Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

kombiii

Użytkownik
 • Zawartość

  72
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

13 Good

O kombiii

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Bielsko-Biała
 • Interests
  a

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Bielsko-Biała
 1. U mnie też lipa a prawie mam dwa dni urlopu ...
 2. Dzięki za wyjaśnienia, zatem muszę wyprodukować kolejne majtki, tym razem na dół tubusu. Garaż stoi na zamkniętej posesji, dodatkowo sam jest zamknięty na potężną kłódkę i zamek. Całości pilnuję ja.
 3. Ja swoją Syntę przechowuję w małym, blaszanym garażu z podłogą z płyt OSB. Teleskop mam wychłodzony non stop, zabezpieczony przed wilgocią, lecz nie przed kurzem. Do tej pory myślałem, że wspomniane "majtki" zakłada się na górną część tuby, by niezależnie od dekla, dodatkowo chronić ją przed kurzem właśnie. Czy kurz ma szansę dostać się do celi poprzez szczeliny w dolnej części tubusa?
 4. No tak, racja dziękuję.
 5. Ja oczywiście chętnie, jak tylko mi się sprawy unormują za jakieś 2 tygodnie.
 6. Nie będę się sprzeczał. Dlatego napisałem, że ER jest dobrany w punkt jak dla mnie. Mój elaborat to tylko moje subiektywne odczucia
 7. Czy chodzi o ER? Wynosi aż 1,5 centymetra.
 8. Pomimo, iż wczorajsze warunki nie napawały optymizmem (drobne chmurki, zamglone niebo) uparłem się, by przetestować mój nowy nabytek, czyli Explore Scientfic 14 mm - 82 stopnie. Zacząłem od Jowisza. Obraz ostry, kontrastowy nieczuły na nieosiowe patrzenie, komfort obserwacji wysoki - jak dla mnie ER dobrany w punkt. W mojej Syncie daje powiększenie 85x przy źrenicy wyjściowej 2,35 mm. Pierwsza i najważniejsza rzecz, która zatyka dech w piersi to pole widzenia. Po skierowaniu telepu na zupełnie przypadkowy obszar nieba, ukazują się gwiazdy w nieznanej mi dotąd perspektywie i głębi. To tak, jakby odnaleźć inny wymiar postrzegania. Wrażenie jest niezwykłe i wywołuje przysłowiowe ciary na plecach. Saturn z dwoma księżycami otoczony gwiazdami to przepiękny widok, bez odblasków, ostry jak brzytwa. Ale ja tu gadu gadu a DS-y czekają. Na pierwszy ogień "ćwiczebna" M13 w Herkulesie. Wcześniej widziana w kitowych 25 i 10 mm, teraz pokazuje całe swoje piękno. Następnie po raz pierwszy na moim niebie M92, znaleziona bez żadnego trudu, bardzo podobna do M13, choć chyba nieco ciemniejsza. Zachęcony łatwością obserwacji, porwałem się na M81 i M82. Obydwie galaktyki znalazły się... w jednym polu widzenia! Byłem zachwycony. Idąc za ciosem, skierowałem oko Synty na Andromedę, choć była stosunkowo nisko - M31 i M32 ukazały się w jednym polu, powalając mnie na łopatki. Z całą pewnością jest to mój docelowy okular do obiektów głębokiego nieba, kupiłem go od kolegi szarego, którego z tego miejsca pozdrawiam.
 9. Na razie oglądam do góry nogami Szyndzielnię i Dębowiec. Pole jest faktycznie niezwykłe
 10. Dotarł do mnie właśnie Explore Scientfic 14 mm z nieprawdopodobnym polem widzenia 82 stopnie! Wypełniony azotem i wodoszczelny. Mam nadzieję, że testy jeszcze dzisiaj
 11. Oj, nie. Ale pokręć kolimatorem włożonym w wyciąg, dookoła własnej osi. Jeśli laserowy punkt nie będzie "kręcił kółek", to jest OK.
 12. Też szukałem takiego kompleksowego poradnika, który ułatwiłby amatorowi znajdowanie DS-ów. Znalazłem coś takiego: KLIKNIJ TU. To książka M.Cikały "Pierwsze obserwacje astronomiczne". Jest w drodze - wiele sobie po niej obiecuję, choć mam już 2 miesiące telep, sporo trudności sprawia mi "niebiańska nawigacja". Spis treści 1. Przed pierwszą obserwacją 2. Zakup pierwszego teleskopu 2.1 Typy teleskopów 2.2 Pułapki i problemy przy wyborze teleskopu 3. Zaczynamy obserwacje 3.1 Miejsce obserwacji 3.2 Jasność nieba a obserwacje astronomiczne 3.3 Seeing czyli stabilność atmosfery 3.4 Obsewacje w mieście i z balkonu - czy można? 3.5 Jak przygotować się do pierwszej obserwacji? 4. Podstawy astrofotogrfii 4.1 Astrofotografia nieruchomym aparatem 4.2 Aparat na montażu paralaktycznym 4.3 Fotografia teleskopowa 5. Poznajemy gwiazdy i gwiazdozbiory 6. Obserwacje ciał Układu Słonecznego 6.1 Obserwacje Słońca 6.2 Obserwacje Księżyca 6.3 Obserwacje planet 6.3.1 Merkury 6.3.2 Wenus 6.3.3 Mars 6.3.4 Jowisz 6.3.5 Saturn 6.3.6 Uran, Neptun i Pluton 6.3.7 Komety 6.3.8 Meteory 7. Obserwacje obiektów mgławicowych 7.1 Wybrane obiekty 7.1.1 Gromady gwiazd i najciekawsze asteryzmy 7.1.2 Mgławice 7.1.3 Galaktyki 8. Zakończenie 9. Mapki nieba 10. Mapki - gromady gwiazd 11. Mapki - mgławice 12. Mapki - galaktyki
 13. Jeśli chodzi o to, że kręcąc nim, punkt świetlny nie robi kółek, to tak.
 14. Ja jestem z Bielska i myślę, że posiadłem sztukę kolimacji, przynajmniej Synty 8 kolimatorem laserowym, którego jestem szczęśliwym posiadaczem.