Skocz do zawartości

Ranking


Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją od 16.12.2018 uwzględniając wszystkie działy

 1. 36 punktów
  M 42 Wielka Mgławica Oriona jest najjaśniejszą mgławicą dyfuzyjną na niebie znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona na południe od jego Pasa o rozmiarach 65’ x 60’ kątowych. Jest ona częścią Obłoku Molekularnego Oriona. Odległość jaka nas dzieli od niej to około 1344 lata świetlne. Średnica jej mierzy 30 lat świetnych. Mgławica Oriona jest niemal kulistą i bardzo burzliwą chmurą gazu i pyłu pełną interesujących szczegółów, której gęstość wzrasta w kierunku centrum osiągając w nim temperaturę 10 tysięcy kelwinów. Niektóre rejony otrzymały swoja nazwę i tak, ciemna mgławica oddzielająca M 42 od M 43 nazywa się „Rybim Pyskiem” a jasne ramiona po obu strona „skrzydłami”. Na końcu Rybiego Pyska znajduje się młoda gromada otwarta gwiazd zwana Trapezem. W obszarze tym zachodzą ciągłe procesy gwiazdotwórcze. Materiał zbierany był za pomocą refraktora TSAPO 130 F7 i kamery QHY 163M. Łączny czas to 13 godzin 20 min na kanały LRGB. Starałem się pokazać całe jej piękno z różnymi w niej szczegółami.
 2. 24 punktów
  Ostateczna kompozycja dwóch zdjęć 96x1min, iso2500, f2.5, #Canon6D oraz 29x30sekund, iso1250, f2.2, #NIKONd810A w obu przypadkach użyty został obiektyw #Samyang135mm.
 3. 23 punktów
  Kosmiczne spotkanie komety 46P z Plejadami I stał się "cud" zachmurzone od 3 tygodni niebo na 30 min. nieco się "przetarło", a właśnie w tym momencie miałem chwilę wolnego czasu (!) i tak chwila to koniunkcja komety 46P/Wirtanen z Plejadami (!). Postanowiłem, wsiąść w samochód i odjechać nieco od miasta, temperatura powietrza nie była zbyt zniechęcająca -2C, ale wiał wiatr, który szybko nawiewał obłoki. Jak się okazało miałem mniej niż 15min. czasu na rozłożenie sprzętu i rozpoczęcie fotografowania. Około 35 stopni nad zachodnim horyzontem przez cirrusy świecił znajdujący się w pierwszej kwadrze Księżyc polu na którym się znalazłem bajkową poświatę. W efekcie udało się zebrać 29 klatek po 30sek każda, iso1250,#NIKONd810A, #Samyang135,f/2.2.
 4. 19 punktów
  Na deser jako niespodziankę dokładam jeszcze jedno zdjęcie tym razem składające się z dwóch paneli pokazujące kilka mgławic tego pięknego rejonu wykonane TSAPO130 F7 i kamerą QHY 163. Jest to moje pierwsze zdjęcie łączone z tak dużego instrumentu. Wstawiam wersję zwykłą i opisaną.
 5. 16 punktów
  Mówisz i masz... Za całokształt.
 6. 16 punktów
  Już dawno mówili, że taka kometa to nieszczęście zwiastuje.
 7. 13 punktów
  No i dlaczego nie pochwaliłeś się że publikujesz swoje fotki w Polityce? Dokładniej można sobie ją obejrzeć pod tym linkiem : https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1775598,1,kometa-blisko-nas-46pwirtanen-widoczna-na-grudniowym-niebie.read
 8. 12 punktów
  Albo jeszcze dokładniej z danymi technicznymi można sobie Twoją fotkę obejrzeć tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Comet_46P_Wirtanen_on_12_December_2018.png Dlaczego się nie pochwaliłeś że masz taki setup? Comet Wirtanen imaged using a 130P-DS Newtonian telescope on a guided HEQ5 mount and an astro modified and cooled Canon 450D. 45 two-minute images stacked using deep sky stacked to stack comet and stars separately before recombination topo remove blurring.
 9. 12 punktów
 10. 10 punktów
  Człowieku - czy Ty wstydu już nawet za grosz przysłowiowy nie masz? Jak jeszcze masz czelność po tym wszystkim co zrobiłeś cokolwiek na naszym forum pisać...... Sam jesteś wielką czarną dziurą.
 11. 10 punktów
  Człowieku, czy ty na prawdę nie masz hamulców? Wciskasz nam tu kity, naruszasz prawa autorskie Stuba Mandrela i jeszcze masz jakieś idiotyczne uwagi?
 12. 10 punktów
  Kochani! Kolejny odcinek grudniowego astrokalendarza A.D. 2018 poświęcam komecie roku. 46P/Wirtanen jest w zasięgu nieuzbrojonego oka, a jej wizualny rozmiar przekracza wielkość tarczy Księżyca w pełni. Przed świętami Bożego Narodzenia obiekt porusza się w bardzo malowniczej części wieczornego nieboskłonu, więc zapraszam na krótki poradnik dla początkujących. Czystego nieba!
 13. 8 punktów
 14. 8 punktów
  Do astro-fotografa mi daleko, ale staram się rejestrować to, co "dzieje" się na niebie. Rok 2018 w mojej skromnej retrospekcji.
 15. 7 punktów
  Panowie (i Panie jeśli są tu takowe) - może spuśćmy już zasłonę milczenia na ten temat? Po co rozdrapywać? A może to jakiś dzieciak był? Nie bronie absolutnie jego zachowania tylko po poziomie odpowiedzi to widać było "lekka" niedojrzałość... Panie Elektron czy jak się tam nazywasz - jeśli to czytasz to życzę więcej dystansu do siebie, spokoju i opanowania w przyszłości. A i najważniejsze - UCZCIWOŚCI wobec siebie i innych. Pozdrawiam.
 16. 7 punktów
  Brawo, świetna fotka! Wygrał pan żeton na kielnię i beton... Stare misie chciałeś na sztuczny miód wydymać? Ale wtopa, co za wstyd... Gratuluję czujności Panowie, w życiu bym nie przypuszczał że ktoś wpadnie na taki pomysł. Zastanawia mnie tylko po co, w jakim celu?
 17. 7 punktów
  No to faktycznie fotka się udała 😃
 18. 7 punktów
  Ja bym dłużej nie tolerował. Moderatorzy, pomyślcie nad tym. To do niczego dobrego nie prowadzi.
 19. 7 punktów
  To mamy "gwiazdę" w te święta
 20. 7 punktów
  To ja też - chociaż wciąż liczę, że jeszcze coś pstryknę przed Sylwestrem To był dobry rok - rok rozpracowywania techniki fotografii krótkoczasowej, postępów i kolejnych małych sukcesów w obróbce i uwiecznianiu dużej skali. Od czasu do czasu wracałem też do klasyki czyli planet i Słońca w h-alpha (chociaż tutaj niezbyt wiele się działo). 2018 rok - 52 tygodnie - 52 zdjęcia Oby kolejny rok był równie udany. Poniżej mały przekrój przez twórczość - wybrane galaktyki, planetarki i pozostałe obiekty naszego pięknego Kosmosu.
 21. 7 punktów
  Moje podsumowanie, bardzo skromne, ale cieszy
 22. 6 punktów
  To, co jest świetne w internecie to anonimowość. To, co jest najgorsze w internecie to anonimowość. Ta anonimowość jest oczywiście pozorna, ale nikt nie będzie przecież ścigał Elektron'a za to, co zrobił na naszym forum. Chodzi mi jedynie o to, że do pewnego stopnia nie ma żadnej odpowiedzialności za to co się pisze lub publikuje. Taki gość może być nawet kolegą, osobą, którą znasz "w realu" i się o tym nie dowiesz. Nie wiemy nawet jak ma na imię. Jutro może się tu znów zarejestrować jako Proton, Neutron czy inna cząstka elementarna i będzie miał "carte blanche". Może nawet za chwilę (pod tym nowym nickiem) opublikować krytykę Elektrona. Dla pewności oświadczam, że ja Esku1RES nie jestem Elektronem Dodam tylko na koniec, że zawsze ceniłem sobie w sieci te osoby, które w różnej formie i przy różnych okazjach określały swoją tożsamość nieco bardziej szczegółowo niż tylko nick. Nie daje to oczywiście żadnej pewności, ale zwiększa nieco prawdopodobieństwo, że osoba 100 razy zastanowi się, zanim zszarga swoje prawdziwe imię. Nie jest to oczywiście żaden przytyk do osób, które tego nie robią, bo i one w miażdżącej większości traktują tu swoich odbiorców z szacunkiem. Taki gość jak Elektron to na szczęście wyjątkowy egzemplarz. Sorki za offtop, to tylko taka moja mała refleksja, która mi się nasunęła po tym co się tu wydarzyło.
 23. 6 punktów
  To nie było trudne, szczególnie że jak coś fotografuję to przeglądam fotki pojawiające się w sieci i co tam ludzie piszą. I akurat ta mi wpadła w oko
 24. 6 punktów
  U mnie w tym roku skromnie. Jakoś nie mogłem zorganizować sobie czasu, o ile zbieranie materiału jakoś szło, to czasu na obróbkę jak na lekarstwo. Jeszcze mam trochę materiału z jesieni, ale nie wiem kiedy do niego usiądę. Końcówka roku niezbyt szczęśliwa, padła mi główna kamera, więc szykuje się dłuższa przerwa od astrofoto długoczasowego. Poniżej składanka na szybko z fotek tego roku
 25. 6 punktów
  Rok 2018 śmiało mogę nazwać "tranzytowym"
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)