Skocz do zawartości

Wir czyli M 51


Rekomendowane odpowiedzi

RAV - ostrość ustawiam na czuja.

Za dnia ustawiłem ostrość na Słońce. Zrobiłem markerem znaczki na wyciągu.

Tego ustawienia się trzymam. Jest to oczywiście na oko.

Około 5-7 pierwszych zdjęć obiektu polega na na ustawieniu najlepszej ostrości.

Ruszam kółeczkiem wyciągu obok zaznaczenia, aż uznam, że ostrość jest do zaakceptowania.

Jak wszystko idzie dobrze, to 90% zdjęć stakuję.

Na ostrość według tej metody i mojego sprzętu większe znaczenie ma ustawienia na polarną i jakość prowadzenia- tego nie przeskoczę tym sprzętem.

Ustawiam na polarną teleskopem prostopadłym do dobsona. Jakość prowadzenia zależy od wielu zmiennych (specyfika sprzętu).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał 123 napisał:

RAV - ostrość ustawiam na czuja.

Za dnia ustawiłem ostrość na Słońce. Zrobiłem markerem znaczki na wyciągu.

Tego ustawienia się trzymam. Jest to oczywiście na oko.

Około 5-7 pierwszych zdjęć obiektu polega na na ustawieniu najlepszej ostrości.

Ruszam kółeczkiem wyciągu obok zaznaczenia, aż uznam, że ostrość jest do zaakceptowania.

Jak wszystko idzie dobrze, to 90% zdjęć stakuję.

Na ostrość według tej metody i mojego sprzętu większe znaczenie ma ustawienia na polarną i jakość prowadzenia- tego nie przeskoczę tym sprzętem.

Ustawiam na polarną teleskopem prostopadłym do dobsona. Jakość prowadzenia zależy od wielu zmiennych (specyfika sprzętu).

Pozdrawiam

hmmmm ... na czuja ? słońcu ? prędzej bym pomyślał o księżycu :) to zrób sobie chociaż maskę hartmana wycinankę z kartonu :)  tym ustawisz w miarę dobrze ostrość, bo widzę ze ostrość masz bardzo zgubioną lub kolimacja . A najlepszym rozwiązaniem jest maska bahtinova :) ja ją stosuję i jest stosunkowo tania bo kosztuję około 50zł i problem ostrości będziesz miał z bani :) bardzo łatwa w użyciu . I focimy takim samym sprzętem, więc pomyśl nad tą maską a foty będą ostre jak brzytwa :) czym kolimujesz swojego newtona ?  

I tym sprzętem można więcej niż ustawa przewidziała:) Zaufaj ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj od rana umyłem oba lustra. Wytarłem z kurzu tubę w środku. Wyczerniłem markerem brzeg lw.

Kolimuję pudełkiem od kliszy (było w zestawie z teleskopem), sprawdzam laserem. (bardziej ufam pudełku).

Ustawiłem dziś kolimację tak jak potrafię.

Może i masz rację, pomyślę o masce bahtinova .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, to mój temat więc:

Wrzuć zdjęcie swojej kratownicy. Napisz jakie masz wrażenia z jej używania. Jaki sprzęt miałeś wcześniej? Może coś fociłeś?

Dlaczego zdecydowałeś się na taką armatę? Może teraz kupiłbyś coś innego? Jak Ci się jej używa? Jakie masz niebo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrażenia super. Chodzi płynnie, całość jak na 14 cali lekka. Ogólnie jestem bardzo, bardzo zadowolony.wcześniej miałem synte 8.  Różnica ogromna. I chyba kupiłbym  coś innego... Może 18 cali?:D. Zdjęć nie robie w ogóle. Niebo mam bardzo dobre

DSC_0171.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wersja troszkę poprawiona.Wir2.JPGWir3.jpg

Co powiecie na temat tego tła?

Wir2 ma poprawione tło za pomocą pipety i poziomów (wyrównanie do najniższej wartości z RGB).

Wir3 ma dodatkowo użytą funkcję HLVG z opcją strong.

Na komputerze tego tak nie widać.

Po wrzuceniu zdjęcia na forum ujawniają się jego niedoskonałości w tle w postaci plam zielonkawych.

Widać to bardzo na zdjęciu w konkursie. Szkoda, że nie można już podmienić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Rafał 123 - fotografii brak ostrości no i jak sam napisałeś warunki były kiepskie - stąd trudno coś z nią zrobić, te które zaprezentowałeś powyżej są na moje oko takie jakieś mdłe....., wszelkie próby poprawienia skończą się chyba niepowodzeniem...
Dla mnie najlepiej prezentuje się pierwsza pokazana w temacie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się z moją fotką wykonywaną na raty od zeszłego roku ;) Około 2,5 godziny materiału w klatkach po 10 i 15 minut, matryca -10°

m51final.jpg

  • Like 2

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy (jeśli mogę tak powiedzieć).

Zdaje sobie sprawę ze swojego sprzętu. To nie wasza liga.

Ja mam tylko 26 zdjęć po minucie.

Nie odpowiedzieliście na pytanie odnośnie tła.

1) Czy jest lepsze?

2) Dlaczego po wrzuceniu na forum widać niedoskonałości tła, których nie widać na kompie (plamy zielonkawe).

Pierwsze zdjęcie w tym temacie według mnie ma za dużo niebieskiego (ratowałem się tym przed plamami).

W drugim i trzecim zastosowałem zmiany (opisane wcześniej), byłem ciekawy, czy tło jest lepsze.

A teraz jeszcze jedno. Usunąłem  trochę kolorowego szumu i chciałem dodać trochę czerwieni w ramionach galaktyki.

aaa.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie, że to jest wyciągane już na maksa ( i jak na taką ilość materiału i tak ok ) i za dużo się spodziewasz po 25ciu minutach materiału, tym bardziej w 60cio sekundowych klatkach.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ilość materiału zapewnia zarejestrowanie faktu , że jest tam taki obiekt i ma mniej więcej takie kolorki. I tak jak napisał Grzegorz więcej bym się nie spodziewał.  Materiału jest za mało i to nie pozwala na dowolne manipulacje kolorem i szczegółem przy obróbce. No i jak już pisano jest nieostry. Dlaczego - wiadomo.

Histogram tła jest lekko przycięty i niewiele można w związku z tym powiedzieć na jego temat, oprócz tego że jest nie zbalansowane - leci w czerwień. Poniżej masz trochę skorygowaną wersję, ale powtarzam- cudów z tym materiałem nie da się dokonać.

12345678.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)