Skocz do zawartości

Prośba o pomoc przy amatorskim guidingu


Rafał 123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie wykonanie własnoręcznego guidingu.
Mój dobry znajomy zajął się elektroniką i programowaniem a ja kamerką i lunetką.

Nie chodzi mi teraz o rozpisywanie się na temat elektroniki i programu, bo niezbyt wiele wiem na ten temat.
Mogę tylko powiedzieć, że zostało wykorzystane arduino i własnoręcznie napisany program przez mojego przyjaciela
do zmiany szybkości silnika krokowego w jednej osi.

Chodzi mi o moją część, czyli o kamerkę i lunetkę.

Kamerka to Microsoft LifeCam Cinema (rozebrany oczywiście obiektyw).

Lunetka wykonana jest z lornetki o soczewce 50mm, z zabawkowego refraktora wzięty wyciąg i kawałek rury.
Lunetka do teleskopu jest przykręcona na łożysku kulkowym. Można dzięki temu niezależnie wybierać
gwiazdę do guidingu i obiekt do fotografowania.

Problem polega na tym, że z wielkim trudem (warunki miejskie) udało mi się wycelować najjaśniejszą gwiazdę
w Woźnicy tą lunetką i kamerką (innych gwiazd nie zauważyłem, ekran czarny). A co najgorsze, to ta gwiazda migotała
w programie do guidingu. A chyba nie powinno tak być. Migotanie zmienia jej położenie w wybranym czerwonym kwadracie
więc i wskazania do zmiany prędkości silnika krokowego od prowadzenia teleskopu.

Tak się składa, że miałem pod ręką zwykły szukacz prosty o średnicy 50mm.
Kamerka podpięta pod niego wykazała również migotanie gwiazdy (Betelgezy, kurna jaśniejszej nie zlazłem).
Wyglądało to identycznie jak w mojej lunetwybierz pliki... Kliknij, aby wybrać pliki ce na łożysku kulkowym.
Lunetka od szukacz jest na tradycyjnej stopce (brak możliwości wyboru gwiazdy w większej odległości od obiektu).

To migotanie oznacza, że gwiazda prawie znika całkowicie w ciągu około 0,4 sekundy, a później się znowu pojawia.
Znikanie całkowite oznacza 20% jasności maksymalnej.

Powiedzcie, jak to wygląda w innych guidingach??
Jaki wpływ ma migotanie gwiazd (27.03.2016 - data testu) na guiding?

Zdjęcie 1 to moja lunetka.
Zdjęcie 2 to moja lunetka i najjaśniejsza gwiazda w Woźnicy.
Zdjęcie 3 to Betelgeza i szukacz standardowy 50mm.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy naświetlania gwiazdy powinny być w granicach 3 do 5 sekund a gwiazda nie powinna być zbyt jasna , betelgeza to nie jest najlepszy wybór jak na gwiazdę do guide, i pamiętaj, że gwiazda do guide nie powinna być zbyt daleko od fotografowanego obiektu bo czym ma większą deklinację tym większa jej prędkość kątowa na nieboskłonie  i obraz fotografowanego obiektu będzie się rozjeżdżał, a ten live cam nie ma chyba długich czasów?

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wessel napisał:

Dodam jeszcze jedno - zarzuć od razu pomysł mocowania guidera na przegubie kulowym i na jednym punkcie podparcia. To będzie źródło wiecznej frustracji i pojechanych gwiazd.

Dokładnie, sam przez to przechodziłem.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Czasy naświetlania gwiazdy powinny być w granicach 3 do 5 sekund a gwiazda nie powinna być zbyt jasna , betelgeza to nie jest najlepszy wybór jak na gwiazdę do guide

Chyba nie czytasz za bardzo ze zrozumieniem :) Kolega miał problem z kamerką, że obraz był ciemny i widział tylko najjaśniejsze gwiazdy. W takim razie chyba naturalne jest, że na nich testował. Problem migotania i jasności jest już rozwiązany na AP, to kwestia wybrania auto ekspozycji :)

18 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

i pamiętaj, że gwiazda do guide nie powinna być zbyt daleko od fotografowanego obiektu bo czym ma większą deklinację tym większa jej prędkość kątowa na nieboskłonie  i obraz fotografowanego obiektu będzie się rozjeżdżał

A to akurat totalna nieprawda. prędkość kątowa w układzie azymutalnym jest owszem różna, ale w paralaktycznym jednakowa. Guidując na innej deklinacji właśnie z uwagi na tą samą prędkość kątową w osi RA (360st/24h) zarówno gwiazda, jak i focony obiekt będą się przesuwać tak samo pod wpływem korekt. Tzn na większej deklinacji ruch w pikselach będzie mniejszy, ale kątowo wszystko będzie się zagadać i prowadzenie będzie dobre. W zasadzie to najlepiej byłoby guidować zawsze w okolicy równika, bo tam najlepiej widać błędy montażu (większa dokładność pomiarów). Guider i tuba główna mogą być ustawione względem siebie bądź jak.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Dzisiaj spróbowałem jeszcze raz.
Wystawiłem teleskop bez chłodzenia na balkon.
Na wysokości oczu mam obok bloku dwie lampy sodowe w odległości 15m, (mieszkam na 2 piętrze).
Widzę oczami zarys Woźnicy i Oriona (najjaśniejsze gwiazdy).
Ustawiłem na Kapellę w Woźnicy.

Silniczek nie był podłączony, nie wiem jak się zachowa przy guidingu (wiem,że reaguje na guiding).

Przy tych ustawieniach kamerki (kontrast w programie od guidingu 9, stack z 3 zdjęć, w ustawieniach kamerki kontrast 5)
Kapella zachowywała się raczej spokojnie (jej wielkość i jasność stabilna).
Program od guidingu liczy jasność w pionie zaznaczonego na czerwono kwadratu.

Natomiast mała gwiazda obok Kapelli (jej mag to chyba 5,5) na jednym zdjęciu zestakowanym z trzech była ostra,
na drugim nie ostra na trzecim jej nie było (i tak to się powtarzało). - to chyba seeing.
Czas trzech zdjęć zestakowanych z trzech to około 2 sekund.

Pojawiają się szumy po rogach zdjęcia, nieraz w centrum zdjęcia (raz na trzy zestakowane).

Czas wyjechać w teren i sprawdzić.
Mnie się wydaje, że jasna gwiazda (np. Kapella) u mnie w guidingu zda egzamin.
Obszar widzenia teleskopu (newton 150/750 + canon 1200D) oraz kamerki od guidingu
(moja lunetka + wymieniona wcześniej kamerka) są porównywalne (kamerka od guide ma trochę mniejszy).

Jak jadę na focenie to dwa obiekty chcę ustrzelić.
Testowanie guidingu na to nie pozwoli - i to mnie w tym wszystkim najbardziej niepokoi.

Silniczek od prowadzenia teleskopu obraca ośką o 360 stopni w czasie 78 sekund.
Zdjęcie z prawie punktowymi gwiazdkami robię w 60s. Najgorsze jest te 18 sekund.

Pozdrawiam
Chciałbym, żeby się udało.

11.jpg

22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Chyba nie czytasz za bardzo ze zrozumieniem :) Kolega miał problem z kamerką, że obraz był ciemny i widział tylko najjaśniejsze gwiazdy. W takim razie chyba naturalne jest, że na nich testował. Problem migotania i jasności jest już rozwiązany na AP, to kwestia wybrania auto ekspozycji :)

A to akurat totalna nieprawda. prędkość kątowa w układzie azymutalnym jest owszem różna, ale w paralaktycznym jednakowa. Guidując na innej deklinacji właśnie z uwagi na tą samą prędkość kątową w osi RA (360st/24h) zarówno gwiazda, jak i focony obiekt będą się przesuwać tak samo pod wpływem korekt. Tzn na większej deklinacji ruch w pikselach będzie mniejszy, ale kątowo wszystko będzie się zagadać i prowadzenie będzie dobre. W zasadzie to najlepiej byłoby guidować zawsze w okolicy równika, bo tam najlepiej widać błędy montażu (większa dokładność pomiarów). Guider i tuba główna mogą być ustawione względem siebie bądź jak.

Z doświadczenia wiem, że jednak nie jest tak jak piszesz , fociłem M81 i guider ustawiny był jedynie troszkę w inne miejsce i obraz pomimo idealnego wykresu guide całkiem rozjechany, po korekcji ustawienia guidera w pobliże M81 wszystko wróciło do normy, jak to wytłumaczysz?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, jak długie klatki były. Przy dłuższych może się ujawniać złe ustawienie na biegun i wychodzić rotacja pola wokół gwiazdy guidera. Więc wtedy faktycznie, im dalej, tym gorzej. Ale pomijając ten fakt, geometria układu jest taka, że wzajemnie położenie nie ma znaczenia. Tzn, prędkości kątowe montażu są równe bez względu na deklinację (a ten fakt negowałeś w swoim wpisie).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I neguję go w dalszym ciągu, bowiem nie zmieniałem ustawienia na biegun tylko skorygowałem położenie teleskopu guidera, klatki 600s bo krótszych nie robię, rotacji nie było wszystkie gwiazdy były przesunięte w jednej osi, niestety nie pamiętam w jakiej, ale jestem pewien, że w RA.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotacja pola z dala od osi obrotu (którą jest gwiazdka guidera) wygląda jak ruch posuwisty (dryf) w jednym kierunku. Im kadr jest dalej od osi obrotu, tym rotacja wyraźniejsza. Mając gwiazdkę w pobliżu nie zarejestrowałeś rotacji, bo była zbyt mała, a gdy była daleko, to ujawniła się w postaci dryfu.

Podam Ci przykład. Robiłem ostatnio zdjęcia teleskopem i równocześnie aparatem na piggybacku. Guidowałem OAGiem. Aparat na piggybacku był skierowany w zupełnie inną stronę, niż teleskop. A pomimo tego na klatkach z aparatu gwiazdki był idealne. Gdyby przyjąć Twoją teorię (czyli jak rozumiem, matematycznie uwzględnianie czynnika cos(Dec)), to zdjęcia powinny być definitywnie pojechane.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotacja pola nie wchodzi w grę bo za ustawienie na biegun jestem pewien, lunetkę mam zjustowaną i ustawiam na kalendarz i zegar, ( sprawdzane kiedyś na zlocie metodą dryfu.)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Rotacja pola nie wchodzi w grę bo za ustawienie na biegun jestem pewien, lunetkę mam zjustowaną i ustawiam na kalendarz i zegar, ( sprawdzane kiedyś na zlocie metodą dryfu.)

Rotacja pola w takim wypadku, jak dyskutujemy wyłazi nawet, gdy biegun jest kilka-kilkanaście sekund źle ustawiony. Jesteś pewien, że masz lepszą dokładność? :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by było tak jak mówisz to na każdym zdjęciu , którego sumaryczny czas liczony jest w godzinach było by to widoczne a wejdź w moją galerię i zerknij na zdjęcia chociażby w okolicach 5h i powiedz mi co wskazuje na nich , że zmasakrawone są przez rotację pola?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumaryczny czas jest bez znaczenia, liczy się jedna klatka. Kolejne klatki program stackujący może sobie poobracać niwelując nawet szczątkową rotację. Pogadaj z Hamalem - on robił zdjęcia naświetlane kilka godzin (jedna klatka!). I w jego wypadku wychodziły właśnie takie rzeczy, jak rotacja pola i musiał się bardzo przykładać do ustawienia polarnej (a guidował oagiem, jak coś).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na balkonie wiatr wpadał i drgał teleskopem pomimo, że mam osłoniętą barierkę.

Cały czas przechodziły chmury (gwiazdki bledły).

Dobsona na balkonie nie ustawię na polarną, więc po prostu sobie stał poziomo.

Podłączyłem mu prowadzenie i guiding.

Chodziło o to, żeby gwiazdka była zawsze na tej samej szerokości czerwonego kwadratu.

Jej przesuwanie się w dół wynika z braku ustawienia na Polarną.

Kamerkę muszę ustawiać tak, aby jej obraz był prostopadły do podstawy dobsona (może być odwrócony)

Teraz tak zrobiłem (mam znaczki).

Poprawki do guidingu są liczone z rozkładu jasności w szerokości czerwonego kwadratu.

Na filmiku (przepraszam, że takiej słabej jakości) widać przeskakujące cyferki od szybkości pracy silnika - efekt guidingu.

Gdy zatrzymałem na filmiku silnik to gwiazdka przesuwała się ukośnie.

To mocowanie kulkowe kamerki będzie mnie trochę nerwów kosztować.

Zacząłem się zastanawiać nad magnesami, aby lunetkę po prostu do tuby przykleić.

Pozdrawiam i dzięki za komentarze i podpowiedzi.

Oto filmik, jak to wygląda?

 

https://youtu.be/dUW9l4_cie0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)