Skocz do zawartości

DSS - o co chodzi...?!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zacznę od tego, że jestem raczkującym astrofoto-amatorem i mam problem z programem deepskystacker. Chodzi o to, że gdy wrzucam do niego zdjęcia, program zamiast pokazać je w pełni, ucina z niego pasek jak by było zrobione w rozdzielczości 1000x5000 (robię RAWy w rozdz. 5184x3456x24 BPP). Mam canona 550D z obiektywem stałoogniskowym 50mm i jasności f/1.8 + statyw. Parametry zdjęć: czas 10s, F1.8, ISO 800. Robie RAWy w ilości 10, 30 lub 50, do tego jakieś darki i flaty. W dds-sie, nie ma znaczenia ile zdjęć wrzucę i jakich, zawsze je rozciąga. Gwiazd wykrywa jedną i bierze tylko jeden obraz pod uwagę. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź i pomoc (podpowiedź).

 

PS.

Jeżeli temat powinien być w jakimś innym dziale, to proszę o jego przerzucenie.

 

PS.2

Jeżeli trzeba, to wrzucę oczywiście jakieś zdjęcie poglądowe tego co zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat przeniesiony do Szkoły astrofotografii.

Poszukaj w sieci DSS 3.3.3. beta 51 nie wiem czemu ale coś nie mogę znaleźć.  ;)

Niby strona jest ale brak możliwości pobrania ? http://groups.yahoo.com/neo/groups/DeepSkyStacker/info

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, program działa poprawnie ;) ale dalej mam problem ze stakowaniem samym w sobie. przy detekcji gwiazd program sprawdza tylko pierwsze zdjęcie i wykrywa.... 1 gwiazdę. zdjęcie i może mam jakieś nie-superostre ale żeby odrzucić wszystkie jasne punkty..... może powinienem większe ISO ustawiać niż 800?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te pliki to mam załączyć do postu czy jest jakis inny sposób? bo klikając w podany link otwiera sie okno wyboru tematu "szkoła astrofotografii".

Odszukaj sobie tutaj i pobierz tutorial dotyczący programu DSS :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien wskazał Ci dział, w którym znajdziesz pomocne posty i tutki.

A RAW - y podrzuć gdzieś na serwer ogólnodostępny aby mógł pobrać i sprawdzić w czym tkwi problem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za podpowiedzi, DSS działa prawidłowo. Jak uda mi się zrobić jakieś zdjęcia to wrzucę link do nich i podpowiecie co jest nie tak, bo te stare usunąłem :/. Pogoda jakoś przez weekend nie sprzyjała (chmóry), więc może w tygodniu coś się uda uchwycić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu przyszła ta piękna, gwieździsta noc i udało mi się zrobić kilka zdjęć. Gdy wróciłem zadowolony do domu, wrzuciłem astrofotki w DDS-a. Jakież było moje zdziwienie, gdy po prawie godzinie pracy, jak już program miał zapisywać rezultaty, wyskoczył błąd..... I to jeszcze, żeby było wiadomo z jakiego powodu, np. brak miejsca na dysku lub procek dostał zawału... Nie. Wyskoczyło DSS-owe okienko z takim ładnym żółtym trójkątem ostrzegawczym z możliwością kliknięcia przycisku OK..... Czy ktoś działa na wersji DDS-a nr 3.3.3 beta 51 i jak to jest ew. u Was?? Jak już pisałem na początku postu mam Canona 550D i okazuje się, że starsze wersje DSS-a nie działają poprawnie z tym aparatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi się połączyć zdjęcia w DDS-sie. Nie wiem czy tak się zawsze robi ale wybrałem obszar ze zdjęcia głównego, który ma zostać poskładany i sie udao. W związku z powyższym mam kolejne pytania. Na fotkach, które są na forum, gwiazdy są bardzo ostre i wyraźne. U mnie nie ma punktów ale są tak jak by kule. Widać w niewielkim powiększeniu, że zdjęcie jest nie ostre (tak mi się wydaje). Bez powiększenia jest w miarę okej. Ponizej załącze zestakowany obraz. Klatka wybrana jest z dolnej częśći zdjęcia. Nie wiem teraz czy to tak po prostu jest, czy to przez mój brak odpowiednich umiejętności, czy to przez sprzęt (co używałem podałem na początku wątku). Proszę o radę ... :/

post-2404-0-99624300-1378651038_thumb.jp

post-2404-0-33684900-1378651311_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejrzeniu materiały Ja bym go wyrzucił do kosza bo nie nadaje się do DSS same kreski a i obiektyw do kitu. Kitowce w Canonach to często plastik i brak w nim kolimacji, lepiej kupić coś radzieckiego pomiędzy 50 mm a 135 mm ogniskowej posadzić na najprostszym montażu który chociaż posiada prowadzenie zegarowe. A efekty będą znacznie lepsze. 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedzi pan Alien ;) a odnośnie obiektywów M42, to gdzieś przeczesując forum (nie pamiętam co to był za wątek), trafiłem na informację, że może pojawić się problem z ostrzeniem w nieskończoność przez zastosowanie adaptera. Jak to wygląda w rzeczywistości, jak się sprawuje u Ciebie Alien7101, obietkyw Jupiter 4/200??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedzi pani Alien ;)

Oj chyba podpadniesz za tę panią - wczoraj Alien wyglądał na faceta, chyba nie tylko ja to mogę potwierdzić ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy M42 o ogniskowych 58, 85, 135, ostrzą bez problemu z Jupiterem 21M 4/200 jest jeden myk taki gzyms zaraz przy gwincie trza trochę zeszlifować jutro Ci pokażę na zdjęciu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze wiedzieć, dzięki za info. Ja szykuję się dopiero do zakupu obiektywu, zastanawiam się nad 58mm lub 135 ale ten pierwszy troche tańszy i myślę, że na początek powinien wystarczyć (skoro jest dużo lepszy od 50mm Canona), szukam jakiegoś w rozsądnej cenie i z pewnego źródła...... 85mm są za drogie i chyba, bardzie opłaca się kupić coś takiej długości jak Ty masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)