Skocz do zawartości

NGC 281 Mgławica PACMAN


Rekomendowane odpowiedzi

Mgławica PACMAN.

Swą nazwę mgławica zawdzięcza nie temu iż jest kosmicznym pożeraczem gwiazd i otaczającej międzygwiezdnej materii ale temu, iż z wyglądu, moim zdaniem jedynie trochę , przypomina bohatera kultowej gry komputerowej. Wbrew swojej nazwie obszar dość mocno gwiazdotwórczy, zawierający m.in. centralnie gromadę otwartą IC 1590, której najjaśniejszy przedstawiciel do układ wielokrotny, którego niestety nie udało się rozdzielić na obecnym zdjęciu .

Zdjęcie trochę eksperymentalne, bo robiłem próbę z krótszymi klatkami i o ile łatwiej jest zapanować przy obróbce nad gwiazdami to co do samej mgławicy moje odczucia są słodko-kwaśne.

Musze popróbować jeszcze na innym obiekcie i z większą ilością materiału, bo po tym nie potrafię jednoznacznie powiedzieć czy lepiej jest krótsze czy dłuższe klatki robić tym zestawem.

Materiał zawiera 52 5min klatki RGB i 22 15min klatki Ha.

Przy zdjęciu napracowała się ST8300C w temp. -30C przez TMB92SS postawionym na NEQ6.

NGC281.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek  skąd ty bierzesz tyle czasu pogodowego na tyle pojedynczych zdjęć. Mnie się wczoraj po rozstawieniu sprzętu udało zrobić 21 klatek nim niebo się sporo zamgliło. Muszę następnym razem wypróbować dithering bo zbieranie darków do canona to masakra czasowa >:(  . Nie jestem super znawcą dla mnie fotka ok.  8)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Własne przydomowe lub zdalnie sterowane obserwatorium, to jest klucz do wykorzystania praktycznie każdej nadarzającej się okazji do zbierania materiału.

I to jest to właśnie od pół roku planuje i czytam kto i jak takowe zrobił więc na wiosnę spróbuję swoich sił i zacznę budowę 8)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ściągnąłem, i mi nie chodzi, wywala się na próbie otwarcia dowolnego pliku (TIFF,FIT) , moze najnowsza wersja ma jakiegoś bug'a.

Niemożliwe, u mnie działało wszystko bez problemu. Może spróbuj jeszcze raz ? A może miałeś jakąś starszą wersję i zostały Ci na kompie jakies śmieci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe, u mnie działało wszystko bez problemu. Może spróbuj jeszcze raz ? A może miałeś jakąś starszą wersję i zostały Ci na kompie jakies śmieci ?

Właśnie, nie, pierwsza instalacja, najnowsza wersja 01.07.00.0697. Dwa razy przeinstalowywałem, napisałem do nich i czekam na info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i problem się rozwiązał z PixInsigth, wklajem odpowiedź bo może się komuś tez taki przypadek zdarzyć.

"Unfortunately some parts of PixInsight don't support non-Latin characters. This is the case of NASA's FITSIO library (which PixInsight's support module is based on). So the problem is in the 'ę'

character in your directory name:

A:/_Zdjęcia/

If you change it to a Latin-1 character, e.g. 'e', then it will work without problems:

A:/_Zdjecia/SBIG8300C/2011/IC434/LIGHT/IC434-021L600.fit

I am sorry for this inconvenience. Unfortunately, there's little we can do to fix this issue at present because some 3rd party software tools we have to use to build PixInsight don't support Unicode. Interestingly, this tends to happen more with software libraries created by 'official science' institutions.

For your information, you can't use brackets and parentheses '()[]{}' in FITS file names, also due to limitations in CFITSIO. Other than this, PixInsight's FITS support is great.

"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024