest to, że po dłuższym patrzeniu, zerkaniem, wydawała się mieć takie jakby ciemne wcięcia, które delikatnie wżerały się w jej niezbyt wyraziste brzegi.

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)