Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 26.03.2016 NGC 4361


Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem tę mgławicę jakiś rok temu w teleskopie 12" ale sądząc po mojej wzmiance z relacji, musiałem potraktować ją trochę po macoszemu.

"Kolejny raz wychodzę przed 2. Moim celem jest NGC 4361, mgławica planetarna w Kruku. Od razu rzuca się w oczy w okularze 25mm jako mgiełka z gwiazdką w środku. W okularze 14mm podobnie poza skalą. Potem wsadzam 4.7mm i tutaj miałem wrażenie, że przy tej gwiazdce coś było nieregularnego lekko ale być może już mi się zdawało."

Po przeczytaniu OT widzę, że warto jej się przyjrzeć uważniej (zresztą jak większości DS). Na swoją obronę mam tylko to, że wtedy ta planetarka była jednym z około 120 obiektów widzianych tamtej nocy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie donoszę że NGC 4361 dalej jest na swoim miejscu w Kruku.

Wczoraj trafiła mi się świetna (i druga z rzędu, oł jes!) nocka, 4361 była jedną z perełek które widziałem po raz pierwszy. Warunki były bardzo dobre, byłem w miejscu z odsłoniętym i dość ciemnym południem także musiałem spróbować.

Spodziewałem się że będzie trudniej znaleźć delikwentkę a okazało się że to jedna z 'łatwiejszych' planetarek - spora rozmiarami i dość jasna, od razu rzuciła się w oczy w powiększeniu 30x mojego APMa przy skanowaniu miejsca gdzie się jej spodziewałem. Widoczna jako spory okrągły placek który w powiększeniu 60x i z filtrami UHCS urósł znacznie i stał się banalny niczym M57. Powiększenie 60x jednak nie pozwoliło wykryć żadnych szczegółów w owym placku.

W lornetce 20x80 bez filtrów również było widać NGC 4361, choć wyłuskanie jej bez pomocy większej lornety obok nie byłoby sprawą banalną. Była tam, wyskakująca zerkaniem, wymagała spokojnego przeskanowania pola widzenia.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, adam_bie napisał:

W lornetce 20x80 bez filtrów również było widać NGC 4361, choć wyłuskanie jej bez pomocy większej lornety obok nie byłoby sprawą banalną. Była tam, wyskakująca zerkaniem, wymagała spokojnego przeskanowania pola widzenia.

Potwierdzam, bez pomocy "większego kolegi" i znajomości położenia tej planetarki względem innych gwiazd ciężko było by ją znaleźć. Ale jak już się dokładnie wiedziało gdzie szukać to słaby obiekt delikatnie wyskakiwał.

  • Like 3

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)