Skocz do zawartości

ZWO ASI 174 MC


rafalt73

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od pewnego czasu przyglądam się kamerce ZWO ASI174MC. To może nie najnowsza nowość w ofercie ZWO, ale ciągle pod względem parametrów chyba w czołówce. Póki co jestem posiadaczem ASI 120 MM bardzo popularnego modelu (z uwagi na cenę i parametry). W zakresie Układu słonecznego głównie myślę o fotografii Jowisza oraz Księżyca i przyznam że kręcenie kołem filtrowym w czasie sesji jest uciążliwe głównie z powodu potrzeby ponownego ustawienie ostrości (co przy planetach jest znacznie gorsze niż przy DSO - to oczywiście moje zdanie). Znalazłem więc model 174 MC z dużą matrycą SONY 1/1.2? CMOS (2.3Mega Pixels 1936×1216, Pixel Size: 5.86?m) i przetwornikiem 12 bit i z powalającą prędkością :
1936X1216@128FPS
640×480@309FPS
320×240@577FPS

Moja jedyna wątpliwość / pytanie to czy kolor uzyskany kamerą MC będzie taki sam jak z mono i filtrami??? Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI174MC jest trochę jak nie "dużo" w tyle za ASI224. Wszystkie z kamer ZWO obsługują nagrywanie mniejszej klatki  z większą prędkością (ROI), więc w sumie każda ich kamera na USB3 będzie bardzo szybka. Co do kolorowej matrycy - efekt może być zbliżony do mono, ale np. dyspersja atmosferyczna może pogarszać jakość obrazu (chyba że dorzucisz korektor dyspersji). Księżyc za bardzo na kolorze nie zyska, zazwyczaj najlepiej użyć mono i filtru podczerwonego. Tutaj ewenementem jest też ASI224, której kolorowe piksele mają wysoką i dość równą czułość na podczerwień - przez co nadaje się też do fotografii tego typu, wliczając w to filtr pasma metanu, czy fotografowanie Urana i Neptuna w podczerwieni.

Najlepszy kolor to ASI224, najlepsze mono to ASI178MM, czy następcy IMX174 w kamerkach Point Grey.

Co do koła to ja używam elektrycznego, a ostrość dla filtrów RGB mam stałą. zmienia się tylko przy przejściu na filtry luminancji. Nie trzeba kręcić, a FireCapture zajmuje się resztą.

  • Like 2

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę szukam drogi na skróty :5640dc6fa0398_07Cool:. Szukam takiej kamery kolorowej, która wiernie odda kolory Jowisza i Księżyca bez konieczności stosowania filtrów i jeszcze przy okazji nada się do guidingu. Z tego co napisałeś to wezmę jeszcze pod uwagę model 178MM tym bardziej że mam elektryczne koło ATIKA EFW2 (do tej pory do planet używałem ręcznego bo nie chciało mi się rozkręcać zestawu do DSO). Co do Księżyca w kolorze to wiem że nie jest to wdzięczny obiekt ale są przykłady pięknych zdjęć, które mnie mocno inspirują (stąd chęć wykonania zdjęć w kolorze). Poniżej prezentuje zdjęcie kolegi Olega Zaharciuc

źródło: http://olegzaharciuc.blogspot.com/

Moon 2016-02-15 18-03UTC ASI174MM - Agrippa - Rima Ariadaeus N29 - Rima Hyginus N24 - Triesnecker Rilles N35 - Godin - Dionysius N93 - Julius Caesar - Boscovich.jpg

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, riklaunim napisał:

...Co do kolorowej matrycy - efekt może być zbliżony do mono, ale np. dyspersja atmosferyczna może pogarszać jakość obrazu (chyba że dorzucisz korektor dyspersji).... Co do koła to ja używam elektrycznego, a ostrość dla filtrów RGB mam stałą. zmienia się tylko przy przejściu na filtry luminancji....

Riklaunim, nie bardzo jeszcze rozumiem tego że dyspersja atmosferyczna pogarsza jakość obrazu kolorowej matrycy a stosując filtry przy kamerze mono wszystko jest OK. Gdzie jest różnica?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filtrami dla każdego oddzielnie możesz poprawić ostrość, a dla kamery kolorowej tego już nie zrobisz.

No właśnie, nie chcę strasznie drążyć tematu ale nurtuje mnie to zagadnienie bo stoję przed wyborem właściwej kamery. Rozumiem że przy kolorowej matrycy nie da się wyostrzyć każdego kanału bo rejestrowane są jednocześnie ale to by wskazywało, że na filtrach korekty ostrości trzeba jednak dokonać. W poprzednim poście napisałeś, że na RGB nie ostrzysz, stąd być może moje niezrozumienie?

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mam parfokalne filtry i korektor dyspersji :) Do tego kanał luminancji, który może poprawić jakość zdjęcia robiąc LRGB. Sama dyspersja w sumie tylko przemieszcza obraz a nie psuje ostrość, ale to przesunięcie daje w efekcie rozmyty obraz. Do tego wpływ atmosfery na obraz i problemy gotowe. Kamera mono i filtry RGB rozdzielają poszczególne długości fal na trzy oddzielne obrazy, więc przesunięcie jest znacznie mniejsze lub mniejsze niż rozdzielczość zdjęcia. Najwięcej problemów robi niebieski, który raczej jest trochę nieostry względem zielonego i czerwonego (ostrzenie na czerwonym filtrze), ale wyostrzenie precyzyjne niebieskiego jest bardzo trudne bo jakość obrazu dość niska (więc zazwyczaj RGB ostrzę tylko na czerwonym i łapię serię, po czym przechodzę na filtry od kanałów luminancji, które mają dać czysty i ładny detal).

W przyszłym roku Jowisz będzie już nisko (silna dyspersja), a w kolejnych latach to jedynie Uran i Neptun będą relatywnie wysoko. Reszta planet ekstremalnie biednie.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.03.2016 at 20:02, riklaunim napisał:

Najlepszy kolor to ASI224, najlepsze mono to ASI178MM, czy następcy IMX174 w kamerkach Point Grey.

Po paru dniach lektury zawężam pole poszukiwań dobrej kamery planetarnej jednak do kamerek mono. Mocno przyglądam się tej którą polecasz ASI178MM i ciągle gdzieś z tylu głowy mam ASI174MM. Aby świadomie dokonać wyboru muszę jeszcze zrozumieć jakie znaczenie ma rozmiar piksela - obie kamery oprócz wielkości matrycy różnią się rozmiarem piksela ASI178MM (2.4?m) i ASI174MM (5.86?m) - nie wspominając że model 178 jest dodatkowo 200$ tańszy od ASI174.

Dla mojego Schmidta (FL=2800) teoretyczna zdolność rozdzielcza to 0.42 arcsek/pix. Stosując kamerę ASI174 uzyskam rozdzielczość 0.43 arcsek/pix czyli tak jak maksymalna rozdzielczość SCT. Przy kamerze ASI178 będę miał super rozdzielczość 0.18 arcsek/pix, ale czy ma to sens przy znacznie gorszej rozdzielczości teleskopu. A może jedno z drugim nie ma znaczenia???

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy idealnym seeingu i idealnej kolimacji ta rozdzielczość 0.18"/px będzie w sam raz - wtedy zazwyczaj zakłada się próbkowanie około 3px na zdolność rozdzielczą optyki, żeby obraz był dobrze próbkowany. Ale wiadomo jak jest u nas z seeingiem. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wskazówki. Zamówienie właśnie poszło do centrali ZWO na model ASI178MM. Jeśli jeszcze przy guidingu sprawdzi się równie dobrze jak ASI120MM to 120-stka pójdzie pod "młotek" :5640dc6fa0398_07Cool:

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mojego Schmidta (FL=2800) teoretyczna zdolność rozdzielcza to 0.42 arcsek/pix. Stosując kamerę ASI174 uzyskam rozdzielczość 0.43 arcsek/pix czyli tak jak maksymalna rozdzielczość SCT. Przy kamerze ASI178 będę miał super rozdzielczość 0.18 arcsek/pix, ale czy ma to sens przy znacznie gorszej rozdzielczości teleskopu. A może jedno z drugim nie ma znaczenia???

A jak to się ma do plamki Airego? Dla ASI178MM to będzie 5.60 pix, dla ASI174MM - 2.29 pix . Czy to ma jakieś znaczenie przy wyborze kamery?

Pzdr,

Gajowy

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar plamki Airego w px to taki raczej parametr pochodny. Przy założeniu, że rozdzielczość dyfrakcyjna to 1.22 * lambda / D, czyli połowa średnicy krążka Airy'ego, to żeby dobrze "spróbkować" taki obraz, na rozmiar tego krążka potrzeba sześciu pikseli (zakłada się 3 piksele na rozdzielczość dyfrakcyjną). Czyli 178 przy f/10 się prawie łapie, 174 przy f/10 ma trochę za duże piksele i trzeba by stosować barlowa. http://www.telescope-optics.net/telescope_resolution.htm

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 28.03.2016 at 11:51, rafalt73 napisał:

Po paru dniach lektury zawężam pole poszukiwań dobrej kamery planetarnej jednak do kamerek mono. Mocno przyglądam się tej którą polecasz ASI178MM i ciągle gdzieś z tylu głowy mam ASI174MM. Aby świadomie dokonać wyboru muszę jeszcze zrozumieć jakie znaczenie ma rozmiar piksela - obie kamery oprócz wielkości matrycy różnią się rozmiarem piksela ASI178MM (2.4?m) i ASI174MM (5.86?m) - nie wspominając że model 178 jest dodatkowo 200$ tańszy od ASI174.

Dla mojego Schmidta (FL=2800) teoretyczna zdolność rozdzielcza to 0.42 arcsek/pix. Stosując kamerę ASI174 uzyskam rozdzielczość 0.43 arcsek/pix czyli tak jak maksymalna rozdzielczość SCT. Przy kamerze ASI178 będę miał super rozdzielczość 0.18 arcsek/pix, ale czy ma to sens przy znacznie gorszej rozdzielczości teleskopu. A może jedno z drugim nie ma znaczenia???

Czy można wrócić przy tej okazji do podstaw? Chciałbym wiedzieć co Koledzy myślą o poniższym "rozumowaniu"

Chodzi mi o dopasowanie guidera i oszacowanie maksymalnego błędu prowadzenia tak, żeby foton mieścił się jeszcze w tym samym pikselu.

Mam ED 80: ogniskowa 600 mm, pix matrycy aparatu (Nikon D5300) to 3,9 um (3,9*e-6m),

guider to luneta o ogniskowej 400 mm i kamera QHY5V o wielkości pix 6um.  Z prostych wyliczeń (0,5pix/f=tg i przy założeniu, że tg dla małych kątów tg jest równy kątowi w radianach) wynika, że:

1pix w ED widzi kąt 2,68 arcsec,

a pix w guiderze widzi kąt 6,18 arcsec.

I co dalej maturzysto?  Czyli jeśli guider uzna, że błąd 0,5 pix wymaga już korekty, to taki błąd przełoży się na "przesunięcie pola widzenia o 3,09 arcsec czyli więcej niż jeden pix w ED bo tam jest 2,68 arcsec, czyli do d.... To znaczy, że korekty wymagać już będzie niedokładność prowadzenia więsza niż 2,68/6,18 tzn około 0,43 pix na guiderze. Czy dobrze rozumuję? 

  • Like 1

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniskowa 600mm i pixel 3.9um da rozdzielczość 1.34''/pix.

W guiderze masz skalę 3.09''/pix.

Program do prowadzenia np PHD pomimo np dużej skali jest w stanie bardzo bardzo precyzyjnie określić środek gwiazdy i są tą dziesiąte a może nawet setne części sekundy łuku.

Za to żeby trzymać się obranego toku trzeba powiedziec programowi kiedy ma zacząć robić korekty czyli ile musi się odsunąć od środka gwiazdy żeby zaczął korygować. Nazywa się to w PHD min. move.

Tutaj to jest ładnie opisane:

http://www.myastroscience.com/#!minmoveinphd/cfo1

  • Like 2

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie Dzięki Lucjanie

Z tego co piszesz wynika, że bierzemy do obliczeń 1/2 pixela czy też 1/2 kąta, cieszę się, że trochę rozumiem cały problem. Dzięki za link rzeczywiście jest tam wszystko ładnie opisane gdyby po polsku zajęłoby mi to kilka minut a tak był godzinka.

Mój błąd do obliczeń brałem, że 1 rad to pi czyli 3,14 a przecież to 2pi czyli 6,28. Więc powyższa uwaga nie ma sensu :5640dc6fe5afe_08Angry:

 

A tak do wszystkich

Śledzę pogodę jaka ma być na zlocie i robi się lepiej :5640dc6e20115_02Laugh: ptfu, żeby nie zapeszać

http://www.wetteronline.de/wetter/drawno

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)