Skocz do zawartości

Raspberry Pi 3 (PiAstroHub) platforma AstroFoto po wifi


michulus

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, coy_coyote napisał:

nawet więcej bo odpada też sam HandController. Moduł BT jest wpinany bezpośrednio w montaż i sterowany przez Eqmod. 

ok jasne, (na cytowanym rysunku nie mamy już HandControllera),

tylko teraz  przez wgryzanie rozumiem rozpoznanie Indi Server + EQmod (może tes SkySafari) w celu obsłużenia czynności jakie do tej pory wykonuję pilotem:
- park/unpark z odpowiedniej pozycji
- włączanie/wyłączanie/konfiguracja prowadzenia
- 1-star aligment
- no i cyt.: " i jednorazowo w ustawienia eqmod trzeba podać port na którym działa bluetooth"
- może jeszcze się da obsłużyć wartości graniczne kiedy prowadzenie ma się zatrzymać tak jak to pamiętam z windowsa


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem wersja IAH z EQmod wlasnie pozwala na sterowanie montazem z pominieciem HandControllera.
RPi3 jest podlaczone wtedy do monta bezposrednio do USB - DB9 przez kabelek EQ direct (manual str 31, 5.5 EQdirect interface wiring). Zakladajac ze IAH jest zawsze gdzies blisko monta to dodatkowe polaczenie bluetooth jest niepotrzebne moim zdaniem. 

Czy chodzi Ci o wyeliminowanie za wszelka cene tego kabelka EQ direct, czy o cos jeszcze , czy ja cos zle zrozumialem ?

 

BTW - jesli Cie  interesuje :
BT Modul HC-05+NEQ6 odpalalilem tylko bezp. z tabletem i Sky Safari (bez uzycia IAH pomiedzy nimi).

12896391_841098022667848_1572492375_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie mam taką konfigurację. Nie posiadam kabelka EQmod ani handpada, którym mógłbym odpalić chociażby Sideral. Od zawsze robiłem to przez laptopa na Windowsie. Teraz jestem w momencie w którym sprzedałem kamerę i wspomagam się DSLR. iAH byłby świetnym rozwiązaniem na ten moment bo nie musiałbym zabierać ze sobą laptopa, który  wykańcza wysłużony już akumulator. Jeżeli udało by mi się realizować te podstawowe funkcje jakie zawsze robiłem w Maximie, czyli alignacja, goto, ewentualnie solving i w niedługim czasie guideing to było by super. Nic więcej mi nie potrzeba.

@michulusczy mógłbyś podpowiedzieć jak ustawić w SkySafari żeby odpalił montaż, bo moja pastylka jest taka sama jak Twoja ale mój SkySafari pokazuje mi komunikat że urządzenie nie odpowiada. Nie mam pojęcia co jest tego powodem. Też mam tablet Samsunga, jak daję Connect to zapala się na chwilę dioda od BT ale po chwili wyskakuje komunikat że urządzenie nie odpowiedziało. Nie wiem co jest grane :?(

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata temu opisalem to na tym forum (w watek ponizej). Normalnie nie uzywam za czesto polaczenia po BT.
W razie co moge odpalic ponownie u siebie SkySafari po BT i sprawdzic co i jak.
Pierwsze co mi przychodzi do glowy to,  ze brakuje Ci na tablecie tej applikacji "VirtuosoApp" co emuluje SkyFi.

 

 

Zeby bezposrdenio sterowac montazem potrzebujemy w Androidzie 2 aplikacje:

1. VirtuosoApp

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.armazemdotelescopio.virtuosoapp&hl=en

2. SkySafari Plus

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simulationcurriculum.skysafari4plus&hl=en

 

Virtuoso w ustawieniach laczymy NEQ6 po direct-BT i uaktywniamy SkyFi emulator  (notujemy adres IP emulatora np 127.0.0.1)
BTW ( istnieje tez mozliwosc ustawienia emulatura dla Stellarium)

Uruchamiamy SkySafari, ustawiamy model montazu, wybieramy podlaczenie teleskopu po WiFi wpisjujemy adres IP jak powyzej i wszystko dziala jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję @michulus teraz działa ale tylko w domu, tam gdzie jest WIFI. Co prawda miałem zainstalowany Virtuoso i to on mi tutaj miesza.

Nie wiem czy wyszła jakaś nowa wersja tego programu bo u mnie adres IP jest uzależniony od tego jaki adres przydzielony jest do tabletu. Nie można go zmienić w Virtuoso. Jeżeli wyjdę z nim w teren tablet zmienia  adres IP na 0.0.0.0 i pod takim adresem już SkySafari nie działa. Nie mogę nigdzie zmienić w Virtuoso na localhost (127.0.0.1) albo jeszcze o czymś nie wiem.

Inna sprawa, odpaliłem w końcu iAH w wersji EQmod i jedyny problem to że nie mogę się podpiąć z astrohubem Łukasza. W INDI go nie mam. Nie wiem czy mogę na wersję iAH3_EQmod_170903 wrzucić jeszcze jakiegoś patcha ? Nic takiego nie znalazłem.

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem u siebie.  Virtuoso app pokazuje takie IP na tablecie do jakiego wifi jest tablet w danym momencie podlaczony.
Jak jestes podlaczony do IAH bedzie to zapewne 127.0.0.0. Jesli  jestes w jakiejs sieci domowej to zapewne 192.xxx.
Jak nie jestes w zadnej sieci to Twoje IP bedzie 0.0.0.0 ( z adresem 0.0.0.0  moim zdaniem polczenie ze SkySafari nie zadziala)

Niezaleznie jaki IP by nie byl ten sam adres musi byc wpisany w SkySafari -> Settings->Telescope Setup-Scope setup settings:
Connect via wifi - [x] check box selected
IP address = aktulany adres IP na tablecie - ten co widzi Virtuoso
Port=4030

Potem juz tylko z menu glownego Sky Safari  wybierz Telescope-> connect

Co do INDI to raczej Ci nie pomoge bo nie mam zadnych z urzadzen Lukasza.
Brakujaca paczke do INDI na IAH powinno udac sie dainstalowac. Pamietam jakas dyskusje o tym na CN - zobacz tam.
Jesli wiadomo dokladnie co ma byc dodane to proponuje uderzyc bezposrednio do Richarda (THX59 na CN) aby wygenerowal nowy firmware.
9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Na ten moment to mi wystarcza aby odpalić tracking na montażu. Na razie nie mam guideingu więc wystarczy że uda mi się zrobić skok w odpowiednie miejsce i odpalić tracking montażu. W późniejszym czasie dojdą pewnie inne sprawy, na razie Astrohuba Łukasza mogę sobie odpuścić a sterowanie focusem zrobię ręcznie i mam laptopa z głowy jadąc do lasu co mnie niezmiernie cieszy.

Zastanawia mnie jednak jak złożę już cały setup łącznie z guiderem jak się tym steruje z poziomu tabletu w terenie ? Czas pokaże, na razie jestem szczęśliwy z tego co jest.

Dziękuję Wam za rady :)

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 

Niedawno podczas sesji zdjęciowej już brakowało sił i przymykało się oko... jednak trzeba było być czujnym aby sesja, przez nadchodzące chmury i słabą gwiazdkę guidującą, dosłownie i w przenośni nie poszła w las. Coś mi się po głowie plątało, że autor iAH przewidział jakieś rozwiązanie dla wysyłania powiadomień. Dziś w ciągu dnia postanowiłem zgłębić temat, a teraz w nocy podczas sesji sprawdzić jak to się zachowuje. Musze powiedzieć, że dostałem to czego oczekiwałem, działa znakomicie.

Opisuję kroki jakie musiałem wykonać dla wdrożenia rozwiązania, bo instrukcja nie wyjaśnia tego szczegółowo.

1. trzeba założyć konto na https://pushover.net/ i dodać tam nową aplikację (zakładka Apps & Plugins). W ten sposób otrzymamy dwa tokeny.
2. tokeny należy wpisać na zakładce administracyjnej

pn0.JPG.5754dbde68403b73275f5483501d7e25.JPG

 

 

 

3. należy też włączyć obsługę, które akcje mają generować powiadomienia
4. zainstalowałem klienta na telefonie. Można też instalować klienta desktopowego, wszystko opisane w zakładce  Android, iOS, & Desktop na stronce pushover.net
5. dla nowych lub patchowanych obrazów iAH krok prawdopodobnie zbędny, ale ja pracuję na obrazie którego dotyczy: "I forgot updating codes for DSLRs." cytowane z  https://www.cloudynights.com/topic/551998-iastrohub-30-iot-for-astrophotography/page-4
     u mnie działa program dslr który jest kopią dslr1, a zatem zmiana w pliku dslr1.c, per analogia do ccdcontrol.c, za obsługę odpowiada fragment

    if(access("/home/pi/www/notify_imaging",F_OK) == 0)
    {
        system("perl /home/pi/www/notify_imaging.pl");
    }

    trzeba by to samo dodać do dslr1.c i skompilować

    gcc -o dslr1gg dslr1.c

    zmienić nazwę dslr1gg --> dslr (można

6. w pliku notify_imaging.pl zmieniłem jeszcze domyślnie generowany dźwięk na dłuższy i głośniejszy dodając w jsonie
      "sound" => "persistent",

7. Ustawiłem alert Threshold na taki aby krzyczał gdy robi skok dightering-u

pn1.JPG.73a00e0f73ef364cd09c0d79d5d9ec7e.JPG

8. robiłem restart, ale ten krok nie jest chyba konieczny.

9. telefon połączyłem ze smartwatchem

iAH wysyła trzy typy komunikatów
- po uruchomieniu komunikat z dodatkową informacją pod jakim IP w sieci lokalnej działa raspi
- komunikat o przekroczeniu progu tolerancji podczas guidowania
- komunikat na koniec serii zdjęć

pushover.net daje 7,5 tyś komunikatów na miesiąc za darmo, tylko nie wiem jeszcze per konto czy per aplikacja, tak czy inaczej nie będzie to generować dodatkowych kosztów. Klient androidowy działa trialowo 7-dni, ale ja już za niecałe 30PLN wykupiłem licencję, bo jak wspomniałem wyżej w pełni spełnia moje oczekiwania, nastawiam sesję 10 fotek na m104 i na godzinkę idę spać ;)    
  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)