Skocz do zawartości

Problem z założeniem filtra


Rekomendowane odpowiedzi

Tranzyt Merkurego zbliża się wielkimi krokami i powoli trzeba się przygotowywać. Wymyśliłem, żeby do fotografii użyć standardowy zestaw czyli Synta 10", folia ND 3.8 i EOS 50D w ognisku głównym z powodzeniem wykorzystywany przy tranzytach ISS czy samolotów przez tarczę. Tym razem chciałbym jednak jeszcze do zestawu dołączyć 2" filtr Baader SC i tu zaczyna się problem. Standardowo połączenie aparatu z teleskopem wygląda tak:

IMG_2191.jpg

Złączka z prawej do wyciągu, na nią nakręcony pierścień T2 do Canona.

Próbowałem gdzieś umieścić filtr, ale oczywiście bez powodzenia. Zapewne będzie mi potrzebna jakaś dodatkowa złączka (jaka?). I tu być może pojawia się kolejny problem. Czy po włożeniu dodatkowego elementu złapie ostrość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta złączka T 2 ma gwint filtrowy 2 cale więc można wkręcić filtr. http://www.astrokrak.pl/340-zczka-2q-t2-z-gwintem-filtrowym-.html

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykręć ten jaskółczy ogon - tam powinien być T2 żeński i wtedy złączkę - extenderek T2 męskim / 2" z gwintem filtrowym i to w drawtubę.
O tak jak pokazał Robert albo popatrz jeśli masz 2" nosy u mnie jeden pasuje właśnie z T2 o z drugiej ma gwint filtrowy.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ostrożnie z tą złączką z AK! Najpierw przykręcamy pierścień, a dopiero potem wkładamy całość do wyciągu. Inaczej złączka wpadnie do tuby i walnie w lustro! Raz mi się zdarzył taki wypadek przez zagapienie, ale na szczęście lustro okazało się mocne jak skałą i rys brak.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w domu przejściówkę z 1.25" na 2"  z T2 i filtrem gwintowym do 2". Coś takiego:

IMG_2200.jpg

Wiem, że to nie docelowa złączka, ale jest mały problem.

Przestrzeń wewnątrz wyciągu ma średnicę 47,2mm a średnica zewnętrzna tej złączki prawie 47,9mm i oczywiście nie wejdzie w wyciąg.

IMG_2198.jpg

Jak zakupie docelową złączkę i okaże się ciut za szeroka to klapa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać te wyciągi mają nietypową średnicę. To rzeczywiście może być problem bo skoro ta redukcja nie wchodzi to inna pewnie też nie wejdzie. Jakbyś kupował w Astrokraku to pewnie mogą Ci ją przetoczyć pod mniejszy wymiar.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może będzie szybciej u miejscowego tokarza.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty masz za standardy? Ani jedno ani drugie nie jest takie, jak powinno. Złączka 2" powinna mieć średnicę 50,7 mm, a "gniazdo" pod taką złączkę ok 50,85. Mierzone suwmiarką na Naglerze. Odkręć Pierścień ze śrubkami z drawtube wyciągu i zmierz, ile ma samo drawtube przelotu. Jeśli nadal poniżej 50, to będzie dziwaczne. Masz stary wyciąg SW i on ma nietypowe zwiększenie średnicy na końcu, tam gdzie są śruby. Ale średnica reszty powinna mieć standardowe 2". Tak było u mnie, bo miałem taki wyciąg. Chociaż ja miałem biały i dla tuby bez dobsona. Może to jeszcze inny wariant, jeszcze bardziej niepasujący do wszystkiego? Jeśli cała drawtube nie ma 2", to klapa i dupa zbita :(

Jeśli drawtube ma normalną średnicę, to zamów sobie w AK nowy pierścień nakręcany na drawtube. Mogę Ci dać rysunek na PW, bo sam kiedyś taką zamawiałem dla siebie (z clamping ringiem od razu). Bez wymiany tego pierścienia na normalny nie będziesz w stanie założyć żadnej złączki poza zestawowymi, bo nie pozwoli Ci to rozszerzenie na końcu. Zamawianej złączki T2 ja bym nie zwężał, bo zaczniesz tworzyć nowy standard, który do niczego poza Twoim teleskopem nie spasuje. Lepiej jest "wrócić" do przyjętego standardu.

Twoja złączka, którą pokazałeś jest bardzo fajna, bo wielofunkcyjna, ale niestety dla synty za długa i nie wyostrzyłbyś w niej aparatu, nawet jakby weszła w wyciąg.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja suwmiarka trochę namieszała. Była strzelona i dawała zły wynik.

Druga już jest w porządku i jest tak:

wycia?g.png

Złączka 2" ma 50.7mm

Średnica pierścienia ze śrubkami (strzałka po prawej) to 57.0mm

To lekkie przewężenie w drawtubie (środkowa strzałka) ma 50,2mm

Średnica w miejscu strzałki z lewej strony to 51.8mm

 

Przewężenie trzyma dwucalową złączkę o 0.5mm, chyba najlepiej będzie przetoczyć właśnie to przewężenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam stare wyciągi SW potrzebuja tego http://www.astrokrak.pl/345-zczka-fotograficzna-do-synty-sky-watchera-.html Wyciągi białe są dopiero typowo 2"

I masz obsługę akcesorii foto 2".

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie w tym rzecz. Ja bez problemu fotografuję z barlowem jak i bez niego w samym ognisku.

Zamiast tego jaskółczego ogonka (zdjęcie w pierwszym poście) chciałbym wstawić 2" złączkę, w którą wkręcę 2" filtr. No i złączka ta musi wejść w drawtubę, która jest u mnie za wąska o 0,5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz tak samo, jak ja miałem. Najpierw zamówiłem w AK taką złaczkę, jak Alien linkuje, ale przez nią traciłem trochę backfocusa no i u Ciebie nadal byś nie przełożył swojej złaczki przez "wąskie gardło". Potem narysowałem taką złączkę:

złączka 2 cale.jpg

, którą zamówiłem i wymieniłem na nią oryginalny pierścień kończący drawtube. Dzięki temu miałem nareszcie standardowe zakończenie wyciągu, do którego wszystko pasuje a do tego clamping ring. Polecam!

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najzwyczajniej w świecie odkręcić :)

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tydzień temu byłem w Astrokraku by rozwiązać problem. Pan Janusz ostatecznie zaproponował wytoczenie nowej złączki z jaskółczym ogonem. W tym właśnie ogonku znalazło się miejsce na 2 calowy filtr. Dzisiaj dotarła przesyłka, test zrobiony, jest idealnie. Wygląda to tak:

IMG_2231.jpgIMG_2233.jpg

Jedyny minus jest taki, że będąc bez części wyciągu nie udało mi się sfotografować AR2529. Na tranzyt Merkurego jestem przygotowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)