Skocz do zawartości

Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" GoTo


x64joxer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od dwóch lat jestem posiadaczem teleskopu Sky-Watcher (Synta) BKP15012EQ3-2

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkp15012eq3-2,d985.html

Do zestawu dokupiłem okular Sky-Watcher SWA Plossl 7 mm

http://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-plossl-7-mm,d1204.html

 

Zastanawiam się nad zmianą teleskopu np na Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" GoTo

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-12-goto,d2011.html

 

Mam parę pytań co do porównania tych teleskopów jako że jeszcze niewiele wiem w temacie:

- Jak rozumiem większe zwierciadło w teleskopie Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" GoTo to więcej zebranego światła więc będę mógł użyć okularu o mniejszej ogniskowej nie pogarszając jakości obrazu a zwiększając powiększenie?

- Jeśli muszę się zdecydować na jeden okular to jaki najlepiej dokupić do tego teleskopu?

- I najważniejsze chyba. Jest taka krótka wzmianka:

" Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej ponad 30cm, obiekty widoczne są znacznie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicach 20 czy 25cm. Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20cm i większych "

Cóż to oznacza? Moje obserwacje prowadzę z rodzinnej wioski oddalonej od najbliższego 14 tysięcznego miasta o 10 km. Niedaleko jest trochę domków letniskowych. Czy w tych warunkach małego jak się wydaje zanieczyszczenia światłem ten teleskop się sprawdzi? Czy też może musiałbym wybierać się w podróż do np Puszczy Białowieskiej ;-) Jak bardzo atmosfera musi być stabilna?

Innymi słowy: Czy warunki muszą być jakoś bardzo bardzo specjalne?

 

Pozdrawiam

Roman

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)