Skocz do zawartości

SK804AZ3 czy BKMAK102EQ2?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Zarejestrowałam się na forum żeby zapytać Was o radę w sprawie wyboru teleskopu. Przeczytałam sporo rozmów w podobnych wątkach ale żadne nie odpowiadał na moje pytanie.

Szukam teleskopu który ma być prezentem dla mojego męża. W pierwszej kolejności zależy mi na mobilności sprzętu, bo mieszkamy w bloku bez balkonu, także obserwacje mogą być prowadzone głównie za miastem. Poza tym, często jeździmy w góry, stąd też prócz obserwowania nieba myślałam o sprzęcie który dałoby się nosić bez specjalnego wysiłku na wycieczki górskie i który prócz obserwacji nieba pozwalałby na podziwianie przyrody (pewnie doradzicie mi lornetkę ale naprawdę zależy mi na teleskopie  :) ).

Byłam przekonana do SK804AZ3

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1504&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-80/400_AZ-3_(SK804AZ3)

ale ostatnio wpadł mi w oko MAK: BKMAK102EQ2

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1473&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_MAK_102/1300_EQ-2_(BKMAK102EQ2)

i muszę przyznać że zgłupiałam. Przede wszystkim nie potrafię ocenić faktycznej mobilności tego drugiego (12 kg pod górę pewnie robi swoje). Poza tym nie wiem czy nie pominęłam innego wartego uwagi sprzętu.

Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc.

Dodam tylko że max cena teleskopu to ok. 800 zł.

Tak sobie też myślę że gdyby astronomia nas naprawdę wciągnęła, pewnie z czasem (w innym mieszkaniu) kupilibyśmy Syntę, a ten teleskop zostałby nam jako traveler, dlatego to nie musi być "docelowy" sprzęt.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jesli tak przedstawiasz sprawe to praktycznie widzialbym dla Ciebie inne rozwiazanie. Jesli ma to byc sprzet rowniez do zastosowan dziennych skupilbym sie tylko na krotkim refraktorze ktory oferuje znacznie szersze pole widzenia niz maksutow. Poza tym kupilbym sama tube optyczna i dokupil  do tego jakis niezly statyw fotograficzny ktory jest znacznie bardziej mobilny niz mozntaze do zastosowan astronomicznych.  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie tak byłoby najlepiej, tyle tylko że nie jestem specjalistką od montażu i raczej nie podejmę się kompletowania tuby i statywu na własną rękę :)

a z tych przedstawionych przeze mnie dwóch który wydaje się sensowniejszy?

i czy SK804AZ3 nadaje się w ogóle do satysfakcjonujących początkowych obserwacji astronomicznych? (nadal kusi mnie jego waga razem z montażem)

te obserwacje dzienne to raczej mój pomysł, mąż zawsze mówił o astronomii, chociaż nigdy nie miał teleskopu. Nie chciałabym go zniechęcić zbyt ograniczonymi możliwościami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co ci moge doradzic to zweryfikowac swoj punkt widzenia na posiadanie instrumentu optycznego.

Wystrzegasz sie tego, ale chyba nie zdajesz sobie do konca sprawy z mozliwosci takiego sprzetu?

DOBRA LORNETKA!  8)

z tym budzetem mozna juz kupic przyzwoity instrument ktory bedzie sluzyl przez lata. Latwy do noszenia, sprawdzi sie zarowno w astronomii jak i dziennych obserwacjach. Zawsze sie przyda. Przemysl to . :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Marvaz, dobra lorneta dające dużo szersze pole widzenia była by chyba najlepszym rozwiązaniem. Wg. mnie wadą zestawu z Makiem jest montaż. EQ-2 nie zapewni sensownej sztywności i będzie się trząsł. Sam z tego powodu rezygnuje z mojego EQ1 i kupuje Synte. Ale mniejsza o to. Głównym zadaniem montażu paralaktycznego jest astrofoto. A ten na to nie pozwoli. W dodatku sam montaż+ przeciwwaga trochę waży. Do obserwacji wizualnych podobno wygodniejszy jest montaż azymutalny taki jak owy AZ3. Piszę podobno, ponieważ są również i tacy którzy wolą wizual z paralaktykiem.... Na Twoim miejscu brałbym dobrą lornetę + statyw do niej. A jeśli koniecznie uparłaś się na którymś z tych dwóch..... To refraktor na azymutalnym. Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc, teraz nie mam wątpliwości że MAK odpada :)

faktem jest  jednak, że nie zdaję sobie specjalnie sprawy z różnic między teleskopami i lornetkami. A są lornetki które dawałyby przy obserwacjach nieba podobne możliwości (w sensie tego co można zobaczyć) jak ten refraktor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)