Skocz do zawartości

Lornetka do astro za +/-1000 zł w warunkach nieba bieszczadzkiego


astralis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum. Może ktoś z bardziej doświadczonych będzie w stanie udzielić porady. Mianowicie rozważam zakup lornetki do astro za +/- 1000 zł. 

Warunki obserwacyjne:
balkon w bloku na osiedlu zanieczyszczonym światłem (łuna świateł pobliskiej galerii) + wyjazdy w teren, na odległość około 25 km, dwie lokalizacje: bardzo ciemna miejscówka w Górach Sanocko-Turczańskich (żadnych wiosek, miast i lamp w okolicy, żadnych łun na horyzoncie, jedne z najlepszych warunków w Polsce wg lightpollution) oraz podobna miejscówka bardziej w Bieszczadach.

Rozważam 3 modele:
Celestron SkyMaster Pro 15x70
Delta Optical SkyGuide 15x70
Celestron SkyMaster Pro 20x80
lub ewentualnie coś innego, jeśli okaże się lepszym wyborem.

Docelowo również statyw.

Który z modeli polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycja numer 2 warta jest uwagi, choć trzeba zapomnieć o aperturze 70 mm, bo faktycznie tam jest ok. 63 mm. Z celestronami dałbym sobie spokój. Pod dobrą miejscowkę proponuje Ci do extreme 10,5x70, mam i jest to świetny sprzęt pod ciemne niebo, ewentualnie model 15x70 seria ba8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może w tym budżecie, zamiast lornetki, lepiej teleskop? Przyglądam się w internecie takim:
Celestron PowerSeeker 127 EQ
Celestron AstroMaster 130 EQ
Celestron AstroMaster 130 EQ-MD

Za jakiś czas dokupiłbym okular 1,25'' o małej ogniskowej.

Co myślicie o zastąpieniu lornetki teleskopem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 10x50 Nikona, i ją uwielbiam ale mając do dyspozycji Bieszczady to za moją synte bym ja nie zamienił....

Z tymże z kaflem to chyba teraz nie kupisz nówki , musiałbyś używkę. Ale mając 8 cali gso na dobsonie i 20 km do nieba w Bieszczadach to bym się chyba mówiąc kolokwialnie, zesrał ze szczęścia. 

Lornetka jest spoko, zwłaszcza jak bardzo jest mobilna  ale ty masz takie niebo tak blisko, a DSy pod takim niebem z teleskopem... Bajka.

 

Edytowane przez Black Star
  • Like 2

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy nieporęczna ? Ja wożę swoją 30 km pod miasto a mam 10tkę. 

Szczerze mówiąc ja swoją lornetkę wykorzystuje bardziej do przeglądu nieba plus w podróży. Nigdy nie widziałem w niej trudnych DSow, Andromede wole w lornetce niż w teleskopie, Plejady są niesamowite w lornetce, ale do dsow to ona ma za mały power dla mnie, więc do tego używam teleskop.

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)