Skocz do zawartości

Opozycja Jowisza 29-10-2011


M.Rudy

Rekomendowane odpowiedzi

29-10-2011 dziś opozycja Jowisza.

Wg prognozy pogody ICM  http://new.meteo.pl/ powinno być bezchmurnie.

Nie mogę doczekać się wieczora. Przechodząc przez podwórko zauważyłem przelatujący samolot, który zostawił za sobą smugę kondensacyjną. Nie wiem czy ktoś jeszcze podzieli moje zdanie ale wydaje mi się ze wiatr tak ją rozgonił że powstał napis JOWISZ ;)

Święto opozycji rozpocząłem juz o godz 18:50. To właśnie o tej porze nad moim domem ma przelecieć Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Ustawiłem teleskop, powiększenie 40x. Spróbuję złapać ISS w okularze teleskopu i prowadzić tak długo jak się uda.

18:50 stacja wyłania się zza horyzontu, ustawiam na nią szukacz i po chwili mam ją w okularze! Pięknie widać panele słoneczne ale blask odbitego światła jest bardzo silny. Następnym razem spróbuje zastosować  filtr księżycowy, może wtedy uda się zobaczyć więcej szczegółów. Udaje mi się stację śledzić prawie do zenitu. W tej pozycji ciężko już patrzeć w okular;)

ISS przelatuje nad moim domem.Linia powstała na zdjęciu zdaje się pokazywać skąd wkrótce wyłoni się Jowisz, który na dzisiejszą noc przygotował niezły spektakl. Oprócz tego ze znalazł się najbliżej Ziemi, właśnie dziś pokaże jak przez jego tarczę przetoczy się cień jednego z jego księżyców, Io, a potem dołączy do niego Wielka Czerwona  Plama. Wg tabeli ze strony  http://www.skyandtelescope.com/skytel/beyondthepage/121258424.html

Powinna nam się ukazać o godz 23:51 UTC czyli o 1:51 naszego czasu.

Mój syn Piotr widząc moje przygotowania do dzisiejszych obserwacji zaczął dopytywać co i jak. Po dłuższej rozmowie na temat moich planów postanowił towarzyszyć mi w obserwacjach, czym zrobił mi wielką przyjemność.

post-80-137699815703_thumb.jpg

post-80-137699815711_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godz 23:10 wystawiamy teleskop. Pokazuje synowi jak orientuje się telepa na gwiazdę polarną, zakładam okular 24mm i już możemy zobaczyć Jowisza i jego cztery największe księżyce. 23:30, Io wydaje się być już bardzo blisko tarczy Ale to jeszcze jakieś 20 minut zanim dotrze do do brzegu swej macierzystej planety i rzuci na nią swój niewielki cień.

Godz 23:43 Io wydaje się dotykać planety.Zmieniam okular na 8mm, dodaje Barlowa 2X i już obserwujemy jak cień księżyca coraz dalej przesuwa się po tarczy . W międzyczasie tłumaczę Piotrowi czym dokładnie jest opozycja planety zewnętrznej, że takie zdarzenie ma miejsce raz do roku i właśnie  wtedy Jowisz , Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii i obie planety znajdują się po tej samej stronie Słońca.

Od czasu do czasu niebo przeszywają meteory. Większość to prawdopodobnie maruderzy z okolic Oriona (Orionidy), ale jeden dość jasny (ok. 0 mag) wypadł Wielkiej Niedźwiedzicy spod ogona;)

post-80-13769981572_thumb.jpg

post-80-137699815724_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godz 0:18 Po prawej stronie planety pojawia się pogrubienie południowego pasa ciemnych chmur, myślę że to WCP zaczyna wyłaniać się zza brzegu tarczy, chociaż wg tabeli powinna się pokazać dopiero za pół godz.

Godz 0:22 tak to WCP goni cień Io, teraz  widać ją nieco wyraźniej. Nie wiem dlaczego czas nie zgadza się z tabelą podana na stronie której link mieliśmy wyżej ale nie to jest w tej chwili najważniejsze?

Piotr trochę zmarzł a i motywację miał chyba nieco mniejszą  więc postanowił pójść do domu spać, i tak cieszę się że do tej pory towarzyszył mi w obserwacjach. Zadał 1286 pytań z astronomii na które z radością udzielałem mu odpowiedzi?.

Warunki do obserwacji co kilka minut to się poprawiają to nieco pogarszają, co jakiś czas nachodzi mgła, cały teleskop zroszony jest wodą. Zaczyna parować okular ale suszarka do włosów załatwia sprawę.

post-80-13769981573_thumb.jpg

post-80-137699815736_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godz 01:17  cień Io przebył już ponad połowę drogi. WCP przetacza się przez planetę jak gigantyczny huragan kategorii 99 tej ?. Pamiętajmy ze Czerwona Plama to ok. dwie średnice naszej planety a prędkość wiatru wiejącego w jej wnętrzu to nawet 640 km/h.

Godz 01:25, przyniosłem sobie z domu taboret, teraz do końca mogę wygodnie prześledzić przejście Io . Do godz 01:50 obserwuje jak cień Io i WCP ganiają się po Jowiszu

post-80-137699815742_thumb.jpg

post-80-137699815746_thumb.jpg

post-80-13769981575_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godz 01:53 Księżyc Io dociera do drugiego brzegu tarczy.(Zdjęcie w powyższym poście) Widać go na zdjęciu jako maleńką kropeczkę wystającą z tarczy Jowisza. To była wspaniała noc.

Ostatni rzut oka na całą rodzinkę i idę spać.  Myślę, że godnie uczciłem tegoroczną opozycję króla planet.

post-80-137699815753_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)