Skocz do zawartości

NGC188 i pyłowe okolice Polarisa.


Rekomendowane odpowiedzi

Przyszła pogoda, szkoda, że księżyc był bardzo wysoko, no ale co zrobić, trzeba było korzystać, skoro pogody w Polsce mało mieliśmy na początku roku.


Od dawna miałem plan, żeby ?obfocić? Polarisa i pokazać (na tyle, na ile potrafię teraz) to co tam siedzi.
W planach mam ogólnie zrobienie mozaiki i prezentowany tu fragment ma być częścią tej mozaiki w przyszłości.

 

Pierwszy fragment to okolice gwiazdy 2 Ursae Minoris (2UMi) oraz grumady otwartej NGC 188 znajdujące się w Cefeuszu.

Gwiazda 2UMi lub inaczej HIP 5372 jest typu widmowego K2II-III co oznacza, że jest to jasny gigant, posiadająca masę od 2,3 razy większą od masy naszego Słońca. Jej wielkość to 24 razy przekątna słońca.
Jest najjaśniejsza w kadrze również dlatego, że znajduje się stosunkowo blisko, czyli ok 313 lat świetlnych od ziemi (inne źródła podają 280ly) i oddala się od nas z prędkością radialną ok +8 km/s. Jej jasność to ok ?0,67 mag.

 

Drugą bohaterką w tym kadrze jest gromada otwarta NGC 188 znana również jako Caldwell 1. Gromada ta została odkryta przez Johna Herschela 3 listopada 1831 roku.
W przeciwieństwie do większyści gromad otwartych, które rozpraszają się po kilku/nastu milionach lat ze względu na oddziaływanie grawitacyjne Drogi Mlecznej, NGC 188 leży mocno powyżej płaszczyzny naszej galaktyki, przez co nie uległa rozproszeniu z upływem czasu.
Jej rozmiar kątowy to 17.0', jasność to 8,1 mag a znajduje się od nas o ok 5,6 tyś. ly. Jej widzialna wielkość na niebie to 15' a jej faktyczna średnica to ok 12 ly.
Jeśli chodzi o jej wiek, to gromada ta jest uważana za jedną z najstarszych gromad otwartych w naszej galaktyce. Jej szacowany wiek to ok 7,5 miliarda lat. W jej składa wchodzi ok 1500 bardzo starych gwiazd w tym spora ilość tzw. błękitnych maruderów, czyli gwiazdy, które są znacznie gorętsze i bardziej błękitne niż powinno wynikać z ich wieku, przez co wydają się znacznie młodsze.

Technikalia:
TS Photoline 70/420 + reduktor 0,79x.
Nikon D7500 modowany
Całość wisiała na opaskowanym HEQ5
210x300s ISO 400
100 darków
100 flatów
200 biasów

Stack wykonałem w APP, obrabiałem głównie w Pix i ostatnie poprawki naniosłem w PS.
Jest to mój kolejny krok w nauce PixInsight i czuję, że jakiś progres jest.

Oczywiście zapraszam i zachęcam do komentowania i krytykowania. Każda opinia jest dla mnie cenna i ważna 

NGC188-processed.thumb.png.86d95ee38163d4a53f19e6cd3fb4ddbd.png

Opis

NGC188_processed_Annotated.thumb.png.af6a436dd45859de8ae75552171918fd.png

Edytowane przez OnlyAfc
  • Like 7

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)