Skocz do zawartości

MAK150 + AZ-Gti + przeciwwaga modułowa 4kg


Xeus

Rekomendowane odpowiedzi

Zmajstrowałem przeciwwagę 4kg do AZ-Gti żeby zbalansować mojego MAKa 150.

--------
Uwaga forumowiczu:
AZ-Gti ma fabryczną nośność max 5kg. Informacje zawarte w tym poście wykraczają znacznie poza tą wartość.
Opisuję, bo nie znalazłem podobnego info na forum.

Zdjęcia wrzucę jak przeskroczę limit 5 postów jako nowy użytkownik ?
--------

AZ-Gti ma gwint M12 od strony zacisku siodła. Nie jest udokumentowany jako przeznaczony do montażu przeciwwagi, ale jest, więc można go wykorzystać do wkręcenia pręta.

Metodą prób i błędów doszedłem, że żeby zbalansować MAKa 150 z osprzętem (szukaczem, kątówką i obiektywem) potrzeba pręta 30cm + obciążenia 4kg.

Pręt jest zrobiony ze śruby M12x300, twardość 12.9 (wtedy pręt nie ugina się pod ciężarem).

Przeciwwaga składa się z 4 elementów:
- przeciwwagi Sky-Watcher do Star Adventurer (1kg)
- 2x obciążenia olimpijskiego 1,25kg
- 1x obciążenia olimpijskiego 0,5kg

Żeby przeciwwaga nie przesuwała się po pręcie zamontowana jest "obejma sprężysta 12-15mm", która zaciska się solidnie i przytrzymuje przeciwwagę.

Przeciwwaga Sky-watcher ma przelot na pręt 12mm i średnicę zewnętrzną 50mm.

Obciążenia olimpijskie mają otwór 51mm więc pasują idealnie do założenia na przeciwwagę. Użyłem obciążeń firmy Gym Rage, bo są wąskie i proste w designie.

Zatem całość jest zmontowana tak:
1. Na pręt założona jest przeciwwaga Sky-watcher.
2. Przeciwwaga jest ustabilizowana na pręcie za pomocą obejm.
3. Na przeciwwagę nawinięta jest taśma klejąca, żeby nieznacznie zwiększyć jej średnicę z 50 do 51mm.
4. Następnie na przeciwwagę założone są obciążenia olimpijskie.
5. Pręt jest wkręcony w montaż.

Całość jest dosyć kompaktowa i środek ciężkości jest przesunięty na koniec pręta.

Gwint w AZ-Gti wygląda na dosyć delikatny zatem pręt sugeruję wkręcać ostrożnie i posmarować końcówkę smarem.

Obciążenia można ściągać, więc przeciwwaga jest dostępna w kilku konfiguracjach: 1kg, 1,5kg, 2,25kg, 2,75kg, 3,5kg i 4kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz info jak to działa:

MAK150 powieszony na AZ-Gti bez przeciwwagi stojący na standardowym statywie dołączonym do zestawu jest zawsze przechylony na stronę tuby. Czyli oś pionowa przestaje być osią tylko jest stożkiem.

Bazując na moich doświadczeniach śledzenie Go-to jest wtedy dobre w zakresie około 90 stopni nieba. Śledzenie dalej jest już obarczone dużym błędem i Go-to nie trafia w obiekt.

Natomiast bazując na moich doświadczeniach Go-to z przeciwwagą 4kg śledzenie działa w zakresie 360 stopni nieba. Obszar po stronie, której była robiona kalibracja działa bezbłędnie - Go-to zawsze trafia w punkt. Obszar po "drugiej stronie nieba" (przeciwnej do kalibracji) też działa ok - szukane obiekty trafiają w pole obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonus 1:

Uzyskałem również całkiem dobre wyniki zdejmując jedno obciążenie 1,25kg i pozostając przy przeciwwadze 2,75kg. Tuba nie jest wtedy idealnie wyważona, ale śledzenie Go-to było porównywalne do tego z 4kg. Całość waży ponad 10% mniej, więc AZ-Gti ma trochę mniej do dźwigania poza swój limit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonus 2:

Krótko testowałem również AZ-Gti w trybie EQ (aplikacja SynScan Pro) z przeciwwagą 4kg. Mogę powiedzieć tylko, że działało, ale mogłem przetestować tylko 90 stopni nieba, więc nie wiem jak będzie się zachowywał w szerszym polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)