Skocz do zawartości

Pokazy zaćmienia 20.03.2015 szkoła podstawowa nr 6 w Ostrowie Wlkp.


g.b.

Rekomendowane odpowiedzi

Częściowe zaćmienie słońca 20.03.2015 Ostrów Wielkopolski.

Na zaćmienie słońca a dokładniej jego pokazy przy pomocy mojego Newtona 10" w szkole podstawowej nr6 byłem umówiony od jesieni. Więc była to najdłużej planowana i przygotowywana obserwacja jaką wykonałem. Na wypadek niepogody zajęcia miałyby się odbywać na sucho w sali z ewentualną transmisją online z miejsca o lepszej pogodzie. Wszystko udało się najlepiej jak mogło.

Pogoda dopisała. Słońce ładnie świeciło, niebo było prawie cały czas bez chmur. Dopiero pod koniec około godziny 11 pokazały się idące z północny chmur nie mające wpływu na obserwacje. Na miejscu byłem dobrą godzinę przed początkiem zaćmienia jak nie półtorej. Zaparkowałem blisko boiska i udałem się do szkoły zgłosić swoje przybycie. Pracownik szkoły otworzył mi zwykłe zamkniętą bramę przez którą mogłem podjechać jeszcze bliżej do miejsca obserwacji. Ze szkoły dostarczono stół, krzesło, i dwie sztalugi na których narysowałem schemat zaćmienia i kilka przydatnych informacji. Dostałem też piłkę do kosza. Na stole ustawiłem laptopa z relacją zaćmienia online. Zaopatrzony w kubek cieplej kawy rozstawiałem teleskopy. Z Newtona usunąłem szukacz dla większego bezpieczeństwa, założyłem filtr na obiektyw i odrośnik by dzieci nie kusiło dotykać filtr. Zrobiłem testowe zdjęcia zestawem Canon 300d plus nosek z filtrem antares alp i barlow x1,3 podpięty do refraktora 80/400 z filtrem z folii nd3,8 ustawiłem ostrość i parametry. Wszystko było gotowe. Z racji sporej ilości osób chętnych do obejrzenia zaćmienia przewidziano 6 grup po 25-30 osób. Przeważały klasy 6. Więc treść wiadomości im podawanych była odpowiednio dobrana. Przygotowałem dla nich specjalne "lizaki policyjne" wykonane z tektury z kawałkiem folii nd5. ( folia przepuszcza 1/10000 promieni słońca, a lizaki nie wyszły najpiękniejsze) Dzięki temu cała grupa mogła oglądać bezpiecznie słońce; podczas gdy inni podchodzili do teleskopu i oglądali zaćmienie poprzez 10" Newtona Meade z filtrem obiektywowym także z foli nd5. W wyciągu był SW SWA 26mm pozwał objąć swoim polem całe słońce z zapasem. Przed przystąpieniem do podziwiania słońca odbywał się krótki wykład na temat mechanizmu powstawania zaćmienia oraz jego kolejnych dat. Dzieci próbowały najpierw zasłonić dłonią oddalony o kilkaset metrów dom potem kciukiem stojący obok domu stug siana.

Zobaczyły na modelu jak duże jest słońce i jakiej wielkości jest do niego ziemia na przykładzie piłki do kosza (słońce) groszek (ziemia) i małe ziarenko jako księżyc. Na planszy wykonałem rysunki pokazujące że cień księżyca nie zasłania całej ziemi a jedynie jej fragment i że nie wszyscy widzą tak samo zaćmienie. Odpowiedziałem na wiele pytań oraz opisałem zasadę działania teleskopu Newtona jak i refraktora który służył jako obiektyw do Canona dokumentujacego zaćmienie.

By słońce znajdowało się w polu widzenia teleskopu musiałem co kilka osób spoglądać w okular i korygować jego ustawienie. A po każdym poruszeniu poprawić ostrość. Tak więc zaćmienie słońca widziałem cały czas. Spoglądając co chwilę w okular lub wizjer lustrzanki. Dzieci było około 150. I wszystkie były przejęte a kilka osób nawet bardziej niż przejęte. Z tego co słyszałem podobało im się. Zaobserwowałem pierwszy kontakt księżyca z tarczą słońca o 9:43 (godzina sprawdzona na smartfonie z androidem) i dobre 10 minut miałem teleskop tylko dla siebie. Plama którą można było podziwiać była dodatkową atrakcją. Piewsza grupa przybyła już podczas zaćmienia, przetestowała system obserwacji który okazał się być odpowiedni. Sprzęt rozstawilem na boisku do kosza. Było tam sporo namalowanych linii wiec dzieci ustawialy się w wzdłuż nich. Najpierw przy planszy podczas wykładu, potem w wzdłuż jednej lini bocznej gdzie dostawały lizaki z folią nd5 i mogły zobaczyć zaćmienie bezpiecznie. Potem kolejka do teleskopu stojącego przy drugiej linii bocznej i tak aż nie przyjdzie kolejna grupa. W międzyczasie obsługiwałem Canona. Na stanowisku koło plansz stał laptop z transmisją online jednak zacinała sie. Więc na ekranie było zdjęcie słońca z widocznymi pochodniami. Na sam koniec zostałem znów sam na sam z słońcem, spróbowałem nowego okularu pożyczonego od kolegi. SW swa 6mm 66°. Bardo mi się odobpa. Punk ogniskowania było trudno złapać ale jak się udało obraz księżyca ,słońca i plamy super. Księżyc odsłonił naszą gwiazdę o 12:02 mojego czasu. Maksymalną fazę koło 10:50 dzieci jak i nauczyciele odczuli jako przyciemnienie i ochłodzenie. Ja nic nie zauważyłem, byłem za bardzo przejęty. Dzieci były bardzo miłe. Było to dla mnie jak i dla nich wyjątkowe zaćmienie. Dla mnie ze względu na spoczywają na moje głowie odpowiedzialności za treść przekazanych informacji jak i co było najważniejsze bezpieczeństwo dla dobra wzroku dzieci. Dla uczniów było to pierwsze spotkanie z zaćmieniem jak i tak dużym teleskopem. Zapewne zostanie im w pamięci. Myślę że jeśli będzie można to na pewno wrócę do nich z teleskopem i opowiem coś na temat astro. Wspominam bardzo dobrze to spotkanie a z docierających do mnie informacji dzieci były bardzo zadowolone i przejęte. Ponoć zamiast przywitać rodziców ich odbierających krzyczały że widziały zaćmienie słońca przez taaaaaaki wielki teleskop.

Pozdrawiam Grzegorz.

28a019444411c17beb01b496f4e45251.jpg

Widać powyżej ucznia przy teleskopie a w dłoni lizak do obserwacji słońca.

Pod spodem reszta zdjęcia. Jak i stanowisko. Na koniec mała pamiątką zaćmienia.

cb1b0ca83cd0ec66fbf459bff26953e4.jpg6c44bedae8da2a97b86d13be09e28df6.jpgd67a717e5889666e6d596e52c9d4cd96.jpg79d9ecd39b0f27c7616f375660df90a8.jpg

Edycja-nie wielkie zmiany w tekście.

Literówki...

  • Like 6
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)