Skocz do zawartości

XII zlot- kolimacja sprzętu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Czy na zlocie znajdzie się może osoba, która ogarnia kolimację MAK'a i byłaby mi w stanie przeprowadzić ten "zabieg"? :) W tym temacie jestem kompletnie zielony i wolałbym się sam za to nie zabierać, bez wcześniejszego podpatrzenia osoby, która się na tym zna. Jeżeli jest taka osoba, to proszę, aby odezwała się w tym temacie, bądź na PW, ewentualnie tel.: 533 645 143 :D
Pozdrawiam.
Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, towerfox napisał:

Witam.
Czy na zlocie znajdzie się może osoba, która ogarnia kolimację MAK'a i byłaby mi w stanie przeprowadzić ten "zabieg"? :) W tym temacie jestem kompletnie zielony i wolałbym się sam za to nie zabierać, bez wcześniejszego podpatrzenia osoby, która się na tym zna.

A czy próbowałeś ,,zmienić swój kolor" przy pomocy tego PDFka ?? :) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4798-kolimacja-teleskopu-w-systemie-maksutow-cassegrain/#comment-65834

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem to na astronocach. Zmieniać koloru nie próbowałem :D W ogóle to najpierw chciałbym sprawdzić, czy rzeczywiście potrzebna jest kolimacja na 100%. Niestety nie mam krótkoogniskowego okularu. Ostatnio na obserwacjach sprawdzałem z okularem 9 mm obraz krążków i wydawało mi się, że trochę jest do poprawy. Jednak wolę, żeby spojrzeli na to zaprawieni w bojach :P Może się też okazać, że MAK nie wymaga poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, towerfox napisał:

 Ostatnio na obserwacjach sprawdzałem z okularem 9 mm obraz krążków i wydawało mi się, że trochę jest do poprawy. Jednak wolę, żeby spojrzeli na to zaprawieni w bojach :P Może się też okazać, że MAK nie wymaga poprawek.

No to na zlocie zapewne ktoś będzie miał krótsze, choć przy jego ogniskowej 9 mm moim skromnym zdaniem wystarcza aby ocenić obrazek gwiazdki przed i za.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Lukasz83 napisał:

Skolimujemy :) Najpierw na sucho za dnia a potem poprawimy startestem. Będzie dobrze ;)

Łukasz a tak z ciekawości - bo MAKa nie kolimowałem - z kamerką na gwiazdkę jak z SCT nie było by ułatwienia ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jacek E. napisał:

Łukasz a tak z ciekawości - bo MAKa nie kolimowałem - z kamerką na gwiazdkę jak z SCT nie było by ułatwienia ????

Jeżeli maczek miałby być używany do astrofoto to oczywiście można zrobić kolimację kamerką - ale i tak lepiej za dnia zrobić wstępne ustawienie wizualnie. Czasem też wizualnie wygląda, że kolimacja jest ok a później okazuje się, że kamerka wykazuje rozkolimowanie. Przyczyn może być wiele - od clamping ringa przekaszającego kamerkę, po złe jej umiejscowienie w wyciągu, lub jeszcze inne.

Dlatego napisałem żeby obadać temat najpierw za dnia żeby później wiedzieć dokładnie jak wygląda sytuacja i móc wyciągać odpowiednie wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lukasz83 napisał:

 

Dlatego napisałem żeby obadać temat najpierw za dnia żeby później wiedzieć dokładnie jak wygląda sytuacja i móc wyciągać odpowiednie wnioski.

Tak - to bezwzględnie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Dzięki wielkie za przyszłą pomoc w kolimacji :D Na dniach podjadę do jakiegoś marketu budowlanego po zestaw imbusów. Wolę się sam za to nie zabierać, bo jeszcze bardziej rozkolimuję i wogóle nie będę miał czym obserwować, bo trzeba będzie sprzęt wysyłać na kolimację do AK, etc. :P Okulary Piotrka na pewno się wykorzysta. A przez MAK'a jak najbardziej będzie można popatrzeć, a nawet będzie to wskazane. Oprócz MAK'a 127, jest duża szansa, że będzie też MAK 90 mojej kuzynki ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super :) Aha, nie wiem jaki rozmiar mają otworki w imbusach do kolimacji Maka 127, ale zanim kupisz zestaw kluczy w markecie budowlanym to lepiej to zmierz (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś). Może się okazać, że potrzebny jest mniejszy kluczyk niż te które są standardowo w zestawach marketowych. Tak było u mnie z kluczami do regulowania docisku wyciągu w refraktorze, i do śrubek kolimacyjnych w kątówce ES 2". W obu przypadkach musiałem kupić kluczyki przez Allegro, co oczywiście trochę trwało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)