Skocz do zawartości

Montaż azymutalny AZ6 (HDAZ)


zarek

Rekomendowane odpowiedzi

Ciągłe podróże służbowe skutecznie przeszkadzają mi w uprawianiu hobby jakim jest dla mnie astrofotografia. Często bywam w miejscach, gdzie niebo jest naprawdę bardzo dobre, jak na przykład teraz, Mazury. Serce się kraje, że takie okazje się marnują. Żeby więc nie tracić pogodnych nocy, które jak wiadomo w naszym przypadku są na wagę złota, pomyślałem o zestawie, który mógłby jeździć ze mną w bagażniku. Ale nie do astrofoto tylko "szybki" zestaw do wizuala. Mam kilka tub ale z montażem już gorzej, paralaktyk do foto przytwierdzony jest do wózka, poza tym za ciężki no i paralaktyk. Po sprzedaniu nieużywanego EQ5 postanowiłem zakupić AZ6 (inne oznaczenie to HDAZ), dokładnie taki.
Wiedziałem, że bez problemu uniesie ED80 i z drugiej strony lornetkę ale apetyt był większy. Powiesiłem na nim Newtona 200/1000 i efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Zestaw z dwiema tubami sprawuje się nadzwyczaj dobrze. Obserwacje w zenicie są również komfortowe. Jedynie, przy takim zestawie czyli ED80 + Newton 200/1000, trzeba się zdecydować czy klęczeć przy refraktorze czy wejść na krzesło przy Newtonie. Oczywiście lepiej kucnąć, bo nie trzeba wozić krzesła. Zwracam uwagę na to, że montaż dźwiga Newtona bez żadnej przeciwwagi. Przy dobrym wyważeniu mocowania teleskopów i odpowiednim skorygowaniu oporów ruchu, poruszanie się po niebie jest naprawdę wygodne i przyjemne. Montaż jest wykonany bardzo solidnie, potężne 1,75" calowe nogi pewnie trzymają zestaw, głowica wykonana jest niemal perfekcyjnie. jeżeli mam się do czegoś doczepić to pokrętła od siły docisku osi mogły by mieć troszkę głębsze żłobienia ale i tak świetnie, że nie są plastikowe tylko aluminiowe. W zestawie oczywiście jest półka na akcesoria, na zdjęciach niezamontowana. Od razu, korzystając z firmowej pianki, którą fabryka zabezpieczyła montaż do transportu, i skrzynki z OBI, urządziłem mojemu nabytkowi wygodne łóżeczko. Montaż AZ6 mogę śmiało wszystkim Wam polecić.

IMG_20160403_124055.jpgIMG_20160403_124115.jpgIMG_20160403_124131.jpgIMG_20160403_124220.jpgIMG_20160403_124320.jpgIMG_20160403_134631.jpgIMG_20160403_134726.jpgIMG_20160403_134751.jpgIMG_20160403_140211.jpgIMG_20160403_140745.jpg

  • Like 9

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno na giełdzie Astromaniaka kupiłem  głowicę HDAZ w starszej wersji, nie ma ona naniesionej skali azymutu. Zamontowałem ją na standardowych stalowych nogach 1.75 cala od CG 4. Przy okazji w rozmowie z jednym z kolegów wyszła sprawa możliwej niekompatybilności sprzedawanej obecnie w teleskopy.pl wersji HDAZ ze zwykłymi nogami stalowymi. Jak widać na zdjęciach autora tematu zestawowy statyw jest nieco inny niż typowy, ma po 2 śruby mocujące wysuwane nogi i inną śrubę do mocowania półki. Jak wynikło z mojej korespondencji ma inną, mniejszą śrubę centralną- być może 3/8 cala. O ile na tych nogach możemy zamontować np. głowicę od EQ 5 to na odwrót nie da rady i na zwykłym statywie od EQ 5 nie zamontujemy głowicy HDAZ bo gwint nie pasuje. Więc jeśli ktoś planuje na jednych nogach stawiać różne głowice musi zwrócić na to uwagę.

Moja stara wersja HDAZ ma zwykły gwint M 10 i do typowego statywu pasuje bez problemów.

Po zakupie zrobiłem konserwacje i wymianę smarów więc wrzucam parę zdjęć "bebeszków".

Trochę szkoda że producent ułożyskował tylko oś azymutu, a w osi wysokości są tylko pasowne tuleje i wałek oraz teflonowe krążki. Ale w sumie wszytko wydaje się bardzo solidne i dokładnie wykonane i mimo że kupiłem montaż używany nie nosił widocznych śladów wytarć wewnątrz. Ciekaw jestem czy w obecnej wersji z teleskopy.pl jest to rozwiązane identycznie czy jednak coś zmieniono i łożysko tam jest...

Potwierdzam w całej rozciągłości opinię kolegi na temat tego montażu i również polecam, dobrze spisuje się z ciężkim TS 152/900 solo jak i gdy po drugiej stronie zawiesić mój modernizowany 80/600.

SAM_3498.JPG

SAM_3500.JPG

SAM_3511.JPG

SAM_3512.JPG

SAM_3514.JPG

SAM_3515.JPG

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście oś azymutu działa płynniej niż oś wysokości, co zdaje się potwierdzać obecność tylko jednego łożyska, ale nawet w takiej konfiguracja i ze sporym obciążeniem montaż działa bardzo dobrze.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarek, tylko lepiej, żeby śruby dociskające dovetaile były umieszczone od góry. W konfiguracji widocznej na zdjęciach, cały ciężar teleskopów spoczywa właśnie na nich, zamiast na bokach siodełek. W przypadku EDka to jeszcze nie ma większego znaczenia, ale szkoda narażać gwinty i śruby na niepotrzebne obciążenia takim Newtonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy obciążeniu z jednej strony czuć przy obrocie że z jednej strony chodzi ciężej a z drugiej lżej ale nic się nie blokuje i można odpowiednio wyregulować pokrętłem blokady interesującą nas siłę.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oba siodła są połączone ale w osi wysokości jeśli teleskop jest wyważony to ja nie czuję różnicy czy są jeden czy dwa... zresztą  wszystko chodzi na tyle lekko że trzeba dość mocno skręcić hamulce by było należycie... na rozkręconych hamulcach gdyby popchnąć teleskop silnie to okręciłby się chyba o 360 stopni...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na tym montażu Bressera 152/760, który z układem Petzvala już trochę waży, do tego kątówka + jakiś sensowny okular + szukacz = 13 kg jak nic! I... jest dobrze. Kiedy teleskop jest dobrze wyważony, to można to obslugiwać dosłownie palcem. Kiedy śruby obu osi są dokręcone, w zależności od docisku - tuba po prostu porusza się tylko kiedy tego chcę. Wszelkie drgania są momentalnie wygaszane. Jedyne co mnie zastanawia, to lekki luz kiedy obie sruby są supełnie odkręcone. Co prawda, zupełnie on nie przeszkadza i znika z wraz z dociskiem, ale mnie irytuje i nie wiem czy nie rozkręcę głowicy, żeby to sprawdzić.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 5 kwietnia 2016 at 13:55, MrOD napisał:

Zarek a jak się tak z bliska przyjrzeć to da się siodełka wymienić?


Po zdjęciach mam wąrpliwości ale może jednak...

Ja takiej możliwości nie widzę a już na pewno nie da się wymienić na nic dostępnego w astrosklepach

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nic sklepowego wymienić się nie da ale jeśli ktoś by się uparł można by jedno ( to odkręcane )dorobić pod wymiar u tokarza. Drugiego nie da rady bo jest monolitem z osią wysokości. Choć mając dostęp do maszyn i to jest do zrobienia ale to już większa ingerencja w montaż.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

To jakiś smar do łożysk, dokładnie nie wiem jaki bo nabierałem kiedyś z puszki u znajomego mechanika samochodowego... wydaje mi się że rodzaj smaru nie ma większego znaczenia, byleby smarował i dawał poślizg.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)