Ranking użytkowników
Popularna zawartość
Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 16.05.2026 uwzględniając wszystkie miejsca
-
19 punktów
-
13 punktów
-
11 punktów
-
10 punktów
-
10 punktów
-
M17 została odkryta przez szwajcarskiego astronoma Jeana-Philippe’a de Chéseaux w 1745 roku, a później trafiła do katalogu Messiera (na tyle jasna, że ją tam gdzieś spod Paryża wypatrzył). A w 2026 trafiła do mojego portfolio 😎 Ja, będąc w kraju, nie odważyłem się na nią polować, ale na wyjazdowej astromajówce już nie odpuściłem i poniżej efekt kilku godzin przygody z mgławicą Messier 17 aka Omega aka Łabędź aka Podkowa aka Homar aka Checkmark aka NGC 6618 aka Sh2-45 aka LBN 67 aka RCW 160. TS CF-APO 80/480, FF/FR 0.8x, QHY miniCAM8, AM3, RGBHSO 30:30:30:90:90:90 minut, południowa Portugalia, maj 202610 punktów
-
10 punktów
-
L: 7h 58m R: 4h 9m G: 4h 45m B: 6h 23m Ηα: 7h 5m ASKAR 65 PHQ Pegasus astro NYX-88 Pegasus astro powerbox adv. v2 Player One Poseidon M-Pro Player one Phoenix Wheel 7x36mm Antlia LRGB10 punktów
-
10 punktów
-
Udało się złapać całe towarzystwo w polu, ledwo co bo niestety druga miejscówka która miała widok na horyzont zarosła mocniej młodymi drzewami. Za to przywitał mnie niezły klimat - po deszczu podniosła się mgła... Canon 60d + 24mm: Canon 60d +50mm, Wenus, Jowisz, Merkury, Kastor i Polluks. Merkury nisko nad obłym krzakiem: Strzałka na Merkurego:9 punktów
-
Merkurego trzeba wypatrywać po godz. 22:30, im ciemniej tym lepiej ale jest niestety coraz niżej wtedy. Próbowałem dzisiaj w terenie ale złe miejsce wybrałem, przed 22:30 było za jasno a potem już drzewa przeszkadzały. Miałem nadzieję, że się gdzieś tam między gałęziami złapie ale nie widzę go: Za to z domu jeszcze zdążyłem, była 22:50 - jest jak byk pod liniami w prawym dolnym rogu: Jak będzie okazja i warunki to zapoluję jeszcze z innego miejsca, może pogoda pozwoli jak będzie sierp Księżyca przechodził w przyszłym tygodniu...9 punktów
-
9 punktów
-
Moje podsumowanie sezonu 2025-2026, od 31.08.25 do 29.05.26 - skromniej niż w 2024-25 ale uzbierało się co nieco. Tradycyjnie najwięcej sesji było z Jowiszem, Saturn z początku sezonu, jedyne niedawne podejście do Wenus oraz Księżyc i ostatnie zdjęcie Słońca. W styczniu zrobiłem też jedno podejście do Urana z CC6, reszta zdjęć to sprawdzony już zestaw ED80/600 z barlowami, wszystko rejestrowane Canonem 60d.9 punktów
-
Dzisiaj na Słońcu dużo ciekawiej się dzieje niż za poprzednim podejściem. Niebo od rana zmasakrowane przez cienkie chmury i długo wiszące smugi po samolotach, można było w szachy grać. Przed południem trochę się poprawiło ale czystego nieba się nie doczekałem. Stabilność obrazu tylko krótkimi momentami była dobra, zebranie 90 klatek zajęło sporo czasu. SW ED80/600+ND5+barlow 2x+UV/IR Cut+Canon 60d, stack 30 klatek z 90, PIPP, Registax6, RawTherapee, GIMP:9 punktów
-
9 punktów
-
Podejście raczej czysto sportowe, bo wykorzystane sprintem w dwa króciutkie okienka pogodowe. Piękny obiekt pod większe ogniskowe. Dość trudny bo samo centrum bardzo jasne i wymaga umiejętnej podmiany przepalonej kociej "źrenicy" ;) Całkowicie zaskoczony jestem samym kolorem mgławicy, gdzie wyszedł on niemal automatycznie. Oczywiście nieco saturacji dodałem. Tradycyjnie spod domu. Gem45, SQA106, Asi533mmp, Astronomik Deep-Sky RGB, Astronomik MaxFR 6nm, Bortle 6 (SQM 19.12) H - 25x5min + 40x15sec O - 25x5min + 40x15sec R - 20x2min G - 20x2min B - 20x2min R - 40x30sec G - 40x30sec B - 40x30sec9 punktów
-
9 punktów
-
9 punktów
-
Ostatnio trochę brakuje mi czasu, ale zwróciłem uwagę na Wenus i Jowisza blisko siebie już 3 czerwca wieczorem, jednak dopiero z upływem następnych dni dostrzegłem, że planety zbliżają się do siebie na niebie. Piękny widok przy dogasającym świetle dnia. Fotki na szybko telefonem z ręki. 03.06.26. (Na jednej fotce złapali się podejrzani, klonowi goście). A tu świeże, sprzed kilku godzin. 08.06.26. Merkury niestety chyba już się nie złapał.8 punktów
-
8 punktów
-
8 punktów
-
Sześć kolejnych dni począwszy od niedzieli 24.05.Niestety nie udało się zamknąć by stworzyć obraz, pełnotygodniowy cykl zmian na powierzchni gwiazdy,siła wyższa,pogoda. Fotografowane o mniej więcej tej samej porze,każdy obrazek z jednakowymi wartościami ekspozycji ale mimo to potrafią sie różnić odcieniem barwy i jasnością.Na jednej klatce nawet wyraźnie widać delikatne kaczki chmur,stąd pewnie różnice,cóż nie zawsze jest wzorowy klir w atmosferze.Jedna z klatek ma potencjał by stać się ładnym szczegółowym obrazkiem po edycji.8 punktów
-
8 punktów
-
8 punktów
-
8 punktów
-
8 punktów
-
8 punktów
-
8 punktów
-
7 punktów
-
7 punktów
-
7 punktów
-
7 punktów
-
7 punktów
-
7 punktów
-
7 punktów
-
7 punktów
-
7 punktów
-
7 punktów
-
Messier 56 (również M56, NGC 6779) – gromada kulista w gwiazdozbiorze Lutni. Obiekt - M 56 Data/Godzina - 19-20.05.2026 / 23:00 - 02:40 Teleskop - MAK 127 / 1500mm. Aparat/Kamera - ASI 533MC Pro Filtr - Moon SkyGlow Baader Light Frame - 92 x 120 sek (~ 3,1h.) Dark Frame - 30 x 120 sek Flat - 30 Bias - 40 Montaż - SW EQ5 Prowadzenie - AstroEQ MOD Guider - ArteSky 60/240 Kamera Guidera - T7C Astro (ASI 120) Focuser - MyFocuser2 Pro (Arduino Nano)7 punktów
-
7 punktów
-
Dzisiejsze, zdążyłem przed chmurami. Dawno już nie fotografowałem Słońca, za wiele tam teraz się nie dzieje w porównaniu do poprzednich podejść. Warunki słabe, musiałem trochę czekać na stabilniejsze chwile by uzbierać 100 klatek. SW ED80/600+ND5+barlow 2x+UV/IR Cut+Canon 60d, stack 30 klatek ze 100, PIPP, Registax6, RawTherapee, GIMP: Próba stackowania z mniejszą ilością align pointów, wyszło trochę lepiej: Na zbliżeniu plama ze zdjęć w pełnej skali - po lewej pierwsze podeście do obróbki, po prawej drugie:7 punktów
-
Kto widział dzisiaj Merkurego? Szybki strzał z okna i udało się uchwycić planetarne trio z Kastorem i Polluksem. Razem ze słupem ale jest 😉 Merkury załapał się na dole w rogu między liniami. Ledwo się udało bo lazły chmury od zachodu lecząc z chęci wyjazdu w plener ale warto teraz pilnować widoków na zachód bo będzie się tam trochę działo. Jak pogoda dopisze to trzeba będzie wyskoczyć na pole i pstryknąć ładniejszą fotkę na szeroko...6 punktów
-
6 punktów
-
6 punktów
-
6 punktów
-
W końcu wybrałem się w pole nagrać Wenus bo z mojego podwórka nie mam widoku na zachód. Telepała się niemiłosiernie na ekranie aparatu, może już trochę za późno było - ok. 21:45 ale co udało się uzbierać to jest na pamiątkę i pożegnanie planet w tym sezonie. Przy okazji sesji w plenerach towarzyszył mi przepiękny śpiew słowika, była sowa i nietoperze a nawet gdzieś w oddali kukułka 🙂 ED80/600+barlow 5x+UV/IR Cut+#80A+Canon 60d, 20% z 14tys. klatek, PIPP, AS2, GIMP, po lewej stack z AS2 w kolorze, po prawej B&W: Efekt finalny po lekkim ostrzeniu i minimalnych korektach w GIMP:6 punktów
-
Dzisiejszy obrazek Słońca.Łatwo nie było pomimo że tylko jeden pstryk to jednak zarejestrowanie zupełnie czystego/wolnego od kłaczków chmur obrazu graniczyło z cudem.Z kilkunastu klatek wybrany ten niemal "czysty",ale i tak nie do końca.Silne podmuchy wiatru też nie pomagały. Sprzęt ten sam co zwykle,ogniskowa 1600mm.5 punktów
-
Wczorajsza, godzina 21:02 - 21:23 CC8" + ASI 178MM + Optolong U-Venus + Astronomik IR Pass 742nm PiPP → AS3! → WinJupos → PS 5 x 25% z 10.000 IR / 5 x 25% z 5.000 UV, upscale 200% (UV / LRGB / IR) Oraz koniunkcja z Jowiszem z 9 czerwca, w bardzo mało malowniczym ujęciu 🙂 Dwie klatki z Zenithstara 73III oraz Canon 6d, pokazujące ruch planet względem siebie (stack na Wenus) - odstęp czasu ~ 30 minut.5 punktów
-
5 punktów
-
5 punktów