Skocz do zawartości

Matylda123

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    222
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Zawartość dodana przez Matylda123

  1. Mark A. Garlick - ilustrator, animator komputerowy ... Mieszka w Hove w Wielkiej Brytanii. Posiadam tytuł licencjata z astronomii uzyskany na University College London oraz tytuł doktora astrofizyki. Laniakea
  2. Sonda OSIRIS-REx jest już gotowa do wyrzucenia kapsuły z próbkami skał i pyłu z planetoidy Bennu. Zasobnik z próbkami zostanie wyrzucony przez sondę w stronę Ziemi w niedzielę 24 września o godzinie 16:42 polskiego czasu. Po wypuszczeniu zasobnika, sonda ominie Ziemię i skieruje się w stronę swojej następnej misji do planetoidy Apophis: OSIRIS-APEX (OSIRIS-Apophis Explorer). Planetoida Apophis zaliczana jest do planetoid bliskich Ziemi oraz do grupy potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Szacuje się że, Apophis minie Ziemię w małej odległości 13 kwietnia 2029 roku. Co znaczy Apophis ? W mitologii starożytnego Egiptu jest to demon mroku i chaosu, symbol sił ciemności.
  3. Jak działa czarna dziura? / Dr hab. Andrzej Dragan
  4. Don Dixon - ilustrator kosmosu Był gościem NASA podczas kilku pierwszych misji związanych z eksploracją kosmosu, takich jak lądowanie Vikinga 1 na Marsie i przelot Pioneera 11 obok Saturna, dla którego zaprojektował logo misji. W latach 1991–2021 pełnił funkcję dyrektora artystycznego w Obserwatorium Griffith w Los Angeles. Don Dixon - Fale grawitacyjne
  5. Pamiętacie kometę Shoemaker-Levy 9 ? Zdecydowanie było to najciekawsze zderzenie z Jowiszem ostatnich dekad. W 1994 roku kometa Shoemaker-Levy 9 zbliżając się do Jowisza uległa rozerwaniu. Odłamki komety, po kolei wpadały w jego atmosferę, zostawiając widoczne, przez długi czas, miejsca upadku fragmentów komety.
  6. John Harris https://www.tor.com/2014/05/23/book-reviews-the-art-of-john-harris-beyond-the-horizon/
  7. Chandrayaan-3 - indyjska misja księżycowa Vikram - lądownik Pragyan - łazik ILSA - instrument do badania aktywności sejsmicznej Księżyca ChaSTE - służy do mierzenia temperatury gruntu Vikram - lądownik Pragyan - łazik ILSA - instrument do badania aktywności sejsmicznej Księżyca ChaSTE - służy do mierzenia temperatury gruntu 31 sierpnia2023r.https://geekweek.interia.pl/astronomia/news-indyjski-lazik-wykonal-zdjecie-swojego-ladownika-misji-chand,nId,6996883
  8. Zrobione komórką w czerwcu br. w Rewalu
  9. Andriej Sokołow - artysta science fiction Urodzony w 1931 roku w Leningradzie. Uzyskał dyplom architekta, a następnie studiował sztukę w Moskwie Sputnik 1 – pierwszy sztuczny satelita Ziemi. Wystrzelony przez ZSRR 4 października 1957r. Wysokość orbity: 577 km Prędkość na orbicie: 8 km/s Miejsce startu: Kompleks startowy nr 1 kosmodromu Bajkonur Masa startowa: 83,6 kg Lot w kosmos Jurija Gagarina (1961 r.) Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej, który 12 kwietnia 1961 roku z sowieckiego Bajkonuru wyruszył w lot po orbicie satelitarnej Ziemi statkiem Wostok-1.
  10. Jak działa Wszechświat S03E08 - Gwiezdny człowiek 2014 Lektor PL https://resetoff.pl/vid/q2zqx
  11. OSIRIS-REx Należąca do NASA sonda OSIRIS-REx, pierwsza amerykańska misja, która pobrała próbkę z asteroidy, powróci na Ziemię 24 września 2023 r. z materiałem pochodzącym z asteroidy Bennu. Po przybyciu na miejsce sonda OSIRIS-REx wypuści próbną kapsułę, aby bezpiecznie wylądować na pustyni w Utah. Nieskazitelny materiał z Bennu – skały i pył zebrane z powierzchni asteroidy w 2020 roku – zapewni pokoleniom naukowców wgląd w czas, w którym formowało się Słońce i planety około 4,5 miliarda lat temu.
  12. Dragon (ang. Smok) – rodzina wielofunkcyjnych, załogowych i bezzałogowych statków kosmicznych, opracowywanych przez prywatną amerykańską firmę SpaceX. W przedniej części kapsuły ukryty jest mechanizm dokujący kompatybilny z portami dokowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
  13. Zdjęcia zrobione komórką U.Polana - 2022r. Księżyc nad Czantorią
  14. Sojuz (ros. Союз, związek, ewentualnie: sojusz) – nazwa serii radzieckich i rosyjskich wielomiejscowych pojazdów kosmicznych przeznaczonych do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej oraz do manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Mogą one zabrać na swój pokład załogi liczące maksymalnie do trzech osób. Od 1967 r. Sojuzy są środkiem transportu kosmonautów na orbitę. Zgodnie z radziecką tradycją nazwy Sojuz zaczęto również używać do rakiety nośnej, która wynosiła na orbitę ten statek kosmiczny.
  15. Tak rosła chińska stacja kosmiczna Tiangong. Rewelacyjna animacja https://www.pulskosmosu.pl/2023/09/powstawanie-tiangong-video/?fbclid=IwAR0p9eLMYxHafUbdxvgVEfyCtSDt7GoSvrj5Kgcrotb1Jyfodj8dFk-HcQA
  16. Dziewiąta planeta https://www.pulskosmosu.pl/2023/09/dziewiata-planeta-nowa-teoria/ "Hipotetyczna dziewiąta planeta Układu Słonecznego umyka nam od lat. Obiekty transneptunowe (TNO), które odkryliśmy tam, daleko poza orbitą Neptuna, wykazują pewne szczególne zachowania, które mogą wskazywać na obecność jeszcze jednego nieznanego świata. Już kilka dobrych lat temu skłoniło to naukowców do zaproponowania koncepcji Dziewiątej Planety, dużej planety typu ziemskiego czającej się daleko poza zasięgiem naszych teleskopów. Teraz jednak pojawiło się coś nowego. Dwójka astronomów zaproponowała alternatywne wyjaśnienie ruchu obiektów transneptunowych. Co ważne, to wyjaśnienie także obejmuje nieodkrytą jeszcze planetę. Jej parametry jednak są już nieco inne, niż podawane przez Konstantyna Batygina i Mike’a Browna z Caltech. Obiekt ten miałby być nieco mniejszy, podobny do Ziemi i położony znacznie bliżej (choć wciąż daleko) i co ciekawe, miałby się przemieszczać po orbicie nachylonej względem ekliptyki. Zaproponowana przez badaczy planeta podobna do Ziemi miałaby masę od 1,5 do 3 mas Ziemi, orbitę, której najdalszy punkt od Słońca znajdowałby się w odległości od 250 do 500 jednostek astronomicznych i nachylenie 30 stopni w stosunku do płaszczyzny Układu Słonecznego . Czemu jej jeszcze nie odkryliśmy? Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Najdalszy pojedynczy obiekt, jaki udało nam się znaleźć w Układzie Słonecznym, znajdował się w chwili znalezienia w odległości 132 jednostek astronomicznych od Słońca. Dla porównania, Pluton znajduje się w średniej odległości około 40 jednostek astronomicznych od Słońca." "Jeśli dziewiąta planeta rzeczywiście krąży na rubieżach Układu Słonecznego, niezmiernie trudno będzie to udowodnić. W takiej odległości promieniowanie słoneczne jest już niezwykle słabe, więc i planeta odbija go niewiele. Kosmiczny teleskop Jamesa Webba i Ekstremalnie Wielki Teleskop, który ma rozpocząć pracę w 2025 roku, będą mogły wykryć dziewiątą planetę. Oczywiście, jeśli będziemy wiedzieć, gdzie jej szukać. Część badaczy przypuszcza, że dziewiąta planeta jest czarną dziurą."
  17. Dawno ... dawno temu ... 😀 Łunochod Łunochod (ros. Луноход – chodzący po księżycu; technicznie 8EŁ) – bezzałogowy, sterowany z Ziemi radziecki pojazd przeznaczony do badań Księżyca (skał i gruntu oraz do robienia zdjęć). Był odpowiedzią ZSRR na sukces załogowych misji amerykańskich na przełomie lat 60. i 70. Były to pierwsze łaziki używane w badaniach kosmicznych. W ramach programu Łuna zbudowano cztery takie pojazdy (wysłano trzy z nich, a na Księżyc dotarły dwa): 19 lutego 1969 – Łunochod 201 (rakieta nośna z tym Łunochodem uległa zniszczeniu poprzez uderzenie w ziemię tuż po starcie) 10 listopada 1970 – Łunochod 1 (na statku Łuna 17) 8 stycznia 1973 – Łunochod 2 (na statku Łuna 21) 1977 – Łunochod 3 (na statku Łuna 25 – misja ta została anulowana i łazik pozostał na Ziemi) Łazik księżycowy
  18. LUVOIR 28 styczeń 2022r. LUVOIR czyli Large Ultraviolet Optical Infrared Telescope będzie czerpać z wiedzy i doświadczeń jakie udało się zgromadzić przez lata prac zarówno nad Webbem jak i Hubblem. Z wyglądu Luvoir przypomina Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w wersji Pro Max i oprócz obserwacji w podczerwieni, ma być bardziej uniwersalny i prowadzić obserwacje również w świetle widzialny i ultrafiolecie. Podobnie jak Webb, tak i Luvoir ma orbitować wokół punktu lagrange'a L2, który ze względu na swoje unikalne położenie i właściwości jest idealnym miejscem dla tego rodzaju teleskopów.
  19.  

    image.png.79f0f2b29455bdb2011d0bd9afefa184.png

    1. Pokaż poprzednie komentarze  29 więcej
    2. Ekolog

      Ekolog

      Błędy? Małe grafiki - nawet jeśli sklejone razem dają niby większą ale to nadal miniatury sztuki - odbiór sztuki to kwestia gustu ale jak się jeszcze trzeba wpatrywać to gorzej . Wpisy w innych wątkach słabo związane z tematem lub zbyt odbiegające "klasą". Fotki księżyca to jednak nie może być malutkie pojaśnienie między mgłami/chmurami.

      No i jak jest w danym dniu dużo wpisów to nie wypada ożywić kilku swoich lub czyichś ale dawno nie używanych wątków bo spycha to jakiś z tej doby wpis pod ekran.

       

    3. Ekolog

      Ekolog

      Space art musi być naprawdę związany z czymś potencjalnie obecnym w kosmosie choćby fikcyjnym a nie Kobieta siejąca błyszczący piasek na niebo 😉

    4. Ekolog

      Ekolog

       Polecam Ci @Matylda123 moją opinię:

      Odbyłem dość długą wymianę konwersacji w statusie nieobecnym już na ekranie gdzie pozdrowiła mnie grafiką (każdy może zobaczyć) z Panią M. i wydaje mi się, że Matylda jest osobą taką jak się prezentuje (za jaką podaje) i z dobrymi intencjami - też przez moment zaczynałem wątpić! 🙂

      Faktycznie może warto nie prowadzić aż dwóch wątków (ten i Kącik) no chyba że one będą ożywianie nie w ten sam dzień - zwłaszcza w dniach gdy na forum wpadło dużo innych wpisów w ciągu ostatnich 24 godzin.

      Wątek "Kosmiczne wariacje" może jest dobry ale w pierwszym wpisie zabrakło informacji co to jest.

      Ja przez przypadek pamiętam że to jest jakaś wielka "nadgromada" galaktyk w kosmosie:

      https://pl.wikipedia.org/wiki/Laniakea

      Ze smutkiem pomyślałem że akurat do owego wątku znakomicie pasowałby mój link do przewspaniałej, ARCY-ZNAKOMITEJ (10/10) piosenki o kosmosie za którą nie dostałem ani jednego lajka (może teraz ktoś ją i mnie doceni).  Tam jest link do owej piosenki =>

       

       

       

  20. " Zdjęcie zostało zrobione podczas 5 Konferencji Solvay on Mechanics Kwantum w Brukseli w Belgii w 1927 roku. Spośród 29 uczestników 17 było laureatami Nagrody Nobla lub zostanie jednym z nich w przyszłości. Marie Skłodowska-Curie, była jedyną kobietą. Jest pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla, pierwszą osobą, która zdobyła ją dwa razy i jedyną osobą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach: fizyce i chemii. Oto nazwiska pozostałych uczestników. Niektóre z tych nazw mogą brzmieć znajomo, zwłaszcza jeśli studiowałeś fizykę, ponieważ wiele podstawowych stałych fizycznych nosi ich imiona: Front row: Irving Langmuir, Max Planck, Marie Skłodowska-Curie, Hendrik Lorentz, Albert Einstein, Paul Langevin, Charles-Eugene Guye, C.T.R. Wilson, Owen Richardson. Średni rząd: Peter Debye, Martin Knudsen, William Lawrence Bragg, Hendrik Anthony Kramers, Paul Dirac, Arthur Compton, Louis de Broglie, Max Born, Niels Bohr. Tylny rząd: Auguste Piccard, Émile Henriot, Paul Ehrenfest, Édouard Herzen, Théophile de Donder, Erwin Schrödinger, JE Verschaffelt, Wolfgang Pauli, Werner Heisenberg, Ralph Fowler, Léon Brillouin. "
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)