Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do astrofoto (Olympus OM-D E-M5)


Rekomendowane odpowiedzi

dobry dzień,

zanim wrzucę zapytanie na giełdę, proszę o pomoc dotyczącą pierwszego zestawu do astrofotografii (raczej DS niż US - w szczególności mgławice). po przeczytaniu internetu (przynajmniej do pewnego momentu) wybór kieruje się na sky-watchera 150/750 na słabych nogach:
http://astrokrak.pl/357-teleskop-syntasky-watcher-bkp15075eq3-2-.html

rozumiem, że powinienem do tego nabyć napęd, zasilacz i adapter do aparatu (Olek OM-D E-M5 z 14-40 f2,8 i 40-150 f4-5,6). razem wyniesie to ok. 2k zł i niestety max to dla mnie 2,5 k zł, dlatego mocne nogi nie wchodzą raczej w grę, choć:
http://www.ebay.de/itm/Skywatcher-Newton-150-750-auf-EQ5-/182005698318?hash=item2a60628f0e:g:r0QAAOSwa-dWqhnL (chyba, że niczym dziecko z Wrześni czegoś nie doczytałem)

 

czy to trafny wybór? czy w ogóle na miniaturowej matrycy Olka mikro 4/3 będzie coś się rysować?

dodatkowo pragnę donieść, że jestem najbardziej zielony z zielonych i pojęcie mam dalekie od mglistego.

z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcinie na FA!

Coś się zarejestruje na pewno :) Najbardziej popularna kamera astronomiczna jaką jest Atik 383L+ też ma matryce m4/3.

Astrofotografia to dość wymagająca dziedzina jeżeli chodzi o jakość montażu a EQ3-2 jest taką budżetową podstawą z reguły nie polecaną ale dociekliwi robią na nim piękne zdjęcia :) z tym że zazwyczaj z krótszych ogniskowych...

Taka ogniskowa jak 750mm w długoczasowej astrofotografii (5min i więcej/klatkę) wymaga już precyzyjnego prowadzenia i bez guidingu osobną kamerką (czyli monitorowania położenia teleskopu na bieżąco i wprowadzanie korekt żeby utrzymać okrągłe gwiazdki) może sie nie obejść a do tego trzeba by montaż trochę lepszej klasy powiedzmy coś w okolicach HEQ5 - to takie rozsądne minumum astrofotograficzne. Nowy to koszt około 3500zł ale na giełdzie znajdziesz za około 2000zł i mniej.

Może żebyś niepotrzebnie nie wyrzucił pieniędzy w błoto kup EQ3-2 lub EQ5 z napędem w jednej osi (ale szukaj na giełdzie - szkoda kasy na nowy - te sa popularne i czesto na gieldach) o którym piszesz a teleskop zostaw sobie na później bo masz całkiem niezłe szkła do tego Olka i nimi już zapewnisz sobie sensowną astrofotografię i zobaczysz z czym sie to je, poznasz tajniki obróbki, itp. Będziesz miał wtedy solidną podstawę żeby wejść w długie ogniskowe. Szerokie kadry też są piekne :) 

Taki Newton dodatkowo wymaga korektora komy a to kolejne kilkaset zł i zakładając sobie zamkniety budżet może się okazać że braknie Ci kasy :( a tak to w międzyczasie uzbierasz na coś porządnego.

Montaż to podstawa. Jeżeli nie ma pośpiechu to zapoluj na giełdzie na HEQ5. Wydasz swój budżet ale będziesz już miał solidny montaż który potem udźwignie bez problemu 150/750 lub nawet coś większego a w międzyczasie zobaczysz co można osiągnąć Twoim zestawem ze stajni Olka.

  • Like 2

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AstroLutek, ogromnie dziękuję za podpowiedź. rozumiem, że na pierwszy rzut kupuję eq3-2 (wersja stalowa) lub eq-5 z silnikiem i testuję swoją cierpliwość na programach do stackowania zdjęć :)

a czy tuba s-w 150/750 ma jakąś sensowną w zbliżonej cenie alternatywę? zauważyłem że zdecydowanie rzadziej pojawia się na wtórnym rynku niż dobson. jeszcze raz dziękuję za pomoc

pozdrawiam

Marcin

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Szukaj EQ3-2 do tego napęd. Jak masz coś smykalki do elektroniki to możesz naped zrobić sam tanim kosztem.

Taki montaż będzie idealny żeby popróbować sobie krótkie ogniskowe nawet tak do 300mm. Są dobre i tanie obiektywy na M42 które dobrze spisują się w astrofotografii (jupiter 21m 200mm f/4 lub tair 3s 300mm f4.5)

No i tak jak piszesz potem poznanie programów do stakowania (np DSS) no i podstawowa obróbka w Photoshopie, Pixinsight LE lub Fitswork (2 ostatnie są darmowe) a nawet i Gimp się spisze.

Tuba 150 / 750 tak naprawdę nie ma takiej bezpośredniej konkurencji. Może byc z krótszą ogniskową np 600 wtedy jest 150 f/4 lub już większe i cięższe 200mm f/4 o ogniskowej 800 mm.

Dobson sprawdza się w obserwacjach ale już mniej w fotografii choć jest to jak najbardziej możliwe z tym ze wymaga platformy paralaktycznej ale to już temat na osobny wątek.

Czasami trafia się też bardzo dobry refraktor ED80 z ogniskowa 600mm w cenie poniżej 1000zl który można śmiało polecić.

Sprawdź giełdy na sąsiednich forach www.astropolis.pl albo www.astromaniak.pl w ostatnich dniach widziałem tam co najmniej 2 tuby 150/750 I kilka montazy EQ5 jak i EQ3-2.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, ale rozumiem, że wspomniane przez Ciebie obiektywy będą w olku 2x dłuższe, czyli odpowiednio 400 i 600? zatem rozpoczynam poszukiwania :) a jeszcze po południu byłem zdecydowany na zestaw s-w 150/750 z silnikiem :) WIELKIE dzięki

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn nie tyle dłuższe co będą miały mniejsze pole widzenia niż było by to dla pełnej klatki. Idąc tym tropem jak zrobisz crop z centrum matrycy to będziesz miał i ogniskową 1000mm :)

Tutaj możesz mniej więcej zasymulować co i jak będzie widział Twój zestaw:

http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

Musisz tylko wpisać rozmiar pixela Twojej matrycy w Olku i rozdzielczość a po lewej stronie wystarczy ogniskowa. Z gornego menu możesz wybierać różne obiekty z katalogu Mesieera i zobaczyć jak się będą prezentowały. Jak wpiszesz mniejszą rozdzielczość to będziesz miał widok z cropa.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)