Skocz do zawartości

Problem z ostrością (GSO 203/1000 6,7mm, 32mm)


DeJoT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako że jest to mój pierwszy post, chciałbym przywitać wszystkich fanów astronomii i jej pochodnych :)

 

Na wstępnie podam jaki "zestaw startowy" posiadam:
Teleskop GSO 203/1000 --> https://www.astrozakupy.pl/teleskop-gso-newton-8-203-1000-m-crf-ota/1224/

Montaż --> https://www.astrozakupy.pl/montaz-bresser-messier-exos2-eq-5/1111/

Okular #1 --> GSO 32mm

Okular #2 --> ES 6,7mm

Barlow 2x Vixen

filtr księżycowy



Złożenie po zakupie wydało się przebiec bez większych problemów. Niestety przez pierwszą gwieździstą noc jaką mieliśmy 2 doby temu miałem okazje testować sprzęt. Przez długi czas miałem problem ze zrozumieniem, czemu nic nie widzę.

Okazało się, że  przyczyną jest ... ostrość. Dodam, że korzystałem z poradników (zarówno pdf jak i youtube) jak skolimować zwierciadła i jestem pewien, że mam uzyskane pożądane ustawienie. Nie mniej, gdy do wyciągu nakładam okular, wkładając go "do końca" wyciągu nie jestem w stanie uzyskać ostrości która pozwala cokolwiek zaobserwować na niebie. Zarówno w sytuacji jak wyciąg jest schowany czy wysunięty maksymalnie za pomocą regulacji. Żeby móc obserwować cokolwiek,  wyciąg musi być maksymalnie wysunięty a sam okular musi być "ledwo włożony" - wręcz sterczeć prawie poza wyciągiem żeby obraz był ostry. Próbowałem na tyle na ile było możliwe obniżyć zwierciadło główne, żeby maksymalnie wydłużyć odległość między zwierciadłem wtórnym a głównym. Efekt praktycznie zerowy.

Na szybko, wygląda to tak, jakby ogniskowanie miało miejsce za daleko od zwierciadła wtórnego, tak daleko, że wyciąg nie ma takiego "zakresu" żeby ustawić okular na idealnej ostrości. Może termin nieprecyzyjny, ale mam nadzieję że doświadczone osoby zrozumieją co mam na myśli.


No i teraz klops. Manewrować odległością między zwierciadłami nie mogę już bardziej, wyciągu też bardziej już nie wysunę żeby uzyskać ostrość. Zakładam, że okular wkładamy do końca, dokręcamy i tak ma być, prawda? Jedynie w celu manipulacji ostrością używamy wyciągu okularowego.

 

Czy szanowne grono ma jakieś pomysły/sugestie co mogłoby być przyczyną mojego problemu? Być może robię coś źle? A może to jakaś wada konstrukcyjna? Czy takie często się zdarzają?

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)

Troszkę w sumie nieprecyzyjnie napisałeś i teraz nie jestem pewien czy nie podnosiłeś lustra głównego ??? - Napisałeś ,,Manewrować odległością między zwierciadłami nie mogę już bardziej,"...

Prawdopodobnie przez te czynności teleskop stracił kolimację i będzie cię ta ,,operacja" czekała...
Jeśli przy maksymalnym wysuwie wyciągu nie mogłeś złapać ostrości mogłeś użyć extendera - przedłużki, która jest w zestawie teleskopu - tak pokazuje link.

Teleskop GSO ? Newton 8? 203/1000 M-CRF OTA

Spróbuj z tą przedłużką ale teraz obraz również nie będzie zadowalający i czeka Cię kolimacja... Co to takiego ?? Chyba wiesz, szczególnie posiadacze teleskopów systemu Newtona powinni mieć ją w jednym paluszku. Zapoznaj się z tym tematem: http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Na temat kolimacji jest troszkę w Necie popatrz również na te linki:

https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=Kolimacja+Newtona

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Jacek - z tego co wiem, to tuby GSO są robione z pozycją wyciągu pod foto np lustrzanką i żeby bezproblemowo ostrzyć z okularem trzeba wkładać w wyciąg ten 35mm extender, który powinien być w komplecie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jolo napisał:

Tak jak pisze Jacek - z tego co wiem, to tuby GSO są robione z pozycją wyciągu pod foto np lustrzanką ....

Dokładnie tak jest. Teraz gdy będziesz chciał sobie podłączyć lustrzankę trzeba będzie wrócić do stanu ,,fabrycznego" ustawiając odpowiednio lustro.
Tak na przyszłość dla Kolegów, którzy pierwszy raz wtykają okular - położenie (odległość lustra głównego) zostawiajmy na koniec. Zwłaszcza, że w tym wypadku ewidentnie ,,brakowało wyciągu" - tak jak napisałeś ,,wyciąg musi być maksymalnie wysunięty a sam okular musi być "ledwo włożony" - wręcz sterczeć prawie poza wyciągiem żeby obraz był ostry." ......
Teraz podwójna praca :( Ale nic - nie takie imprezy kładliśmy ;) Będziesz teraz ekspertem i w podnoszeniu lustra i kolimacji :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za odpowiedzi. Lustro praktycznie nie zostało ruszone - także ze spokojem.

Rzeczywiście taki extender mam, ale myślałem, że służy on tylko do montażu innej średnicy okularów. Ale ok, sprawdzę to dziś. Dziękuję!

 

A co do kolimacji, dam radę :) Wcale nie jest czymś trudnym. Nie mniej, chyba nie będę musiał.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze korzystając z okazji, czy zakup (jak na pierwszy teleskop) nie jest pozbawiony sensu/chybiony? Sugerowałem się jedynie tym, co mówi pan sklepikarz ;)

W planach mam obserwację obiektów naszego układu, jak i głębokiego nieba. Niestety póki co udało mi się obejrzeć Jowisza (wypas! :)) no i księżyc :)

Moja wioska niestety zbyt doświetlona i prawdopodobnie czekają mnie wypady poza domek. No i sąsiedzi też światła świecą (oglądam z ogrodu, domy szeregowe) więc zapewne nie uda mi się nic ciekawego dojrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, DeJoT napisał:

Panowie, dzięki za odpowiedzi. Lustro praktycznie nie zostało ruszone - także ze spokojem.

Rzeczywiście taki extender mam, ale myślałem, że służy on tylko do montażu innej średnicy okularów. Ale ok, sprawdzę to dziś. Dziękuję!

No to dobrze :)
Co do extenderka jak chcesz jak napisałeś mniejsze okularki wetknąć wtedy używasz redukcji 2/1,25".

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak najbardziej dobry teleskop i spokojnie może zagościć u Ciebie na dłużej jak nie na bardzo długo :) Jeżeli tylko nie będziesz się zrażał jakimiś drobnymi niepowodzeniami to będziesz zadowolony. W razie czego masz forum i tu Ci każdy pomoże/podpowie.

Jak już będziesz trochę obyty ze sprzętem to będziesz musiał się zainteresować kolimacją ale na razie się tym nie przejmuj tylko ciesz się widokami.

Przy pierwszym wolnym budżecie zaopatrz się w okular z zakresu 12-15mm. To będzie okular którego będziesz używał najczęściej. Zachowaj 32mm do przeglądu nieba a 6.7mm na planety. 

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... oczywiście extender załatwił sprawę i uzyskanie ostrości na obydwu okularach nie jest już problemem. (jupii!) :)

Postanowiłem więc iść za ciosem i zamontowałem swoją lustrzankę (Nikon D5000) jako że od razu kupiłem też adapter do nikonów ;) Nie zakładałem że będę od razu cykać super zdjęcia, ale skoro mam Nikona to czemu miałbym nie dokupić skoro to grosze? :)

No i tutaj problem niejako dalej istnieje. Bardzo analogiczna sytuacja.
Sprawdzałem teraz zarówno z extenderem jak i bez. Nie jestem w stanie zrobić ostrego zdjęcia.

Czyżbym znów potrzebował jeszcze jakiejś kolejnej złączki/ekstendera/przedłużki (zwą jak zwą) czy coś podobnego?


Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, DeJoT napisał:

No... oczywiście extender załatwił sprawę i uzyskanie ostrości na obydwu okularach nie jest już problemem. (jupii!) :)

Postanowiłem więc iść za ciosem i zamontowałem swoją lustrzankę (Nikon D5000) jako że od razu kupiłem też adapter do nikonów ;) Nie zakładałem że będę od razu cykać super zdjęcia, ale skoro mam Nikona to czemu miałbym nie dokupić skoro to grosze? :)

No i tutaj problem niejako dalej istnieje. Bardzo analogiczna sytuacja.
Sprawdzałem teraz zarówno z extenderem jak i bez. Nie jestem w stanie zrobić ostrego zdjęcia.

Czyżbym znów potrzebował jeszcze jakiejś kolejnej złączki/ekstendera/przedłużki (zwą jak zwą) czy coś podobnego?


Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc :)

 

Jak odległy obiekt próbowałeś wyostrzyć ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za blisko dlatego nie masz ostrości. Najlepiej pierwsze kroki stawiać aparatem na Księżycu i na nim z włożonym aparatem bezpośrednio do wyciągu wyostrzysz.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lekką pomroczność :) Niebardzo teraz rozumiem czy dobrze robiłem bo montowałem kolejno do wyciągu -> okular 32mm -> ring -> lustrzanka.

Czy robiąc zdjęcia lustrzanką, montuję ją tylko do wyciągu czy jeszcze używam okularów/barlowa? Pytanie laika, stąd może być i głupie/śmieszne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DeJoT napisał:

Mam lekką pomroczność :) Niebardzo teraz rozumiem czy dobrze robiłem bo montowałem kolejno do wyciągu -> okular 32mm -> ring -> lustrzanka.

Czy robiąc zdjęcia lustrzanką, montuję ją tylko do wyciągu czy jeszcze używam okularów/barlowa? Pytanie laika, stąd może być i głupie/śmieszne :)

Składasz to tak :

wygiąg -> rozkręcona przejściówka 2"/1,25" -> ring -> lustrzanka body.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no nie do końca prawda. Wyobraź sobie, że podłączając lustrzankę bezpośrednio do teleskopu, tzn. bez okularu, masz do dyspozycji obiektyw (którym w tym momencie jest teleskop) o ogniskowej... tak, tak, 1000mm. Spadniesz z krzesła jak cykniesz Munia :)

  • Like 2

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 1.04.2016 at 19:40, DeJoT napisał:

Hm... czyli wniosek z tego taki, że zdjęć z jakimkolwiek powiększeniem nie zrobię - ok. Szkoda :)

Przy robieniu zdjęć astro nie używa się pojęcia powiększenia, bo ono nie ma sensu :) Teleskop ma swoją ogniskową tak samo, jak każdy obiektyw. Tak samo jak Twój kit zapewne 18-105 mm. Tutaj masz supr teleobiektyw 1000 mm, czyli 10x tyle :)

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mądrych to i miło poczytać :)

 

Okazuje się, że nie mam w zestawie niczego, czym bym mogł lustrzanke "doczepić" do tuby. Tzn mam ring do nikona, który pasuje, ale nie mam go na czym zamontować (nakręcić na) na wyciągu. Jedynie mogłem na okular i to mnie zmyliło.
Jakiś pewnie adapter czy cuś w ten deseń muszę dokupić.

 

Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, DeJoT napisał:

....

Okazuje się, że nie mam w zestawie niczego, czym bym mogł lustrzanke "doczepić" do tuby. Tzn mam ring do nikona, który pasuje, ale nie mam go na czym zamontować (nakręcić na) na wyciągu. Jedynie mogłem na okular i to mnie zmyliło.
Jakiś pewnie adapter czy cuś w ten deseń muszę dokupić.

Musisz mieś nosek T2/2" lub T2/1,25" - wkręcisz go w ring Nikonka i to wszystko wetkniesz w wyciąg http://www.astrokrak.pl/340-zczka-2q-t2-z-gwintem-filtrowym-.html

http://www.astrokrak.pl/fotograficzne/1027-zlaczka-125-t2-z-gwintem-filtrowym-.html

Tak jak poniżej - tylko tu jest do Canonka i do innej rurki, do SCT - to wyobraź sobie, że to Twój wyciąg ;)

14974_.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup redukcję 2", bo 1,25" będzie winietować. No i pod żadnym pozorem nie używaj przedłużki 2" z zestawu, bo nie wyostrzysz.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MateuszW napisał:

 No i pod żadnym pozorem nie używaj przedłużki 2" z zestawu, bo nie wyostrzysz.

Mam nadzieję, że przeczytaczyta dokładnie - dlatego napisałem ,, wkręcisz go w ring Nikonka i to wszystko wetkniesz w wyciąg " :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

Mam nadzieję, że przeczytaczyta dokładnie - dlatego napisałem ,, wkręcisz go w ring Nikonka i to wszystko wetkniesz w wyciąg " :)

Tak, ale na pierwszy rzut oka ten obrazek może sugerować użycie przedłużki. Lepiej napisać za dużo, niż za mało dla pewności :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Tak, ale na pierwszy rzut oka ten obrazek może sugerować użycie przedłużki. Lepiej napisać za dużo, niż za mało dla pewności :)

Cytat

Tak jak poniżej - tylko tu jest do Canonka i do innej rurki, do SCT - to wyobraź sobie, że to Twój wyciąg ;)

Tam jest bacfocus do SCT, nakręcany na gwint SCT betoniarki, dlatego napisałem aby sobie wyobraził, ale Masz rację - gdy ktoś zaczyna ..... :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)