Skocz do zawartości

Wspólne obserwacje ( Toruń, Bydgoszcz, okolice)


Bandros

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 351
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

nie dalej jak wczoraj obserwowałem model meteo na www.meteo.pl i był w miarę obiecujący,na dzisiejsze popołudnie i wieczór brak zachmurzenia - rano już wszystko wyglądało inaczej. Oni też bardzo często aktualizują mapy szczegółowe - nie można nic zaplanować.  :/

Sky-Watcher SYNTA 12" Dobson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem ze spaceru, podziwiałem zaćmienie od momentu kiedy cień był w połowie tarczy aż do ukazania się całego księżyca. Miałem ze sobą lornetkę made in ZSRR. Zaćmienie mogę zaliczyć do udanych, teraz właśnie widzę jak nadciągają chmury. Udało mi sie trafić na tzw. dziurę w chmurach. Ogólne prognozy na noc nie są optymistyczne, dodatkowo łysy swieci pełną parą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum. Mnie również udało się zobaczyć część zaćmienia - po pół godzinie przytupywania w miejscu pojawiła się całkiem spora dziura w chmurach i wyjrzał przez nią ciemnożółty fragment księżyca :) Pokazał się tuż po kulminacji zjawiska, więc było co oglądać... przez jakieś 10 minut, potem znowu nawiało chmurzydła. Ale radochę miałam, tym bardziej, że oglądałam zaćmienie z Parku Księżycowego;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co służę transportem z Bydgoszczy.

Mam syntę 8`` na dobsonie i pakuję zawsze statyw do bagażnika, a tubę na tylne fotele.

Jeżeli nie przeszkadza komuś częściowo trzymać jej z tyłu na kolanach może jechać ze mną.

Moim największym kłopotem jest system zmian czterobrygadowych, ale jak to dopisze to resztę zajęć sobie dostosuję i jadę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam również wszystkich miłośników astro regionu kuj-pom.

Mam na imię Grzegorz i mieszkam w Bydgoszczy. Chciałbym się dołączyć jako czternasta osoba ( żeby ta trzynastka nie była "pechowa" ) do szanownego grona obserwatorów ciemnego nieba. Posiadam od sierpnia teleskop newtona 200/1000 firmy "U" z Żywca na montażu EQ5 i nie miałem jeszcze okazji sprawdzenia go w boju. Pod okiem bardziej doświadczonych nowych astro-kolegów chciałbym rozpocząć przygodę z astronomią.

Czekam z niecierpliwością na pogodę i propozycję wspólnego wyjazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze nikt tu ostanio nie zaglada, wystarczy wyjrzec za okno i wszystko jasne. Poza tym przed Swietami sa inne zajecia  ;)

Zatem tym razem ja bede robil za gospodarza i powitam Kolege, jednoczesnie radujac sie z powiekszania sily naszej grupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie sądzę, abym się tu odzywał przez najbliższe 2 tygodnie...

W związku z tym życzę wszystkim wesołych świąt, duzo astroprezentów ;) oraz szczęśliwego nowego roku pełnego udanych nocek.

Na pocieszenie dodam, że jadę w Alpy i będę miał okazję lookać z jakiejś (nie pamiętam nazwy, bo strasznie głupia) góry :P

SW 8" | Meade 5000 Plossl 14mm, 9mm, 5.5mm; kitówki Synty 25mm, 10mm | własnoręcznie zrobiony stojak balkonowy na dobsa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem tak na szybko, dwie godzinki lukania i do domciu.

Miałem okazję wypróbować dużo lepszy aparat niż mój "tandecik" i jestem zadowolony.

Może taka fotka na nikim nie robić wrażenia, ale ustrzeliłem Jowisza i tak jak zawsze wychodził jak wielka żółta plama, teraz jest rdzawy i widać cieniutkie dwa paski :)

Jak na moje zdolności i Syntę na montażu Dobsona  to sukces :)

Tak w ogóle to właśnie był u mnie kurier z Barlowem.

Obym tylko go wypróbował jeszcze w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reyoubdg jakiego dokładnie barlowa kupiłeś ?

Sky-Watcher Barlow 2x ED 2"

Allano - dobson jest strasznie niestabilny zawsze jest jakieś poruszenie a obiekt ucieka w mgnieniu oka. Nie ma co myśleć o czasie naświetlania.

Z barlowem jeszcze nie miałem okazji popstrykać.

Jowisz pod zwykłym okularem wychodzi mniej więcej tak jak w załączniku.

Najlepszy jaki wyszedł.

post-805-137699821765_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dość trudne:

Kiedy ostatnio ktoś z was widział bezchmurne niebo? (przynajmniej jeżeli chodzi o Bydgoszcz bo w rejonie to się nie orientuję)

SW 8" | Meade 5000 Plossl 14mm, 9mm, 5.5mm; kitówki Synty 25mm, 10mm | własnoręcznie zrobiony stojak balkonowy na dobsa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)