Skocz do zawartości

Pokaz nieba dla uczniów gimnazjum w Ryczywole.


tafig

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj w ramach szkolnego projektu w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywoleprzeprowadziłem prelekcję dotyczącą obserwacji nieba. Był to mój absolutny debiut w roli prelegenta. Szkoda tylko, że niebo nam nie dopisało. W ramach prelekcji przedstawiłem swój teleskop, jego budowę oraz inne rodzaje teleskopów. Omówiłem posługiwanie się obrotową mapką nieba, a także korzystanie z dobrodziejstw telefonii komórkowej dla celów astronomii.Pokazałem na podstawie aplikacji "Mobile Obserwatory" co moglibyśmy widzieć na niebie gdyby była pogoda. potem w salce omawiałem w jaki sposób odnaleźć gwiazdę północną i przedstawiałem za pomocą programu AstroJaWil Janusz Wiland.zdjęcia niektórych mgławic.

Zakończeniem była mała biesiada przy grillu i przepysznych rogalikach pani Asi. Dziękując za miłe przyjęcie obiecuję spotkać się znów pod ciemnym niebem na obserwacjach.

Fotki tutaj http://tafigastro.vgh.pl/news.php

  • Like 5

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Wczoraj o 22.00 z organizowałem pokaz nieba dla Stowarzyszenie AleBabki. Do pomocy w pokazie zaprosiłem kolegę Przemysław Tarasiewicz.. Mieliśmy dwa teleskopy o średnicy lustra 200mm i ogniskowej 1000mm. Miejsce na pokaz wybrałem drogę przed mostkiem przez rzekę Flinta ( tzw.krowi mostek ). Za tym miejscem przemawiały takie aspekty jak:

Znajomość przez mieszkańców

Widoczny niemal cały widnokrąg

Położenie z dala od lamp ulicznych

Przyznam się, że do końca drżałem w powodzenie tego planu obserwacyjnego.

Rankiem nic nie wskazywało na to aby pogoda miała się popsuć. Niestety na parę godzin przed pokazem spadł deszcz. Około 20,00 zaczęło się wypogadzać i wraz z Renata Binkiewicz postanowiliśmy, że się nie poddamy i doprowadzimy to do końca.

Wraz z Przemkiem wstawiliśmy się na wspomnianym miejscu o 21.30 aby zdążyć rozłożyć sprzęt zanim najadą uczestnicy spotkania. Wszystko zostało zorganizowane z marszu i nie było czasu na jakiś plan tego co będziemy podziwiać na niebie. Z uwagi na możliwość popsucia się pogody od razu ustawiłem teleskop na hi i xi Perseusza. Ten widok w teleskopie musiał zrobić piorunujące wrażenie tych, którzy dotychczas wiedzieli gdzie jest duży wóz, część gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Obie gromadki przepięknie lśniły w polu widzenia dwu calowego okularu let 25mm. Taki obrazek tej gromadki widnieje w tle na moim profilu facebooka. Oczywiście ustawiła się kolejka aby zobaczyć coś czego nie zobaczymy gołym okiem. Dodatkowym atutem była właśnie możliwość zobaczenia tych gromadek razem. Później skierowałem teleskop na gwiazdozbiór Herkulesa, gdzie oczywiście króluje gromada kulista M13. Można było podziwiać dosłownie mrowie maleńkich łebków od szpilek tworzących kulę. W tym czasie kolega Przemek pokazywał na niebie asteryzm Wieszak, posługując się lornetką astronomiczną oraz wskaźnikiem laserowym.

Ażeby pokazać, że jednak są nie tylko gromady kuliste i otwarte ustawiłem teleskop na gwiazdozbiór Andromedy i tam podziwialiśmy galaktykę M31. Po 23.00 za drzew wyłoniła sie M45 czyli sławne Plejady, które podziwialiśmy już przez lornetkę, bo teleskopy zaparowały, a na niebie pojawiła się mgła. Dla wytrwałych przygotowałem mocny akcent.

Przy pomocy aplikacji ISS Detektor mogliśmy podziwiać wspaniałe dwie flary Iridium.

Ta druga flara Iridium 65 zrobiła błysk o jasności -6 mag. Dodam, że to półtora razy więcej od jasności planety Wenus. Wszystkim uczestnikom chciałbym podziękować za tak liczne przybycie na pokaz. Koledze Przemkowi za wszelaką pomoc, memu synowi Mateusz Figiel za pomoc przy montażu i demontażu sprzętu.

Kochani piszcie kto był, bo nie było czasu na przedstawianie się i jakie wrażenia pozostawił pokaz. Czy już sami potrafilibyście wskazać niektóre gwiazdozbiory?

Czekam na komentarze.

  • Like 4

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierszy ogien poszła M3, kolejne atrakcje to M92 i M13. Galaktyka także musiał się znaleźć wsód prezentowanych obiektów, jak to zwykle bywa postawiliśmy na M31 :), niestety M110 tylko ja widziałem ale nie można oczekiwać od ludzi aby słaby obiekt wyłuskali:)

Troszke było świateł od latarek i telefonów co niestety nie przysłużyło się w dalszych obserwacjach.

Nie mniej jednak nie narzekaliśmy z Tadeuszem gdyż najważniejsza była świetna atmosfera i ciekawi ciemnego nieba ludzie którzy licznie zgromadzili sie na pokazie, oraz czynnie w nim uczestniczyli.

Gromada podwójna w Perseuszu zrobiła wrażenie zarówno w teleskopach jak i w lornetce. Mizar posłużył do pokazania iż nie zawsze jedna gwiazda widziana gołym okiem w rzeczywistości jest pojedyńcza:)

 

Lornetka zrobiła furore:) i wskaźnik laserowy aby wspomóc szukających.

Frajda była gdy samodzielnie znajdowli kolejne ciekawe obiekty - hi,xi w Perseuszu, wieszak czy Plejady.

 

Na zakończenie dzieki Tadek za zaproszenie i cieszę się iż mogłem pomóc oraz poznać ciekawych ludzi i może troszkę zarazić ich naszą pasją.

  • Like 2

SW 200/1000 Celestron VX,
LVW 8,13,22  i jakieś tam szkiełka:)
NIKON 10x50 EX

  

      ------  PTMA Poznań  ------ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)