Skocz do zawartości

adamek2002

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    27
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez adamek2002

  1. Myślałem, że forum jest po to, by zdobywać wiedzę i poszerzać swoje horyzonty dla KAŻDEJ osoby, ale no cóż się pomyliłem. Razem z siostrą nie będziemy tu już więcej zaglądać. Nie wiem po co to forum otworzyliście. Z taką postawą radzę zamknąć. Żegnam.
  2. Astronomiczne pory roku czasami są różne, np. wiosna 20 lub 21 marca podaje wikipedia. Czytałem o kalendarzu juliańskim i gregoriańskim. Wiem, że nasz kalendarz wyznaczony jest w oparciu roku zwrotnikowego- czasu kiedy to Słońce przechodzi przez punkt Barana (365,24 dni). Z kolei przyjmujemy, że rok ma 365 dni i co 4 lata dodajemy kolejny dzień mając rok przestępny . I tu moje pytanie- od czego zależy to, że raz mamy wiosnę astronomiczną 20 a raz 21 marca i czy może być 19 marca też? I w moim repetytorium pisze, że astronomiczne pory roku pokrywają się z kalendarzowymi, ale chyba to nieprawda skoro wikipedia podaje dwie daty? ?
  3. Myli mi się pojęcie- zenit -to punkt na niebie ponad pozycją obserwatora- tak piszą, ale na rysunku kuli ziemskiej jest narysowany na czubku Ziemi- a nadir na dole, po stronie przeciwnej- czy będąc w Warszawie punkt nad moją głową wysoko to zenit? Tylko w takim razie gdzie jest nadir? Pode mną? Pod kulą ziemską?
  4. A w strefie międzyzwrotnikowej- jest inaczej? Jeśli jest przesilenie letnie to Słońce góruje nad zwrotnikiem Raka czyli będąc na równiku albo na Półkuli południowej stojąc twarzą w stronę Słońca mam północ, a z tyłu (cień) południe. I tak samo na szerokościach geograficznych strefy międzyzwrtotnikowej, a wyżej niż strefa zwrotnikowa na Półkuli Północnej- cień wskaże północ. Czy dobrze? A jak będzie dokładnie w miejscowości położonej w dniu przesilenia letniego nad zwrotnikiem Raka- czy cień wskaże południe? I czy to wszystko zależy od położenia Słońca względem ekliptyki?
  5. Zadaję pytania, bo po to jest forum, żeby wyjaśnić nieścisłości.... Liczę na pomoc Skoro ekliptyka "oscyluje" pomiędzy zwrotnikami w ciągu roku to czy jeśli jest południe- to oznacza, że Słońce jest najwyżej nad horyzontem i robię sobie rysunek: kula ziemska a blisko równika Słońce, bo uwzględniam ekliptykę i dlatego jak na nie patrzę to ekliptyka jest blisko równika więc spoglądam np. z Warszawy w stronę Słońca- to jest południe, a na półkuli południowej spoglądam w stronę Słońca, który jest na równiku- to mam północ. Czy to jest dobre wytłumaczenie? Ale nie wiem jak rozróżnić kierunki na podstawie rzucanego cienia na Równiku w momencie przesilenia letniego- czy w tym momencie skoro Słońce góruje nad zwrotnikiem Raka to patrząc twarzą w Słońce mam północ (bo zwrotnik Raka jest nad równikiem, więc jest wyżej), a cień wyznacza południe. Czy o to chodzi? A jak wyznaczyć kierunek w momencie równonocy jesiennej, wtedy Słońce góruje nad równikiem- więc mój cień jaki kierunek wyznaczy w Warszawie?
  6. Południe słoneczne obserwujemy, gdy Słońce jest najwyżej na niebie (najbliżej zenitu). Jest to moment w którym słońce przechodzi nad południkiem, na którym się aktualnie znajdujemy . Podczas południa słonecznego, Słońce zmierza w kierunku południowym na półkuli północnej,- dlatego, że zaczyna się chować pod horyzont?? A na północ na półkuli południowej- dlaczego? Są sytuacje, kiedy będąc na półkuli północnej będziesz miał w południe Słońce po stronie północnej, a Twój cień będzie rzucany na południe. Pewnie chodzi o to co jest poniżej napisane- ale jak to interpretować? Podczas południa słonecznego Słońce jest dokładnie nad głową obserwatora znajdującego się na równiku w czasie równonocy wiosennej i jesiennej na zwrotniku Raka? w czasie przesilenia letniego oraz na zwrotniku Kozierożca? w czasie przesilenia zimowego.
  7. Poczytałem, fajne materiały, ale nie wyjaśniają dlaczego na półkuli północnej o godzinie 12 stojąc twarzą do Słońca mam kierunek południowy, a mój cień wyznacza kierunek północy... czemu nie na odwrót?
  8. Tylko co na to powie obserwator stojący na równiku??
  9. Rozumiem, że położenie obserwatora na Ziemi wyznacza kierunki. Tylko dlaczego będąc w Warszawie mój cień wyznacza kierunek północny? Tłumaczę to tym, że pozorna wędrówka Słońca zawiera się w ekliptyce, a ona jest w okolicach równika. Czyli jak stoję w Warszawie przodem do Słońca (w kierunku równika) to mam południe, a za mną- za moim cieniem kierunek północny. A na półkuli południowej odwrotnie- bo patrzę przodem na okolice równika (miejsce, w którym znajduje się Słońce) to mam kierunek północny, a mój cień za mną wyznacza kierunek południowy. Czy to jest poprawne wytłumaczenie?
  10. Dziękuję za informacje A czy jest na forum też specjalista, który wyjaśniłby moje wątpliwości szczegółowo? Byłbym wdzięczny ...
  11. No tak... a jak z okolicami podbiegunowymi? Czy wszystko wynika z tego, że pozorna wędrówka Słońca po sklepieniu niebieskim przechodzi w okolicach równika? Nie jestem pewien czy prawidłowe jest moje stwierdzenie- chodzi mi o to, że ekliptyka jest w okolicach równika i jak robiłem sobie rysunek to Słoneczko rysowałem w okolicach równika- czy słusznie? Stojąc np. w Warszawie twarzą w stronę Słońca, więc to będzie południe, a za mną północ. Z kolei stojąc w Sydney twarzą w stronę Słońca mam północ, bo Słońce znajduje się w okolicach równika. Czyli to zależy od wędrówki Słońca?
  12. Jeśli powiedzmy będę stał na biegunie północnym i będzie świecić Słońce w moją twarz- to dlaczego to jest kierunek południowy, a mój cień z tyłu wyznacza kierunek północny?
  13. Dlaczego to Uran a nie Neptun jest najzimniejszą planetą Układu Słonecznego? Przecież Neptun jest najdalej... Dlaczego Uran ma niebieskozielony kolor a Neptun tylko niebieski przecież mają identyczną atmosferę i metan...?
  14. Ubytek masy Słońca w ciągu miliarda lat wynosi 22 masy Ziemi. Czy Słońce dzięki reakcjom termojądrowym z powrotem zyskuje utraconą masę? Czy po prostu traci ją na zawsze skoro energię wypromieniuje i staje się nieco lżejsze? Czy reakcje termojądrowe zwiększają masę Słońca? I czy gdy Słońce stanie się czerwonym olbrzymem jego masa wzrośnie a potem zmaleje jako czerwony karzeł- nie wiem jak zmieni się jego masa w kolejnych etapach ewolucji?
  15. Ekliptyka to okrąg wielki na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi.Nie wiem tylko dlaczego będąc na półkuli północnej stojąc twarzą przed Słońcem mam południe- czy to wynika z tego, że pozorna wędrówka Słońca po sklepieniu niebieskim przechodzi w okolicach równika? Stojąc na biegunie północnym twarzą w stronę Słońca, więc to będzie południe, a za mną północ. Z kolei stojąc na półkuli południowej twarzą w stronę Słońca mam północ, bo Słońce znajduje się w okolicach równika. Czyli to zależy od wędrówki Słońca? Wiem, że Ziemia kręci się z zachodu na wschód, a pozorna wędrówka Słońca po niebie- ze wschodu na zachód- ale jakbyśmy to wytłumaczyli słownie (wiem, że to wynika z obserwacji nieba, ale jak to wyjaśnić np. małemu dziecku, aby to sobie wyobraziło?) I to czy Ziemia kręci się zgodnie czy przeciwnie do ruch wskazówek zegara zależy od ustawienia obserwatora względem Słońca na półkuli pn i pd. I tak mamy: 1) Półkula Pn : a) Obserwator skierowany twarzą w stronę Słońca- Ziemia kręci się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara b) Obserwator skierowany tyłem do Słońca- Ziemia kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara 2) Półkula Pd: a) Obserwator skierowany twarzą w stronę Słońca- Ziemia kręci się zgodnie z ruchem wskazówek zegara b) Obserwator skierowany tyłem do Słońca- Ziemia kręci się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara Czy o to chodzi?
  16. A nie wiem jak to by wyglądało gdybym staną w stronę Słońca na Półkuli Południowej. I czemu niektórzy piszą, że np. w Australii zegarki powinno chodzić w stronę przeciwną niż na Półkuli Północnej? Nie rozumiem tego...
  17. Fobos przybliża się do Marsa, ale co to spowodowało? Niektóre źródła podają, że wciągnął go Mars swoją grawitacją, bo Fobos wszedł w pole grawitacyjne Marsa. Ale dlaczego nie może on oddalać się tak jak nasz Księżyc? I czy nasz Księżyc też może w pewnym momencie zacząć się znowu przybliżać-co by to mogło spowodować?
  18. Wiem, że Ziemia wykonuje obrót wokół własnej osi z zachodu na wschód, wg mnie to ruch przeciwny do ruchu wskazówek zegara, ale niektóre źródła podają, że kręci się z wokół osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara, np. tekst przy zdjęciu http://polki.pl/dzialy,czy-wiesz-dlaczego-wenus-obraca-sie-w-przeciwnym-kierunku-niz-reszta-planet,10350756,artykul.html ? To w końcu jak jest?
  19. Jeśli chodzi o fazy Księżyca to piszą w Internecie, że pierwsza kwadra jest zwykle na początku miesiąca po nowiu... a teraz mamy koniec sierpnia... Dlaczego tak widzimy Księżyc teraz jakby był w pierwszej kwadrze a nie w trzeciej? I wiem, że Ziemia kręci się z zachodu na wschód- i czy na niebie widzimy pozorną wędrówkę Księżyca ze wschodu na zachód czy odwrotnie i jak jest w przypadku Słońca? I czy Księżyc obiega Ziemię też w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara? Interesuje mnie to czy w innych galaktykach może być odwrotnie i czy nauka jest w stanie wyjaśnić dlaczego tak się dzieje? I Ziemia jest bliżej Słońca, więc czasami "wyprzedza" dalej położone planety i widzimy to tak jakby one się cofały i odwrotnie się kręciły? I czy wszystkie planety kręcą się tak samo wokół Słońca- przeciwnie do ruchu wskazówek zegara? I czy może wiadomo dlaczego Układ Słoneczny jest tak jakby spłaszczony (w formie dysku)- wszystkie orbity leżą w jednej płaszczyźnie?
  20. Co oznacza pojęcie 'siły różnicowe' w przypadku sił pływowych? Czy chodzi o to, że gdy po obu stronach Ziemi są przypływy do po dwóch innych odpływy, bo różna jest siła grawitacji?
  21. 1. Ziemia krąży wokół Słońca, Słońce zaś wokół środka galaktyki, a nasza galaktyka wokół czego? 2. Siła Coriolisa jest jedną z sił bezwładności. Ruch wirowy Ziemi i związana z nim siłą Coriolisa powoduje jednak odchylanie się kierunku przemieszania się mas powietrza na półkuli pólnocnej w prawo, a na południowej w lewo. Oglądałem filmik, ale nie potrafię zrozumieć tego, że: jeśli np. na równiku postawimy wysoką wieżę i puścimy z jej szczytu swobodnie kamień w stronę większych szerokości geograficznych to przyciągany siłą grawitacji będzie się on zbliżał do powierzchni Ziemi, która porusza się wokół osi z mniejszą prędkością liniową niż wierzchołek wieży i dlatego spadający kamień "wyprzedza" powierzchnię Ziemi i odchyla się na wschód. Jak ma mniejszą prędkość to powinien się cofać? gdyby miał większą prędkość to by wyprzedzał? dlaczego więc piszą, że ?wyprzedza?. Coś czegoś nie rozumiem. Czy można to wytłumaczyć za pomocą zasady zachowania pędu?? 3. Ciała swobodnie spadając odchylają się na wschód wszędzie poza biegunami Ziemi. Czy dlatego, że na biegunach siła grawitacji równa się sile odśrodkowej? 4. Dowodem na ruch wirowy Ziemi jest wahadło Foucalta. Jeśli postawię je powiedzmy w Warszawie i na biegunie północnym- to co się stanie? Czy na biegunie północnym będzie wahało się w jednej płaszczyźnie. Z kolei w Warszawie będzie się wahało w innej płaszczyźnie ale ciągle będzie wahać tak samo i im bliżej równika tym płaszczyzna jego wahań będzie bardziej odchylona na wschód? Proszę nie odsyłajcie mnie do sieci, bo ją przeglądałem, ale nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych odpowiedzi na moje pytania? może z racji zbyt młodego wieku? dlatego proszę o naprowadzenie?
  22. 1. Mi chodziło o to, że Droga Mleczna krąży wokół centrum galaktyki, który stanowi czarna dziura. I gdzie jest dla takiego układu środek masy- blisko czarnej dziury? 2. I czy ta Czarna Dziura też się wokół czegoś kręci? Czy centrum galaktyki też krąży- tylko wokół czego? 3. Myślałem, że wiem, ale nie mam wyobraźni? Co to znaczy, że coś się kręci wokół wspólnego środka masy? Powiedzmy jest linia (odległość narysowałem --------) Słońce-(srodek masy jest blisko Słońca)---------------------Ziemia. 4. I na ten środek masy wpływa ułożenie planet w naszym UKŁADZIE SŁONECZNYM i to co pisałeś- inne ciała niebieskie, np. komety. Te perturbacje powodują zmianę środka masy, a tym samym trajektorii- czy oto chodzi? 5. Czy środek masy Słońce-Ziemia zmienia się codziennie? 6. Znalazłem taką informację: układ środka masy to inercjalny układ odniesienia, w którym środek masy układu ciał pozostaje w spoczynku i pęd całkowity układu ciał wynosi 0. Jak to rozumieć??? Przecież Ziemia krąży wokół Słońca? i krąży cały czas po nieco zmienionej trajektorii, nieco zmienionej elipsie przez oddziaływanie innych ciał niebieskich? 7. Jeśli chodzi o zodiaki, to miałem na myśli gwiazdozbiory? Najbardziej mnie zastanawia to czy za ileś tam lat może być taka sytuacja, że gwiazdozbiór z półkuli północnej, który widzimy teraz jako Europejczycy za ileś lat zobaczy Argentyńczyk i czy ru 8. PŁYWY? To podnoszenie i opadanie poziomu wody w oceanie? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, bo morze widziałem tylko na filmach? Gdy woda kieruje się w kierunku lądu- jest wtedy przypływ, a gdy woda się cofa do tyłu (z powrotem do oceanu) mamy wtedy odpływ. Tylko napisałeś, że od przypływu do odpływu mija ok. 6 godzin? a na filmie woda faluje- podnosi się i opada nieustannie, dlatego myślę, że gdzieś mam lukę i błądzę w myśleniu? 9. Napisałeś, że Księżyc jest daleko od Ziemi w stosunku do jej średnicy i dlatego na rysunku po obu stronach (przed Ziemią i za Ziemią) są takie same wybrzuszenia oceanu? A przecież siła grawitacji jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości pomiędzy ciałami? Piszesz, że stąd siła F2 działająca na dalsze od Księżyca wybrzuszenie jest mniejsza. Nie wiem czy dobrze widzę na rysunku--- siła F2 od Ziemi w kierunku Księżyca jest przyczepiona od tego samego wielkością wybrzuszenia, które jest też z przodu Ziemi. Moim zdaniem wybrzuszenie jest i za Ziemią i za Księżycem, więc powinno być nieco mniejsze nawet na rysunku?. Czy może siła F2 jest w tym miejscu gdzie mamy pływy kwadraturowe? Cały czas nie mogę zrozumieć czemu nawet u mnie w podręczniku są dwa takiej samej wielkości wybrzuszenia ?przecież to chyba mija się z prawdą? ?
  23. 1) Czy w przypadku naszego Układu Słonecznego jak przyjmujemy środek masy to rozważamy Słońce-Czarna Dziura, a masy innych planet pomijamy, bo są niewielkie w stosunku do masy Słońca? I czy środek masy znajduje się bliżej Czarnej Dziury? Jeśli tak, to dlaczego? I czy można ustalić masę Czarnej Dziury? 2)Czy w wyniku ruchu obrotowego, obiegowego i precesji za kilka milionów lat całkowicie mogą zmienić się zodiaki na sferze niebieskiej i czy któreś mogą stać się niewidoczne z Ziemi? Równik niebieski może zmienić swoje położenie względem płaszczyzny ekliptyki- czy to coś zmieni? Czy Wężownik był nawet w Babilonii 3000 p..n.e. niewidoczny, czy starożytni po prostu go nie zauważyli? 3)Napisał Pan, że siła grawitacji jest stała, bo poruszamy się na promieniu kuli. Nie rozumiem dlaczego... Czy siła grawitacji zależy od położenia od środka masy układu? Ziemia jest spłaszczona na biegunach. Przez to znajdujące się tam obiekty są nieco bliżej środka naszej planety niż na równiku. Im bliżej środka Ziemi tym ciężar jest większy- zatem na biegunach siła ciążenia jest większa. Czy dobrze rozumuje? A czy Pan to pominął, bo to nie stanowi dużej różnicy? 4) Czy przypływy (podnosi się woda) są tylko wtedy, gdy Księżyc jest w jednej linii z Ziemią? A kiedy zniknie z tej linii to są odpływy? Nie wiem czy dobrze rozumiem pływy. I dlaczego dwa razy w ciągu dnia poziom wody podnosi się i opada? Ile czasu może zająć przypływ, a ile odpływ....? 5) Na stronie: http://www.fizyka.uni.opole.pl/moja_fizyka/numer14/astronomia.html jest rysunek, którego nie potrafię zrozumieć. Nie wiem co to za siła F2 na Ziemi. Czy chodzi o to, że to siła ciążenia bez wybrzuszenia i jest mniejsza od siły ciążenia F1, które jest wybrzuszeniem dużym. I stąd ta różnica sił powoduje hamowanie Ziemi? I nie wiem co to za siła F2 na Księżycu... A dlaczego jak Księżyc ma większą energię to jego orbita się poszerza? Czy to dzięki temu, że ma większy 'moment pędu', który zależy od prędkości? 6) Dlaczego Księżyc nie może spaść po spirali na Ziemię jak Newtonowskie jabłko? Czy dlatego, że siły grawitacji Ziemia-Księżyc są takie same zgodnie z 3 zasadą dynamiki Newtona? Czy Ziemia działa na Księżyc z taką samą siłą jak Księżyc na Ziemię?
  24. 1. Czy wszystkie planety i gwiazdy, które krążą wokół centrum galaktyki mają względem tej czarnej dziury wspólny środek masy? Czy każdy układ czarna dziura-planeta, czarna dziura-gwiazda należy rozpatrywać osobno? 2. Czy jeśli Słońce wchodzi w znak powiedzmy Panny, to czy to oznacza, że układ Słońce-Ziemia-gwiazdozbiór Panny jest oświetlany przez Słońce? 3. Czy ekliptyka zmienia się na przestrzeni lat? Słyszałem coś o precesji Ziemi- czy ona wiruje jak moja zabawka bączek? Oś obrotu Ziemi zakreśla koła, okres trwa 26 tys. lat. Czy oprócz ruchu wirowego Ziemia kołysze się na boki? 4. PŁYWY MORSKIE. Nie wiem dlaczego na rysunkach przedstawiających pływy syzygijne wybrzuszenia oceanów na naszej planecie są powiedzmy w ten sposób ukazane: Słońce-----wybrzuszenie----ZIEMIA-----wybrzuszenie--------Księżyc . Nie wiem dlaczego z przodu i z tyłu Ziemi jest wybrzuszenie... Księżyc jest bliżej Ziemi, dlatego przyciąga bardziej oceany, a Słońce duużo dalej i mimo tego, że ma masę dużo mniejszą działa słabiej na oceany. I czy dobrze rozumiem: SŁOŃCE----mniejsze wybrzuszenie-------ZIEMIA-------większe wybrzuszenie-------Księżyc. a) Dlaczego w książkach na każdym rysunku jest narysowane takie same wybrzuszenie po obu stronach? b) Czy chodzi o to, że im bliżej obiektu, tym szybciej porusza się drugi krążący względem niego obiekt? I wybrzuszenie powoduje bliższą odległość Księżyca względem Ziemi? I dlatego szybciej pędzi? c) Księżyc pędzi szybciej, ale co powoduje, że się oddala? d) Doba Ziemi wydłuża się o 0,002s na 100 lat. Czy Ziemia zwalnia ze względu na tarcie pomiędzy lądem a wybrzuszeniem pływowym, które występuje po obu stronach planety (z przodu i z tyłu) tylko podczas pływów syzygijnych?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)