Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 16.05.2026 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Wczoraj miałem przyjemność otworzyć wystawę zdjęć mojego autorstwa w Bibliotece Powiatowej w Rawie Mazowieckiej. Wystawa będzie dostępna do przyszłego piątku w godzinach pracy biblioteki. Krótka fotorelacja:
    19 punktów
  2. Wczorajszy Księżyc, wersja 1:1 z 432mm, stack ze 100 klatek. Jeszcze na ciemniejącym niebie, więc dwie wersje. Do tego upolowałem w kadrze M44. Ledwo widać, ale jest.
    13 punktów
  3. Ostatnio miałem mały "bonus" i całe trio widziałem gołym okiem około 21:00 czasu lokalnego z Maroka. Zdjęcie raczej dokumentacyjne, ale koniunkcja zaliczona 🙂
    11 punktów
  4. Słup słoneczny z 17 maja.
    10 punktów
  5. Wczoraj wraz z @Acidteawybraliśmy się do Rogalinka (pod Poznaniem) zapolować na koninkcje. Widok był wspaniały, który dodatkowo dopelniało otoczenie doliny Warty spowite mgłą. Merkurego również udało nam się dostrzec.
    10 punktów
  6. M17 została odkryta przez szwajcarskiego astronoma Jeana-Philippe’a de Chéseaux w 1745 roku, a później trafiła do katalogu Messiera (na tyle jasna, że ją tam gdzieś spod Paryża wypatrzył). A w 2026 trafiła do mojego portfolio 😎 Ja, będąc w kraju, nie odważyłem się na nią polować, ale na wyjazdowej astromajówce już nie odpuściłem i poniżej efekt kilku godzin przygody z mgławicą Messier 17 aka Omega aka Łabędź aka Podkowa aka Homar aka Checkmark aka NGC 6618 aka Sh2-45 aka LBN 67 aka RCW 160. TS CF-APO 80/480, FF/FR 0.8x, QHY miniCAM8, AM3, RGBHSO 30:30:30:90:90:90 minut, południowa Portugalia, maj 2026
    10 punktów
  7. Ja dziś z barlowem 3x. Stack ze 100 klatek, 1:1, a co tam.
    10 punktów
  8. L: 7h 58m R: 4h 9m G: 4h 45m B: 6h 23m Ηα: 7h 5m ASKAR 65 PHQ Pegasus astro NYX-88 Pegasus astro powerbox adv. v2 Player One Poseidon M-Pro Player one Phoenix Wheel 7x36mm Antlia LRGB
    10 punktów
  9. Najmłodszy jakiego udało mi się kiedykolwiek ustrzelić. 23 godzinny (o ile się nie pomyliłem w dodawaniu i odejmowaniu). 🙂 Walimex Pro 500mm/6.3 & Sony a58, ISO 400, 1/40sec.
    10 punktów
  10. Udało się złapać całe towarzystwo w polu, ledwo co bo niestety druga miejscówka która miała widok na horyzont zarosła mocniej młodymi drzewami. Za to przywitał mnie niezły klimat - po deszczu podniosła się mgła... Canon 60d + 24mm: Canon 60d +50mm, Wenus, Jowisz, Merkury, Kastor i Polluks. Merkury nisko nad obłym krzakiem: Strzałka na Merkurego:
    9 punktów
  11. Merkurego trzeba wypatrywać po godz. 22:30, im ciemniej tym lepiej ale jest niestety coraz niżej wtedy. Próbowałem dzisiaj w terenie ale złe miejsce wybrałem, przed 22:30 było za jasno a potem już drzewa przeszkadzały. Miałem nadzieję, że się gdzieś tam między gałęziami złapie ale nie widzę go: Za to z domu jeszcze zdążyłem, była 22:50 - jest jak byk pod liniami w prawym dolnym rogu: Jak będzie okazja i warunki to zapoluję jeszcze z innego miejsca, może pogoda pozwoli jak będzie sierp Księżyca przechodził w przyszłym tygodniu...
    9 punktów
  12. Czytaj więcej »Wyświetl pełny artykuł
    9 punktów
  13. Moje podsumowanie sezonu 2025-2026, od 31.08.25 do 29.05.26 - skromniej niż w 2024-25 ale uzbierało się co nieco. Tradycyjnie najwięcej sesji było z Jowiszem, Saturn z początku sezonu, jedyne niedawne podejście do Wenus oraz Księżyc i ostatnie zdjęcie Słońca. W styczniu zrobiłem też jedno podejście do Urana z CC6, reszta zdjęć to sprawdzony już zestaw ED80/600 z barlowami, wszystko rejestrowane Canonem 60d.
    9 punktów
  14. Dzisiaj na Słońcu dużo ciekawiej się dzieje niż za poprzednim podejściem. Niebo od rana zmasakrowane przez cienkie chmury i długo wiszące smugi po samolotach, można było w szachy grać. Przed południem trochę się poprawiło ale czystego nieba się nie doczekałem. Stabilność obrazu tylko krótkimi momentami była dobra, zebranie 90 klatek zajęło sporo czasu. SW ED80/600+ND5+barlow 2x+UV/IR Cut+Canon 60d, stack 30 klatek z 90, PIPP, Registax6, RawTherapee, GIMP:
    9 punktów
  15. Pora odświeżyć temat. Z dzisiejszego poranka. Kształtem przypomina mi trochę Gwiezdnego niszczyciela 😉
    9 punktów
  16. Podejście raczej czysto sportowe, bo wykorzystane sprintem w dwa króciutkie okienka pogodowe. Piękny obiekt pod większe ogniskowe. Dość trudny bo samo centrum bardzo jasne i wymaga umiejętnej podmiany przepalonej kociej "źrenicy" ;) Całkowicie zaskoczony jestem samym kolorem mgławicy, gdzie wyszedł on niemal automatycznie. Oczywiście nieco saturacji dodałem. Tradycyjnie spod domu. Gem45, SQA106, Asi533mmp, Astronomik Deep-Sky RGB, Astronomik MaxFR 6nm, Bortle 6 (SQM 19.12) H - 25x5min + 40x15sec O - 25x5min + 40x15sec R - 20x2min G - 20x2min B - 20x2min R - 40x30sec G - 40x30sec B - 40x30sec
    9 punktów
  17. M82, M81, IFN. Z wypadu do portugalskiego parku ciemnego nieba Dark Sky Alqueva, przywiozłem kilka kadrów. Pierwszy przedstawia galaktyki w otoczeniu Integrated Flux Nebula. Samyang 135/2, Player One z matrycą IMX533, Badeer L UV/IR cut. 4,3h materiału.
    9 punktów
  18. Trochę słoneczno wodorowa posucha, to na zachętę takie trzy kadry sprzed kilku dni. Quark Chromo, TS CF-APO80/480, ASI174MM.
    9 punktów
  19. Ostatnio trochę brakuje mi czasu, ale zwróciłem uwagę na Wenus i Jowisza blisko siebie już 3 czerwca wieczorem, jednak dopiero z upływem następnych dni dostrzegłem, że planety zbliżają się do siebie na niebie. Piękny widok przy dogasającym świetle dnia. Fotki na szybko telefonem z ręki. 03.06.26. (Na jednej fotce złapali się podejrzani, klonowi goście). A tu świeże, sprzed kilku godzin. 08.06.26. Merkury niestety chyba już się nie złapał.
    8 punktów
  20. Dzisiejszy wieczór to wyścig z nachodzącym cirrusem, więc z Merkurym był spory problem, ale jakoś się udało. Sigma Art 50 mm, C6d, statyw i Babia Góra w tle.
    8 punktów
  21. Z dzisiejszego poranka jeszcze przed pracą. Seestar S50 stack z 10sek video RAW
    8 punktów
  22. Sześć kolejnych dni począwszy od niedzieli 24.05.Niestety nie udało się zamknąć by stworzyć obraz, pełnotygodniowy cykl zmian na powierzchni gwiazdy,siła wyższa,pogoda. Fotografowane o mniej więcej tej samej porze,każdy obrazek z jednakowymi wartościami ekspozycji ale mimo to potrafią sie różnić odcieniem barwy i jasnością.Na jednej klatce nawet wyraźnie widać delikatne kaczki chmur,stąd pewnie różnice,cóż nie zawsze jest wzorowy klir w atmosferze.Jedna z klatek ma potencjał by stać się ładnym szczegółowym obrazkiem po edycji.
    8 punktów
  23. Dzisaj inaczej,krajobrazowo,jutrzejsza pełnia będzie raczej poza zasięgiem,tak przynajmniej prognozy pogody wieszczą. Jurajski ostry zachód słońca i wschód księżyca.Dziś z osiedla byłoby ciężko bo łysy już "nisko chodzi"więc taka widokówka z jurajskim ostańcem z 300 mm.Sprzęcicho bez zmian.
    8 punktów
  24. Wczorajszy rosnący cyknięty tym co zwykle i jak zwykle czyli jedna klatka 1600mm C.EOS.R8+RF200-800 mm f/6.3-9 IS USM+Canon Extender RF 2x
    8 punktów
  25. Dzisiejsze popołudniowe. Seeing w wizualu bardzo dobry. Barlow 2x, stack ze 100 klatek, 1:1.
    8 punktów
  26. Z wczorajszego wieczoru ,pojedyńczy strzał sprzętem tym co zwykle.Canon R8,RF 200-800 mm f/6.3-9 IS USM plus telekonwerter 2X,więc ogniskowa 1600 mm.
    8 punktów
  27. Pierwsze robione Pentaxem K50 plus jakiś tani manualny obiektyw 200mm. Drugie też Pentaxem, ale w ognisku 150/750.
    8 punktów
  28. Dzisiejszy Księżyc w towarzystwie Jowisza i Wenus, piękny widok! Canon 60d+EF50mm: Canon 60d+EF-S24mm, crop:
    8 punktów
  29. Chciałem uzbierać cały tydzień i wtedy zapodać siedem obrazków z każdego dnia jednej ramce.Plany planami a pogoda swoje i na 99% to się nie uda więc zapodam dwie. Canon R8+ RF 200-800 mm f/6.3-9 IS USM+telekonwerter2X. Ogniskowa 1600mm czyli wszystko jak zwykle. 7.06 8.06
    7 punktów
  30. Wczoraj w drodze do Rogalinka (pod Poznaniem) towarzyszyła mi burzowa chmura, z której miejscami dość rzesiście popadało. Złowieszczy okaz😉
    7 punktów
  31. Chmury potrafią być urokliwe, szczególnie w blasku wiosennego Słońca 🌤
    7 punktów
  32. Dzisiejszy obrazek Słońca,udało się wstrzelić w krótką chwilę gdy obraz chmury nie zakłucały.Kolorek lepiej podbija kontrast przez co lepiej z tła"wyskakują"fakule,czyli te jasne nieregularności na tle granulacji. Jak zwykle jedna klatka sprzęt ten sam,ogbiskowa 1600mm.
    7 punktów
  33. Kolejny etap w poniedziałek małe poprawki ;)
    7 punktów
  34. Pogoda się pogorszyła, więc wrzucę materiał z czwartkowego popołudnia. Jedna wersja z barlowem 2x i jedna z barlowem 3x. Standardowo stack ze 100 klatek, 1:1.
    7 punktów
  35. Rho Ophiuchi. Kompleks obłoków międzygwiazdowych. Gromady kuliste M 4, NGC 6144 i M 80. Samyang 135/2, Player One z matrycą IMX533, Badeer L UV/IR cut. 10h materiału.
    7 punktów
  36. Wczorajsza kulka, godzina 21:00 - 21:30 CC8" + ASI 178MM + Optolong U-Venus + Astronomik IR Pass 742nm PiPP → AS3! → WinJupos → PS 5 x 25% z 10.000 IR / 5 x 25% z 5.000 UV, upscale 200% (UV / LRGB / IR)
    7 punktów
  37. 7 punktów
  38. Data - 25.05.2026 ZWO ASI 715MC, Sky Watcher 150/750, HEQ5. 10 x 2000 kl. Stack 10% najlepszych. Image Composite. Naturalny kolor.
    7 punktów
  39. Messier 56 (również M56, NGC 6779) – gromada kulista w gwiazdozbiorze Lutni. Obiekt - M 56 Data/Godzina - 19-20.05.2026 / 23:00 - 02:40 Teleskop - MAK 127 / 1500mm. Aparat/Kamera - ASI 533MC Pro Filtr - Moon SkyGlow Baader Light Frame - 92 x 120 sek (~ 3,1h.) Dark Frame - 30 x 120 sek Flat - 30 Bias - 40 Montaż - SW EQ5 Prowadzenie - AstroEQ MOD Guider - ArteSky 60/240 Kamera Guidera - T7C Astro (ASI 120) Focuser - MyFocuser2 Pro (Arduino Nano)
    7 punktów
  40. Dwa ujęcia z 19 maja. CC8" + ASI 178MM + IR Pass 685nm PiPP → AS3! → PS 25% z 2.000, resize 75% Mare Crisium Petavius
    7 punktów
  41. Dzisiejsze, zdążyłem przed chmurami. Dawno już nie fotografowałem Słońca, za wiele tam teraz się nie dzieje w porównaniu do poprzednich podejść. Warunki słabe, musiałem trochę czekać na stabilniejsze chwile by uzbierać 100 klatek. SW ED80/600+ND5+barlow 2x+UV/IR Cut+Canon 60d, stack 30 klatek ze 100, PIPP, Registax6, RawTherapee, GIMP: Próba stackowania z mniejszą ilością align pointów, wyszło trochę lepiej: Na zbliżeniu plama ze zdjęć w pełnej skali - po lewej pierwsze podeście do obróbki, po prawej drugie:
    7 punktów
  42. Kto widział dzisiaj Merkurego? Szybki strzał z okna i udało się uchwycić planetarne trio z Kastorem i Polluksem. Razem ze słupem ale jest 😉 Merkury załapał się na dole w rogu między liniami. Ledwo się udało bo lazły chmury od zachodu lecząc z chęci wyjazdu w plener ale warto teraz pilnować widoków na zachód bo będzie się tam trochę działo. Jak pogoda dopisze to trzeba będzie wyskoczyć na pole i pstryknąć ładniejszą fotkę na szeroko...
    6 punktów
  43. Ładne zdjęcia. Ja widziałem 2026-06-08.
    6 punktów
  44. Wczorajszy, fajnie było popatrzeć na cienie w Plato, łańcuchy górskie, okolice Rupes Recta czy stożek światła w Maginusie. SW ED80/600+barlow 2x+UV/IR Cut+Canon 60d, stack 40 klatek z 120, PIPP, Registax6, GIMP:
    6 punktów
  45. Kilka wczorajszych ujęć z okolic terminatora. CC8" + ASI 178MM + UV/IR Cut PiPP → AS3! → PS 50% z 2.000, resize 75%
    6 punktów
  46. W końcu wybrałem się w pole nagrać Wenus bo z mojego podwórka nie mam widoku na zachód. Telepała się niemiłosiernie na ekranie aparatu, może już trochę za późno było - ok. 21:45 ale co udało się uzbierać to jest na pamiątkę i pożegnanie planet w tym sezonie. Przy okazji sesji w plenerach towarzyszył mi przepiękny śpiew słowika, była sowa i nietoperze a nawet gdzieś w oddali kukułka 🙂 ED80/600+barlow 5x+UV/IR Cut+#80A+Canon 60d, 20% z 14tys. klatek, PIPP, AS2, GIMP, po lewej stack z AS2 w kolorze, po prawej B&W: Efekt finalny po lekkim ostrzeniu i minimalnych korektach w GIMP:
    6 punktów
  47. Dzisiejszy obrazek Słońca.Łatwo nie było pomimo że tylko jeden pstryk to jednak zarejestrowanie zupełnie czystego/wolnego od kłaczków chmur obrazu graniczyło z cudem.Z kilkunastu klatek wybrany ten niemal "czysty",ale i tak nie do końca.Silne podmuchy wiatru też nie pomagały. Sprzęt ten sam co zwykle,ogniskowa 1600mm.
    5 punktów
  48. Wczorajsza, godzina 21:02 - 21:23 CC8" + ASI 178MM + Optolong U-Venus + Astronomik IR Pass 742nm PiPP → AS3! → WinJupos → PS 5 x 25% z 10.000 IR / 5 x 25% z 5.000 UV, upscale 200% (UV / LRGB / IR) Oraz koniunkcja z Jowiszem z 9 czerwca, w bardzo mało malowniczym ujęciu 🙂 Dwie klatki z Zenithstara 73III oraz Canon 6d, pokazujące ruch planet względem siebie (stack na Wenus) - odstęp czasu ~ 30 minut.
    5 punktów
  49. 5 punktów
  50. ładnie się zbliżają
    5 punktów
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.