Skocz do zawartości

IC 1396 Ha


Rekomendowane odpowiedzi

Material z 3 nocy...Lacznie 4h40min zbierane w nowiu lipiec/ sierpien. Im wiecej dopalam, tym wieksza frajda z odnajdywania szczegołow ;) Przeraza mnie jednak perspektywa naswietlania w OIII i SII - na 10 minutowych klatkach widac jedynie majaczace smugi :o Tlen i siarka potrzebuja kilka razy dluzszego smazenia, zeby moc odpowiednio skontrastowac je z wodorem i jestem ciekawy czy moj wyciag bedzie tak samo sztywny przez 20/30 min jak przy 10...Napotkaliscie tego typu problemy przy narrowbandzie?

28x10min Ha 7nm, bin 1x1, @ 571mm, f 6.3

EQ6 | WO 90/621 f6.9 + Borg DG-L x0.92 | SW 80/400 | ST-8300M | DSI II pro

post-978-137699854372_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w tej technice  paliłem Pacmana:  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2336.0

Ha to oczywiście pikus przy tlenie i siarce.  Dla przykładu w Pacmanie większość klatek to ujęcia po 900 sekund,  tlen 1200 sekund i siarka 1800 sekund ;)

Zaznaczę jednak że dla światłosiły Edka f/6 przydałoby się zwiększyć te czasy o jakieś 30 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek,

Mysle, ze przy ponad 5h powinienes miec wiecej szczegolu w Ha, bo przeciez Pacman mocniej swieci w Ha niz Traba Slonia. Moze nie miales najlepszych warunkow, albo moze edek rozogniskowal sie przy zmianie temperatury?

Fotka powyzej wydaje sie byc mocno skompresowana, bo na dysku ten sam jpg wyglada bardziej miekko.

Dla chcacych pocwiczyc sobie obrobke tiff:

https://rapidshare.com/files/106910215/Group3.tiff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek,

Mysle, ze przy ponad 5h powinienes miec wiecej szczegolu w Ha, bo przeciez Pacman mocniej swieci w Ha niz Traba Slonia. Moze nie miales najlepszych warunkow, albo moze edek rozogniskowal sie przy zmianie temperatury?

Fotka powyzej wydaje sie byc mocno skompresowana, bo na dysku ten sam jpg wyglada bardziej miekko.

Dla chcacych pocwiczyc sobie obrobke tiff:

https://rapidshare.com/files/106910215/Group3.tiff

Widzę że Pacmana nie fociłeś :) ,bo  jeżeli Pacmana zbierasz tylko w Ha to zdjęcie wychodzi bardzo płaskie ;) 

Zresztą porównaj sobie działanie różnych filtrów z 17" ;)  http://www.manuelj.com/Astronomy/Nebula/NGC-281-Pacman-Nebula/18850110_JwWHGM#!i=1462124376&k=Xfg2JTs

Zobacz tez na Pacmana jcbo - świeci ? no świeci w Ha tylko ze płaski jak deska do prasowania  :D

Zrozum, że każdy obiekt fotografujemy inaczej i  inaczej obrabiamy :D    to że walniesz 6 godzin Ha o niczym nie świadczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe spostrzezenie 8) Jak mowisz wbrew pozorom Pacman jest trudnym obiektem. Sam musze sie za niego wziac! ;)

Próbuj, masz większe szkiełko i pewno lepsze niebo więc czekam na efekty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ?  :P :D  Dajesz czadu

Eh , no 30d, Jarek...ale roznica...:) Eder na stronie ma duzo 350-tka - napisalem z rozpedu  ;) Nie zmienia to jednak faktu, ze glebie mozna uzyskac "zwyklym aparatem". Mozemy isc w szermierke na przyklady, bo wiele jest zdjec gdzie mozliwosci wydajnego sprzetu nie sa wykorzystywane w 100% , a niekiedy budzetowe setupy daja powalajaca jakosc obrazu.

Wydaje mi sie jednak, ze w twoim materiale mozna jeszcze nad glebia popracowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh , no 30d, Jarek...ale roznica...:) Eder na stronie ma duzo 350-tka - napisalem z rozpedu  ;) Nie zmienia to jednak faktu, ze glebie mozna uzyskac "zwyklym aparatem". Mozemy isc w szermierke na przyklady, bo wiele jest zdjec gdzie mozliwosci wydajnego sprzetu nie sa wykorzystywane w 100% , a niekiedy budzetowe setupy daja powalajaca jakosc obrazu.

Wydaje mi sie jednak, ze w twoim materiale mozna jeszcze nad glebia popracowac.

Orome zastanów się co piszesz porównujesz RC Astrosib, potem Apo 155 mm  do ed 80 nie biorac pod uwagę skali. Porównujesz kolor do Ha, a ja Ci próbuję wytłumaczyć że skala materiał i kamera robi swoje. 

I tak łopatologicznie RC + St6303 jest głebia bo jest dynamika i skala.  APO 155 i Canon jest głębia bo jest kolor i skala.    Trafia  ?  :D 

Zobacz wyżej do podlinkowanego zdjęcia Jcbo, zobacz na zdjęcia z 17" jak Ci to nie pomoże to wrzuce w końcu czyste Ha z edka powtarzam edka o aperturze 80 mm a nie Apo 155 czy RC (z tego co pamietam 250 mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odpalilem swoje poprzednie wypociny na monitorze i prawie oczy mi wypalilo od przeprocesowania. Tutaj lagodniejsza wersja dla fanow B&W - mam nadzieje, ze zmiana na lepsze :szczerbaty: Gwiazdy zmniejszylem ile sie dalo, zeby wydobyc glebie - chyba sie udalo? Szkoda jednak, ze po uploadzie, zdjecie przybiera efekt wytarcia brudna szmata.

post-978-137699855845_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024