Skocz do zawartości
Mikołaj

Astro-zloty w świętokrzyskim

Recommended Posts

Mikołaj    478

Cześć!

Zakładam nowy wątek dla wszystkich z woj. świętokrzyskiego i okolic, by mieć miejsce na Forum do umawiania się w ciemnych miejscówkach na obserwacje lub po prostu towarzyskie spotkanka ludzi podziwiających Wszechświat :)

Zapraszam na jutro, tzn. piątek 14.03. do Barana koło Mniowa, gdzie grupka kieleckich miłośników astronomii, dążąca do utworzenia oddziału PTMA w Kielcach, organizuje spotkanie na obserwacjach w prywatnym obserwatorium naszego Kolegi. Serdecznie Wszystkich zapraszam - głównym tematem obserwacji będzie pożegnanie zimowego nieba - wiosna tuż tuż, choć odwilży tej zimy nawet być nie musiało ;)

Zainteresowanych proszę o kontakt - w razie potrzeby prześlę mapki dojazdowe.

Pozdrawiam 

Mikołaj

tranox    561

Gdyby zabierał się ktoś ze wschodu, a mianowicie okolic Sandomierza to zawsze proszę o info! :)

Z chęcią bym się zabierał, bo transportu brak.

Mikołaj    478

Gdyby zabierał się ktoś ze wschodu, a mianowicie okolic Sandomierza to zawsze proszę o info! :)

Z chęcią bym się zabierał, bo transportu brak.

A'propos! W niedzielę będę w Sandomierzu. Może jakieś "astronomiczne" spotkanko? Dawno się nie widzieliśmy ;)

tranox    561

Oo! Bomba! O ile pogoda dopisze, i nie będę musiał wkuwać na poniedziałkowe sprawdziany, można się gdzieś spotkać :)

Mikołaj    478

05.04.2014 (sobota)

"Galaktyki, wiosenne niebo i... wielkie teleskopy"

Baran 76 koło Mniowa (pow. kielecki, gm. Mniów) - 30 km na północny-zachód od Kielc. 

Zapraszam Wszystkich na nocne obserwacje w obserwatorium w miejscowości Baran koło Mniowa (30 km od Kielc) - w sobotę 5 kwietnia organizujemy kolejne spotkanie, by jak zawsze, w miłej atmosferze móc oddać się podziwianiu piękna Wszechświata :) Tym razem motywem przewodnim będą galaktyki, pełnoprawna wiosna i... duże teleskopy, bo swoją obecnością zaszczyci nas 22-calowy Newton naszego Kolegi. Odwiedzi nas również tradycyjna delegacja z łódzkiego. Będzie to spotkanie szczególne - 22" teleskop to rekordowa "armata", jaką mieliśmy okazję oglądać Nocne Niebo™ z Barana. Również w sobotę do obserwatorium po restauracji przyjedzie ze mną Uniwersał 270/1500, który od tego czasu już na stałe zagości w obserwatorium, uzupełniając 10" SCT, które tym razem obiecuje pełną sprawność (ci, którzy już u nas bywali, wiedzą o co chodzi :D ). 

Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt, a tym, którzy chcieliby odwiedzić nas po raz pierwszy, z pewnością przydadzą się mapki dojazdowe - piszcie PW jeśli macie ochotę w ten weekend spędzić trochę czasu z nami. Ja będę tam już od ok. 15, więc zapraszam wszystkich po południu żeby jeszcze zobaczyć się przed zmierzchem lub oczywiście po zachodzie Słońca :)

Zapraszamy!

tranox    561

Audycja zawierała lokowanie produktu!!

Tata jest na fali po Zatomiu, i pewnie bym go nawet wyciągnął, tyle tylko, że jestem chory.

Bawcie się dobrze! :)

Mikołaj    478

23.05.2014 (piątek)

"Komety są wszędzie - nowy rój meteorów w Żyrafie"

Baran 76 koło Mniowa (pow. kielecki, gm. Mniów) - 30 km na północny-zachód od Kielc. 

Zapraszam Wszystkich na nocne obserwacje w obserwatorium w miejscowości Baran koło Mniowa (30 km od Kielc) - w piątek 23 maja organizujemy kolejne spotkanie, by jak zawsze, w miłej atmosferze móc oddać się podziwianiu piękna Wszechświata  :) Nareszcie przyszedł czas na komety, które ostatnio bardzo zyskują na atrakcyjności na naszym Nocnym Niebie™.  Główną atrakcją będzie C/2012 K1 (PANSTARRS), choć oczywiście nie sposób żeby nie posypały się z naszych teleskopów także inne obiekty - niekoniecznie tak bliskie jak komety ;) Drugą część nocy spędzimy na wyczekiwaniu nowego (i najprawdopodobniej bardzo atrakcyjnego roju meteorów), którego maksimum przypada właśnie na sobotni świt, a jego radiant znajduje się w Żyrafie. Nasi Koledzy z Pracowni Komet i Meteorów na to zjawisko wybrali się do Kanady, my z racji położenia będziemy mieli gorsze warunki, ale mamy nadzieję na zobaczenie przynajmniej kilku meteorów ;)

W piątek już definitywnie w Baranie zagości Uniwersał 270/1500, który w końcu jeszcze nie zjawił się w swoim miejscu docelowym. Czeka nas first light z prawdziwego zdarzenia pod ciemnym niebem, bo teleskop przeszedł już wiele prac renowacyjnych.

W sobotę wyjeżdżamy do naszych Przyjaciół z łódzkiego i mamy jeszcze możliwość zabrania ze sobą 1 osoby - dwóch. Jeśli ktoś byłby zainteresowany takim weekendowym astro-tourem, serdecznie zapraszamy.

Wszystkich zainteresowanych piątkowymi obserwacjami i/lub sobotnim wyjazdem, proszę o kontakt, a tym, którzy chcieliby odwiedzić nas po raz pierwszy, z pewnością przydadzą się mapki dojazdowe - piszcie PW jeśli macie ochotę w ten weekend spędzić trochę czasu z nami.  :)

Zapraszamy!

Mikołaj    478

post-813-0-17949400-1423931912_thumb.jpg

20.02.2015 (piątek)

"Jak obserwować komety?"

/Spotkanie organizacyjne dla astro-miłośników z naszego regionu/

Zapraszam Wszystkich na nocne obserwacje do obserwatorium w miejscowości Baran koło Mniowa (30 km od Kielc) - w piątek 20 lutego organizujemy kolejne spotkanie, by jak zawsze, w miłej atmosferze móc oddać się podziwianiu piękna Wszechświata  :)

Piątkowe spotkanie będzie inaugurowało nowy rok obserwacji w naszym obserwatorium - 2015. Wracamy po dłuższej przerwie  - w drugiej połowie ubiegłego roku z różnych przyczyn nie byliśmy w stanie zorganizować żadnego większego spotkania. Teraz czas to nadrobić ! ;) Jeśli Goście dopiszą, w piątek przeprowadzę prezentację pt. "Jak obserwować komety?" i jednym z naszych celów na tę noc będzie z pewnością kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), którą złapiemy wizualnie w teleskopach i lornetkach, a także jeśli pozwoli na to pogoda, dopalimy nieco klatek z SCT pod kopułą :)

Jednocześnie omówimy sprawy organizacyjne związane z powstaniem oddziału PTMA w Kielcach. Nasze plany stają się coraz bardziej realne i w przeciągu najbliższych tygodni ogłosimy termin spotkania założycielskiego. Zanim jednak to nastąpi, zapraszamy do dyskusji na temat popularyzacji astronomii w woj. świętokrzyskim i okolicach, a także, tradycyjnie, do spędzenia miło czasu w doborowym towarzystwie :)

Na razie prognozy pogody dają nadzieję na niezłe warunki w piątek. Wczoraj w Baranie mieliśmy wspaniałą przejrzystość powietrza i krystaliczne niebo - dawno nie było u nas takich warunków! Ja będę w Baranie jeszcze w poniedziałek, więc gdyby ktoś miał nieco wolnego czasu w nocy z poniedziałku na wtorek, również serdecznie zapraszam :)

Wszystkich zainteresowanych piątkowymi obserwacjami lub spotkaniem w poniedziałek, proszę o kontakt, a tym, którzy chcieliby odwiedzić nas po raz pierwszy, z pewnością przydadzą się mapki dojazdowe - piszcie PW jeśli macie ochotę spędzić z nami nieco czasu pod niebem.  :)

Zapraszamy!

• Like 1

Grzesiek    411

Drodzy forumowicze,

jestem tu nowy, stąd też moje pytania: czy podczas takiego spotkania w Baranie mogę liczyć na doradztwo w zakresie zakupu teleskopu, jak również możliwość spoglądnięcia przez Wasze instrumenty?

Zachwycam się niebem od paru lat i jak dotąd "przerobiłem" jakąś bazarową lornetkę 7x50 (jeśli wierzyć jej parametrom) a obecnie mam SkyMaster'a 20x80 + żuraw. Myślę że czas na zakup teleskopu, tym bardziej, że mieszkam kilka kilometrów od tego obserwatorium i jak Wiecie niebo w tych okolicach można znaleźć miejsca z naprawdę atramentowym niebem.

/Grzesiek

Mikołaj    478

W Baranie możesz popatrzeć przez każdy dostępny sprzęt - m.in. temu takie spotkanie służy :) 

Jeśli dopisze frekwencja, oprócz naszego sprzętu "na stanie" obserwatorium  i moich lornetek, będą jeszcze inne teleskopy i ludzie z różnymi sprzętowymi doświadczeniami, więc będzie można wymienić się zdaniem na temat teleskopów i z pewnością coś Ci doradzimy. 

Koniecznie zabierz ze sobą obie lornetki - będziemy mieli bino w zróżnicowanych rozmiarach: 7x50, 10x50, 12x70, 20x80 i... 28x110 :D 

Nastawiamy się na najbliższy piątek. Dzisiaj nad ranem pogoda się zepsuła i tak ma się utrzymać przez najbliższe 2 noce. Na razie nic pewnego o pogodzie na piątek powiedzieć nie można, ale prognozowane jest czyste niebo po południu i mam nadzieję, że ten stan dotrwa także przez noc ;)

lagdush    188

Witam astromaniaków ze świętokrzyskiego. Żałuję, że nie było mi dane być na spotkaniu, może w przyszłości mi się uda. Trzymam też kciuki za powstaniem oddziału PTMA w Kielcach. Pozdrawiam.

• Like 1

Mikołaj    478

Słuchajcie,

Znaleźliby się może chętni na spotkanie w Baranie w najbliższy  piątek jeśli pogoda dopisze? Minusem 70-procentowy Księżyc...

Ja niezależnie od pogody spędzę czwartek i piątek w obserwatorium, bo musimy zabrać się za renowację jednego z teleskopów. Gdyby byli chętni, to zapraszam ;)

Grzesiek    411

Cześć,

Z chęcią zawitam do Barana, ale co do konkretnych możliwości i czasu, to będę wiedział więcej pod koniec tygodnia.

Pozdrawiam

G.

Gość   
Gość

Mikołaj a ile tam będzie sprzętu? Bo moi znajomi w sumie chcieliby polukać (głównie interesują ich planety). Tylko też do końca nie wiemy czy damy radę przyjechać, bo kolega studiuje zaocznie i może mieć w piątek zajęcia

Mikołaj    478

Z obserwacji w tym tygodniu raczej nic nie będzie - prognozy nie dają nawet nadziei, niebo szczelnie przykryte chmurami. Poza tym przy tak dużym Księżycu mielibyśmy ograniczone pole do działania. Jeśli ktoś chce wpaść, to tylko w ramach zwiedzania, bo nic innego zrobić się nie da ;) Ja i tak tam będę - nawet lepiej się majsterkuje przy sprzęcie kiedy pogoda nie dopisuje ;)

Na normalnym spotkaniu, z pogodą, jest sporo sprzętu, a więc coś do planet na pewno się znajdzie. Tyle tylko, że przez chmury nic nie zobaczymy, a jest nawet szansa zmoknąć :)

Mikołaj    478

post-813-0-62478000-1425845494_thumb.jpg

13-14.03.2015 (piątek-sobota)

"Wyczekując wiosny ..."

Powołujemy oddział PTMA Kielce ! - szczegóły organizacyjne

Ciekawostki turystyczne na temat regionu Mniowa

Zapraszam Wszystkich na nocne obserwacje do obserwatorium w miejscowości Baran koło Mniowa (30 km od Kielc) - w dniach 13-14 marca organizujemy dwudniowe (i dwunocne! :) ) spotkanie, by w miłym gronie wspólnie podziwiać niebywałe nocne atrakcje Wszechświata.

Startujemy w piątek o godzinie 16. Zanim rozłożymy sprzęt do obserwacji nieba, odbędzie się spotkanie na temat utworzenia oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Kielcach. Mamy nadzieję na przeprowadzenie burzy mózgów na ten temat i zakreślenie naszych planów działania. Gościem specjalnym będzie prezes PTMA Kielce w latach 1971-1983 - Andrzej Letkowski. Porozmawiamy również na temat przygotowań do spotkania założycielskiego, które odbędzie się już tej wiosny.

A jeśli jesteśmy już przy wiośnie - podczas tego weekendu pożegnamy już zimowe niebo i przywitamy wiosenne. Drugiego dnia w południe wybierzemy się na małą wycieczkę po okolicy. Co zobaczymy? M.in. o tym pokażemy w krótkiej projekcji filmowej w piątkowy wieczór ;)

Wszystkich zainteresowanych spotkaniem, proszę o kontakt, a tym, którzy chcieliby odwiedzić nas po raz pierwszy, z pewnością przydadzą się mapki dojazdowe. Oczywiście zainteresowani nie muszą być obecni w ciągu dwóch dni (dla dojeżdżających z daleka mamy 3 lub 4 miejsca noclegowe + 2 w stylu campingowym - raczej nie na zimniejsze noce). 

Piszcie PW jeśli macie ochotę spędzić z nami nieco czasu pod niebem.  :)

Zapraszamy!

• Like 6

Mikołaj    478

Niestety, ale prognozy na weekend nie są przychylne:

post-813-0-34451100-1426193627.txt

Spotkanie w Baranie przekładamy więc na kolejny weekend, tzn.:

20-21.03.2015 (piątek-sobota)

W najbliższym czasie pojawi się informacja o organizacji pokazu zaćmienia Słońca w Kielcach. Zainteresowanych uczestnictwem w roli popularyzatora zachęcam do kontaktu :)

Mikołaj    478

Pokazy zaćmienia Słońca w Kielcach   20.03.2015

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że w Kielcach odbędą się 2 pokazy zaćmienia Słońca w piątek 20 marca.

Organizacja tych dwóch wydarzeń będzie możliwa dzięki współpracy grupy pasjonatów astronomii, reaktywujących w maju br. oddział PTMA Kielce oraz Zakładu Astrofizyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pokazy zostaną przeprowadzone w dwóch miejscach:

• Plac Artystów w Kielcach - od godz. 8:30 do 12:30. Pokaz Słońca w trakcie zaćmienia przez teleskopy i lornetki.
  • Taras Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ul. Świętokrzyska 15. - od godz. 9.30 do 12:30 Pokaz przy użyciu teleskopu h-alpha.

W przypadku warunków niesprzyjających obserwacjom, wszystkich zainteresowanych zapraszamy do IF UJK, gdzie zorganizujemy niezależne zaćmienie Słońca z wykorzystaniem planetarium ;)

Krótka informacja o pokazach TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy!

• Like 2

Gość   
Gość

Z pewnością Mikołaj podzieli się tutaj niedługo pełną relacją z dzisiejszego pokazu zaćmienia Słońca organizowanego przez tworzący się kielecki Oddział PTMA i Uniwersytet Jana Kochanowskiego (spóźnialscy!), ale ja ze swojej strony wrzucam już teraz kilka fotografii. Jak na moje oko było świetnie - plac Artystów był wypełniony prawie że po brzegi, a do stanowisk obserwacyjnych ustawiały się kolejki. Fajnie było porozmawiać z ludźmi i pokazać im to piękne zjawisko. Ja jestem bardzo zadowolona :)

Symulacja zaćmienia: Księżyc zakrywa Słońce (niestety skala niezachowana :P)

post-752-0-29174200-1426856449_thumb.jpg

post-752-0-32962100-1426856331_thumb.jpg

post-752-0-22741600-1426856365_thumb.jpg

post-752-0-89286800-1426856384_thumb.jpg

post-752-0-13620800-1426856401.jpg

post-752-0-82728700-1426856417_thumb.jpg

post-752-0-82924300-1426856432.jpg

lagdush    188

Gratuluje, w radio sluchalem w wiadomościach około 13:00 materialu o miłośnikach astronomii z Kielc którzy pokazywali kielczanom zaćmienie Słońca :)

Gość   
Gość

Gratuluje, w radio sluchalem w wiadomościach około 13:00 materialu o miłośnikach astronomii z Kielc którzy pokazywali kielczanom zaćmienie Słońca :)

Oprócz pokazu na pl. Artystów, z którego inwencją wyszedł Mikołaj, obserwacje prowadzone były także przy Uniwersytecie. Radio i TV widziałam u nas na placu - więc fajnie, że o tym słychać :)

Hampel    1289

No fajną akcję mieliście :) Ja byłem ze znajomą nad miejscowym zalewem Piaski-Szczygliczka i też mieliśmy małą grupkę obserwatorów, ale to zaledwie kilka osób. Nawet policjanci podjechali spojrzeć.

Super inicjatywa :)

• Like 1

Mikołaj    478

Przez Plac Artystów podczas zaćmienia Słońca przewinęło się kilkaset osób. Miło było porozmawiać chociaż z częścią z nich i podzielić się wiedzą. Myślę, że daliśmy sporo radości naszym gościom - niektórzy nie rozstawali się z naszymi szkiełkami spawalniczymi :D

Jeszcze odsypiam wczorajsze nocne zmagania w Baranie, z których też przedstawię małą foto-relacyjkę, natomiast o zaćmieniu Słońca w Kielcach już sporo materiałów pojawiło się w mediach, więc one będą najlepszym źródłem:

TVP Kielce - Informacje - od 15:48:

http://kielce.tvp.pl/19330894/20032015-godz-1830

TV Świętokrzyska:

http://www.tvswietokrzyska.pl/kielce/wiadomosci/item/10838-wyjatkowy-widok-slonce-zasloniete-przez-ksiezyc.html

Echo Dnia:

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150320/POWIAT0209/150329979

Radio Kielce:

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-31034

Dziękuję osobom, bez których nie byłby możliwy pomysł organizacji pokazu bliżej ludzi - w jednym z najpiękniejszych miejsc centrum Kielc - na Placu Artystów. Są to przede wszystkim Dominika, Andrzej i Grzegorz oraz wszyscy zaangażowani w sprawę ze strony naszego partnera przy pokazie - Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, na czele z Marcinem. 

Przygotowania do tranzytu Merkurego 2016 uważam za otwarte ! ;)

• Like 1

Mikołaj    478

post-813-0-87718600-1431372969_thumb.jpg

Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza.

"Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz

15-17.05.2015

Wiosenny weekend w Baranie !

Przygotowania do spotkania założycielskiego PTMA Kielce

Zapraszam Wszystkich na nocne obserwacje do obserwatorium w miejscowości Baran koło Mniowa (30 km od Kielc). Nadrabiamy zaległości z pochmurnego kwietnia - nasze najbliższe spotkanie rozciągnie się na cały weekend! Wszyscy są mile widziani, można przyjechać na jedną lub więcej nocy, a w razie potrzeby dla pierwszych chętnych przewidujemy możliwość nieodpłatnego noclegu.

Startujemy w piątek wieczorem. Mam już potwierdzenie przyjazdu kilku osób, a jeśli tylko pogoda dopisze, liczę na rekordowe spotkanie obserwacyjne w tym roku, a może i w ciągu całej działalności obserwatorium? ;) Porozmawiamy też o tworzącym się oddziale PTMA w Kielcach i jednocześnie zapraszam na spotkanie założycielskie, które odbędzie się już 23 maja. Więcej informacji o tym wydarzeniu przekażemy już w Baranie.

Serdecznie zapraszamy. Jak zwykle miłe towarzystwo i wspaniała atmosfera gwarantowane. Co więcej, w najbliższy weekend będą też DUŻE teleskopy! To z pewnością przekona niezdecydowanych ;)

Wszystkich zainteresowanych spotkaniem, proszę o kontakt, a tym, którzy chcieliby odwiedzić nas po raz pierwszy, z pewnością przydadzą się mapki dojazdowe.

Zapraszamy!

• Like 3

Mikołaj    478

Informuję, że Obserwatorium w Baranie przez najbliższe 2 tygodnie będzie nieczynne. W związku z tym najbliższe spotkanie będziemy mogli zorganizować tam dopiero w weekend 25 lipca i prawdopodobnie na ten termin należy się przygotować mimo, że Księżyc będzie oświetlony w ponad połowie, ale na szczęście około północy zajdzie już pod horyzont.

Niezależnie od obserwacji w Baranie, jest pewna grupa osób, która chciałaby się spotkać pod względnie ciemnym niebem w trakcie lipcowego nowiu. Chcielibyśmy zorganizować wyjazd za miasto w ciągu najbliższego tygodnia, a chyba najwygodniej dla wszystkich będzie w weekend 17-18 lipca. Wszystko zależy oczywiście od pogody. Jeśli ktoś zna miejsca z wystarczająco ciemnym niebem blisko Kielc, to jesteśmy otwarci na propozycje.

Na chwilę obecną kandydatami są: Dolina Marczakowa (na północ od Masłowa Drugiego), okolice Mniowa lub Mąchocic. Proszę o pomoc, porady dot. możliwych podkieleckich miejscówek obserwacyjnych i wyrażenie chęci, bądź nie, wyjazdu na takie obserwacje.

Jeśli o mnie chodzi, to jestem również dyspozycyjny na obserwacje w ciągu tygodnia.

Mikołaj    478

post-813-0-97736400-1438637254_thumb.jpg

12-13.08.2015

Noc Perseidów

Zapraszam Wszystkich na nocne obserwacje do obserwatorium w miejscowości Baran koło Mniowa (30 km od Kielc). Lipiec nie pozwolił nam się spotkać pod ciemnym niebem, tym mocniej zachęcam do przyjazdu 12-13 sierpnia w czasie maksimum roju Perseidów. Wszyscy są mile widziani, można przyjechać na jedną lub 2 noce, a w razie potrzeby dla pierwszych chętnych przewidujemy możliwość nieodpłatnego noclegu.

Zaczynamy w środę 12.08. po godz. 19. Przed obserwacjami powrócimy jeszcze do tradycji sprzed roku i postaram się przygotować małe wprowadzenie w temat meteorów w formie prelekcji. Pierwsza noc będzie poświęcona głównie Perseidom - sprawdzimy, czy faktyczny ZHR będzie się dużo różnił od tego przewidywanego ok. 100. Z pewnością będzie lepiej niż przed rokiem, bo maksimum wypada w nów :)

W Baranie rozpoczynamy również sezon na fotografię - teleskop SCT po serii napraw wraca do swojej misji.

Wszystkich zainteresowanych spotkaniem, proszę o kontakt, a tym, którzy chcieliby odwiedzić nas po raz pierwszy, z pewnością przydadzą się mapki dojazdowe.

Zapraszamy!

• Like 2