Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Wczoraj
 2. radio-teleskop.pl

  46P/Wirtanen

  Czas pożegnać Wirtanena, a nawet dobrze przywitać nie dane nam było... W każdym razie - na Pomorzu i Kujawach. Pogodowy dramat trwa do dziś - z dwoma drobnymi wyjątkami. Otóż 05 grudnia niebo nieoczekiwanie wypogodziło się na dobrych kilka godzin, dzięki czemu udało mi się ustrzelić kumulację z kometą, Mirą i Uranem w jednym obrazku z Nikona D700 i Sigmy 20 mm na f/2.5 (powiększenie to "wklejka" z ogniskowej 135 mm na f/2.8). Drugi obrazek pochodzi z tej samej sesji (50 mm przymknięte do f/2.8). Po ponad miesiącu niebo znów zanęciło mnie rozpogodzeniami wieczorem 07 stycznia. Spakowałem sprzęt, ruszyłem w ciemne miejsce, zestawiłem setup, wykonałem kilka próbnych strzałów (135 mm) i... zaczęły nachodzić chmury Reszty pewnie się domyślacie... Mój wyścig z czasem potrwał całe 22 minuty Obróbka tak skromnego materiału z płynącymi obłokami to droga przez mękę, więc efekt jest mizerny, ale coś tam widać... Jak się nie ma, co się lubi..., itd. Że się tak żartobliwie wyrażę - czystego nieba!
 3. MKonieczny

  Montaż AZ3

  Oczywiście. Wysłałem PW.
 4. kjacek

  Nienawiść

  Fragment Modlitwy o wschodzie słońca ... Co postanowisz, niech się ziści Niechaj się wola Twoja stanie Ale zbaw mnie od nienawiści I ocal mnie od pogardy Panie...
 5. fevah811

  Montaż AZ3

  Witam,czy ogłoszenie jest jeszcze aktualne? Pozdrawiam
 6. marianowski

  Nienawiść

  ...
 7. tayson.82

  Pytanie techniczne

  Ctrl +q, nagraj operacje kalibracji, dodaj pliki, zapusc nagrana opcje. Skalibrowane pliki zapisza się w subfolderze folderu z plikami.
 8. Pery

  Nienawiść

  ...
 9. piotrkusiu

  Nowe wdzianko dla Meade 24 68

  Ciekawie się prezentuje. Z jakiego materiału drukujesz - to jakiś rodzaj gumy? Jak z "miękkością" takiej muszli?
 10. Rafał 123

  IC 410 - moje kijanki

  Dzięki za odpowiedź. Mogę to trochę jeszcze poprawić, ale nie za wiele.
 11. 19maciek76

  Nienawiść

  ...
 12. Witam, Jakiś czas temu kupiłem używany okular Meade 24 68 do mojego refraktorka apo 80 f/6. W parze z flattenerem daje świetne, punktowe obrazy gwiazd, ostre po brzeg. Niby wszystko fajnie, ale zrobiłem się ostatnio wybredny co do wygody więc oryginalna, baryłkowata obudowa, do tego praktyczny brak muszli ocznej, do której można przytulić oko zmusiły mnie do działania. Zdjąłem oryginalne wdzianko z okularu a następnie zaprojektowałem i wydrukowałem nowe. Teraz okular jest mniejszy, lżejszy, muszla oczna pomaga utrzymać oko w odpowiedniej pozycji i pięknie odcina boczne światło. Tak to teraz wygląda:
 13. Energetyk

  Nienawiść

  ... Boleśnie prawdziwe.
 14. 1 . jolo 3 szt. odbiór osobisty2. Jacek E. 1 szt. odbiór osobisty w Zatomiu.3. Fobek 1 szt. - kurier4. Lukas z83 - 1szt. - odbiór osobisty w Zatomiu5. DarX86 - 1szt.6. Alien - 3szt - kurier7. przemo77 -2szt. - Zatom8. wessel - 3 szt - kurier9. miron - 1szt - kurier10. Ciekawska 1 szt. kurier11. Zielu - 1szt - Zatom12. BlackAdder - 1 sztuka - kurier13. sferoida - 1 szt. - jeszcze się zastanowię nad transportem14. Tayson 1szt wysyłka kurier.15. MaPa 1szt - paczkomat16. pavelm - 1 szt. odbiór osobisty17. dziki - 1 szt. paczkomat18. pszemek123 - 1szt. kurier19. RadekK - 3 szt. - paczkomat 20. yui1 - 1szt. kurier 21. cyberboss - 1 szt. - odbiór osobisty 22. Energetyk - 1 szt - odbiór w Zatomiu
 15. jolo

  Pytanie techniczne

  Tak, każdy osobno będzie skalibrowany przed wyrównaniem i złożeniem. Jak kalibrujesz stacki - to tak nie można robić Kalibruje się tylko surowe pliki z kamerki.
 16. szdom1

  Pytanie techniczne

  Ale pliki będą skalibrowane przed zestakowaniem? (każdy osobno?) Ja robię to w ten sposób, że nie mam zaznaczonej tej opcji. Po zestakowaniu kiedy mam już gotowe pliki L R G B Ha to kalibruje je klikajac na ten przycisk. Co o tym sadzisz?
 17. 1 . jolo 3 szt. odbiór osobisty2. Jacek E. 1 szt. odbiór osobisty w Zatomiu.3. Fobek 1 szt. - kurier4. Lukas z83 - 1szt. - odbiór osobisty w Zatomiu5. DarX86 - 1szt.6. Alien - 3szt - kurier7. przemo77 -2szt. - Zatom8. wessel - 3 szt - kurier9. miron - 1szt - kurier10. Ciekawska 1 szt. kurier11. Zielu - 1szt - Zatom12. BlackAdder - 1 sztuka - kurier13. sferoida - 1 szt. - jeszcze się zastanowię nad transportem14. Tayson 1szt wysyłka kurier.15. MaPa 1szt - paczkomat16. pavelm - 1 szt. odbiór osobisty17. dziki - 1 szt. paczkomat18. pszemek123 - 1szt. kurier19. RadekK - 3 szt. - paczkomat 20. yui1 - 1szt. kurier 21. cyberboss - 1 szt. - odbiór osobisty
 18. jolo

  Pytanie techniczne

  Sigma Clip albo SD mask używaj w Maximie, o ile masz więcej niż kilka klatek - te ścieżki pochodzą ze składania metodą Average. Auto calibrate zaznaczone oznacza, że pliki które dodajesz do okienka Stack zostaną skalibrowane (czyli nie muszą być wcześniej kalibrowane) odpowiednimi klatkami z biblioteki Set calibration (o ile je tam masz umieszczone).
 19. Hej. Mam taką zagryzkę. Po złożeniu materiału na fotce dopatrzyłem się takich baboli w postaci poziomych punktów. Poniżej wycinek zdjęcia. Size 100% Gdzie szukać problemu? - złe klatki kalibracyjne? -zły sposób składania? (używam w maximie AVERAGE. Być może MEDIAN był by lepszym rozwiązaniem? -co dokładnie daje w Maximie zaznaczenie tutaj ptaszka? pzdr Szymon
 20. 1 . jolo 3 szt. odbiór osobisty2. Jacek E. 1 szt. odbiór osobisty w Zatomiu.3. Fobek 1 szt. - kurier4. Lukas z83 - 1szt. - odbiór osobisty w Zatomiu5. DarX86 - 1szt.6. Alien - 3szt - kurier7. przemo77 -2szt. - Zatom8. wessel - 3 szt - kurier9. miron - 1szt - kurier10. Ciekawska 1 szt. kurier11. Zielu - 1szt - Zatom12. BlackAdder - 1 sztuka - kurier13. sferoida - 1 szt. - jeszcze się zastanowię nad transportem14. Tayson 1szt wysyłka kurier.15. MaPa 1szt - paczkomat16. pavelm - 1 szt. odbiór osobisty17. dziki - 1 szt. paczkomat18. pszemek123 - 1szt. kurier19. RadekK - 3 szt. - paczkomat 20. yui1 - 1szt. kurier
 21. Klimczaq

  Nienawiść

  ... Czesław Niemen - Dziwny jest ten świat Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek. Dziwny ten świat, świat ludzkich spraw, czasem aż wstyd przyznać się. A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem. Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Nie! Nie! Nie! Nie! Przyszedł już czas, najwyższy czas, nienawiść zniszczyć w sobie.
 22. kjacek

  Nienawiść

  ...
 23. grzybu

  Nikon Action Extreme 12x50 - pierwsze wrażenia

  Wczoraj było trochę dziur między chmurami i mogłem przetestować lornetkę na Księżycu oraz nowy montaż do niej, kombinowany z normalnego statywu foto i monopodu. Pomysł na montaż znalazłem na stronie Garego Seronika: https://garyseronik.com/build-this-simple-binocular-mount/. Wydrukowałem sobie adapter Arca>monopod i jako przeciwwagi użyłem drugiej lornetki Nowy montaż jest bardzo wygodny, chociaż nadal szyja boli przy patrzeniu wysoko, ale tutaj będzie potrzebny odchylany leżak lub coś w tym rodzaju, żeby głowa mogła się wygodnie opierać. Co do samej lornetki: kolorek jest widoczny, ale nie przeszkadza jakoś szczególnie. Kontrast lepszy niż się spodziewałem biorąc pod uwagę, braki w kwestii powłok. Obraz naprawdę ostry, ale te Nikony już tak mają, że w centrum pola mają naprawdę wysoką rozdzielczość. Księżyc wyglądał pięknie, nawet światło popielate było nadal wyraźnie widoczne. Rzuciłem jeszcze okiem na M42 i widać trzy składniki trapezu na granicy rozdzielczości. Seeing był bardzo słaby więc wszystko migotało.
 24. dziki1

  Nienawiść

  ... Julian Tuwim - Pogrzeb prezydenta Narutowicza Krzyż mieliście na piersi, a brauning w kieszeni. Z Bogiem byli w sojuszu, a z mordercą w pakcie, Wy, w chichocie zastygli, bladzi, przestraszeni, Chodźcie, głupcy, do okien - i patrzcie! i patrzcie! Z Belwederu na Zamek, tętnicą Warszawy, Alejami, Nowym Światem, Krakowskiem Przedmieściem, Idzie kondukt żałobny, krepowy i krwawy: Drugi raz Pan Prezydent jest dzisiaj na mieście. Zimny, sztywny, zakryty chorągwią i kirem, Jedzie Prezydent Martwy a wielki stokrotnie. Nie odwracając oczu! Stać i patrzeć, zbiry! Tak! Za karki was trzeba trzymać przy tym oknie! Przez serce swe na wylot pogrzebem przeszyta, Jak Jego pierś kulami, niech widzi stolica Twarze wasze, zbrodniarze - i niech was przywita Strasznym krzykiem milczenia żałobna ulica.
 25. dziki

  Nienawiść

  ...
 1. Pokaż więcej elementów aktywności
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)