Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie

  1. Wczoraj
  2. 4450
  3. Nieaktualne
  4. Potestowałem sobie troszkę nowy sprzęt, zarówno na obiektach ziemskich, jak i tych na nieboskłonie. Jeśli chodzi o selekcję okularów, to doszedłem do wniosku, że pierwszy do odstrzału będzie 40mm Bresser, bo robi straszną fasolę i bardzo niewygodnie się przez niego patrzy. Jedyną jego zaletą jest niewielkie powiększenie, które czasami się przydaje, a przynajmniej przydawałoby się, gdyby coś jeszcze było przez niego widać. Rozważam też pozbycie się albo Redline SVBony 9 i 15mm, lub Vixena NPL 8mm. Niby ten Vixen to porządny okular, ale ma tak malutką soczewkę oczną, że bardzo niewygodnie mi się przez niego patrzy. Dodatkowo nie ma też muszli ocznej, więc nie odcina światła bocznego. Dlatego też skłaniam się bardziej do odchudzenia kolekcji o Vixena niż, o Redy, chociaż ostateczną decyzję podejmę jak już będę miał potestowanego SV191. Po testach na obiektach ziemskich, stwierdzam, że nie ma rzeczy, której ten Bresser nie byłby w stanie dojrzeć. Byłem w stanie nawet przeczytać jakąś losową tabliczkę znajdującą się ok. 500 m ode mnie, czy też zobaczyć znaki drogowe z odległości ponad kilometra. To przybliżenie jest niesamowite, a w dodatku jakość obrazu przy tych obiektach ziemskich była niemal krystaliczna. Poniżej porównanie tego samego obiektu oglądanego przez MAK90 i MAK127. Ostatnią kwestią była zabawa montażem i koniec końców wychodzi na to, że ten ciężarek jednak musi być na samym dole, ponieważ tylko w taki sposób równoważy się z tubą. No chyba, że coś źle przetestowałem. Niestety noce robią się coraz krótsze, a zmrok zapada coraz później, więc w najbliższym czasie nie będę miał zbyt wiele okazji do obserwacji. W poniedziałek spróbuję sobie wypatrzeć Merkurego, bo podobno będzie dość wysoko na niebie. Może też spróbuję sobie jakoś fajnie popatrzeć na mijankę Jowisza i Jutrzenki.
  5. Zerknąłem wieczorem przez okno na zachód a tam krokodyl na niebie... 😉
  6. Dzisiejszy obrazek Słońca cyknięty godzinę temu.1600 mm. aparat i obiektyw ten sam co zwykle.
  7. Na niebie dziś piękne Cumulusy
  8. Janek, to by było nachalne... Jest od lat ten sam temat. Nie mamy tu aż takiego ciśnienia na kasę. Jeżeli ktoś nie zna zasad , to z chęcią na maila wyślę nr konta i zasady wpłaty. Teraz opłaty za hosting są miesięczne... Więc jeśli mam czas, odświeżam topic raz na miesiąc ? księgując wpłatę. Tyle starczy. 😉
  9. No to super.👍 Pamiętam jak w dzieciństwie czytałem w Tytusie Romku i Atomku o tym zerowym południku i pomyślałem sobie, że fajnie byłoby kiedyś tam pojechać.
  10. Ostatni tydzień
  11. Zdaje się, że 8 czerwca będzie najlepszy dzień na obserwację, bo Merkury będzie widoczny najwyżej na wieczornym niebie, chociaż to "najwyżej" to i tak nie jest szczególnie wysoko. Dzisiaj próbowałem go odnaleźć, to nawet lornetka nie pomogła. Albo się ukrył za chmurami, albo powietrze go schowało.
  12. Of course 🙂 W samym obserwatorium spędziliśmy prawie 2godz, a w dzielnicy Greenwich pół dnia (sporo ciekawych rzeczy jest tu do zwiedzenia)
  13. Kto widział dzisiaj Merkurego? Szybki strzał z okna i udało się uchwycić planetarne trio z Kastorem i Polluksem. Razem ze słupem ale jest 😉 Merkury załapał się na dole w rogu między liniami. Ledwo się udało bo lazły chmury od zachodu lecząc z chęci wyjazdu w plener ale warto teraz pilnować widoków na zachód bo będzie się tam trochę działo. Jak pogoda dopisze to trzeba będzie wyskoczyć na pole i pstryknąć ładniejszą fotkę na szeroko...
  14. @taffik zdecydój się czy chcesz być na wschodzie czy na zachodzie?😉 A propo - odwiedziłeś Królewskie Obserwatorium Astronomiczne?
  15. Pytanie do użytkowników astrobudek Z czego najlepiej zrobić podłogę i czym najlepiej ją zabezpieczyć - aby nie wydać fortuny, a było dobrze
  16. A może by tak dane do wpłaty umieszczać gdzieś w nagłówkach lub stopkach do kolejnych postów w tym temacie, bo przyznam, że poszukiwanie w przepaściach wątku znakomicie zniechęca do wpłat? Edycja: Dane do wpłaty znajdują się na str.2. wątku. Ignis, już dałbyś spokój z tą nachalnością. Kogo jak kogo, ale już Ciebie na pewno nikt nie posądzi 😁
  17. Ten biedny aparat leży nieużywany w moim obserwatorium. Wiem, jak bardzo zmienił się rynek w ciągu ostatnich 10 lat. Proszę o podanie ceny, jeśli jesteś zainteresowany. Jestem pewien, że ten aparat nadal może przynieść wiele radości komuś, kto zajmuje się astrofotografią. This poor camera is lying in my observatory, unused. I am aware of the market that changed in the past 10 years, please suggest a price if you're interested. I am sure this camera can still bring a lot of joy to somebody in astrophotography.
  18. Zapłacono za Hosting 97,05 x 4 (marzec, kwiecień, maj , czerwiec, ) = 388,20 zł Zapłacono za Templatkę 37,96 zł Zapłacono za Domene w OVHPL 72,56 zł razem: 498,72 zł Stan: 623,88 zł - 498,72 zł = 125,16zł Na koncie pozostało więc: 125,16 zł
  19. Wpłynęła cegiełka Od kolegi Pawcio 50zł Serdeczne podziękowania w imieniu Forum!😎 Stan: 573,88 zł + 50 zł = 623,88 zł Na koncie pozostało więc: 623,88 zł
  20. Witam.Zakupię seestar s50.
  21. Warto przypomnieć że gwiazda zmienna T CYG jest tuż obok większej gwiazdy Epsilon Cygni od lewej strony aby nie pomylić 😉
  22. U mnie taki szał, że od tygodnia same chmury i był tylko jeden dzień, gdzie dało się coś zobaczyć, bo akurat zrobił się prześwit.
  23. Co nie co odświeżyć temat. Ponownie zachęcam do jej obserwacji i oceny przez lornetkę. Chciałem wspomnieć że to gwiazda zmienna nieregularna typu (LB:) Przez moją lornetkę DO extreme ED 7x50 pięknie widać jej barwę pomarańczową która zapiera dech w piersiach wow...😮 Jak jest ciemne bez księżycowe niebo,seeing idealny to ładnie się prezentuje przez lornetkę czy teleskop! Poniżej krzywa jasności dla T Cyg z bazy AAVSO z lat 1960-2026 wizualnych obserwacji oraz średnia z 20 dni. Jak widać jej amplituda zmieniała się nie znacznie 😁
  24. Kochani! Jeśli niebiosa pozwolą, to będzie niezapomniany czerwiec! Wystarczy rzut oka na zachodni nieboskłon po 22:00, by ujrzeć boską parę "Jaśnie Wysokości": Wenus i Jowisza. Dołącza do nich bonusowy Merkury, niziutko nad pn-zach. horyzontem. Z każdym wieczorem dwie najjaśniejsze planety na ziemskim niebie zbliżają się do siebie, aż wreszcie 09-go czerwca następuje kumulacja. A to dopiero początek wieczornego "szału niebieskich ciał". W drugiej połowie miesiąca w towarzystwie Wenus i Jowisza znajdzie się młody Księżyc, który wręcz muśnie Wenus późnym wieczorem 17 czerwca. To trzeba zobaczyć! Zapraszam do naszego filmowego kalendarza astronomicznego 🙂
  25. Pojawiła się dzisiaj krótka przerwa w chmurach więc wyskoczyłem na szybką sesję. Lekko wiało i warunki były zaskakująco dobre więc poszły w ruch kolorowe filtry razem w parze z UV/IR Cut. SW ED80/600+ND5+barlow 2x+UV/IR Cut+pomarańczowy #21+Canon 60d, stack 35 klatek ze 100, PIPP, Registax6, RawTherapee, GIMP: SW ED80/600+ND5+barlow 2x+UV/IR Cut+niebieski #80A+Canon 60d, stack 35 klatek ze 100, PIPP, Registax6, RawTherapee, GIMP:
  1. Pokaż więcej elementów aktywności
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.