Skocz do zawartości

Teleskop odkopany z piwnicy


Dusty

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Korzystając z okazji (mój pierwszy post) chciałbym się przywitać: Cześć, mam na imię Dominik, mam 21 lat. Dołączyłem do forum z powodów, które przeczytacie poniżej ;)

Otóż, lat temu 7 zamarzył mi się teleskop. Tata dobrze skorelował Boże Narodzenia z moimi marzeniami i BOOM!, teleskop staną u mnie w pokoju! I tak stał i stał i stał... Niedługo po tym straciłem tatę, mama nie miała prawa jazdy, więc mieszkając w mieście miałem utrudnioną możliwość obserwacji nieba. Robiłem to kilka razy, zawsze księżyc. Czas jednak biegł dalej, człowiek dorastał, szalał, potem zbliżała się matura i studia (ciężka praca, żeby studia dobre złapać),a teleskop nadal stał. Mimo to co jakiś czas (całkiem często) nachodziły mnie myśli, że "fajnie byłoby popatrzeć przez teleskop". Teraz, kiedy w końcu udało mi się przywlec go do Wrocławia (Renault Clio II to nie auto do transportu dużej ilości bagaży. Tak, mam kobietę, więc bagażu ZAWSZE MUSI być dużo :/ ). Niestety, w instrukcji dołączonej do teleskopu wiele informacji nie ma i tutaj pojawiają się pytania, na które sam nie potrafię sobie odpowiedzieć. Najpierw trochę danych.

 

Teleskop (przypominam, ma 7 lat) (Zdjęcie 0):

Opticon Model: 90060

Focal Lenght: 900mm

Diam: 60mm

Coated Lens

 

W zestawie miałem:

  • Okular H20mm,
  • Okular H12,5mm,
  • Okular SR4mm,
  • Barlow Lens 3x,
  • Erecting Eyepiece 1 (kropka) 5 X,
  • MOON,

 

Teraz pytania:

 

1. Jak widzicie na zdjęciach, brakuje mi lunetki celowniczej. Tzn. mam ją, ale sam montaż połamał się przez niezidentyfikowane obiekty biegające po piwnicy teściowej... Można taki dokupić ? (Zdjęcie nr. 1, 2 [element a], 3)

2. Do czego służy Barlow Lens i jak powinien wyglądać zespół: Barlow Lens, Okular, Teleskop ? W sensie, jak się go używa, gdzie instaluje ? (Zdjęcie nr. 9)

3. Czym różni się oznaczenie H i SR oprócz typów soczewek ? Tajemnicze jest to SR.. (Zdjęcia 6-8)

4. Co to jest Erecting Eyepiece ? Co oznaczają te oznaczenia dziwne (1 'kropka' 5 X) ? Jak się go używa, gdzie się ko instaluje ? (Zdjęcie nr. 10)

5. Brakuje mi też tego metalowego "bagnetu", którym steruje się teleskopem (?). Można go dokupić ? (Zdjęcie nr. 4)

 

EDIT Nie mogę wstawiać zdjęć, sam nie wiem czemu... :( Wrzucam je na zewnętrzny portal.

 

Zdjęcie 0   Zdjęcie 1   Zdjęcie 2   Zdjęcie 3   Zdjęcie 4   Zdjęcie 5   Zdjęcie 6   Zdjęcie 7   Zdjęcie 8   Zdjęcie 9   Zdjęcie 10

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

Mam wrażenie,że pisałeś już o tym "teleskopie".

Odpuść sobie ten sprzęt,bo na prawdę nie warto,za nie wielkie pieniądze możesz zakupić już sporo "lepsze cacko".

Podaj kwotę jaką możesz wydać na telepka,a coś ci poszukamy.

Pozdro Michał W.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, SZKLARZ napisał:

Witaj na forum.

Mam wrażenie,że pisałeś już o tym "teleskopie".

Odpuść sobie ten sprzęt,bo na prawdę nie warto,za nie wielkie pieniądze możesz zakupić już sporo "lepsze cacko".

Podaj kwotę jaką możesz wydać na telepka,a coś ci poszukamy.

Pozdro Michał W.

To jest mój pierwszy post na forum, pierwsze konto, więc ktoś widocznie miał podobny problem.. :) 

 

Obecnie nie mam luźnych środków, które mogę przeznaczyć na nowy teleskop. Wręcz odwrotnie, muszę się odkuć, zanim pomyślę o nowym sprzęcie. Innymi słowy, muszę wycisnąć z tego tyle ile się da, nabierać doświadczenia, a kiedy będzie kasa, będziemy myśleć o czymś nowym :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum, no to widzisz , ze juz to znajdziesz. Stona pierwsza forum astronomicznego, dzial uczymy sie nieba. Celownik kup nowy, barlow powieksza ogniskowa o dana wielkosc np. 2,3 lub5x . Kolejnosc to okular, barlow, teleskop albo teleskop, barlow, okular nie inaczej. Tajemnicze H iR to typ okularow, tu Huygena i Ramsdena o polu jakies 30 stopni. No i nie 1 kropka 5 tylko 1,5x soczewka prostujaca. Obraca obraz i powieksza 1,5x. To na start, reszta jest pod wskazanym adresem, milej lektury. Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, WIESIEK31 napisał:

Witaj na forum, no to widzisz , ze juz to znajdziesz. Stona pierwsza forum astronomicznego, dzial uczymy sie nieba. Celownik kup nowy, barlow powieksza ogniskowa o dana wielkosc np. 2,3 lub5x . Kolejnosc to okular, barlow, teleskop albo teleskop, barlow, okular nie inaczej. Tajemnicze H iR to typ okularow, tu Huygena i Ramsdena o polu jakies 30 stopni. No i nie 1 kropka 5 tylko 1,5x soczewka prostujaca. Obraca obraz i powieksza 1,5x. To na start, reszta jest pod wskazanym adresem, milej lektury. Pozdrawiam.

 

"Uczymy się nieba" studiuję w każdej wolnej chwili, żeby jak najszybciej zdobywać wiedzę. Mapa nieba dla początkujących niejakiego Jacka już wydrukowana. 

Czyli rozumiem, że Barlow tak czy inaczej leci nad ten "kąt" z lusterkiem odbijającym obraz do soczewki ?

Czytałem o typach okularów, lecz nie znalazłem żadnego "SR", jedynie "R", dlatego dopytuje ;)

Rozglądne się za nowym celownikiem.

 

Przepraszam za być może głupie pytania, ale każdy się kiedyś uczył, każdy kiedyś był 'zielony'..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego telepka potrzebujesz tylko szukacza i pręta.

Do użytku nada się tez okular H 20 mm i H 12,5 mm,reszta akcesoriów niestety będzie bezużyteczna,czyli Barlow 3x,odwracacz obrazu 1,5x i okular SR 4 mm.

Powodzenia życzę.

EDIT.

Z tego odwracacza obrazu 1,5 x i okularu SR 4 mm,może uda ci się majstrować szukacz.

 

 

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, SZKLARZ napisał:

Do tego telepka potrzebujesz tylko szukacza i pręta.

Do użytku nada się tez okular H 20 mm i H 12,5 mm,reszta akcesoriów niestety będzie bezużyteczna,czyli Barlow 3x,odwracacz obrazu 1,5x i okular SR 4 mm.

Powodzenia życzę.

EDIT.

Z tego odwracacza obrazu 1,5 x i okularu SR 4 mm,może uda ci się majstrować szukacz.

 

 

Szukam obydwu tych części na teleskopy.pl, poszukam też na OLX'ach itp. .

Mógłbyś mi wyjaśnić, dlaczego Barlow, odwracacz i SR4mm nie nadają się do użytku ? Barlowa nigdy nie używałem, ale np. SR4mm do księżyca już tak..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dusty napisał:

Szukam obydwu tych części na teleskopy.pl, poszukam też na OLX'ach itp. .

Mógłbyś mi wyjaśnić, dlaczego Barlow, odwracacz i SR4mm nie nadają się do użytku ? Barlowa nigdy nie używałem, ale np. SR4mm do księżyca już tak..

Te elementy dają już za duże powiększenie jak na ten sprzęt,SR 4 mm daje power ponad 200 x,przy tej średnicy obiektywu to już masakra.

Poczytaj trochę o powiększeniu rozdzielczym i pow. użytecznym,ono jest właśnie zależne od średnicy obiektywu.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, SZKLARZ napisał:

Te elementy dają już za duże powiększenie jak na ten sprzęt,SR 4 mm daje power ponad 200 x,przy tej średnicy obiektywu to już masakra.

Poczytaj trochę o powiększeniu rozdzielczym i pow. użytecznym,ono jest właśnie zależne od średnicy obiektywu.

Dziękuję za odpowiedź : ] Pobrałem sobie już kilka "Jackowych" pdf'ów, ciągle staram się chłonąć coś nowego, ale zawsze ktoś czymś mnie zaskoczy.

Cholera, czyli wychodzi na to, że nie mam tak na prawdę nic, nawet na bardzo świeży start, bo z H20mm i H12,5mm jedynie księżyc robi wrażenie. Podsumowując, wystartuje z tym nowym hobby za jakieś 500zł : /

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Dusty napisał:

Dziękuję za odpowiedź : ] Pobrałem sobie już kilka "Jackowych" pdf'ów, ciągle staram się chłonąć coś nowego, ale zawsze ktoś czymś mnie zaskoczy.

Cholera, czyli wychodzi na to, że nie mam tak na prawdę nic, nawet na bardzo świeży start, bo z H20mm i H12,5mm jedynie księżyc robi wrażenie. Podsumowując, wystartuje z tym nowym hobby za jakieś 500zł : /

Za 500 zł.szukaj używanej Synty 6 na Dobsonie,to będą najrozsądniej wydane pieniądze.

Powodzenia  !

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SZKLARZ napisał:

Za 500 zł.szukaj używanej Synty 6 na Dobsonie,to będą najrozsądniej wydane pieniądze.

Powodzenia  !

To odległa przyszłość. Jak już wspomniałem, muszę się sporo odkuć zanim uzbieram finanse na nowy sprzęt. Dlatego tak bardzo mi zależy na wyciśnięciu z tego Opticona tak wiele, jak się da ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, WIESIEK31 napisał:

Nie, no na start masz . Lysy, planety F-15 nie ma tragedi z okularem 12,5 masz 72x. poszukaj na geldzie okular plossla 10 i masz 90x . A no i jeszcze gromadki . Ja zaczynalem od astro-cabinet 90, zapewne niewielu pamieta to ,,cacko'' zza Odry.

Astro-cabinet,tez to miałem,stare dzieje,ale miło powspominać.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)