Skocz do zawartości

Mozaika Księżyca


Mikołaj

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ! :)

Jak zwykle wstawiam fotki jeszcze przedpremierowo (przed finalną obróbką). Może i amatorstwo, ale chcę pokazać nad czym aktualnie pracuję, do czego ostatnio przez dosyć długi czas się zabierałem i liczę na Wasze wskazówki, a od siebie obiecuję systematycznie robić postępy.

 

Mozaika Księżyca - bo o niej mowa, przechodziła mi przez głowę już parokrotnie w ciągu ostatniego miesiąca, ale raz nieodpowiednia pogoda, drugi raz nów, aż w końcu i brak czasu dawały się we znaki. Dlatego z planów do czynów udało mi się przejść dopiero wieczorem w czwartek 10.10. Od razu usprawiedliwię się, że wszystko robione było na szybko i co za tym idzie... z balkonu. Więc podczas gdy teleskop był idealnie wychłodzony, to jednak zbytnia bliskość domu powodowała falowanie powietrza. Druga sprawa to momentami dosyć silne powiewy wiatru, które może jakoś wyjątkowo nie ruszały tubą, ale mimo wszystko pewne drgania wprowadzały. Przyznam się też do trochę zawalonej sprawy czyszczenia instrumentów, bo na nagraniach wyraźnie było widać syf na matrycy mimo, że przed samą próbą nagrania trochę czasu poświęciłem na wydmuchaniu kurzu z kamerki. Niestety nie zauważyłem, że gwint, na który przykręca się obiektyw/ redukcję trochę się ściera, przez co jakieś drobne kawałki znalazły się tam, gdzie być nie powinny.

 

Mozaikę skleiłem w całość dopiero wczoraj (czy w zasadzie dzisiaj po północy), a przez całe poprzednie 2 dni zajmowałem się stackowaniem. 

W sumie na mozaikę złożyło się od 18 do 21 zdjęć (już dokładnie nie pamiętam) - wszystkie zostały wyłącznie zestackowane i w stanie surowym dopasowane do reszty. To, co teraz zaprezentuję jest pierwszą wersją, poprawianą w minimalnym stopniu, więc plus minus można powiedzieć, że to, co widzimy na fotografii, to niedotykany materiał, w większości wyłącznie po stackowaniu, bez żadnych zmian.

 

post-813-0-87201700-1381698166_thumb.jpg

 

Technikalia:

Teleskop: Celestron MAK 127/1500

Montaż: Celestron NexStar SLT

Kamerka: PGR Firefly mono

Mozaika złożona z ok. 20 zdjęć zestackowanych w AutoStakkert!2 

Czas pojedynczych nagrań wynosił ok. 30 sek.

 

Ta pierwsza próba służyła bardziej sprawdzeniu, czy zebrałem wystarczająco dużo materiału żeby zrobić pełną mozaikę. Jak widać się udało i w najbliższym czasie zabiorę się za ten materiał jeszcze raz, starając się przeprowadzić obróbkę w jeszcze lepszy sposób; tak, aby każde ujęcie jak najlepiej pasowało do całości.

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)